Πρώτη φορά γράφω εδώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1

    Πρώτη φορά γράφω εδώ

    Είμαι στο αμήν.Η μάνα μου έχει διαγνωσμένη κατάθλιψη εδώ και τριάντα χρόνια.Αρνειται να πάει σε ψυχίατρο,έχει πάει κάποιες φορές μόνο στο παρελθόν.Η κατάσταση στο σπίτι είναι τραγική,ξεσπάει πάνω μας συνέχεια με ασημαντες αφορμές και κυκλοφορεί λες και πενθούμε με τα μούτρα κατεβασμένα.Εγω σπουδάζω και δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι,αλλά πραγματικά πνιγομαι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    3
    Γεια σου Alicethenew... Πρώτη φορά απαντάω σε κάτι. Ο αδερφός μου, 30 χρόνων, έχει διαγνωσθεί με σχιζοφρένεια που ξεκίνησε στην εφηβεία. Ο πατέρας μας πέθανε όταν εγώ ήμουν 19 και η μητέρα μου όλα αυτά τα χρόνια φορτώνεται τις καταστάσεις, είναι καταθλιπτική και παραιτείται σιγά σιγά. Ο αδερφός μου είχε άρνηση να πάει σε ψυχίατρο να αλλάξει αγωγή, η μάνα μου είχε άρνηση να πάει σε ψυχίατρο να βοηθηθεί και να βοηθήσει. Το μόνο που υπήρχε ήταν εντάσεις. Ώσπου έφτασα στο αμήν και πήγα εγώ για να μου πει πως να βοηθήσω και τους δύο. Τελικά διαγνώστηκα εγώ με χρόνια κατάθλιψη, ήρεμα και ψύχραιμα κουβεντιασα μαζί τους και έχουν αρχίσει να προσπαθούν. Ξεκίνησαν να πηγαίνουν στη γιατρό, με ζόρι και κόπο όλα αυτά αλλά σημασία έχει ότι έγινε το βήμα. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι φταίνε αυτοί για τη δική μου κατάσταση, είναι πραγματικότητα όμως ότι η κατάσταση αυτη επηρεάζει τη δική μου ζωή και μένω στασιμη. Αν νιώθεις ότι πνίγεσαι ζητα βοήθεια, για το πώς θα βοηθήσεις τη μητέρα σου και τον εαυτό σου. Καλώς ή κακώς ο ένας επηρεάζει τη ζωή του άλλου, θέλει ψυχραιμία και προσπάθεια. Κατανόηση και βοήθεια..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Alicethenew View Post
    Είμαι στο αμήν.Η μάνα μου έχει διαγνωσμένη κατάθλιψη εδώ και τριάντα χρόνια.Αρνειται να πάει σε ψυχίατρο,έχει πάει κάποιες φορές μόνο στο παρελθόν.Η κατάσταση στο σπίτι είναι τραγική,ξεσπάει πάνω μας συνέχεια με ασημαντες αφορμές και κυκλοφορεί λες και πενθούμε με τα μούτρα κατεβασμένα.Εγω σπουδάζω και δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι,αλλά πραγματικά πνιγομαι.
    Δε μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον αν βρίσκεται σε άρνηση. Πρέπει η ίδια να θελήσει να πάει, διαφορετικά δε θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Καλή ιδέα και ίσως σωτήρια θα ήταν να απευθυνθείς εσύ σε κάποιον ειδικό μιας και πνίγεσαι όπως γράφεις. Θα μάθεις τουλαχιστον να διαχειρίζεσαι την κατάσταση στο σπίτι χωρίς να σε επηρεάζει.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 27-07-2022, 11:41
  2. Πρωτη φορα στα 27
    By Billis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 24-10-2021, 19:46
  3. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 12:05
  4. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  5. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •