Δυσφορια, ζαλαδες, γαστρεντερολογικα προβληματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Δυσφορια, ζαλαδες, γαστρεντερολογικα προβληματα

    Καλησπερα παιδια
    αυτη την στιγμη γραφω για να μην καλεσω ασθενοφορο
    Ειμαι σε αγωγη εδω και 5 μηνες γιατι οι εκτακτες μου δημιουργησαν για αλλη μια φορα τεραστθες κρισεις πανικου. Ενω εχουν σταματησει οι πολλες και εχω καταφερει να ειμαι λειτουργικη νιωθω μονιμως αρρωστη. Συνεχως ζαλαδες, το στομαχι και το εντερο ειναι πιο χαλια απο ποτε. Οτι και να φαω με χαλα. Νιωθω δυσφορια φοβο χωρις λογο και αιτια. Αυτη την στιγμη νιωθω οτι πρεπει να παω νοσοκομειο. Αδυναμια, δυσφορια, τρεμουλο, ζαλαδα, ενα αισθημα οτι βραζει το αιμα μου εσωτερικα. Εχω παει 10 φορες τουαλετα ενω εχω φαει μονο ενα παγωτο. Με εχουν επηρεασει φυσικα και ολοι αυτοι οι ξαφνικοι θανατοι τελευαταια. το σκεφτομαι συνεχεια οτιδηποτε νιωθω φερνω στο μυαλο μου αυτα. Δεν ξερω αν πρεπει να τα ριξω ολα στο αγχος της σεζον η να τρεχω καθε φορα σε επειγοντα για να προλαβω καταστασεις. Ο γιατρος μου επιμενει να αυξησω την δοση του χαπιου αλλα φοβαμαι παρα πολυ. Κανω συνεχεια εξετασεις βγαινουν καλες προφανως. Το μυαλο μου ειναι καθε λεπτο της ημερας στην καρδια μου, ως ακραια αρρωστοφοβικη...
    Εργαζομαι σεζον 9 ωρα πιεζομαι κουραζομαι αλλα η δουκλεια αυτη ειναι η καλυτερη που εχω κανει μεχρι στιγμης χωρις κανεναν πανω απο το κεφαλι μου, επικοινωνια με κοσμο κτλ κτλ. Σε γενικες γραμμες περα απο την κουραση και την πιεση να προλαβω να μην αφησω δουλεια για την επομενη βαρδια ολα ειναι καλα αρα τι στο καλο συμβαινει πια με εμενα?
    Δεν ξερω αν εχει συνοχη το κειμενο απλα ειμαι μονη μου και ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μπορεί να σου έπεσε το ζάχαρο, πριν πόση ώρα έφαγες το παγωτό; Νερό πίνεις αρκετό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Για την κούραση το νιώθω κι εγώ. Μερικές νύχτες όταν γυρνάω στο σπίτι λέω αυτό είναι, θα τα τεζάρω λόγω κούρασης. Πάρε κάποιο συμπλήρωμα από το φαρμακείο ίσως. Ηλεκτρολύτες πίνεις; Οι έκτακτες μπορούν να συμβούν και λόγω κούρασης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι το σκεφτηκα για το ζαχαρο γιατι με απασχολει τελευταια. Εχω μονιμως εκτος οριων οι γιατροι λενε οτι ειναι οκ αλλα θελω να βρω καπποιον να μου γραψει επιπλεον εξετασεις. Το εφαγα πριν κανα τριωρο. Καθε φορα που τρωω νιωθω δυσφορια βασικα. Εντονους παλμους πλακωμα αλλα το σημερινο ηταν πολυ εντονο. Ειδικα αυτες οι ζαλαδες δεν παλευονται. Απο την μια λεω χιλιες φορες ολα τα υπολοιπα αντι των εκτατκων απο την αλλη δεν ειναι ζωη αυτη ρε γαμωτο. Και ζω μονη οποτε εχω ενα επιπλεον αγχος μη συμβει κατι και δεν υπαρχει κανεις να τρεξει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    εχω κανει εξετασεις για βιταμινες ηλεκτρολυτες κτλ σχετικα προσφατα ηταν ολα οκ. φοβαμαι να παιρνω βιταμινες ενω δεν εχω καποια ελλειψη λογω υπερβιταμινωσης. δουλευω βραδυ οποτε απο την μια δικαιιολογειται η κουραση απο την αλλη ομως ειναι σε υπερβολικο βαθμο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ναι το σκεφτηκα για το ζαχαρο γιατι με απασχολει τελευταια. Εχω μονιμως εκτος οριων οι γιατροι λενε οτι ειναι οκ αλλα θελω να βρω καπποιον να μου γραψει επιπλεον εξετασεις. Το εφαγα πριν κανα τριωρο. Καθε φορα που τρωω νιωθω δυσφορια βασικα. Εντονους παλμους πλακωμα αλλα το σημερινο ηταν πολυ εντονο. Ειδικα αυτες οι ζαλαδες δεν παλευονται. Απο την μια λεω χιλιες φορες ολα τα υπολοιπα αντι των εκτατκων απο την αλλη δεν ειναι ζωη αυτη ρε γαμωτο. Και ζω μονη οποτε εχω ενα επιπλεον αγχος μη συμβει κατι και δεν υπαρχει κανεις να τρεξει


    Με ένα παγωτό πριν τρεις ώρες αν είναι το μοναδικό σου γεύμα από το πρωί υπολογίζω ότι το ζάχαρο σου θα είναι γύρω στο 70+, το οποίο μπορεί να σου φαίρνει αναγούλα. Κάνε μία καμπύλη γλυκόζης και γλυκοζυλιωμένη. Εμένα η γλυοζυλιωμένη είναι στα όρια προς προδιαβητικό στάδιο και μου είχε πει αρχικά η ενδοκρινολόγος να παίρνω φάρμακο. Την έριξα με διατροφή αλλά έχω συχνά υπογλυκαιμικά επεισόδια. Ειδικά αν φάω σκέτους υδατάνθρακες. Πχ έχω κανένα μισάωρο που έφαγα μακαρόνια με σάλτσα και τυρί και έχω 98 ζάχαρο τώρα, που είναι προς χαμηλό για μεταγευματικό.

    Οι ηλεκτρολύτες αλλάζουν πολύ σύχνα λόγω έκκρισης ιδρώτα. Είναι το νούμερο ένα συμπλήρωμα που θα έπρεπε να παίρνεις. Βιταμίνες οκ, άστες, αλλά ηλεκτρολύτες εμένα προσωπικά όταν μου τους είχε πρωτοπροτείνει ο καρδιολόγος μου εξαφάνισαν και τις έκτακτες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    οχι ξαπλωμενη ημουν. ναυτιες εχω συνεχεια μετα το φαγητο. απο φουσκωματα επισης αλλο τιποτα. προδιαβητη φοβαμαι και γω. προς το παρον οι γιατροι μου ελεγαν οχι δεν χρειαζεται εξεταση ολα οκ αλλα θα πιεσω. Νομιζω πρεπει να σταματησω να ακολουθω ειδησεογραφικα σαιτ βασικα γιατι ολη την ωρα σκεφτομαι ανακοπες νεων και τα συμπτωματα μου γινονται πιο εντονα απο τον φοβο μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    οχι ξαπλωμενη ημουν. ναυτιες εχω συνεχεια μετα το φαγητο. απο φουσκωματα επισης αλλο τιποτα. προδιαβητη φοβαμαι και γω. προς το παρον οι γιατροι μου ελεγαν οχι δεν χρειαζεται εξεταση ολα οκ αλλα θα πιεσω. Νομιζω πρεπει να σταματησω να ακολουθω ειδησεογραφικα σαιτ βασικα γιατι ολη την ωρα σκεφτομαι ανακοπες νεων και τα συμπτωματα μου γινονται πιο εντονα απο τον φοβο μου


    κι εγώ τα ίδια, ειδικά εφόσον αναγούλα που το περιγράφουν ως σύμπτωμα (και είναι όντως) το έχω σχεδόν συνέχεια. Αγωγή για το στομάχι έχεις πάρει ποτέ; Γιατί δεν πας σε έναν γαστρεντερολόγο να πάρεις κανέναν αναστολέα; Θα σε βοηθήσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η γλυκοζυλιωμένη είναι φτηνή εξέταση και χωρίς να στην γράψουν. Με αυτό διαγιγνώσκεται ο προδιαβήτης. Αν έχεις κάτω από 5.8 είσαι οκ.

    Φάε μεσημεριανο. Κάτι με πρωτείνη. Αν δεν έχεις δυνατότητα να πας άμεσα σε γαστρεντρερολογο πάρφε από το φαρμακείο γκάβισκον. Εμένα έχει σταματήσει και κρίση πανικού, καταπολεμά το φούσκωμα. Θέλει προσοχή βέβαια, εγώ υποψιάζομαι ότι από εκεί έχω την μικροσκοπική αιματουρία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μας βομβαρδίζουν καθημερινά με αρνητικές ειδήσεις που σαφως έχουν και αντίκτυπο στην ψυχολογία μας.
    Ακόμη και τηλεόραση να μην ανοίξεις θα εμφανιστουν μπροστά σου στα media, στο Google, παντού!
    Βολεύει να έχουν φοβισμένη μάζα ώστε να πουλάνε τα χημικά τους σωρηδόν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το άγχος υγείας είναι από τις χειρότερες μορφές άγχους. Σκεφτείτε πόσος κόσμος απέκτησε τέτοιο άγχος τα 2 τελευταία χρόνια εξ αιτίας αυτής της υγειονομικής κρίσης . Αυτοί που είχαν και προδιάθεση, πήραν δώρο και μια διαταραχή άγχους

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    6
    Καλησπέρα Έλενα
    Όπως γράφεις είσαι σε αγωγή 5 μήνες άρα έχει προηγηθεί για εσένα μια δύσκολη περίοδος; Και τώρα είσαι σεζόν που η κούραση που φέρνει μαζί, όσο καλό περιβάλλον και να 'ναι, προφανώς ενισχύει και όλο το άγχος και άρα και τα συμπτώματα. Τα συμπτώματα τα έχεις καιρό; Και πως εκδηλώνονται κάθε φορά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Συμπάσχω ζάλη συχνά και 1 φορά την εβδομάδα σαν τάση λιποθυμίας έχω περάσει πολλά που έρχονται κ φεύγουν αγωγή κ εγώ 5 μήνες κ εδώ κ 2 εβδομάδες έχω αυξήσει αγωγή κάθε μέρα ελπίζω να ξυπνάω κ ν μην νιώθω τίποτα,έχω κ εγώ αρρωστοφοβία κ όλο για νοσοκομεία κ γιατρούς λέω και ζητάω και οι δικοί μου ανθρωποι έχουν κουραστεί

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το απογευμα με νευριασαν με κάτι και έκτοτε έχω κι εγώ αναγούλα. Τώρα γύρισα σπίτι εξαντλημένος, εκτός από όλα τα αλλα. Τα ζωτικά μου είναι καλά αλλά εγώ νιώθω κούραση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η γλυκοζυλιωμένη είναι φτηνή εξέταση και χωρίς να στην γράψουν. Με αυτό διαγιγνώσκεται ο προδιαβήτης. Αν έχεις κάτω από 5.8 είσαι οκ.

    Φάε μεσημεριανο. Κάτι με πρωτείνη. Αν δεν έχεις δυνατότητα να πας άμεσα σε γαστρεντρερολογο πάρφε από το φαρμακείο γκάβισκον. Εμένα έχει σταματήσει και κρίση πανικού, καταπολεμά το φούσκωμα. Θέλει προσοχή βέβαια, εγώ υποψιάζομαι ότι από εκεί έχω την μικροσκοπική αιματουρία.
    οταν λες φθηνη? εφαγα μεσημεριανο και νομιζα οτι παθαινω εμφραγμα. ηταν και λες ειχε κατσει κατι στο στερνο μου αρχισα να εχω δυσπνοια να ζαλιζομαι. δεν ξερω τι φαση. ακομα απορω πως εβγαλα την ημερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κάψιμο και δυσφορία
    By xuwovuqu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2022, 18:01
  2. Ξαφνική δυσφορία
    By Marios76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2020, 00:04
  3. Κάψιμο και δυσφορία.
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-04-2017, 01:13
  4. Δυσφορία ή δύσπνοια....
    By flower in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-02-2012, 12:58
  5. Άγχος και γαστρεντερολογικά προβλήματα
    By Daphne1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 28-04-2007, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •