Αντικαταθλιπτικά κ παρενέργειες στην λίμπιντο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Αντικαταθλιπτικά κ παρενέργειες στην λίμπιντο

    Καλησπέρα σε όλους… Έχω διαβάσει πολλά αλλά θα κάνω κ εδώ μια ερώτηση μιας κ λίγο πολύ όλοι εδώ μέσα έχουμε ίσως κάποιον κοινό παρονομαστή. Κάποιου είδος κατάθλιψης άλλοι λίγο άλλοι πολύ…
    Διαγνώστηκε με Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή. Έχω αλλάξει 4-5 γιατρούς. Μου έχουν δώσει Ladose ,lamotrix, και παρόμοια τα οποία ειλικρινά δεν θυμάμαι καν ονόματα . Το αποτέλεσμα κάθε φορά ίδιο…Λίγο έως αρκετά καλύτερη διάθεση αλλά……υπάρχει το γνωστό σε πολλούς αλλά…. πρόβλημα στην σεξουαλικη ζωή. Και όχι τόσο έλλειψη διάθεσης όσο παντελής αδυναμία κορύφωσης. Τα νεύρα στον θεό δηλαδή! Να φτάνεις στην πηγή κ να μην πίνεις νερό!!!! Ε και αυτό όσο κ να πεις σε κάνει να μην θες να μπεις καν στην διαδικασία να ξεκινήσεις μια περίπτυξη με τον σύντροφο σου γιατί ξέρεις την πίκρα στο τέλος.
    Όποτε έκανα μια αγωγή για 6-7 μήνες μετά τα πετούσα σε ένα χρόνο ξανά κοκ…
    Αν υπάρχει κάποιος κάποια με το ίδιο θέμα κ σε κάποιο χάπι βρήκε την υγεία του σ αυτό το θέμα τον παρακαλώ να μου το πει…έτσι ώστε να το συζητήσω με τον γιατρό κ αν συμφωνήσει να το πάρω!
    Ευχαριστω πολύ όλους ☺️☺️

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Να φοβάσαι τα χάπια γιατί αλλάζουν την λειτουργία του εγκεφάλου. Όχι να ψάχνεις πιο είναι το καλύτερο όλα είναι χημεία.
    Αντιμετώπισε το κάνοντας δημιουργικά πράγματα που σου αρέσουν, αλλιώς το [emoji3447] θα γίνει (μαρμελάδα) και βούτυρο στο ψωμί του γιατρού... Κανένα χάπι δεν σε γιατρεύει απλά συντηρεί την πάθηση..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  3. #3
    Το ξέρω…ποτέ δεν ήμουν υπέρ των φαρμάκων. Όμως κάποιες φορές χρειάζονται…Όταν από μόνος σου ξέρεις πχ πως πρέπει να κανείς γυμναστική. Το βάζεις στόχο γράφεσαι σε ομαδικά…χορό…κ χίλια δυο αλλά πας μια η δυο φορές κ τέλος γιατί απλά δεν έχεις την διάθεση να σηκωθείς κ να πας… Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! Μακάρι να φτιάχναν όλα με ‘’θετική σκεψη’’

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Καλησπέρα σε όλους… Έχω διαβάσει πολλά αλλά θα κάνω κ εδώ μια ερώτηση μιας κ λίγο πολύ όλοι εδώ μέσα έχουμε ίσως κάποιον κοινό παρονομαστή. Κάποιου είδος κατάθλιψης άλλοι λίγο άλλοι πολύ…
    Διαγνώστηκε με Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή. Έχω αλλάξει 4-5 γιατρούς. Μου έχουν δώσει Ladose ,lamotrix, και παρόμοια τα οποία ειλικρινά δεν θυμάμαι καν ονόματα . Το αποτέλεσμα κάθε φορά ίδιο…Λίγο έως αρκετά καλύτερη διάθεση αλλά……υπάρχει το γνωστό σε πολλούς αλλά…. πρόβλημα στην σεξουαλικη ζωή. Και όχι τόσο έλλειψη διάθεσης όσο παντελής αδυναμία κορύφωσης. Τα νεύρα στον θεό δηλαδή! Να φτάνεις στην πηγή κ να μην πίνεις νερό!!!! Ε και αυτό όσο κ να πεις σε κάνει να μην θες να μπεις καν στην διαδικασία να ξεκινήσεις μια περίπτυξη με τον σύντροφο σου γιατί ξέρεις την πίκρα στο τέλος.
    Όποτε έκανα μια αγωγή για 6-7 μήνες μετά τα πετούσα σε ένα χρόνο ξανά κοκ…
    Αν υπάρχει κάποιος κάποια με το ίδιο θέμα κ σε κάποιο χάπι βρήκε την υγεία του σ αυτό το θέμα τον παρακαλώ να μου το πει…έτσι ώστε να το συζητήσω με τον γιατρό κ αν συμφωνήσει να το πάρω!
    Ευχαριστω πολύ όλους [emoji3526][emoji3526]
    Νεκταρία τα ssri γενικά δημιουργούν αυτό το πρόβλημα, κάποια σε λιγότερο βαθμό και άλλα πιο πολύ.επισης παίζει ρόλο η δόση που χρησιμοποιείς το κάθε φάρμακο.για παράδειγμα το ladose σε δόση 40mg μπορώ να έρθω σε οργασμό δύσκολα όμως!αν ανέβω τα 40 μετά δημιουργείται ανοργασμια!τα φάρμακα τα οποία δεν δημιουργούν πρόβλημα οργασμού είναι το wellbutrin και το remeron και ίσως το brintellix.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Remeron , Valdoxan δεν δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα, νομίζω ούτε το trittico. Το valdoxan έχει το αρνητικό ότι χρειάζεται εξετάσεις στο συκώτι πριν τη χορήγηση και ανά μερικούς μήνες, επίσης σπάνια το προτείνουν οι γιατροί. Από SSRI έχω πάρει το seropram (10mg) και δεν είχα πρόβλημα. Επίσης το cipralex, με το οποίο είχα και πρόβλημα στύσης και οργασμού αλλά μετά από μερικούς μήνες πέρασε. Είχα φτάσει τα 20mg.

  6. #6
    Χίλια ευχαριστω!!! Για το ρεμερον έμαθα πρόσφατα κ εγω αλλά έμαθα επίσης ότι επηρεάζει πολύ το σωματικό βάρος! Θα ρωτήσω τον γιατρό για το brintellix!!!!

  7. #7
    Niels σ ευχαριστω πολύ! Ήδη σημείωσα όσα ονόματα είπες!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Χίλια ευχαριστω!!! Για το ρεμερον έμαθα πρόσφατα κ εγω αλλά έμαθα επίσης ότι επηρεάζει πολύ το σωματικό βάρος! Θα ρωτήσω τον γιατρό για το brintellix!!!!
    το ρεμερον αυξανει κατα πολυ την ορεξη , το μπριντελιξ οχι, αλλε σεμενα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα .....κανενα τρικυκλικο οπως το trittico δεν δημιουγει προβλημα στην λιμπιντο ......ουτε και το ρεμερον οπως αναφερει πιο πανω καποιο μελος ..........η θετικη σκεψη δεν κανει και πολλα στην κτθλψη, η κτθλψη ( αν δεν συγχεεις την κτθλψη με την εντονη στεναχωρια ) ειναι ασθενεια ...........
    Last edited by Macgyver; 08-08-2022 at 18:53.

  9. #9
    Μαγκαιβερ σ ευχαριστω! Όχι η θετική σκέψη ήταν απάντηση μου σ ένα σχόλιο που μου συνέστησε να μείνω μακριά από χημεία κ όλα διορθώνονται με σκέψη κ της είπα πως….όχι. Εγω διαγνωστεί με ΓΑΔ κ τις 25 μέρες του μήνα έχω άγχος,αδράνεια,νεύρα,θλίψη. Σαφέστατα κ θα μπω ξανά σε αγωγή Τετάρτη έχω ήδη ραντεβού με τον γιατρό.απλά ψάχνομαι γύρω από τα φάρμακα. Να είσαι καλά!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ενταξεια Νεκταρια , καταλαβα ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Μαγκαιβερ σ ευχαριστω! Όχι η θετική σκέψη ήταν απάντηση μου σ ένα σχόλιο που μου συνέστησε να μείνω μακριά από χημεία κ όλα διορθώνονται με σκέψη κ της είπα πως….όχι. Εγω διαγνωστεί με ΓΑΔ κ τις 25 μέρες του μήνα έχω άγχος,αδράνεια,νεύρα,θλίψη. Σαφέστατα κ θα μπω ξανά σε αγωγή Τετάρτη έχω ήδη ραντεβού με τον γιατρό.απλά ψάχνομαι γύρω από τα φάρμακα. Να είσαι καλά!!!!
    Να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου πως αυτα τα φαρμακα λειτουργουν τελειως διαφορετικα στον καθενα μας ..
    Το οτι υπαρχουν καποιες παρενεργειες σε ενα ατομο αυτο σαφεστατα και δεν σημαινει οτι θα τις εχεις και εσυ .
    Αλλωστε οι ψυχιατρικες αγωγες ειναι οι μονες που τα αποτελεσματα τους εξαρτώνται μονο κατα περιπτωση ασθενους !

    Δεν εχω εμπειρια απο αυτα που αναφερθηκαν αλλα την ΓΑΔ την δουλεψα αψογα με το effexor επειδη κουμπωνε και στην αντιληψη του νευροπαθητικου πονου που ειχα να αντιμετωπισω παραλληλα και ηταν η πηγη της ΓΑΔ μεχρι να μαθω να τα διαχειριζομαι ολα μεσα απο την ψυχοθεραπεια ..
    Αλλωστε ηταν και το μονο που κουμπωσε αψογα χωρις καμια διακύμανσή στην λιμπιντο οπως καποιοι αλλοι μου ειχαν αναφερει να προσέξω και οταν καποια αλλα που μου τα παρουσιαζαν σαν αθωα με ειχαν κανει πολυ χαλια ...

    ολα καλα ευχομαι και σε όποια αγωγη και να μπεις να εχεις υπομονη ,ολοι ξερουμε πως η αρχη ειναι λιγακι δυσκολη
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Marilou κοριτσάρα μου σ ευχαριστω! Αύριο πρωί έχω γιατρό κ θα το συζητήσω πολύ!!! Είπες βέβαια μια μαγική φράση ‘’το ‘σύνδιασα με ψυχοθεραπεία ‘’…. Άρχισα 3;;4;; φορές; Πήγαινα μια φορά κ τέλος. Υπομονή μηδέν……

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Το ξέρω…ποτέ δεν ήμουν υπέρ των φαρμάκων. Όμως κάποιες φορές χρειάζονται…Όταν από μόνος σου ξέρεις πχ πως πρέπει να κανείς γυμναστική. Το βάζεις στόχο γράφεσαι σε ομαδικά…χορό…κ χίλια δυο αλλά πας μια η δυο φορές κ τέλος γιατί απλά δεν έχεις την διάθεση να σηκωθείς κ να πας… Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! Μακάρι να φτιάχναν όλα με ‘’θετική σκεψη’’
    Όταν πέφτεις κάτω σηκώνεσαι, οτα πέσεις στα σκατα σηκώνεσαι και εκείνη την στιγμή είναι που λέμε βρίσκεις την δύναμη [emoji123] ποτέ δεν τα παρατάμε.. Κάνε 1 βόλτα κλείσε TV υπάρχουν ένα σορό πράγματα να κάνουμε, σε κάθε πρόβλημα δηλαδή μας έχουν και το κατάλληλο φάρμακο τι να πω. Η λύση είναι μέσα μας. Μισούσα τον εαυτό μου τον κόσμο όλα μου φταίγανε, σε σημείο που έδινα μπουνιές σε ντουλάπα και γύριζα ανάποδα το τραπέζια πριν κάνω κακό σε μένα ή σε καπιον δικό μου.. Όλα αυτά; από γιατρό με διάγνωση ιστορικού κοιτώντας απλά το ΑΜΚΑ...
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά κ παρενέργειες στην λίμπιντο
    By Νεκταρια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-2022, 13:40
  2. Αντικαταθλιπτικά με λιγότερες παρενεργειες
    By smath in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-06-2022, 01:43
  3. Αγχώδη διαταραχή, αντικαταθλιπτικά και παρενέργειες..
    By christos_cr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 22-03-2021, 19:29
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΛΙΜΠΙΝΤΟ ΚΑΙ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
    By momferatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 19-10-2018, 13:55
  5. αντικαταθλιπτικα (παρενεργειες)
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 65
    Last Post: 19-12-2010, 05:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •