Απελπισμένη Κολλητή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα best_friend. Διαβάζοντας το θέμα σου, απορώ με τα αποθέματα ανεκτικότητας που έχεις και αναρωτιέμαι γιατί δεν θέτεις όρια. Εγώ προσωπικά θα την ξέκοβα χωρίς τρίτες και τέταρτες ευκαιρίες. Πολλω δε μάλλον όταν δεν είναι και φίλη ετών.
    Κανείς μα κανείς δεν μπορεί να βγάζει τα "σπασμένα" του επάνω μας. Και εσύ της έχεις προσφέρει αυτό το δικαίωμα απλόχερα. Όχι δεν είσαι υποχρεωμένη να τη "σώσεις" όταν σε κακομεταχειρίζεται. Δεν εισαι υποχρεωμένη να απορροφάς την τοξικότητα της και να γίνεσαι χαλί για να σε πατάει. Πιστεύω οτι καταλαβαίνει οτι στεναχωριέσαι και αντλεί ευχαρίστηση από αυτό. Ασε που δεν μπορώ αυτά τα ανώριμα "μπλοκάρω-ξεμπλοκάρω".Πρέπει να πεισμώσεις και να απομακρυνθείς. Ζήσε όμορφες στιγμές με φίλους που έχουν αποδείξει την αξία τους και βάλε ένα Χ στην εν λόγω κοπέλα. Δεν χρειάζεσαι τη φιλία της ούτε εκείνη τη δική σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Σε νεότερες εξελίξεις, με ξεμπλόκαρε για να δω προφανώς τις φωτογραφίες που ανεβάζει απο τις κοινές διακοπές που ακύρωσε, αλλά εκείνη πήγε..

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με στενοχωρεί τόσο πολύ η συμπεριφορά της και πως θα φτάσω στο σημείο να μην με απασχολεί..
    ισως επειδη νοιωθεις οτι αδικεισαι...
    καμια φορα ειναι χρησιμο να δεχομαστε (και να προσπερναμε) τα πραγματα ως εχουν, χωρις να χανουμε τον χρονο μας επιμενοντας μεχρι να δικαιωθουμε. απο οσα εχεις πει η φιλη σου ειναι αδικη και κακοποιητικη. επομενως γιατι σε εκπλησσει ακομα η αδικη συμπεριφορα της; δεν την εχεις συνειδητοποιησει ακομα; περιμενεις να την ανατρεψεις; τι ακριβως;

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Καλησπέρα best_friend. Διαβάζοντας το θέμα σου, απορώ με τα αποθέματα ανεκτικότητας που έχεις και αναρωτιέμαι γιατί δεν θέτεις όρια. Εγώ προσωπικά θα την ξέκοβα χωρίς τρίτες και τέταρτες ευκαιρίες. Πολλω δε μάλλον όταν δεν είναι και φίλη ετών.
    Κανείς μα κανείς δεν μπορεί να βγάζει τα "σπασμένα" του επάνω μας. Και εσύ της έχεις προσφέρει αυτό το δικαίωμα απλόχερα. Όχι δεν είσαι υποχρεωμένη να τη "σώσεις" όταν σε κακομεταχειρίζεται. Δεν εισαι υποχρεωμένη να απορροφάς την τοξικότητα της και να γίνεσαι χαλί για να σε πατάει. Πιστεύω οτι καταλαβαίνει οτι στεναχωριέσαι και αντλεί ευχαρίστηση από αυτό. Ασε που δεν μπορώ αυτά τα ανώριμα "μπλοκάρω-ξεμπλοκάρω".Πρέπει να πεισμώσεις και να απομακρυνθείς. Ζήσε όμορφες στιγμές με φίλους που έχουν αποδείξει την αξία τους και βάλε ένα Χ στην εν λόγω κοπέλα. Δεν χρειάζεσαι τη φιλία της ούτε εκείνη τη δική σου.
    Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, όντως πρέπει να πεισμώσω και να το πάρω προσωπικά πλέον. Κι εγώ πιστεύω ότι καταλαβαίνει πως στεναχωριέμαι και δημιουργεί καταστάσεις για να πει ότι εγω φταίω γι όλα κι εγώ τα χαλάω.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ισως επειδη νοιωθεις οτι αδικεισαι...
    καμια φορα ειναι χρησιμο να δεχομαστε (και να προσπερναμε) τα πραγματα ως εχουν, χωρις να χανουμε τον χρονο μας επιμενοντας μεχρι να δικαιωθουμε. απο οσα εχεις πει η φιλη σου ειναι αδικη και κακοποιητικη. επομενως γιατι σε εκπλησσει ακομα η αδικη συμπεριφορα της; δεν την εχεις συνειδητοποιησει ακομα; περιμενεις να την ανατρεψεις; τι ακριβως;
    Μάλλον ναι, πιστεύω ότι θα αλλάξει, με πιάνει κι ένα ενοχικό σύνδρομο μήπως φταίω εγώ σε κάτι; μήπως έκανα εγώ κάτι και δεν αξίζω την αγάπη και το ενδιαφέρον;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Τι ηλικίες έχετε εσύ και η «φίλη»;;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Μάλλον ναι, πιστεύω ότι θα αλλάξει, με πιάνει κι ένα ενοχικό σύνδρομο μήπως φταίω εγώ σε κάτι; μήπως έκανα εγώ κάτι και δεν αξίζω την αγάπη και το ενδιαφέρον;
    αυτο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
    για εναν πολυ απλο λογο.
    αυτος που συνανταει ανθρωπους που δεν αξιζουν αγαπη και ενδιαφερον, απομακρυνεται αμεσα. δεν μενει διπλα τους για να τους κακοποιει.
    ο κακοποιητης, εχει ο ιδιος προβλημα. οχι τα θυματα του.
    και τα θυματα ομως, εχουν το προβλημα οτι δεν δινουν αξια στον εαυτο τους ωστε να μην ανεχονται τετοιες συμπεριφορες...
    θελει δυο, μια κακοποιηση συνεχης...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Τι ηλικίες έχετε εσύ και η «φίλη»;;
    Εγώ 31, εκείνη... 41!!!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
    για εναν πολυ απλο λογο.
    αυτος που συνανταει ανθρωπους που δεν αξιζουν αγαπη και ενδιαφερον, απομακρυνεται αμεσα. δεν μενει διπλα τους για να τους κακοποιει.
    ο κακοποιητης, εχει ο ιδιος προβλημα. οχι τα θυματα του.
    και τα θυματα ομως, εχουν το προβλημα οτι δεν δινουν αξια στον εαυτο τους ωστε να μην ανεχονται τετοιες συμπεριφορες...
    θελει δυο, μια κακοποιηση συνεχης...
    Σε ευχαριστώμ πρέπει να ταρακουνηθώ!! Σίγουρα ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος ξεκινάει απο εμένα και την ανοχή μου, δεν πρέπει να νομίζω ότι μόνο κάτι τέτοιο μου αξίζει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Εγώ 31, εκείνη... 41!!!
    μηπως ειχες αυταρχικη και επικριτικη, μαμα;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μηπως ειχες αυταρχικη και επικριτικη, μαμα;
    Ω ναι!! το έχω σκεφτεί κι εγώ, ότι μπορεί να καθρεφτίζω την σχέση μου με την μητέρα μου, μαζί της κι ότι αποζητώ το ενδιαφέρον απο εκείνη. Επίσης πάντα με συνοδεύει κι ο φόβος της απόρριψης.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Ω ναι!! το έχω σκεφτεί κι εγώ, ότι μπορεί να καθρεφτίζω την σχέση μου με την μητέρα μου, μαζί της κι ότι αποζητώ το ενδιαφέρον απο εκείνη. Επίσης πάντα με συνοδεύει κι ο φόβος της απόρριψης.
    ναι, δεν ειναι τυχαιο. ψαχνεις την αγαπη και την αποδοχη απο μια γυναικα μεγαλυτερη απο εσενα, που δεν σου φερεται καλα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αγαπητη remedy , κι εγω ειχα αυταρχικη κι επικριτικη μανα , και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα , αλλα ποτε δεν κοιταξα μεγαλυτερη μου , και παντα ειχα αυτοπεποιθηση ................ αν δεν ηταν προκληση η κατακτηση μιας κοπελας , δεν προχωρουσα καν ....

  13. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Τείνω να συμφωνήσω με την προσέγγιση της remedy, γιατί για μια γυναίκα είναι σημαντική η αποδοχή της μητέρας ως παιδί.
    Άλλωστε δεν έχω επιτρέψει ποτέ τέτοια συμπεριφορά απο άντρα-φίλο ή σύντροφο.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αγαπητη remedy , κι εγω ειχα αυταρχικη κι επικριτικη μανα , και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα , αλλα ποτε δεν κοιταξα μεγαλυτερη μου , και παντα ειχα αυτοπεποιθηση ................ αν δεν ηταν προκληση η κατακτηση μιας κοπελας , δεν προχωρουσα καν ....
    δεν την βλεπει ερωτικα την κοπελα. φιλη της ειναι. την επελεξε για να την εξουσιαζει ομως...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    α , ναι , τωρα το διαβασα , εχεις δικιο, οπως παντα ......

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω απελπισμενη
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-01-2021, 22:13
  2. Sos απελπισμενη
    By Foreverpain in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-12-2020, 23:51
  3. Απελπισμένη
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2020, 12:21
  4. Είμαι απελπισμένη!!
    By Monaxiki_gia_mia_zwi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2020, 18:12
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •