Αλλαγή θεραπευτή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Αλλαγή θεραπευτή

    Πόσες φορές σας έχει τύχει να αλλαξετε θεραπευτή?
    Εγώ είναι η 2η φορά που εγκαταλείπω μια θεραπεία-που μόνο θεραπεία δεν ήταν- και αισθάνομαι ενοχικά.
    'Εχω αρχίσει να πιστεύω πως τελικά εγώ φταίω που δεν υπάρχει χημεία ανάμεσα σε μένα και στον θεραπευτή μου.
    Σας έχει τύχει?
    Έχετε τύχει να δοκιμάσετε παραπάνω από 2 ψυχολόγους, ψυχιάτρους κτλ?
    Βοήθησε ή έμπλεξε ακόμα περισσότερο?

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Καλησπέρα.
    Θα θελες να μας πεις έστω εν συντομία τους λόγους για τους οποίους χρειάστηκε να αλλάξεις θεραπευτή?
    Αναφέρεσαι σε ψυχοθεραπεία ή σε ψυχιατρική(φαρμακευτική) υποστήριξη?

    Γενικά, ο συνηθέστερος λόγος για τον οποίο διακόπτεται μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία είναι η μη δημιουργία μιας θεραπευτικής σχέσης εμπιστοσύνης, ασφάλειας και άνεσης, συστατικα απαραίτητα για να μπορέσεις να έρθεις σε βαθιά επαφή με τα εσώτερα, τα σκοτεινά κομμάτια του εαυτού σου.

    Την ευθύνη της δημιουργίας θεραπευτικού κλίματος την έχει κατά κανόνα ο θεραπευτής. Ωστόσο, μιας και μιλούμε για σχέση, χρειάζονται δύο άνθρωποι. Σε ότι αφορά εσένα λοιπόν, ποια πλευρά σου είναι αυτή που θεωρείς ότι σε οδηγεί στο να διακόψεις τη θεραπεία σου ξανά και ξανά?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Ξεκίνησα κάνοντας συμβουλευτική (??) η οποία κράτησε 8 μήνες. Στην αρχή όλα πήγαιναν καλά και είχε ανέβει πολύ το ηθικό μου. Όμως από κάποιο σημείο και μετά τα προβλήματά μου επανήρθαν και ο συνδυασμός συμμετοχής σε group το οποίο δε με κάλυπτε (επιμονή του συμβούλου) συν το υψηλό κόστος το οποίο πια με είχε εξαντλήσει οικονομικά με κάνανε να φύγω σχεδόν τρέχοντας.

    Πέρισυ και μετά από μια σειρά γεγονότων και ενώ ήμουνα σε μια φάση αναζήτησης ψυχολόγου, μου συστήσαν έναν νευρολόγο ψυχίατρο ο οποίος έγραψε ένα αντικαταθλιπτικό το οποίο και πήρα για 2 μήνες χωρίς να δω διαφορά.

    Μετά από παραίνεση επισκέφτηκα ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, ο οποίος ήταν κατά των φαρμάκων (ούτε κι εγώ θέλω να είμαι δέσμιος αυτών) και ξεκινήσαμε θεραπεία, νιώθω όμως πως δε ταιριάξαμε και ποτέ. Ένιωθα σα να μην κάναμε τίποτα.

    Τώρα είμαι σε φάση που λέω δε θα ξανασχοληθώ με ειδικούς και θα προσπαθήσω να βοηθήσω μόνος μου τον εαυτό μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε να πείσουμε κάποιον να παει σε ψυχολόγο όταν βλέπεις ότι έχει ανάγκη να μιλήσει να βγάλει τον θυμό του και αρνείται;Υπάρχει τρόπος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεμενο χειροποδαρα:D
    Τι προβλημα παρουσιαζει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εχει θυμό ανωριμότητα και χαμηλή αυτοεκτίμηση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτος πως τα περναει ειναι...ευτυχισμενος?
    Ειναι λειτουργικος ως προς τον εαυτο του και ως προς την κοινωνια?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οχι δεν είναι ευτυχισμένος εργάζεται είναι ευγενέστατος στους γύρω του πρόθυμος να βοηθήσει αλλά δεν έχει αυτοπεποίθηση και ξεσπάει εκεί που τον παίρνει δηλαδή στο σπίτι του.Επίσης θέλει να δημιουργήσει μια σχέση και έχει δυσκολία στο να πλησιάσει τις γυναίκες.είναι ευαίσθητος, δοτικός,φιλότιμος αλλά για όσα δεν μπορει του φταίνε οι άλλοι έχει λίγους φίλους προτιμά να μένει σπίτι.Ομως δεν προσπαθεί να καλυτερεύσει τα πράγματα.Περιμένει να τον καλέσουν π.χ να βγεί για ένα καφέ απο μόνος του δεν ενεργοπόιείται είναι εσωστρεφής και βλέπω ότι έχει ανάγκη να μιλήσει να αποφορτιστεί αλλά δεν δέχεται να πάει πουθενά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Nice guy...γιατι να παει σε ψυχολογο?
    Αφου ειναι καλο παιδι προφανως θα τραβαει καποια ζορια παραπανω αλλα αν δεν πασχει απο κατι...για αυτοβελτιωση και καλυτερη ποιοτητα ζωης θα μου πεις.
    Αλλα απο την αλλη ολος ο πληθυσμος με βαση τα παραπανω χρειαζεται ψυχολογο.
    Να φτιαξουν ολοι δυναμιτη ψυχολογια:)
    Δεν το ξερω το ατομο αλλα αν δεν θελει να παει μην τον πιεζεις.
    Αυτη η περιγραφη ταιριαζει γαντι σε πολλους ανθρωπους που κανουν το κοσμο καλυτερο μερος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    savant, καταλαβαίνω ότι 3 απόπειρες (ψυχο)θεραπείας είναι πολλές και ικανές εμπειρίες για να διαμορφώσουν μια στάση ότι δεν έχεις να περιμένεις πολλά πράγματα από τους ειδικούς.
    Δυστυχώς αυτός είναι ένας από τους μεγαλύτερους πονοκεφάλους στην ψυχική υγεία μιας και δεν μπορεί και δεν οφείλει κανεις να γνωρίζει τι να επιλέξει ανάμεσα σε όλες αυτές τις διαφορετικές προσεγγίσεις ψυχοθεραπείας, φαρμακοθεραπείας και εναλλακτικών μεθόδων.

    Στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις, φαίνεται να απογοητεύτηκες από το γεγονός ότι επανήλθαν τα προβλήματα σου. Συχνά, αυτό το σημείο το βιώνουμε ως \"υποτροπή\". Στην πραγματικότητα όμως ποτέ μια θεραπεία δεν έχει γραμμική πορεία. Αν θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα γράφημα της ψυχικής μας κατάστασης/πορείας (πχ σαν ενα καρδιογράφημα), θα βλέπαμε ότι αυτό το γράφημα ΠΑΝΤΟΤΕ έχει σκαμπανεβάσματα, με πικς προς τα πάνω και προς τα κάτω. Αλλωστε, ολη μας η ζωή, η ζωή ολων των ανθρώπων ειναι ένα τέτοιο γράφημα. Ανάλογη είναι και η πορεία μιας θεραπείας και αυτή είναι μια διαδικασία που χρειάζεται να εμπιστευθούμε προκειμένου να \"πάμε παρακάτω\".

    Σε ότι αφορά την οικονομική σου εξάντληση, δεν εχω να σχολιάσω κάτι. Είνα κατά κανόνα κοστοβόρα μια ταυτόχρονη ατομική και ομαδική θεραπεία και συχνά αποτελεί αίτιο διακοπής της θεραπείας. Αυτό που ίσως μπορεί να αναρωτηθεί ο καθένας είναι πότε το οικονομικό είναι αληθινό εμπόδιο και πότε είναι ένας μηχανισμός άμυνας του εγώ, προκειμένου να μην έλθουμε σε βαθύτερη επαφή με τον εαυτό μας.

    Για να μην πάω βήμα προς βήμα όλες τις θεραπευτικές σου απόπειρες, να κλείσω λέγοντας σου πως από το μήνυμα σου, φαίνεται πως σε όλες τις προσπάθειες σου μάλλον δεν επτεύχθη μια καλή θεραπευτική σχέση, τέτοια που θα επιτρέψει να συζητηθούν ανοιχτά όλα σου τα συναισθήματα γύρω από τη ψυχοθεραπευτικη διαδικασία: η οικονομική εξάντληση, η απογοήτευση σου από τα προβλήματα που επανήλθαν, το γεγονός ότι δεν έπαιρνες πράγματα από τις συνεδρίες με τον ψυχίατρο κ.ο.κ.

    Την ευθύνη για αυτό το κλίμα την έχει ο εκάστοτε θεραπευτής. Σε ότι αφορά όμως εσένα, μπορείς να πάρεις πράγματα κοιτώντας μέσα σου, ποιες ήταν οι δικές σου πλευρές που σε εμπόδισαν να μοιραστείς πράγματα, να εμπιστευθείς ανθρώπους ή διαδικασίες.
    Δεν υπονοώ ότι κοιτώντας μέσα σου, θα πρέπει να ανακαλύψεις ευθύνες δικές σου. Αυτό που προσπαθω΄να σου πω είναι έλα σε επαφή με τον εαυτό σου και πάρε ότι έχουν να σου δώσουν τα πράγματα, ακόμη και αυτή η κατ επανάληψη διακοπή θεραπείας.

    Εύχομαι καλύτερη και αποδοτικότερη συνέχεια στις προσπάθειες σου.


    ΥΓ. Γιώτα, μπορείς αν θέλεις να ανοίξεις χωριστό θέμα στην κατάλληλη ενότητα για να συζητήσεις αυτό που σε απασχολεί? Ας τιμήσουμε το κάθε θέμα χωριστά, χωρίς να τρέχουν εντός του ίδιου θέματος παράλληλες συζητήσεις.
    Ευχαριστώ
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    Καλημερα.Αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον ειδικο (ψυχιατρο ή και ψυχολόγο) για ψυχαναλυτικη ψυχοθαραπεια στη Θεσσαλονικη.Καποιον που να βοηθησει πραγματικα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •