Δυσφορια, ζαλαδες, γαστρεντερολογικα προβληματα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Myrtw_ View Post
    Καλησπέρα Έλενα
    Όπως γράφεις είσαι σε αγωγή 5 μήνες άρα έχει προηγηθεί για εσένα μια δύσκολη περίοδος; Και τώρα είσαι σεζόν που η κούραση που φέρνει μαζί, όσο καλό περιβάλλον και να 'ναι, προφανώς ενισχύει και όλο το άγχος και άρα και τα συμπτώματα. Τα συμπτώματα τα έχεις καιρό; Και πως εκδηλώνονται κάθε φορά;
    προηγηθηκε μια αποιστευτα δυσκολη περιοδος με παρα πολυ εντονες κρισεις πανικου και σωματικα συμπτωματα. εκανα 2 μηνες να βγω απο το σπιτι. η αληθεια ειναι οτι με το που ενιωσα λιγο καλα ξεκινησα αμεσως σεζον. ισως επρπε να του δωσω χρονο αλλα τα οικονομικα μου ηταν πολυ χαλια. τωρα εχω ξεκινησει περαν της δουλειας και αλλα 15 πραγματα μαζι γιατι 3 χρονια τωρα η ζωη μου ειναι σε παυση και νιωθω την αναγκη να κανω οσα περισσοτερα μπορω μεχρι την επομενη εξαρση των κρισεων. εμενα ολα ξεκινανε με την καρδια και συγκεκριμενα τις εκτακτες. αρχιζω να τις νιωθω αρχιζουν οι ασχημες σκεψεις. μετα κανω το οτιδηποτε να τις αποφυγω π.χ να σηκωνομαι ορθια να καουραζομαι να βγαινω. μετα ακολουθει μια ορθοστατικη ταχυκαρδια δηλαδη δεν μπορω με τιποτα να σηκωθω απο το κρεβατι γιατι η καρδια μου βαρα 200 παλμους. αγοραφοβια οσο δεν παει. κρισεις επειγοντα ζαλαδες πιεση στο κεφαλι αισθημα θανατου ολη μερα. χαλαρωνω μονο στον υπνο. τα τελευταια χρονια καπως ετσι ειναι η ζωη μου με υφεσεις και εξαρσεις. καθε φορα προστιθεται και κατι καινουριο στην μακρα λιστα των ψυχοσωματικων και με κανει να αναρωτιεμαι αν θα υπαρξει μετα. ολο αυτο εχεις ως αποτελεσμα ενα αισθημα ματαιοτητας μια μικρη καταθλιψη καθως νοωθω οτι τιποτα δεν εχει νοημα στην ζωη μου. γτ π.χ να αγορασω αυτο και κεινο οταν αυριο μεθαυριο η που θα εχω κρισεις και θα ναι ολα μαυρα η που απλα θα πεθανω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    οταν λες φθηνη? εφαγα μεσημεριανο και νομιζα οτι παθαινω εμφραγμα. ηταν και λες ειχε κατσει κατι στο στερνο μου αρχισα να εχω δυσπνοια να ζαλιζομαι. δεν ξερω τι φαση. ακομα απορω πως εβγαλα την ημερα.
    Γύρω στα 10 ευρώ νομίζω.

    Λοιπόν χθες το βράδυ έπαθα κάτι ανάλογο περίπου. Γυρνάω σπίτι κουρασμένος και παρολα αυτα αποφάσισα βλακωδως να πιάσω να σκουπισω και να σφουγγαρισω και εξαντλήθηκα ακόμα περισσότερο. Έκανα μπάνιο, έφαγα και ξαφνικά με έπιασε τρομερή αδυναμία και ένιωσα να κρυώνω. Με πήρε ο ύπνος για μισή ώρα, ξύπνησα με φοβερή τάση για εμετό, λέω πάει, αυτό ήταν,εχω τα συμπτωματα των ξαφνικων θανατων. Ήμουν έτοιμος να καλέσω το ΕΚΑΒ, αλλά αποφάσισα να πάρω ένα γκαβισκον πρώτα. Πήρα και ηρεμησε καπως το στομάχι μου. Οι παλμοί μου ήταν φυσιολογικοί ευτυχως και όλα τα ζωτικά μου. Μετά βεβαια δεν μπορούσα να κοιμηθώ και αναγκάστηκα να πάρω μισό ζαναξ και σήμερα μου κάνει ταχυπαλμιες, αλλά οκ ,την παλεύω. Πρέπει να θυμίζω στον εαυτό μου να μην εξαντλείται γιατι πραγματικά η αίσθηση ότι θα πέσεις κάτω από αδυναμία είναι πολύ δυσαρεστη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γύρω στα 10 ευρώ νομίζω.

    Λοιπόν χθες το βράδυ έπαθα κάτι ανάλογο περίπου. Γυρνάω σπίτι κουρασμένος και παρολα αυτα αποφάσισα βλακωδως να πιάσω να σκουπισω και να σφουγγαρισω και εξαντλήθηκα ακόμα περισσότερο. Έκανα μπάνιο, έφαγα και ξαφνικά με έπιασε τρομερή αδυναμία και ένιωσα να κρυώνω. Με πήρε ο ύπνος για μισή ώρα, ξύπνησα με φοβερή τάση για εμετό, λέω πάει, αυτό ήταν,εχω τα συμπτωματα των ξαφνικων θανατων. Ήμουν έτοιμος να καλέσω το ΕΚΑΒ, αλλά αποφάσισα να πάρω ένα γκαβισκον πρώτα. Πήρα και ηρεμησε καπως το στομάχι μου. Οι παλμοί μου ήταν φυσιολογικοί ευτυχως και όλα τα ζωτικά μου. Μετά βεβαια δεν μπορούσα να κοιμηθώ και αναγκάστηκα να πάρω μισό ζαναξ και σήμερα μου κάνει ταχυπαλμιες, αλλά οκ ,την παλεύω. Πρέπει να θυμίζω στον εαυτό μου να μην εξαντλείται γιατι πραγματικά η αίσθηση ότι θα πέσεις κάτω από αδυναμία είναι πολύ δυσαρεστη.
    Ετσι εξαντλημενη νιώθω σήμερα. Ζαλίζομαι παρα πολύ. Πέρασα βέβαια και μια κρίση άγχους γιατι χτύπησα στον λάρυγγα δυνατά και δεν είχα αναπνοή για κάτι Δευτερα οπότε έτρεχα σε ωρλ να μου πει ότι δεν πεθαίνω κσι ότι η ζαλάδα που ενιωθα μετά ήταν ψυχογενης. Νομίζω έχω πάθει υπερκόπωση δεν εξηγείται αλλιώς.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ ακόμα χάλια είμαι και πρέπει να πάω και σούπερ μάρκετ όταν τελειώσω από δω. Διάβαζα πάλι για αύξηση των ξαφνικων θανάτων. Πονάει και ο λαιμός μου σήμερα, θα κάνω ένα ραπιντ μπας και κόλλησα κοβιντ. Κοιμήθηκα λίγο χθες, ήμουν και από πριν εξαντλημενος ,ένα χαλι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ που αύξησα δόση δεν βλέπω και διαφορά κ εγώ ζαλίζομαι και υπόταση έχω(απο τότε που αύξησα δόση βλέπω πιο χαμηλή την πιεσή μου μπορεί να είναι κ ιδέα μου βέβαια)νιώθω κάποιες φορές κάτι σαν να μην αιματώνεται στο βάθος πίσω από τη μύτη διάφορα αλλόκοτα που σε όσους τα περιγράφω με κοιτάνε περίεργα...ψυχοσωματικά που όλο αλλάζουν μορφές,όλοι μου έλεγαν ψυχίατρο ορίστε πήγα 5 μήνες αγωγή και....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    6
    Καλησπέρα Έλενα. Είσαι καλύτερα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι πηρα απο το καταφυγιο ενα κουταβακι με προβληματα αγχους και εχω ριξει ολη την ενεργεια μου εκει δεν μου περισσευει για να ασχοληθω με τα σωματικα μου προβληματα οποτε δεν τα νιωθω πλεον τοσο εντονα. Εννοειται σερνομαι αλλα καπως καλυτερα γενικα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κάψιμο και δυσφορία
    By xuwovuqu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2022, 18:01
  2. Ξαφνική δυσφορία
    By Marios76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2020, 00:04
  3. Κάψιμο και δυσφορία.
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-04-2017, 01:13
  4. Δυσφορία ή δύσπνοια....
    By flower in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-02-2012, 12:58
  5. Άγχος και γαστρεντερολογικά προβλήματα
    By Daphne1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 28-04-2007, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •