Ξανά αγωγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1

    Ξανά αγωγη

    Καλησπέρα.με την υποβολή της 1ης καραντινας και λόγω ενός προβλήματος υγείας με τη μέση μου ξεκίνησαν τα προβλήματα.αγχος ,κρίσεις πανικου και στο τέλος κατάθλιψη με όλα τα σχετικά έλλειψη διάθεσης όρεξης αϋπνία μόνιμη ανησυχια.τοτε είχα πάρει με τη σειρά όλους τους γιατρούς ώσπου στο τέλος πήγα σε ψυχίατρο και έκανα αγωγή με σιπραλεξ και ζαναξ.κρατησε περίπου ένα 1 χρόνο και επιτέλους έκανα κ το χειρουργείο που τόσο φοβόμουν.γενικα στη ζωή μου πολλές αποτυχημένες σχέσεις κ τοξικούς ανθρωπους .είμαι ένας άνθρωπος που δύσκολα λέει όχι και γενικά χαμηλή αυτοεκτίμηση.τον τελευταίο χρόνο ήμουν σε μια τοξική σχέση σε βαθμό εξάρτησης με πολλούς χωρισμους ,απιστία δική του και πάλι γύρισα.ωσπου πριν από 10 μέρες άρχισα να νιώθω τα ίδια με τότε.η ψυχίατρος με ξεκίνησε με ηρεμιστικά αλλά πριν από 3 μέρες ξανά αγωγη με σιπραλεξ κ λεξοτανιλ.φυσικα μετά από αυτά τα σκηνικά με χώρισε ξανά.νιωθω χαλια πάλι κλαίω συνέχεια,αϋπνίες,με πιάνει απελπισία τι θα κάνω χωρίς αυτόν και δεν θα το αντέξω.ξεκινησα κ με ψυχολόγο 1 συνέδρια έχω κάνει μέχρι στιγμής κ από βδομάδα ή επόμενη.αλλα έχω κουραστεί από αυτά τα συναισθήματα.μαυρες σκέψεις συνεχώς ότι θα μείνω μόνη μου γιατι είμαι 40 και δεν θα μπορέσω να κάνω οικογένεια με όλα αυτά τα ψυχολογικά και φοβια ότι πάντα θα καταφεύγω στα χαπια κάθε φορα που θα περνάω δύσκολες φάσεις.ολοι μου λένε υπομονή κ ότι μπορώ αλλά εγώ νιώθω εξαντλημενη.η μητέρα μου έχει φρικαρει κ αυτη κ νιώθω κ επιπλέον τύψεις.ελπιζω να με πιάσουν σύντομα τα χάπια γιατί κι αυτά δε λειτουργούν αμέσως.πολυ χαμηλή αυτοεκτιμηση για τον εαυτό μου κ νιώθω ότι η ζωή μου πάλι δεν θα έχει νόημα ειδικά χωρίς αυτόν.
    Last edited by ireneandria; 23-07-2022 at 19:42. Reason: Αλλαγή μόνο σε ελληνικα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, 2 λόγια απο μένα, έχω περασει και εγω απο παρόμια φαση, βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του προβληματα,
    σε καποια απο τα θέματα ισως δινεις και τις απαντησεις μεσα στο κειμενο σου, αυτο ειναι καλο,
    σημασια εχει τωρα να ηρεμησεις, καλυτερα θα ηταν ισως να τα αφηνες στην ακρη τα προβληματα μεχρι να εισαι καλυτερα, προεχει η υγεια κατα τη γνωμη μου, εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερα για σενα.
    Επισης τα φαρμακα ειναι φυσικα αναγκαία πολλες φορες, αλλα οταν μπορουμε καλο ειναι να δουλευουμε και με τον εαυτο μας, ωστε να στηριζομαστε οσο το δυνατον λιγοτερο στα φαρμακα,,
    Πολλοι ειναι στη θεση σου με παρομοια προβληματα, 40 χρονων κλπ, καμια φορα χρειαζετε να δουμε τα πραγματα και λιγο διαφορετικα, ωστε να γινετε η ζωη μας πιο ευκολη,,

  3. #3
    Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές έχω επίγνωση των πραγμάτων γύρω μου αλλά λόγω της δικής μου ανασφάλειας μένω σε καταστάσεις θεωρώντας ότι δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και βρίσκω λόγους να νιώθω ευτυχισμενη.επισης λόγω της εξάντλησης που νιώθω από όλα αυτά τα συναισθήματα δεν μπορώ να κάνω τιποτα αυτή τη στιγμή μονιμως ξαπλωμενη.πρωτη φορά πάω και σε ψυχολόγο.την προηγούμενη έκανα το λάθος και στηρίχτηκα μόνο στην αγωγή.το βραδυ ειδικά με πιάνει χειροτερα ξυπνάω συνεχώς με έντονους παλμούς και ταραχή.μπορει να είναι παρενέργεια από το σιπραλεξ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Ειναι καλο που πας σε ψυχολογο, αν ειναι καλος θα σε βοηθησει, αλλα μπορεις και εσυ να διαβασεις ψυχολογια, θα βοηθησει αν καταλαβεις λιγο καλυτερα το χαρακτηρα σου και να βρεις τροπους αυτοβοηθειας, αυτα βεβαια καλυτερα οταν συνελθεις σε λιγο καιρο.

    Εχεις εμπειρια απο το φαρμακο οταν ειχες ξαναπαρει,
    συνηθως στην αρχη θα σε κανει χειροτερα γιαυτο παιρνεις και τα ηρεμιστηκα, εμενα με ειχε κανει χειροτερα,
    ειχα παρει και εγω το ιδιο φαρμακο, αλλα γενικα καλυτερα συμβουλεψου το γιατρο σου για τα θεματα φαρμακων,,

  5. #5
    Η αλήθεια είναι ότι όταν το είχα πάρει ξανά ήμουν σε πολύ χειρότερη κατάσταση από τώρα και δε θυμάμαι.για πόσο καιρό ένιωθες χειροτερα;το άλλαξες η συνεχίσες μ αυτο;επίσης με αγχώνει το ηρεμιστικό και η εξάρτηση από αυτό.η ψυχίατρος μου είπε για 1 μήνα και 10 μέρες μέχρι να με ξαναδεί να το παίρνω.παιρνω μισο πρωι βραδυ συνολικά 1.5 τη μερα.την πρώτη φορά έπαιρνα ζαναξ αλλά τώρα είναι σε έλλειψη.
    Last edited by ireneandria; 23-07-2022 at 21:01.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Συνηθως τις πρωτες 15 χειροτερα και μετα τις 20 καλυτερα,
    ποσο καιρο επερνες ζαναξ, συνηθως μεχρι 1,5 μηνα δεν κανει εξαρτηση, για τα λεξοτανιλ δεν ξερω,
    γενικα για τα φαρμακα καλο ειναι να εισαι σε συνεργασια με το γιατρο σου,
    ισως θα βοηθουσε να μην σκεφτεσαι πολλα οσο μπορεις μεχρι να σε πιασουν τα φαρμακα, θελει λιγο υπομονη και θα εισαι καλυτερα μετα,,

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Όλα στο μυαλό μας είναι. Γι'αυτό και χρειάζεται η ψυχοθεραπεία εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα, για να δεις εν καιρώ τα πράγματα από άλλη οπτική. Δεν τρέχει τίποτα με το να παίρνεις χάπια όταν τα χρειάζεσαι. Επίσης είναι σημαντικό για την αυτοεκτίμηση σου να μάθεις να είσαι αυτάρκης.

  8. #8
    Ωχ κατάλαβα φαντάσου εγώ είμαι στην τέταρτη μέρα που ξεκίνησα την αγωγή.την πρώτη φορά νομίζω κοντά στο 2μηνο πήρα ζαναξ και μετα σταδιακή διακοπή.πιστευω ότι κ τώρα έτσι θα με πάει άλλωστε στο μήνα είπε να με ξαναδεί.δυστυχως οι σκέψεις δε σταματούν ειδικά κ με το χωρισμό μου.εχω ν αντιμετωπίσω κ αυτό έλλειψη, αναμνήσεις συναισθήματα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Όλα στο μυαλό μας είναι. Γι'αυτό και χρειάζεται η ψυχοθεραπεία εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα, για να δεις εν καιρώ τα πράγματα από άλλη οπτική. Δεν τρέχει τίποτα με το να παίρνεις χάπια όταν τα χρειάζεσαι. Επίσης είναι σημαντικό για την αυτοεκτίμηση σου να μάθεις να είσαι αυτάρκης.
    Έχεις δίκιο το λάθος μου ήταν ότι την πρώτη φορά έμεινα μόνο στην αγωγή.επισης στον επαγγελματικό τομέα είμαι αρκετά δυναμική και γενικά είμαι κοινωνική στις συναισθηματικες μου σχέσεις καθολου.εξαρτιεμαι από τους συντρόφους μου πέφτω με τα μούτρα που λένε κ πολλές φορές σχεδόν πάντα μπορώ να πω κάνω πίσω στα θέλω μου.ετσι έγινε και στην τελευταία σχέση μου.

  10. #10
    Καλημέρα.παλι ένα βράδυ μαρτυρικό.ενας μόνιμος πόνος μπροστά στο στήθος κ απότομα ξυπνηματα.δεν ξέρω πως μπορώ να το αποβάλλω αυτό το πράγμα.το ηρεμιστικό με πιάνει μόνο για λίγες ώρες.εχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πήρες αγχολυτικο το βράδυ πριν κοιμηθείς; Ίσως να αυξήσεις τη δόση; Μπορείς να παίρνεις μικρή δόση και στη διάρκεια της ημέρας. Γιατί το cipralex αργεί λίγο να δράσει. Μια άλλη λύση είναι μικρή δόση ρεμερον το βράδυ αντί για ηρεμιστικό. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου, μπορεί για κάποιο λόγο να μην το θέλει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ένας φυσικός τρόπος είναι το ρόφημα βαλεριανας. Είναι πιο αποτελεσματικό από τις κάψουλες. Εγώ έκανα και το άλλο: σηκωνομουν και έκανα δουλειές του σπιτιού μες στη νύχτα. Κάποια στιγμή ξανανυσταζα και κοιμόμουν. Αυτό βολεύει αν δεν έχεις πρωινή δουλειά.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πήρες αγχολυτικο το βράδυ πριν κοιμηθείς; Ίσως να αυξήσεις τη δόση; Μπορείς να παίρνεις μικρή δόση και στη διάρκεια της ημέρας. Γιατί το cipralex αργεί λίγο να δράσει. Μια άλλη λύση είναι μικρή δόση ρεμερον το βράδυ αντί για ηρεμιστικό. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου, μπορεί για κάποιο λόγο να μην το θέλει.
    Ναι παίρνω λεξοτανιλ 1.5 μισό πρωι και μισό το βραδυ με το σιπραλεξ.θα μιλήσω με τη γιατρο μου για το Ρέμερον μήπως είναι καλυτερα η να αυξήσω τη δόση το βραδυ.θα ξεκινήσω και το ρόφημα βαλεριάνας μήπως δω πιο γρήγορα αποτελέσματα.καθε βραδυ το έπινες?κ για πόσο?ευχαριστώ πολυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μια συμβουλή...
    Μην αναζητείτε οδηγίες για φάρμακα από το forum ,μόνο ισως, εμπειρία από την λήψη τους.

    Και βέβαια κανείς δεν σας βεβαιώνει ότι και για εσάς θα είναι η ίδια!

    Παίζεται... ρωσική ρουλέτα για την επίδραση τους στον δικό σας εγκέφαλο..

    Εφ οσον καταληξετε σε αυτα ,
    Η εμπειρία μου λέει ότι, στην καλύτερη περίπτωση, θα βελτιωθεί η κατάσταση σας για κάποιο διαστημα εφόσον ο οργανισμός σας τα εντάξει ομαλα στην λειτουργία του , και μεχρι να τα αποριψει ,
    ενώ στην χειρότερη θα ταλαιπωρηθείτε με άγνωστη κατάληξη..

    Φιλικά..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Ναι παίρνω λεξοτανιλ 1.5 μισό πρωι και μισό το βραδυ με το σιπραλεξ.θα μιλήσω με τη γιατρο μου για το Ρέμερον μήπως είναι καλυτερα η να αυξήσω τη δόση το βραδυ.θα ξεκινήσω και το ρόφημα βαλεριάνας μήπως δω πιο γρήγορα αποτελέσματα.καθε βραδυ το έπινες?κ για πόσο?ευχαριστώ πολυ
    Κυρίως το βράδυ το έπινα γιατί προκαλεί υπνηλία. Επίσης δεν κάνει πριν οδηγήσει κάποιος για ευνόητους λόγους. Το cipralex εμένα με ενοχλούσε όταν το έπαιρνα βράδυ. Το ρεμερον είναι αποκλειστικά για βράδυ πριν κοιμηθεί κάποιος. Εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Kostas 62 , και για αυτό είπα να ρωτήσεις τον γιατρό σου για το ρεμερον. Γενικά για όταν αισθάνεσαι ανησυχία κλπ χαμομήλι, βαλεριάνα βοηθούν.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 23:47
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 08:27
  5. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •