Απελπισμένη Κολλητή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36

    Απελπισμένη Κολλητή

    Καλησπέρα σε όλους!!

    Είμαι σχετικά καινούρια στην παρέα, προσπάθησα να διαβάσω όσα περισσότερα θέματα μπορούσα, οπότε θα ζητήσω συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι στο θέμα μου.
    Γενικά να ξεκινήσω με το ότι νιώθω χάλια ψυχικά με την κατάσταση που έχει προκύψει, την οποία θα αναλύσω, και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη-συμβουλή καθώς νιώθω απελπισμένη να αντιμετωπίσω το θέμα.
    Πριν περίπου 6-7 χρόνια ξεκίνησε η φιλική μας σχέση με μια κοπέλα αρκετά μεγαλύτερη απο εμένα (σχεδόν 10ετία), ξεκινήσαμε παρέα, δεθήκαμε για πολλούς λόγους και ξεκινήσαμε να ανοίγουμε τις καρδιές μας, την καθημερινή επικοινωνία, τις κοινές ενασχολήσεις, κοινές διακοπές κτλ. Αναπτύχθηκε εμπιστοσύνη, μου μίλησε για το παρελθόν της, έχει βιώσει ιδιαίτερα κακοποιητικές συμπεριφορές απο το οικογενειακό της περιβάλλον και μετέπειτα απο συντρόφους κι όλα αυτά δημιούργησαν έναν χαρακτήρα δύσκολο και δυσάρεστο, δύστροπο αρκετές φορές. Ο θυμός ανεξέλεγκτος σε κάθε παρεξήγηση ή σε κάτι που δεν θα της άρεσε και πάντα οι υποχωρήσεις απο πλευράς μου. Έχω φάει μπλοκαρίσματα στα κινητά για ασήμαντες αιτίες κι αφορμές, έχει κάνει να μου μιλήσει και μεγάλο χρονικό διάστημα μηνών, κι αποφεύγαμε τις κοινές παρέες, ευνοούσαν κι οι καραντίνες. Η δική μου ψυχολογία βέβαια ήταν χάλια, νιώθοντας να φταίω και να παρακαλώ για την επικοινωνία μας.
    Το αποκορύφωμα προσφάτως, όπου ένιωσε να της αποδίδω έναν χαρακτηρισμό σε κοινή παρέα με αποτέλεσμα να με μπλοκάρει εκ νέου και να ακυρώσει και τις προγραμματισμένες κοινές μας διακοπές χωρίς καν συζήτηση.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής: μένω σε αυτή την φιλία με όσα ψυχικά αποθέματα διαθέτω για να την στηρίζω και να είμαι δίπλα της με κάποιον τρόπο ή δεν αξίζει να προσπαθώ άλλο πλέον;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν εχω να πω πολλα παρα μονο το οτι περιγραφεις μια κακοποιητικη σχεση. Δυο διευκρινησεις θα θελα, πρωτον ηταν παντα οι σχεσεις σας ετσι ή κατι αλλαξε στην πορεια; Δευτερον, εχεις αλλους/ες φιλες, παρεες να βγαινεις; Στη θεση σου θα αναρωτιομουν γιατι επιθυμω να διατηρω φιλικη σχεση με εναν ανθρωπο που μου συμπεριφερεται με τετοιο τροπο, και ποιοι ειναι οι λογοι που με κανουν να θελω να τον στηριζω.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Οι σχέσεις μας ήταν απο την αρχή έτσι, απλά ένιωθα ότι γίνεται προσπάθεια κι απο την άλλη πλευρά για να εξομαλυνθούν και να αποκατασταθούν οι ειρηνικές σχέσεις, οι κουβέντες ηταν πιο υποστηρικτικές και όχι με τόσο θυμό. Ναι έχω κι άλλες φίλες/φίλους και παρέες δοκιμασμένες στον χρόνο, απλά ένα μεγάλο κομμάτι αποτελείται απο την κοινή μας παρέα.
    Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι καιρό, είμαι σε φάση ενδοσκόπησης απο που πηγάζει η ανάγκη να είμαι σε μια σχέση που φταίω για τα πάντα, δεν τολμώ να είμαι ο εαυτός μου και φοβάμαι να μιλήσω μην παρεξηγηθεί το οτιδήποτε. Σε μια φιλία υποτίθεται δεν πρέπει να νιώθεις ελεύθερος να εκφραστείς, απο την στιγμή που δεν προσβάλεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Αρα, εχεις την απαντηση ηδη μεσα σου στο ερωτημα σου. Συνεχισε την ενδοσκοπηση σου, κι αν το κρινεις απραιτητο.στην πορεια αναζητησε και βοηθεια απο ψυχολογο. Ειναι επικινδυνο, εκτος απο ψυχοφθορο, να μπαινεις και αν διατηρεις τετοιου ειδους σχεσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αισθάνεσαι να έχεις το σύνδρομο του σωτήρα επειδή η τύπισσα έχει περάσει άσχημα ή μήπως θες να σε κακομεταχειρίζονται για να αισθάνεσαι μετά δικαιωμένη, ειδικά αφού υπάρχει και κοινή παρέα; Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να σου προσφέρει αυτή η "φιλία" όπως την περιγράφεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Μάλλον το πρώτο και ίσως αποζητώ τα ψήγματα ενδιαφέροντος κι αγάπης που έδειχνε πότε-πότε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί όμως ειδικά αφού λες έχεις κι άλλες παρέες; Γιατί αποκαλείς ΚΟΛΛΗΤΗ μία τέτοια κοπέλα με τέτοια συμπεριφορά;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Γιατί έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά πράγματα, έχουμε περάσει και δυσκολίες μαζί κι η επαφλη μας ήταν καθημερινή. Ίσως αυτά να είναι που δεν με αφήνουν να απαγκιστρωθώ και νομίζω οτι μπορώ να την βοηθήσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι παγίδα να μένεις κοντά σε κάποιον από συνήθεια ή επειδή έχεις μοιραστεί πράγματα μαζί. Με την ίδια λογική θα μέναμε μια ζωή με τους γονείς μας και με τον φίλο μας τον Κωστάκη από τον παιδικό σταθμό. Κόψε κάθε επαφή με την κοπέλα ή τουλάχιστον θέσε σαφή όρια όταν και αν προσπαθήσει να σε προσεγγίσει πάλι. Μείνε στα τυπικά αν δεν μπορείς να κόψεις κάθε επαφή και τελείωσε το θέμα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Απλά μου κάνει εντύπωση κι απο την αρχή μου έκανε, οτι με τους άλλους κοινούς φίλους δεν είναι έτσι. Ξεφορτώνει σε εμένα, γιατί νιώθει πιο άνετα, πιο οικεία; Δεν μπορώ να καταλαβώ και με στεναχωρεί τρομερά η κατάσταση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι, μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Απλά γιατί βρίσκει και τα κάνει. Οι άλλοι βάζουν όρια κι εσύ δεν βάζεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Γιατί έχουμε μοιραστεί πάρα πολλά πράγματα, έχουμε περάσει και δυσκολίες μαζί κι η επαφλη μας ήταν καθημερινή. Ίσως αυτά να είναι που δεν με αφήνουν να απαγκιστρωθώ και νομίζω οτι μπορώ να την βοηθήσω.
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Απλά μου κάνει εντύπωση κι απο την αρχή μου έκανε, οτι με τους άλλους κοινούς φίλους δεν είναι έτσι. Ξεφορτώνει σε εμένα, γιατί νιώθει πιο άνετα, πιο οικεία; Δεν μπορώ να καταλαβώ και με στεναχωρεί τρομερά η κατάσταση.
    καλημερα.
    για να φτασετε να μοιραστειτε πολλα, να εχετε περασει δυσκολιες, κλπ, ειχε περασει αρκετος καιρος "φιλιας". ομως εσυ μας λες οτι αυτη της η συμπεριφορα υπηρχε απο την αρχη.
    τι σε εκανε λοιπον να πλησιασεις τοσο εναν ανθρωπο που απο την αρχη σε κακοποιουσε και να γινεις φιλη μαζι του;;;;

    δεν βοηθας καποιον επειδη ανεχεσαι να σε κακομεταχειριζεται...

    οχι, δεν ξεσπαει (και οχι ξεφορτωνει) σε σενα επειδη νοιωθει οικειοτητα, αλλα επειδη της το επιτρεπεις..

    οπωσδηποτε κατι παιζει με σενα, για να ανεχεσαι τετοιες συμπεριφορες..
    μηπως προσπαθουσε ςνα κερδισεις την αγαπη ενος γονιου που ηταν αδιαφορος και επικριτικος; μηπως εμαθες στην "σκληρη αγαπη" απο καποιον γονιο; δηλαδη, να σε αγαπουν ΜΟΝΟ υπο την προυποθεση να κανεις τα δικα τους κεφια;;;

    αξιζει να το ψαξεις με καποιον ψυχοθεραπευτη και να απαλλαγεις, γιατι τετοιου ειδους "ανεκτικοτητα" μπορει στο μελλον να σε οδηγησει σε μεγαλη δυστυχια.. οχι απο αυτην συγκεκριμενα, αλλα ισως απο καποιον συντροφο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, η αλήθεια είναι ότι πρέπει να απομακρυνθώ, αλλά συνεχίζει να με κυριεύει η σκέψη μήπως μπορώ να βοηθήσω με κάποιον τρόπο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Καλο ειναι να βοηθαμε αλλα οχι εις βαρος του εαυτου μας. Τι εισαι εσυ, οσιομαρτυρας; Προσεχε, σημερα ειναι η κακοποιητικη φιλη, αυριο θα ναι ο κακοποιητικος συντροφος που θα χει ψυχολογικα και θα θες να τον σωσεις.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Σε νεότερες εξελίξεις, με ξεμπλόκαρε για να δω προφανώς τις φωτογραφίες που ανεβάζει απο τις κοινές διακοπές που ακύρωσε, αλλά εκείνη πήγε..

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με στενοχωρεί τόσο πολύ η συμπεριφορά της και πως θα φτάσω στο σημείο να μην με απασχολεί..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω απελπισμενη
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 07-01-2021, 22:13
  2. Sos απελπισμενη
    By Foreverpain in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-12-2020, 23:51
  3. Απελπισμένη
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-2020, 12:21
  4. Είμαι απελπισμένη!!
    By Monaxiki_gia_mia_zwi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2020, 18:12
  5. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ......
    By matsoulinako in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •