Η οικογένειά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Η οικογένειά μου

    Μεγάλωσα με την πεποίθηση και τη σιγουριά ότι θα κληρονομήσω μια ικανοποιητική περιουσία από την οικογένειά μου. Είχαμε στην κατοχή μας τέσσερις επιχειρήσεις οι οποίες δούλευαν μια χαρά. Μέχρι που ο πατέρας μου ανακάλυψε ότι η συνέταιρος του και θεία μου τον έκλεβε και έκτοτε έχουμε μπει σε μια ατέλειωτη δικαστική διαμάχη αμέτρητων δικών. Η θεία μου, με την οποία ήμασταν πολύ κοντά, έκλεψε πολλά λεφτά, τόσα πολλά που μπορεί να ζει άνετα μέχρι να πεθάνει, να παντρέψει την κόρη της πλουσιοπάροχα (όπως θα κάνει σε μερικούς μήνες) και να χρυσοπληρώνει ακριβούς δικηγόρους για την υπόθεση. Για να καταλάβετε, τα ποσά που έχει καπιλευτεί προορίζονταν για την οικοδόμηση ενός ακόμα ξενοδοχείου προκειμένου να μοιραστούν δικαιότερα τα περιουσιακά στοιχεία σε εμάς τα παιδιά, δλδ εμένα, ττις αδερφές μου και τις δύο ξαδέρφες μου. Μεγάλωσα λοιπόν με την πεποίθηση ότι το μέλλον μου ήταν εξασφαλισμένο, μιας και είχαμε επίσης μία επιχειρηση και από τη μεριά της μαμάς μου και γενικά άκουγα από την οικογένειά μου επιχειρηματικά σχέδια τα οποία θεωρούσα πως μου έδιναν το ελεύθερο να γίνω δανδής και να απασχοληθώ με τα ενδιαφέροντά μου. Όλα αυτά έληξαν το 2016 όπου και ξεκίνησαν οι δικαστικές διαμάχες και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις, εκτός του ξενοδοχείου που δουλεύουμε τώρα, έκλεισαν λόγω της διαμάχης τους.
    Ο πατέρας μου έχει παντρευτεί δεύτερη (όταν ήμουν μικρός, όχι πρόσφατα) φορά και έχω μια μικρή ετεροθαλή αδερφή η οποία σπουδάζει πλουσιοπάροχα στο Λονδίνο (ενώ εμένα ο πατέρας μου ποτέ δεν με εμπιστεύτηκε για σπουδές στο εξωτερικό, παρόλο που είχα τα φόντα) και στην οποια η μητριά μου τον πιεζει να γράφει περιουσιακά στοιχεία (πχ της έχει γράψει ήδη το σπίτι του, το γραφείο του κλπ,καθώς και ένα οικόπεδο που αγόρασε οσο ήταν παντρεμένος με τη μαμά μου)
    Τέλος πάντων, ας μην μπαίνω σε ανούσιες λεπτομέρειες, το θέμα είναι πως δεν θα είμαι πια αυτό που με μεγάλωσαν να πιστεύω πως θα είμαι. Το πιο πιθανό είναι πως όλα αυτά θα πουληθούν γιατί ποτέ δεν θα χωρίσουν τις επιχειρήσεις συναινετικά (για αυτό τσακώθηκαν εκτός των άλλων άλλωστε, γιατί η θεία μου σχεδίαζε να πάρει και μεγαλύτερο μερίδιο) και εγώ θα καταλήξω με ένα μικρό χρηματικό μερίδιο. Έχω δύο διαμερίσματα πάνω μου, κάτι χωράφια, μερικά οικόπεδα κλπ. Ίσως μου γράψει ο πατέρας μου κανένα διαμέρισμα ακόμα, αν δεν του τα φάει όλα η γυναίκα του. Το σπίτι μου δεν είναι ακόμα πάνω μου, καθώς ήμουν ανήλικος όταν το ξεκίνησε ο πατέρας μου και τώρα μου λέει ότι οι μεταβιβάσεις είναι ακριβές και να περιμένω. Δεν θέλω να μου το αφήσει σε διαθήκη γιατί έτσι χάνω ποσοστό από τη νόμιμη μοίρα. Τέλος πάντων, έχω κάποια μικρά περιουσιακά στοιχεία που θα μου επιτρέπουν να έχω μικρά εισοδήματα, αλλά νιώθω θλίψη.
    Ζω σε ένα τουριστικό μέρος που όλοι έχουν επιχειρήσεις. Κάποτε η οικογένειά μου ήταν η πρώτη, τώρα είμαστε οι τελευταίοι. Βλέπω ανθρώπους που είχε βοηθήσει ο παππούς μου να κάνουν περιουσίες, να ανοίγουν κι άλλα ξενοδοχεία και θλίβομαι. Με εκνευρίζει ο νεοπλουτισμός τους. Όχι πως είμαι φιλοχρήματος ή πως ζούσα ποτέ ακριβά. Απλώς με ενοχλεί ο χυδαίος καταναλωτισμός τους.
    Μεγάλο μέρος χρημάτων που είχα στην άκρη τα ξόδεψα σε γάτες, γιατρούς και βιβλια. Το μέλλον μου προτάσσει ότι θα γίνω κάποιος θλιβερός μισθωτός σαν τον Κάφκα και δεν θα έχω χρόνο ούτε να διαβάζω ούτε να γράφω.

    Εκτός αυτού, η οικογένειά μου βιώσε μια ακμή και μετά μια ραγδαία ηθική πτώση αλά Μπρούτεμπρουκ, κάτι που το χάρηκαν όλοι στην περιοχή. Άραγε εγώ είμαι ο μικρός Χάνο; Πώς μπορώ να ανακάμψω από τη διάλυσή της; Η θεία μου έλεγε ότι είναι δεύτερη μάνα μας μέχρι που βάλαμε κοριούς στης γιαγιάς μου και ακούσαμε να μας βρίζει και να δολοπλοκεί εναντίων μας λες και είμασταν οι φτωχοί συγγενείς και δεν είχαμε δικαιώματα. Mε τις ξαδέρφες μου ήμασταν σαν αδέρφια και τώρα δεν μιλάμε. Όλοι στην οικογένειά μου είναι φιλοχρήματοι και κανείς δεν νοιάζεται για μένα. Κατά βάθος ούτε και ο πατέρας μου. Μόνο την μεσαία αδερφή μου εμπιστεύομαι, αλλά και αυτήν όχι πλήρως.

  2. #2
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 04-08-2022 at 14:32.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    στο εχω ξαναπει, το μονο σιγουρο στην ζωη, ειναι η ΑΛΛΑΓΗ.
    οσο δεν το αποδεχεσαι, θα κοπανιεσαι στα βραχια και θα ζητας τα ρεστα.

    για καθεναν που τον κλεβουν κατω απο την μυτη του, χρειαζεται κι αυτος που του τους το επιτρεπει. μπορει απο υπερβολικη αφελεια, η ευκολοπιστια... και τον μπαμπα μου τον εκλεψαν οι συνεργατες του. οχι ενας, τρεις τουλαχιστον. κατι σημαινει αυτο...

    εγω βλεπω οτι ακομα κι ετσι, δεν εισαι και στον δρομο, κι ας μην ειστε αυτο που εισασταν.
    εχεις περιουσιακα στοιχεια και τροπο να ζησεις.
    δεν ειναι τιποτε δεδομενο και σε αλλες εποχες (η ακομα και μελλοντικες) θα μπορουσες να χασεις τα παντα.
    τι να κανουμε δηλαδη; να κλαιμε επειδη εχεις 3 σπιτια κι οχι 5; καλα ειναι και τα τρια. πολυ καλα ειναι.

    δες το σαν προκληση στο να δεις πως θα ζησεις ΑΥΤΗΝ την ζωη που εχεις στα χερια σου , ΤΩΡΑ. με τις συγκεκριμενες δυνατοτητες. και οχι αυτη που νομιζες μικρος οτι θα ζησεις..
    οσο για συγγενεις και γειτονες, ΑΣΤΟ!!!
    υπαρχει φθονος τεραστιος για οποιους ειναι πιο ευνοημενοι απο εκεινους.
    προσπαθησε να φιαξεις τον μικροκοσμο σου γυρω σου, με αγαπημενους ανθρωπους, ζωα, φυτα, να δεις πως θα λυσεις το θεμα της επιβιωσης αν δεν ειναι λυμμενο και ΑΣΕ τι σου εταζαν και τι νομιζες και τι νομιζε ο ενας και τι νομιζε ο αλλος. τα νομισματα στην τραπεζα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Προς το χυδαιο ποστ του βολκαρ: Για ποιο λόγο να ντρέπομαι; Είπα θλιβερος μισθωτος ΣΑΝ ΤοΝ ΚΆΦΚΑ και δικαιολογώ τον χαρακτηρισμό στη ζωή του Κάφκα. Αν δεν ξέρεις ποιος ήταν ο Κάφκα και γιατι η ζωή του ήταν θλιβερή λόγω της εργασίας του,μην με πρήζεις με τις ηθικιστικες βλακειες σου. Εκτός του ότι ναι, δεν θέλω να ζω για να δουλεύω.
    Επίσης λογικά δεν έχεις ιδέα για την κατάσταση στα νησιά γιατι δεν υπάρχουν θέσεις εργασιας εκτός του τουρισμού. Αν είχα γεννηθεί χωρίς περιουσία τίποτα από αυτά δεν θα με πείραζε αλλά τώρα έχω υποστεί πλήγμα γιατί όλα αυτά συνέπεσαν με τη διάλυση της οικογενειας μου (στάθηκαν η αιτια δλδ)

    Είχα βρει δουλειά εκτός της επιχείρησης αλλά παραιτήθηκα λόγω έλλειψης χρόνου και μη ικανοποιητικων απολαβων (περισσότερα έβγαιναν τα μεταφορικά μου)

    Τέλος πάντων δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση μαζί σου, δεν σου χρωστάω και φτιάξε το ύφος σου.

  5. #5
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 04-08-2022 at 14:33.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση..
    Αυτή τη στιγμή ναι, η περιουσία με καίει, για αυτό άνοιξα το θέμα, τι σου είναι τόσο δυσνόητο; Η ιστορία της οικογένειάς μου και το πώς είναι διαμορφωμένη είναι τόσο μεγάλη που θέλει βιβλίο για να την εξηγήσω (που σκοπεύω να γράψω για το θέμα μετά από αυτό που γράφω τώρα) , είναι βλακώδες να θεωρείς ότι με νοιάζουν μόνο τα λεφτά. Το συγκεκριμένο θέμα, ναι, τα λεφτά αφορά προφανέστατα, γιατί το οικονομικό με αγχώνει.
    Ποιο παιδάκι; Τι ασυνάρτητες ανοησίες είναι αυτές; Παρακαλώ να μην σπαμάρεις στο θέμα μου με τα κόμπλεξ σου. Όσον αφορά το δικαστήριο, όπως ήδη είπα, όλη η οικογένειά μου είναι μέσα σε δικαστικές διαμάχες, κάτι που έχει επηρεάσει την ψυχολογία μου. δεν έχω εγώ να κάνω κάποιο δικαστήριο εγώ.
    Last edited by Aeon; 04-08-2022 at 14:35.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο εχω ξαναπει, το μονο σιγουρο στην ζωη, ειναι η ΑΛΛΑΓΗ.
    οσο δεν το αποδεχεσαι, θα κοπανιεσαι στα βραχια και θα ζητας τα ρεστα.

    για καθεναν που τον κλεβουν κατω απο την μυτη του, χρειαζεται κι αυτος που του τους το επιτρεπει. μπορει απο υπερβολικη αφελεια, η ευκολοπιστια... και τον μπαμπα μου τον εκλεψαν οι συνεργατες του. οχι ενας, τρεις τουλαχιστον. κατι σημαινει αυτο...

    εγω βλεπω οτι ακομα κι ετσι, δεν εισαι και στον δρομο, κι ας μην ειστε αυτο που εισασταν.
    εχεις περιουσιακα στοιχεια και τροπο να ζησεις.
    δεν ειναι τιποτε δεδομενο και σε αλλες εποχες (η ακομα και μελλοντικες) θα μπορουσες να χασεις τα παντα.
    τι να κανουμε δηλαδη; να κλαιμε επειδη εχεις 3 σπιτια κι οχι 5; καλα ειναι και τα τρια. πολυ καλα ειναι.

    δες το σαν προκληση στο να δεις πως θα ζησεις ΑΥΤΗΝ την ζωη που εχεις στα χερια σου , ΤΩΡΑ. με τις συγκεκριμενες δυνατοτητες. και οχι αυτη που νομιζες μικρος οτι θα ζησεις..
    οσο για συγγενεις και γειτονες, ΑΣΤΟ!!!
    υπαρχει φθονος τεραστιος για οποιους ειναι πιο ευνοημενοι απο εκεινους.
    προσπαθησε να φιαξεις τον μικροκοσμο σου γυρω σου, με αγαπημενους ανθρωπους, ζωα, φυτα, να δεις πως θα λυσεις το θεμα της επιβιωσης αν δεν ειναι λυμμενο και ΑΣΕ τι σου εταζαν και τι νομιζες και τι νομιζε ο ενας και τι νομιζε ο αλλος. τα νομισματα στην τραπεζα...
    Το ότι ο πατέρας μου ήταν ανέκαθεν ευκολόπιστος και θύμα το ξέρω. Ποτέ δεν ήταν δυναμικός οσο έπρεπε. Όλη αυτή η υπόθεση μας ταπείνωσε δημόσια. Και όχι μόνο αυτό, επιβεβαίωσε και αυτό που πάντα νιώθαμε και εγώ και οι αδερφές μου, ότι δηλαδή για τους συγγενείς μας αλλά και για τον κόσμο ήμασταν πάντα τα αποπαίδια και τα παιδιά "της τρελής". Για αυτό και το χάρηκαν τόσο όλο αυτό. Ήθελαν να μας δουν να πέφτουμε. Το ότι εγώ ασχολούμαι με φιλοζωικά επίσης τους έδωσε την ικανοποίηση να με χλευάζουν.
    Απλώς για μένα πια είναι πολύ δύσκολο να σχεδιάσω το μέλλον μου. Δουλειές εδώ όλο το χρόνο δεν έχει. Δούλευα στην εφημερίδα αλλά άλλα λεφτά είχαμε συμφωνήσει αρχικά και άλλα μου έδωσαν εντέλει και ήταν και πολλές οι μέρες και άβολο το ωράριο. Να διοριστώ κάπου ως καθηγητής δύσκολο και επίσης δεν νιώθω άνετα σε σχολικό περιβάλλον λόγω παρελθοντικών εμπειριών. Με ενοχλούν πολύ οι έφηβοι. Ο μόνος τρόπος να κάνω κάτι είναι να φύγω απο δω κάτι που δεν μπορώ να κάνω λόγω της μητέρας μου και των γατών. Θα μπορούσα επίσης να επενδύσω ένα μικρό κεφάλαιο κάπου αλλά δεν έχω τις γνώσεις και σίγουρα θα τα χάσω όλα.
    Αν τα ήξερα πιο νωρίς όλα αυτά θα ήμουν πιο μετρημένος με τα λεφτά μου. Τα τελευταία χρόνια ξόδεψα μια μικρή περιουσία σε γιατρούς και γάτες, θεωρούσα πως έχω τη δυνατότητα και κατασπατάλησα λεφτά που θα μου έδιναν μια ασφάλεια αν τα είχα κλειστά. Έχω ακόμα ένα μικρό κεφάλαιο αλλά τίποτα σημαντικό. Και με τις γάτες δύσκολα να αποταμιεύσω κάτι με τα παροντικά δεδομένα.

    Είμαι επίσης συναισθηματικά δεμένος με αυτές τις επιχειρήσεις. Το ξενοδοχείο ήταν πάντα το δεύτερο σπίτι μου. Με θλίβει να τα βλέπω να κλείνουν και να φθείρονται. Με θλίβει που θα καταλήξουν πιθανον σε άλλα χέρια.

    Αλλά ναι,δεν έχω άλλη επιλογή από το να παίξω με τα χαρτιά που απέμειναν, αν ζήσω βέβαια. Το πώς, δεν το ξέρω ακόμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    συγνωμη, αν εσυ γεννιοσουν στα ετοιμα, θα τα μοιραζες στους πτωχους; για το "θλιβερος μισθωτος", συμφωνω μαζι σου, αλλα κι εσυ ειρωνευεσαι ("μπαμπακιας") καποιον που εχει την τυχη να τα βρει ετοιμα....
    Last edited by Aeon; 04-08-2022 at 14:35.

  9. #9
    Δεν ήταν και δεν είναι δικά του τα χρήματα.εννοώ να τα έχει δουλέψει.αυτό εννοώ.γι αυτό και ο χαρακτηρισμός μπαμπάκιας.γιατί σε άπειρα threads μας αναφέρει για τα πολλαπλά ταλέντα του και τώρα του έχει γκρεμιστεί ο κόσμος γιατί ξέμεινε από λεφτά.that's life.προχώρα παρακάτω και κάνε κάτι δικό σου στην ζωή σου.μετακόμισε αλλού σε άλλη πόλη αν χρειαστεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ότι ο πατέρας μου ήταν ανέκαθεν ευκολόπιστος και θύμα το ξέρω. Ποτέ δεν ήταν δυναμικός οσο έπρεπε. Όλη αυτή η υπόθεση μας ταπείνωσε δημόσια. Και όχι μόνο αυτό, επιβεβαίωσε και αυτό που πάντα νιώθαμε και εγώ και οι αδερφές μου, ότι δηλαδή για τους συγγενείς μας αλλά και για τον κόσμο ήμασταν πάντα τα αποπαίδια και τα παιδιά "της τρελής". Για αυτό και το χάρηκαν τόσο όλο αυτό. Ήθελαν να μας δουν να πέφτουμε. Το ότι εγώ ασχολούμαι με φιλοζωικά επίσης τους έδωσε την ικανοποίηση να με χλευάζουν.
    Απλώς για μένα πια είναι πολύ δύσκολο να σχεδιάσω το μέλλον μου. Δουλειές εδώ όλο το χρόνο δεν έχει. Δούλευα στην εφημερίδα αλλά άλλα λεφτά είχαμε συμφωνήσει αρχικά και άλλα μου έδωσαν εντέλει και ήταν και πολλές οι μέρες και άβολο το ωράριο. Να διοριστώ κάπου ως καθηγητής δύσκολο και επίσης δεν νιώθω άνετα σε σχολικό περιβάλλον λόγω παρελθοντικών εμπειριών. Με ενοχλούν πολύ οι έφηβοι. Ο μόνος τρόπος να κάνω κάτι είναι να φύγω απο δω κάτι που δεν μπορώ να κάνω λόγω της μητέρας μου και των γατών. Θα μπορούσα επίσης να επενδύσω ένα μικρό κεφάλαιο κάπου αλλά δεν έχω τις γνώσεις και σίγουρα θα τα χάσω όλα.
    Αν τα ήξερα πιο νωρίς όλα αυτά θα ήμουν πιο μετρημένος με τα λεφτά μου. Τα τελευταία χρόνια ξόδεψα μια μικρή περιουσία σε γιατρούς και γάτες, θεωρούσα πως έχω τη δυνατότητα και κατασπατάλησα λεφτά που θα μου έδιναν μια ασφάλεια αν τα είχα κλειστά. Έχω ακόμα ένα μικρό κεφάλαιο αλλά τίποτα σημαντικό. Και με τις γάτες δύσκολα να αποταμιεύσω κάτι με τα παροντικά δεδομένα.

    Είμαι επίσης συναισθηματικά δεμένος με αυτές τις επιχειρήσεις. Το ξενοδοχείο ήταν πάντα το δεύτερο σπίτι μου. Με θλίβει να τα βλέπω να κλείνουν και να φθείρονται. Με θλίβει που θα καταλήξουν πιθανον σε άλλα χέρια.

    Αλλά ναι,δεν έχω άλλη επιλογή από το να παίξω με τα χαρτιά που απέμειναν, αν ζήσω βέβαια. Το πώς, δεν το ξέρω ακόμα.

    κι ο δικος μου ευκολοπιστος ηταν, αλλα δεν ηταν μονο ευκολοπιστος, ηταν και τερμα τιμιος και δεν περνουσε απ το μυαλο του η ατιμια για κοντινα του ατομα..
    οχι, δεν χαρηκαν γι αυτο. το θεμα με την αρρωστια της μανας σου ειναι δικο σου συμπλεγμα (και τεραστιο φορτιο, φυσικα). χαρηκαν γιατι φθονουν οσους εχουν περισσοτερα απο εκεινους.
    ετσι ειναι παντου. οσοι εχουν συμπλεγματα για την φτωχια τους, γιατι υπαρχουν και αξιοπρεπεις ανθρωποι που δεν εχουν πολλα λεφτα, αλλα δεν ειναι χαιρεκακοι και φθονεροι να χαιρονται με την καταστροφη ενος ανθρωπου που δεν τους εκανε τιποτε, περιμενουν στην γωνια, μηπως χασεις κατι για να χαρουν..

    εγω, δεν σου ειπα να μας εκθεσεις το πλανο σου για το μελλον, ουτε ειμαι σε θεση να κρινω ποιες θα ηταν οι σωστες κινησεις σου.
    ειπα οτι ειναι κατι που θα πρεπει να κανεις το επομενο διαστημα, εχοντας ηδη και μια τεραστια βοηθεια απο τα περιουσιακα στοιχεια που ηδη εχεις.
    το τι θα κανεις ποτε και πως, ειναι δικο σου θεμα και πιθανον και καποιων που θα συμβουλευτεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παιδιά το θλιβερούς μισθωτούς το εννοούσα με το παράδειγμα του Κάφκα, ο οποίος ήταν θλιβερός μισθωτός σε μια ασφαλιστική εταιρεία και έγραφε στα ημερολόγια του ότι θέλει να παραιτηθεί γιατί η δουλειά δεν τον εκφράζει και ήθελε να αφοσιωθεί στο γράψιμο αλλά δεν το έκανε υπό το φόβο της πατριαρχικής κρίσης (του πατέρα του δλδ με τον οποίο δεν τα πήγαιναν καλά) Η δουλειά στην οικογενειακή επιχείρηση μου δίνει το πλεονέκτημα να έχω το χώρο και το κεφάλι να διαβάζω και να γράφω. Όχι πως δεν έχω δουλειά και δεν είμαι απασολημένος, αλλά νιώθω πιο άνετα να βγάλω ένα βιβλίο στη ρεσεψιόν να διαβάσω από ότι σε μια ξένη επιχείρηση ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Όσο δούλευα στην εφημερίδα ένιωθα πνευματικά εξαντλημένος. Δεν ξέρω αν ήταν η φύση της δουλειάς αλλά στο σπίτι, παρόλο που διάβαζα, ένιωθα συχνά κουρασμένος και κατέληγα να βλέπω ταινίες ή σειρές αντί να διαβάζω. Επιπλέον δεν νομίζω πως είμαι ο μόνος στον κόσμο που μισεί τον καπιταλισμό και το σύστημα εργασίας. Αν είχα την επιλογή εννοείται πως δεν θα δούλευα ποτέ ξανά, ούτε καν στην οικογένειακή επιχείρηση.

  12. #12
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 04-08-2022 at 14:35.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Δεν ήταν και δεν είναι δικά του τα χρήματα.εννοώ να τα έχει δουλέψει.αυτό εννοώ.γι αυτό και ο χαρακτηρισμός μπαμπάκιας.γιατί σε άπειρα threads μας αναφέρει για τα πολλαπλά ταλέντα του και τώρα του έχει γκρεμιστεί ο κόσμος γιατί ξέμεινε από λεφτά.that's life.προχώρα παρακάτω και κάνε κάτι δικό σου στην ζωή σου.μετακόμισε αλλού σε άλλη πόλη αν χρειαστεί.
    ΚΑΙ δικα του ειναι, εφοσον ειναι της οικογενειας του. τινος ειναι; του κρατους;
    τα ταλεντα και οι ασχολιες δεν ειναι παντα προσοδοφορα. συνηθως μαλιστα, δεν ειναι...
    το να προχωρησει παρακατω χωρις να κλαιει για το χυμενο γαλα, το λεω κι εγω. ετσι ειναι.να λεει καλα, που εμειναν κι αυτα. τπτ δεν ειναι δεδομενο. shit happens και προχωραμε παρακατω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Εσυ σπαμάρεις με τα thread που ανοίγεις συνέχεια μόνο και μόνο για να πάρεις την επιβεβαίωση αυτών που γράφεις διαφορετικά κλασσικά θα τσακωθείς με κάποιον στο 90% των περιπτώσεων.
    Ναι, εγώ σπαμάρω όχι εσύ που μπήκες απλώς να μου την πεις και λες και άσχετα πράγματα. Το ότι είμαι προσωπικότητα που δημιουργεί αντιδράσεις δεν σημαίνει πως ευθύνομαι και για τις διενέξεις, σε ευχαριστώ ωστόσο για αυτή την πολύ έγκυρη στατιστική που μου παρέθεσες από το κεφάλι σου. Ναι, παίρνω επιβεβαιώση με το να λέω ότι έχουμε καταστραφεί οικονομικά. Είσαι πργαματικός γνώστης της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι ο δικος μου ευκολοπιστος ηταν, αλλα δεν ηταν μονο ευκολοπιστος, ηταν και τερμα τιμιος και δεν περνουσε απ το μυαλο του η ατιμια για κοντινα του ατομα..
    οχι, δεν χαρηκαν γι αυτο. το θεμα με την αρρωστια της μανας σου ειναι δικο σου συμπλεγμα (και τεραστιο φορτιο, φυσικα). χαρηκαν γιατι φθονουν οσους εχουν περισσοτερα απο εκεινους.
    ετσι ειναι παντου. οσοι εχουν συμπλεγματα για την φτωχια τους, γιατι υπαρχουν και αξιοπρεπεις ανθρωποι που δεν εχουν πολλα λεφτα, αλλα δεν ειναι χαιρεκακοι και φθονεροι να χαιρονται με την καταστροφη ενος ανθρωπου που δεν τους εκανε τιποτε, περιμενουν στην γωνια, μηπως χασεις κατι για να χαρουν..

    εγω, δεν σου ειπα να μας εκθεσεις το πλανο σου για το μελλον, ουτε ειμαι σε θεση να κρινω ποιες θα ηταν οι σωστες κινησεις σου.
    ειπα οτι ειναι κατι που θα πρεπει να κανεις το επομενο διαστημα, εχοντας ηδη και μια τεραστια βοηθεια απο τα περιουσιακα στοιχεια που ηδη εχεις.
    το τι θα κανεις ποτε και πως, ειναι δικο σου θεμα και πιθανον και καποιων που θα συμβουλευτεις.

    Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα. Πολλά από αυτά είναι ανακατεμένα με τις αδερφές μου, η μεγάλη μου αδερφή είναι εξασφαλισμένη γιατί φυσικά ο πατέρας μου της άνοιξε ξεχωριστή επιχείρηση αρα δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει τίποτα. Μόνο κανά σπίτι αν νοικιάσω, τώρα έφτιαξα τα δύο διαμερίσματα, πρέπει ακόμα να συνδέσω το ρεύμα και να δούμε αν θα καταφέρω να τα νοικιάσω. Τα γατιά σκέφτομαι πιο πολυ, εμένα δεν με πειράζει να ζω στην ανέχεια.

    Αυτό για την μαμά μου δεν είναι δικό μου κόμπλεξ. Είναι αυτό ακριβώς που σκέφτονταν όλοι. Ότι είμαστε προβληματικά παιδιά. Το ανέφεραν και στο δικαστήριο με τις γάτες οι γείτονες.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. οικογενεια
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2020, 18:33
  2. Οικογένεια
    By giannhsb in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2020, 16:45
  3. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 13:26
  4. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 20:05
  5. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •