Φόβος οδήγηση-φοβαμαι μην πατησω κανέναν πεζο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Φόβος οδήγηση-φοβαμαι μην πατησω κανέναν πεζο

    Νέο αυτό σχετικα αλλά αγχώνομαι πολυ στο δρόμο. Εχω μια αισθηση ότι κάτι μου ξεφευγει ότι θα πατησω κάποιον και δεν θα το κατω χαμπάρι. Τρελαίνομαι κάθε φορά που μπαίνω στο αμάξι. Όλο κακές σκεψεις και είναι τόσο ψυχοφθορο. Είναι δυνατόν να πατησω κάποιον και να μη το καταλάβω? Πηγαίνω με 30-40 μαξ. Προσέχω τα παντα. Αλλά τι να το κάνεις? Το άγχος εκεί. Όταν λέω δεν θα αγχωθώ για κάτι ε παντα βγαίνει κάτι άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Νέο αυτό σχετικα αλλά αγχώνομαι πολυ στο δρόμο. Εχω μια αισθηση ότι κάτι μου ξεφευγει ότι θα πατησω κάποιον και δεν θα το κατω χαμπάρι. Τρελαίνομαι κάθε φορά που μπαίνω στο αμάξι. Όλο κακές σκεψεις και είναι τόσο ψυχοφθορο. Είναι δυνατόν να πατησω κάποιον και να μη το καταλάβω? Πηγαίνω με 30-40 μαξ. Προσέχω τα παντα. Αλλά τι να το κάνεις? Το άγχος εκεί. Όταν λέω δεν θα αγχωθώ για κάτι ε παντα βγαίνει κάτι άλλο.
    αν πηγαινεις με 30- 40, συχνα - πυκνα θα παρακωλυεις την κυκλοφορια των αυτοκινητων. ειναι πιο πιθανο να προκαλεσεις ατυχημα, παρα να πατησεις πεζο. πουλα το και παιρνε ταξι να γλυτωσεις κι εσυ και οι υπολοιποι οδηγοι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η μια λυση ειναι αυτη που προτεινει η remedy, η αλλη ειναι να κανεις μερικα μαθηματα σε σχολη οδηγων , για να παρεις τον ΄αερα . ,........................

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Πόσο καιρό οδηγείς;

    Κι εγώ τον πρώτο καιρό έμπαινα στο αυτοκίνητο κ ίδρωνα κυριολεκτικά. Πριν ξεκινήσω! Με τον καιρό το ξεπέρασα, ωστόσο συνεχίζω να είμαι σε εγρήγορση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Και εγώ ενώ όταν πήρα διπλώμα οδηγούσα κανονικά μετά όλα κάποια φάση άρχισα να αγχώνομαι και να ζοριζομαι ε το παράτησα το άθλημα
    Δεν είμαστε όλοι για οδηγοί
    Και εγώ αυτό έλεγα να πηγαίνω με 30 αλλά έτσι θα κάνεις ζημιά
    Οπότε άστο δεν πειραζει δεν χρειάζεται να οδηγάμε όλοι υπάρχουν και τα μμμ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Και εγώ ενώ όταν πήρα διπλώμα οδηγούσα κανονικά μετά όλα κάποια φάση άρχισα να αγχώνομαι και να ζοριζομαι ε το παράτησα το άθλημα
    Δεν είμαστε όλοι για οδηγοί
    Και εγώ αυτό έλεγα να πηγαίνω με 30 αλλά έτσι θα κάνεις ζημιά
    Οπότε άστο δεν πειραζει δεν χρειάζεται να οδηγάμε όλοι υπάρχουν και τα μμμ
    Συμφωνώ απόλυτα. Αν σε αγχωνει και δεν είσαι 100% στην οδήγηση καλύτερα να το αφήσεις. Ή προσπάθησε να ξεπεράσεις το φόβο σου με κάποιον ειδικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν εχεις τη δυνατότητα να κινεισαι με ΜΜΜ;

    Μια φορά με το πατινι έπεσα πάνω σε μια που αποφασισε ξαφνικά να διασχίσει τη διάβαση ενώ ήμουν ήδη πάνω και περνούσα. Πλέον φοβάμαι να πιάνω και το πατινι με όσα γίνονται, στο νησί εδώ κάθε μέρα έχει και από ένα θανατηφορο ατύχημα,κυρίως με αμάξια αλλά γενικά με κάθε όχημα. Ούτε οι πεζοί δεν την γλυτώνουν με τους τοπικιστες κοινωνικοπαθεις που θεωρούν ότι οι δρόμοι τους ανήκουν και οδηγανε με παρανομη ταχυτητα σαν να βρίσκονται σε πίστα.

    Με πιέζουν να βγάλω διπλωμα οδήγησης αλλά και να βγάλω αμφιβάλω ότι θα πιάνω αυτοκίνητο. Ακόμα και συνοδηγός όταν είμαι σκέφτομαι ατυχηματα. Οχι πως είναι ενεργη φοβια, αλλά το έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου λόγω της στατιστικής του συχνότητας.

Similar Threads

  1. Οδήγηση
    By Geo88 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 25-07-2021, 14:28
  2. Σας βοηθάει η οδήγηση;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 08-04-2020, 12:11
  3. Φοβάμαι ότι θα πάθω επιληψία (νέος φοβος) )
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 08-08-2019, 15:15
  4. Υπάρχει περίπτωση να την πατήσω?
    By STORM LORD in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-05-2012, 00:16
  5. ΟΔΗΓΗΣΗ
    By moreira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 25-05-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •