Η οικογένειά μου - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν δεν τα ταϊζεις δεν σημαίνει ότι δεν ασχολείσαι. Αν θεωρείς ότι η ενασχόλησή σου με τα αδέσποτα αποτρέπει το να τα ξεπαστρέψουν.
    Πάντως αν είναι να τα ξεπαστρέψουν θα τα ξεπαστρέψουν και τώρα. Εγώ ρώτησα αν θεωρείς πως τα αδέσποτα θα λιμοκτονήσουν αν δεν τα ταϊζεις κι αν πριν αρχίσεις να τα ταϊζεις λιμοκτονούσαν και πεθαίναν από την πείνα κυριολεκτικά.

    Ε πώς αλλιώς να ασχοληθώ αν δεν τα ταίζω; Κάποια έχουν και άλλα στέκια αλλά πολλά θα πεινάνε, ναι. Ήδη το γεγονός οτι τρώνε την φτηνή τροφή κάποια τα έχει κάνει να αδυνατίσουν, συνήθισαν βέβαια σταδιακά. Ο λόγος που δεν τα έχουν ξεπαστρέψει ακόμα είναι γιατί μόλις πριν ένα χρόνο βγήκε η αποφαση του μακρόχρονου δικαστηρίου με τις φόλες και οι γείτονες έχασαν, άρα δεν τολμάνε ακόμα να κάνουν κάτι. Βρίσκουμε όμως κατα καιρούς χάπια μέσα στις ταίστρες, όπως και σκουπίδια και γυαλιά.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιες ειναι ακριβες; οι γονικες παροχες, εχουν γινει δωρεαν εδω και 2 χρονια....
    ειπες οτι σουε χουν δωσει 2 διαμερισματα. ειτε τα εδωσαν ηδη, ειτε τα αφηνει για να συμπεριληφθουν στην νομιμη μοιρα οταν πεθανει, αποκληρωμενος δεν θεωρεισαι, επομενως δεν μπορεις να διεκδικησεις κατι αλλο, μονο επειδη θα δωσει καπου πιο πολλα.
    προφανως γι αυτο καθυστερει την μεταβιβαση. για να μην προσβαλεις την διαθηκη ως αδικημενος.
    οι μεταβιβασεις προς παιδια δεν φορολογουνται πλεον, ψεματα σου λενε..
    όπως ειπα δύσκολο να τα εξηγήσω αναλυτικά, αλλά τόσο το σπίτι μου όσο και τα διαμερίσματα είναι απο τους παππούδες μου, όχι από τον πατέρα μου. Το σπίτι δεν θέλω να μου το δώσει γονκή παροχή γιατί δεν είναι, φτιάχτηκε με χρήματα που έβαλε η γιαγιά μου και γράφτηκε στον μπαμπά μου μόνο επειδή ήμουν ανήλικος εκείνο το διάστημα.

    Ο τίτλος για τα διαμερίσματα περιήλθε σε εμένα απευθείας από τον παππού μου, από ότι έχω καταλάβει, γιατί στον τίτλο ιδιοκτησίας το όνομα του παππού μου γράφει. Ο πατέρας μου είναι δικηγόρος, σε σύνταξη βέβαια πλέον, αλλά όλα αυτά τα σκέφτεται με δικανικό τρόπο πονηρά και όχι ως πατέρας μας, επειδή η γυναίκα του τον πιέζει για περιουσία.

    Θα το ψάξω παραπάνω, όπως και για το σπίτι μου, αν και πρώτα περιμένω να κάνει η αδερφή μου κάτι που απαιτείται για τη μεταβίβαση έτσι κι αλλιώς (ως πολιτικός μηχανικός) αλλά μου το καθυστερεί πολύ, όχι για άλλο λόγο απλώς επειδή είναι σε κακή ψυχολογική κατάσταση απο τα δικαστήρια και ασχολείται μόνο με αυτά πλέον, έχει εκρήξεις θυμού κλπ, αλλά δεν θέλει να δει κανέναν ψυχολόγο γιατί λόγω του στίγματος ότι είμαστε τα παιδιά της τρελής στα μάτια τους, παλαιότερα η θεία μου, όταν για ένα διάστημα είχε μαλώσει η αδερφή μου με τον πατέρα μου και κοιμόταν σε εκείνην, της έριχνε αντιψυχωτικό στο τσάι και μια φορά παραλίγο να την ξεκάνει από τη δόση που έβαλε.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας για τον εαυτό του και τι όρια και περιθώρια βάζει. Εμένα ο πατέρας μου π.χ. είναι πάνω απο 70 και σύνταξη δεν θέλει να βγει ακόμα και από μικρά μας έλεγε "μια μέρα αυτά θα είναι δικά σας" (τα μπλεγμένα με ένα σωρό σόγια) και στο όνομά μας δεν έχουμε τίποτα κι όταν συζητάει κάτι σχετικά είναι θεωρητικό διότι πρώτον δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν έτσι σκατά που τα έχει μπλέξει και δεύτερον του λες πατέρα εγώ θέλω το και το κι έχω αυτές τις ανάγκες και νομίζω καλύτερα είναι το και το κι αυτός θέλει να κάνει ότι έχει στο ξεροκέφαλό του.
    Ποτέ δεν μου πρότεινε να μπλεχτώ ενεργά με τις επιχειρήσεις βέβαια και ούτε και ήθελα.

    Όμως αν καθόμουνα κι έλεγα πατέρας μου είναι, να τον βοηθήσω εκεί κι εκεί, να τον ακούσω κάτι θα ξέρει, κάποια μέρα η τάδε επιχείρηση θα είναι δική μου, ας κάτσω να δουλεύω εκεί ή να τρέχω για μαλακίες μην τους χαλάσω το χατήρι ή να ψυχαναγκάζομαι με τη βλακεία του καθενός που όλοι έχουν λόγο εκεί μέσα, θα είχα χάσει τουλάχιστον 20-25 χρόνια από τη ζωή μου με την ελπίδα να κάνω το ένα και το άλλο που πραγματικά θέλω στη ζωή μου, αααααν τυχόν κάποια μέρα τηρήσει ότι υποσχέθηκε στα λόγια.

    Ευχαριστώ, δεν θα πάρω, Ευτυχώς μου έκοψε νωρίς και δεν σπατάλησα τα νιάτα μου να τρώγομαι με τα ρούχα μου και με τα σκατόσογα!

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας για τον εαυτό του και τι όρια και περιθώρια βάζει. Εμένα ο πατέρας μου π.χ. είναι πάνω απο 70 και σύνταξη δεν θέλει να βγει ακόμα και από μικρά μας έλεγε "μια μέρα αυτά θα είναι δικά σας" (τα μπλεγμένα με ένα σωρό σόγια) και στο όνομά μας δεν έχουμε τίποτα κι όταν συζητάει κάτι σχετικά είναι θεωρητικό διότι πρώτον δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν έτσι σκατά που τα έχει μπλέξει και δεύτερον του λες πατέρα εγώ θέλω το και το κι έχω αυτές τις ανάγκες και νομίζω καλύτερα είναι το και το κι αυτός θέλει να κάνει ότι έχει στο ξεροκέφαλό του.
    Ποτέ δεν μου πρότεινε να μπλεχτώ ενεργά με τις επιχειρήσεις βέβαια και ούτε και ήθελα.

    Όμως αν καθόμουνα κι έλεγα πατέρας μου είναι, να τον βοηθήσω εκεί κι εκεί, να τον ακούσω κάτι θα ξέρει, κάποια μέρα η τάδε επιχείρηση θα είναι δική μου, ας κάτσω να δουλεύω εκεί ή να τρέχω για μαλακίες μην τους χαλάσω το χατήρι ή να ψυχαναγκάζομαι με τη βλακεία του καθενός που όλοι έχουν λόγο εκεί μέσα, θα είχα χάσει τουλάχιστον 20-25 χρόνια από τη ζωή μου με την ελπίδα να κάνω το ένα και το άλλο που πραγματικά θέλω στη ζωή μου, αααααν τυχόν κάποια μέρα τηρήσει ότι υποσχέθηκε στα λόγια.

    Ευχαριστώ, δεν θα πάρω, Ευτυχώς μου έκοψε νωρίς και δεν σπατάλησα τα νιάτα μου να τρώγομαι με τα ρούχα μου και με τα σκατόσογα!

    Ε ήσουν τυχερή. Εμάς όλο αυτό προέκυψε πριν 6-7 χρόνια μόλις. Το ποιος θα πάρει τι ήταν προκαθορισμένο από τα παιδικά μας χρόνια, η θεία μας είχε διπλό προφίλ, μας έλεγε ότι είναι μανα μας, δεν είναι ότι είχαμε σχέση μακρινών συγγενών, τρώγαμε σχεδόν κάθε μέρα μαζί. Από τότε που τα έσπασαν μεσολάβησαν ένα σωρό πράγματα που καθυστέρησαν το να έχω ένα βιώσιμο πλάνο (απανωτά δικαστήρια, όχι μόνο για τις επιχειρήσεις, αλλά για τις γάτες, η νευρική και σωματική μου κατάρρευση κλπ)

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ήμουν τυχερή, συνειδητοποιημένη στο τι ήθελα και στο τι ΔΕΝ ήθελα ήμουν. Ήθελα να είμαι η Σόνια και να μη με πατρωνάρει κανένας, ακόμα κι αν το κάνει ασυνείδητα και για καλό σκοπό. Ήθελα να έχω μία καθημερινότητα χωρίς να πρέπει να βλέπω τα σόγια μου από το πρωί ως το βράδυ κι ας είχαμε καλές σχέσεις. Ήθελα να κάνω ταξίδια και να γνωρίσω νέους τόπους κια να βγάλω δικά μου λεφτά και να μετρήσω τις δυνάμεις μου και να παίρνω πρωτοβουλίες χωρίς να πρέπει να κάνω οικογενειακά συμβούλια. Προτιμούσα να ζοριστώ παρά να έχω σχετική άνεση και να μείνω σε κατάσταση 12χρονου.

    Κι εμείς μια χαρά τα είχαμε παλιά όλοι με όλους. Όσο παιρνάνε τα χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξουν ρωγμές και παρεξηγήσεις σε όλα αυτά τα πράγματα όσο είναι μπλεγμένα. Ο καθένας τα βλέπει από τη μεριά του και όσο μεγαλώνουν και οι ίδιοι και τα παιδιά του καθενός, θέλει το καλύτερο για τον εαυτό του και για τα παιδιά του ή για όποιον είναι πιο κοντινός του. Όποιος έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι όμως και εσύ δεν έχεις λόγ αν θα σου δώσει μια φετούλα, ακόμα κι αν για χρόνια έκανες τον χαμάλη, φόρτωνες και ξεφόρτωνες το κάρο και έτρεχες να βοτανίσεις τα μποστάνια.
    Επίσης μην ξεχνάς ότι όταν ένας συνεταίρος κάνει κάποια μαλακία ή προκύψει μία διαφωνία, συνήθως λύνεται αμέσως το θέμα. Δεν γίνεται το τόσο τόοοοοοοοοσο κι η τρίχα τριχιά. Αν δουλεύεις σε κάποιον εργοδότη και το παραχέσει μπορεί να παραιτηθείς και να του τα ψάλεις κιόλας ενώ στον θείο ή στον πατέρα δεν το κάνεις. Όταν είναι σόι δίνεις τόπο στην οργή ή λες δεν μπορεί, αδερφός μου είναι, δεν πάει συνειδητά να με κοροϊδέψει ή λες έχει να σπουδάσει την ανηψιά μου τώρα, ας κάνω λίγο το μαλάκα, ή μάνα μου είναι, τόσα έχει κάνει για εμένα, να φτάσουμε να μη μιλιόμαστε, ας μην το πάω στα άκρα, κάτι που για έναν εκτός οικογένειας μπορεί να λειτουργούσες πολύ διαφορετικά και να λύνονταν τα θέματα πριν πάρουν διαστάσεις χιονοστιβάδας και μπλεχτούν τόσο που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με τίποτα.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Η λογικη λεει φτιαχνεις το μελλον με τα.δεδομενα του σημερα παιρνοντας μαθηματα απο το παρελθον. Ειναι λογικο να θρηνεις για ο,τι εχασες. Καθε απωλεια ειναι ενα πενθος και τα πενθη για να τα ξεπερασεις πρεπει να τα ζησεις. Αφου βοωσεις το πενθος και το.ξεπερασεις, πας παρακατω...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν ήμουν τυχερή, συνειδητοποιημένη στο τι ήθελα και στο τι ΔΕΝ ήθελα ήμουν. Ήθελα να είμαι η Σόνια και να μη με πατρωνάρει κανένας, ακόμα κι αν το κάνει ασυνείδητα και για καλό σκοπό. Ήθελα να έχω μία καθημερινότητα χωρίς να πρέπει να βλέπω τα σόγια μου από το πρωί ως το βράδυ κι ας είχαμε καλές σχέσεις. Ήθελα να κάνω ταξίδια και να γνωρίσω νέους τόπους κια να βγάλω δικά μου λεφτά και να μετρήσω τις δυνάμεις μου και να παίρνω πρωτοβουλίες χωρίς να πρέπει να κάνω οικογενειακά συμβούλια. Προτιμούσα να ζοριστώ παρά να έχω σχετική άνεση και να μείνω σε κατάσταση 12χρονου.

    Κι εμείς μια χαρά τα είχαμε παλιά όλοι με όλους. Όσο παιρνάνε τα χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξουν ρωγμές και παρεξηγήσεις σε όλα αυτά τα πράγματα όσο είναι μπλεγμένα. Ο καθένας τα βλέπει από τη μεριά του και όσο μεγαλώνουν και οι ίδιοι και τα παιδιά του καθενός, θέλει το καλύτερο για τον εαυτό του και για τα παιδιά του ή για όποιον είναι πιο κοντινός του. Όποιος έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι όμως και εσύ δεν έχεις λόγ αν θα σου δώσει μια φετούλα, ακόμα κι αν για χρόνια έκανες τον χαμάλη, φόρτωνες και ξεφόρτωνες το κάρο και έτρεχες να βοτανίσεις τα μποστάνια.
    Επίσης μην ξεχνάς ότι όταν ένας συνεταίρος κάνει κάποια μαλακία ή προκύψει μία διαφωνία, συνήθως λύνεται αμέσως το θέμα. Δεν γίνεται το τόσο τόοοοοοοοοσο κι η τρίχα τριχιά. Αν δουλεύεις σε κάποιον εργοδότη και το παραχέσει μπορεί να παραιτηθείς και να του τα ψάλεις κιόλας ενώ στον θείο ή στον πατέρα δεν το κάνεις. Όταν είναι σόι δίνεις τόπο στην οργή ή λες δεν μπορεί, αδερφός μου είναι, δεν πάει συνειδητά να με κοροϊδέψει ή λες έχει να σπουδάσει την ανηψιά μου τώρα, ας κάνω λίγο το μαλάκα, ή μάνα μου είναι, τόσα έχει κάνει για εμένα, να φτάσουμε να μη μιλιόμαστε, ας μην το πάω στα άκρα, κάτι που για έναν εκτός οικογένειας μπορεί να λειτουργούσες πολύ διαφορετικά και να λύνονταν τα θέματα πριν πάρουν διαστάσεις χιονοστιβάδας και μπλεχτούν τόσο που δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με τίποτα.
    Εγώ δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με τα πρακτικά ζητήματα. Επίσης μέχρι την ηλικία των 25 πίστευα ότι θα πάρω το νόμπελ λογοτεχνίας. Τώρα έχω ρίξει τα στάνταρ μου και το βιβλίο που θα εκδώσω τώρα θα το στείλω στα κρατικά βραβεία (που έχουν και χρηματικό έπαθλο) Δεν ήμουν δηλαδή ποτέ πρακτικός, αυτός ήταν ο χαρακτήρας μου. Και για αυτό ήμουν και γενναιόδωρος με τους συγγενείς μου, γιατί θεωρούσα ότι σύντομα θα βγάλω λεφτά μόνος μου. Κατά μία έννοια επένδυσα πολύ στα βιβλία. Δεν είχα ιδέα πώς δουλεύει ο χώρος του βιβλίου τότε. Όταν εξέδωσα το πρώτα, κατάλαβα ότι οι επιδιώξεις μου είναι ανεδαφικές. Όχι πως αποκλείεται να βγάλω λεφτά στο μέλλον από τα βιβλία, απλώς είναι κάτι που θέλει να δουλεύεις επί πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να σου χαριστεί απλά και μόνο επειδή έχεις ταλέντο ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

    Επίσηςεπειδή εγώ δεν είμαι κακότροπος ως άτομο και δεν θα έκλεβα δεν ήμουν ποτέ πονηρεμένος απέναντι στους συγγενείς μου. Ίσως εκμεταλλεύτηκαν ακριβώς αυτό, ειδικά η θεία μου. Τέλος πάντων.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Η λογικη λεει φτιαχνεις το μελλον με τα.δεδομενα του σημερα παιρνοντας μαθηματα απο το παρελθον. Ειναι λογικο να θρηνεις για ο,τι εχασες. Καθε απωλεια ειναι ενα πενθος και τα πενθη για να τα ξεπερασεις πρεπει να τα ζησεις. Αφου βοωσεις το πενθος και το.ξεπερασεις, πας παρακατω...


    Ναι, συμφωνώ. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα μου πάρει η διαδικασία πένθους, γιατί εγώ τα επεξεργάζομαι και για πολύ καιρό τα πράγματα, ως χαρακτήρας. Θεωρώ ότι σχετικά είναι ακόμα νωπά όλα. Το πρώτο βήμα είναι να κάνω αιτήσεις για δουλειά, όπως και κάνω ήδη.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι, συμφωνώ. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα μου πάρει η διαδικασία πένθους, γιατί εγώ τα επεξεργάζομαι και για πολύ καιρό τα πράγματα, ως χαρακτήρας. Θεωρώ ότι σχετικά είναι ακόμα νωπά όλα. Το πρώτο βήμα είναι να κάνω αιτήσεις για δουλειά, όπως και κάνω ήδη.
    Οσο σου παρει. Το οτι σκεφθεσαι το μελλον σου παραλληλα, και κανεις ηδη πραγματα για αυτο ειναι καλο.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. οικογενεια
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2020, 18:33
  2. Οικογένεια
    By giannhsb in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2020, 16:45
  3. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 13:26
  4. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 20:05
  5. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •