Υποταση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Υποταση!

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    Υποταση!

    Εδω και κανενα χρονο βασανιζομαι εκτος ολων των αλλων και απο υποταση.
    Συνεχως η πιεση μου ειναι 9-10.
    Ισως φταινε τα φαρμακα ειναι μια παρενεργεια τους αυτη.
    Εχει και καποιος αλλος υποταση?
    Μπορει να παθω κατι κακο απο χαμηλη πιεση η μπα?:P

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    γεια σας ειμουν διακοπες ..........την ψιλοπαλεψα πρεπει να κανει και κανα μπανιο το παιδακι μου τι μου φταιει.πανικουλα εχω οχι απλα υποταση ...συνηθως 9 μεγαλη και 5 μικρη !!!! και οσο την μετραω χειροτερα κατεβενει !!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Ο όρος υπόταση πλέον δεν υφίσταται στην ιατρική, τουλάχιστον όχι σαν παθολογικός όρος. Μόνον η υπέρταση χρειάζεται να αντιμετωπισθεί φαρμακευτικά , γιατί σε συνδυασμό με άλλους παθολογικούς παράγοντες μπορεί να δημιουργήσει ανυπέρβλητα παθολογικά προβλήματα.

    Οι μετρήσεις κάτω από 120 συστολική και 80 διαστολική , θεωρούνται σαν Βέλτιστη Αρτηριακή Πίεση και δεν κατηγοριοποιούνται με τον όρο υπόταση.
    Κάποια συμπτώματα χαμηλής πίεσης ή του λεγόμενου υποτασικού σοκ - απότομης μεταβολής της αρτηριακής πίεσης προς τα κάτω - όπως είναι η ζαλάδα, ίλιγγος, αδυναμία, αστάθεια, αντιμετωπίζονται συνήθως με πρόσληψη τροφών που επηρρεάζουν άμεσα την πίεση , όπως π.χ. το πλούσιο σε νάτριο μαγειρικό αλάτι.

    Η χαμηλή αρτηριακή πίεση δεν είναι ασθένεια, είναι μάλλον ευεργέτημα να μην είναι κανείς αναγκασμένος να ρυθμίζει την αρτηριακή του πίεση με φάρμακα.

    Το κακό είναι πως οι έχοντες χαμηλή αρτηριακή πίεση, δεν μπορούν να αιμοδοτήσουν.
    Αυτό βέβαια είναι κακό για όσους θα δέχονταν το αίμα κι όχι εκείνων που θα είχαν την καλή θέληση να το δώσουν.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ty Σάββα.
    μαλλον copy paste το εκανες απο ο νετ :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    και εγω εχω υποταση..Μαλιστα σημερα εχω 9 την μεγαλη και 5 τη μικρη...Το καταλαβαινω γιατι νοιωθω κομαρα..Βεβαια ισως φταιει πως περιμενω να αδιαθετησω...αλλα δεν βαριεσαι?δεν παθαινουμε τιποτα απο αυτο απλα ζαλιζομαστε λιγακι.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •