Απελπισμένη Κολλητή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Πρόκειται για μια γυναίκα που κανονικά θα έπρεπε να είχε την ωριμότητα να καταλάβει τις επιπτώσεις που έχουν οι πράξεις της στην ψυχολογία των άλλων. Χρειάζεται σίγουρα να δουλέψει τα δικά της θέματα αλλά δεν εισαι εσυ αυτή που θα αναλάβεις αυτόν τον ρόλο. Θα σου ξαναπώ να απομακρυνθείς και να ζήσεις στιγμές χαράς με φίλους που σε αγαπούν πραγματικά.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Πρόκειται για μια γυναίκα που κανονικά θα έπρεπε να είχε την ωριμότητα να καταλάβει τις επιπτώσεις που έχουν οι πράξεις της στην ψυχολογία των άλλων. Χρειάζεται σίγουρα να δουλέψει τα δικά της θέματα αλλά δεν εισαι εσυ αυτή που θα αναλάβεις αυτόν τον ρόλο. Θα σου ξαναπώ να απομακρυνθείς και να ζήσεις στιγμές χαράς με φίλους που σε αγαπούν πραγματικά.
    Σε ευχαριστώ πολύ, θα το πάρω απόφαση να απομακρυνθώ, αν και νιώθω ότι μόλις συνειδητοποιήσει ότι έχασε την υποτακτική φίλη, θα προσπαθήσει να επικοινωνήσει ξανά.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    η φίλη σου χρειάζεται να δουλέψει πολύ με τον εαυτό της για να φτάσει σε ένα επιπεδο να δημιουργεί και πιο υγιείς σχέσεις. Αυτό τον ρόλο μπορεί να τον αναλάβει μόνο ένας ειδικός. Όσο κάθεσαι δίπλα της γίνεσαι σάκος του μποξ. Η φιλία απαιτεί ισότιμία, η οποία δεν υπάρχει στη σχέση σας.
    Εχει μεγάλη σημασία να δεις και εσένα τι είναι αυτό που σε τραβάει σε αυτή την ψυχοφθόρα κοντινή σχέση, γιατί έκατσες τόσο καιρό;
    Μπορείς να την έχεις από μακριά. Δηλαδή μια καλή φίλη που βλέπεις μια στο τόσο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορεί να σε φοβίζει η έλλειψη αλλων επιλογών, δηλ οτι δεν μπορείς άμεσα να βρεις αλλες παρέες ισως γιατι είσαι εσωστρεφής ή για αλλους λόγους-οχι οτι είναι κακό αυτο. Επισης μπορεί η γυναίκα αυτη να είναι ναρκισσίστρια και οι ναρκισσιστές να ξέρεις οτι κάνουν σχέσεις φιλίες κλπ μονο με υποτακτικά άτομα, υπομονετικά, ήρεμα κλπ γιατι σε αντίθετη περίπτωση βρίσκουν αντίδραση άμεσα. Ψαξε ναρκισσμό στο διαδικτυο και θα βρεις αρκετό υλικό.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!! Δεν ξέρω αν εκδηλώνει χαρακτηριστικά νάρκισσου, πάντα έκανα υποθέσεις κι δικαιολογούσα ότι οφειλόταν στο έντονο παρελθόν κακοποίησης που έχει βιώσει. Πίστευα ότι με το να έχει κάποιον δίπλα της, ειδικά μια φίλη θα βοηθούσε, αλλά όπως σωστά λέτε δεν είμαι εγώ αυτή που μπορεί να το κάνει και με επηρεάζει πολύ πλέον. Γενικά το βλέπω "ρομαντικά" πάντα πως η αγάπη και η στήριξη βοηθάει..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!! Δεν ξέρω αν εκδηλώνει χαρακτηριστικά νάρκισσου, πάντα έκανα υποθέσεις κι δικαιολογούσα ότι οφειλόταν στο έντονο παρελθόν κακοποίησης που έχει βιώσει. Πίστευα ότι με το να έχει κάποιον δίπλα της, ειδικά μια φίλη θα βοηθούσε, αλλά όπως σωστά λέτε δεν είμαι εγώ αυτή που μπορεί να το κάνει και με επηρεάζει πολύ πλέον. Γενικά το βλέπω "ρομαντικά" πάντα πως η αγάπη και η στήριξη βοηθάει..
    ολες οι κακες συμπεριφορες, καπου οφειλονται.
    αυτο δεν ειναι αλλοθι για να τις ανεχομαστε...
    ουτε την φιλη σου βοηθας, και σιγουρα ουτε εσενα.
    οταν δεν βαζουμε ορια στις κακοποιητικες συμπεριφορες, δεν τις εξαλειφουμε, τις επιβραβευουμε και τις γιγαντωνουμε...
    αν και στην ηλικια της η φιλη σου δεν ξερω αν εχει περιθωρια να αλλαξει, η μονη περιπτωση να αλλαξει, ειναι να συνειδητοποιησει πως φερεται και οτι αυτο απομακρυνει τους ανθρωπους και να αναθεωρησει...

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Καλησπέρα,

    Επανέρχομαι με νεότερα. Η "φίλη" επικοινώνησε και ζήτησε να μιλήσουμε απο κοντά. Υπάρχει λόγος λέτε, θα βγεί τίποτα ή θα με γεμίσει δηλητήριο; είναι νωρίς για να έχει αλλάξει συμπεριφορά και στάση κάποιος;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Νιωθω απελπισμενη
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-01-2021, 22:13
  2. Sos απελπισμενη
    By Foreverpain in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-12-2020, 23:51
  3. Απελπισμένη
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2020, 12:21
  4. Είμαι απελπισμένη!!
    By Monaxiki_gia_mia_zwi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2020, 18:12
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •