Είμαι awkward με τα φιλοδωρηματα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Πιο παλαια θεωρουσαν επιστημες.μονο της θετικες. Γιατι μονο στις θετικες επιστημες παιρνεις με το πειραμα το ιδιο αποτελεσμα. Εχει αλλαξει αυτη η θεωρηση, πλεον παντως. Αλλα μεγαλο θεμα.
    Το βιβλιοειναι ενδιαφερον παντως.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ισχυει οτι στις ανθρωπιστικες κοινωνικες επιστημες παρεισφρυει ο υποκειμενικος παραγοντας. Ειναι αναποφευκτο, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν.ειναι επιστημες. Επισης, ελεγχονται μεσω ερευνων και καθε φορα προκυπτουν κι οι λεγομενες καλες πρακτικες στις κοιν επιστημες που προκυπτουν απο εφαρμογη προγραμματων.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν έχει να κάνει τόσο με τον διαχωρισμό θεωρητικός/θετικός. Και η ίδια η ιατρική ή τα μαθηματικά ειναι αμφιλεγόμενες ως επιστήμες. Ειδικά τα μαθηματικά που είναι κάτι φτιαχτό έτσι κι αλλιώς. Περισσότερο πληρούν τα στοιχεία των τεχνών. Τελος παντων,ειναι μεγάλη κουβέντα και περισσοτερο φιλοσοφική. Κατ'εμε η ιατρικη προφανως και εχει μετρήσιμα αποτελέσματα.

    Εν προκειμένω, στη δική μου περίπτωση, η ψυχολόγος μου ,ανέπτυξε διαφορες θεωριες για πολλα σημεία της ζωής και του χαρακτήρα μου, θεωριες που μπορούν να γίνουν πιστευτες και που ένας μυθιστοριογραφος θα τις ζηλέψει, αλλά δεν υπάρχει πρακτικά κανένας μετρησιμος παραγοντας που να τις επαληθεύει. Θα μπορούσαν να ισχύουν, θα μπορουσαν και όχι. Η"θεραπεια " έγκειται στο να δεχτείς την αφήγηση του εκάστοτε θεραπευτή.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ναι εχεις δικιο για τα.μαθηματικα και την ιατρικη. Υπαρχει κι εκει αμφισβητηση. Κι ειναι γενικα ενδιαφερον ως θεμα να το ψαξει κανεις.
    Και για αυτο που λες για την ψυχοθεραπεια εχεις δικιο.Ισχυει, ανεξαρτητα απο το αν τις καταταξουμε σε επιστημη η οχι.
    Εμενα να σου πω πιο πολυ με εχει απασχολησει η αποτελεσματικοτητα τους. Θεωρω πως ισως η αναπτυξη της νευροψυχολογιας, μπορει να φερει πιο θετικα.αποτελεσματα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ζόμπι δεν είναι καν ελληνική λέξη εντωμεταξύ. Πατε να την πείτε σε κάποιον και γίνεστε ρεζίλι μόνοι σας. Επέλεξα την αγγλική λέξη γιατί θεώρησα ότι ο όρος περιγράφει επαρκεστερα το συναίσθημα ανοικειοτητας που νιώθει κανεις σε κοινωνική διαδραση λόγω αγχωδους διαταραχής. Μου ερχόταν να βάλω "αβολος " , αλλά το επίθετο αυτό δεν χρησιμοποιείται συνήθως έτσι στην ελληνική γλώσσα και θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλος ο τίτλος "αισθάνομαι άβολα όταν μου δίνουν φιλοδώρημα ".
    νομιζω οτι το "περιεργα", ειναι μια καλη ελευθερη μεταφραση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι το "περιεργα", ειναι μια καλη ελευθερη μεταφραση.
    "Αμήχανα" είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν έχει να κάνει τόσο με τον διαχωρισμό θεωρητικός/θετικός. Και η ίδια η ιατρική ή τα μαθηματικά ειναι αμφιλεγόμενες ως επιστήμες. Ειδικά τα μαθηματικά που είναι κάτι φτιαχτό έτσι κι αλλιώς. Περισσότερο πληρούν τα στοιχεία των τεχνών. Τελος παντων,ειναι μεγάλη κουβέντα και περισσοτερο φιλοσοφική. Κατ'εμε η ιατρικη προφανως και εχει μετρήσιμα αποτελέσματα.

    Εν προκειμένω, στη δική μου περίπτωση, η ψυχολόγος μου ,ανέπτυξε διαφορες θεωριες για πολλα σημεία της ζωής και του χαρακτήρα μου, θεωριες που μπορούν να γίνουν πιστευτες και που ένας μυθιστοριογραφος θα τις ζηλέψει, αλλά δεν υπάρχει πρακτικά κανένας μετρησιμος παραγοντας που να τις επαληθεύει. Θα μπορούσαν να ισχύουν, θα μπορουσαν και όχι. Η"θεραπεια " έγκειται στο να δεχτείς την αφήγηση του εκάστοτε θεραπευτή.
    παντως, ασχετως με το αν η ψυχοθεραπεια ειναι αποτελεσματικη ή οχι και ποσο, ψυχοθεραπεια δεν νομιζω να ειναι να ακους θεωριες και αφηγηματα καποιου για το προβλημα σου. νομιζω οτι ειναι να αντιληφθει το προβλημα σου, χωρις να σου πει θεωριες και να βρει τροπους να δουλεψετε πανω σε λυσεις για το προβλημα σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Η ψυχοθεραπεια ως ορισμος ειναι η συνομιλια του θεραπευομενου με τον θεραπευτη με στοχο υην αλλαγη του πρωτου. Για να επιτευχθει τωρα αυτο εφαρμοζονται διαφορες τεχνικες και μεθοδοι. Αλλωστε η ψυχοθεραπεια δεν ειναι μια, υπαρχουν πολλα ειδη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Η ψυχοθεραπεια ως ορισμος ειναι η συνομιλια του θεραπευομενου με τον θεραπευτη με στοχο υην αλλαγη του πρωτου. Για να επιτευχθει τωρα αυτο εφαρμοζονται διαφορες τεχνικες και μεθοδοι. Αλλωστε η ψυχοθεραπεια δεν ειναι μια, υπαρχουν πολλα ειδη.
    σε κανενα ειδος, δεν αναπτυσσει θεωριες ο θεραπευτης, ομως... αντε να πεις οτι στην ψυχαναλυση, μιλαει με τις ωρες μονος του ο θεραπευομενος, αλλα να καθεσαι για να σου αναπτυσσει θεωριες για την περιπτωση σου ο θεραπευτης, τι ειδος ειναι;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το πώς θα ερμηνεύσει ένας θεραπευτής τον χαρακτήρα σου γίνεται με βαση διαφορες μεθοδους αλλα η τεχνοτροπία της εκαστοτε μεθόδου δεν συναινεί και στην επιστημονικοτητα της με τον ίδιο τρόπο που ένας πλασματικος μυθιστορηματικος κόσμος που κατασκευάζεται με κάθε λεπτομέρεια, όπως πχ στα βιβλία του Τολκιν, με πλήρη γλωσσικά συστηματα ,δεν σημαίνει πως υπάρχει και στην πραγματικότητα.
    Ο ψυχοθεραπευτης επιλέγει ένα αφήγημα για να εξηγήσει τι σου συμβαίνει, πριν προχωρήσει σε λύσεις. Εμενα μου είπε ότι για το άγχος μου ευθύνεται το ότι όταν ήμουν μωρό η μητέρα μου λόγω της ασθένειας της δεν με φρόντιζε επαρκώς και αυτο το κατάλαβε από ότι της είπα ότι δεν χαμογελούσα ή γελούσα μέχρι όταν πήγα ενός έτους (αυτό το άκουσα σε μια βιντεοκασέτα που τράβηξαν για τα πρώτα μου γενέθλια και μου ειχαν κάνει πάρτι και είπε ο παππούς μου, πρώτη φορά γελάει σημερα) ο ψυχίατρος μου απο την άλλη μου είπε ότι όλα είναι λόγω εγκεφάλου και γίνονται στο υπέδαφος του ΙΔΨ. Προσωπικά τείνω προς τη δεύτερη εξήγηση και τα υπόλοιπα μου φαινονται καλά για μυθιοστρηματα τύπου όταν Έκλαψε ο Νίτσε. Και δεν ήταν το μόνο αφήγημα που ανέπτυξε κατά τη διάρκεια ων συναντήσεων μας και σιγουρα δεν είναι η μόνη που το κάνει, όλη η ψυχοθεραπεία εκεί βασίζεται, ήδη από τον Φρόιντ: επιλέγουν διάφορες αιτιάσεις για όσα σου συμβαίνουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το πώς θα ερμηνεύσει ένας θεραπευτής τον χαρακτήρα σου γίνεται με βαση διαφορες μεθοδους αλλα η τεχνοτροπία της εκασροτε μεθόδου δεν συναινεί και στην επιστημονικοτητα της.
    Ο ψυχοθεραπευτης επιλέγει ένα αφήγημα για να εξηγήσει τι σου συμβαίνει, πριν προχωρήσει σε λύσεις. Εμενα μου είπε ότι για το άγχος μου ευθύνεται το ότι όταν ήμουν μωρό η μητέρα μου λόγω της ασθένειας της δεν με φρόντιζε επαρκώς και αυτο το κατάλαβε από ότι της είπα ότι δεν χαμογελούσα ή γελούσα μέχρι όταν πήγα ενός έτους (αυτό το άκουσα σε μια βιντεοκασέτα που τράβηξαν για τα πρώτα μου γενέθλια και μου ειχαν κάνει πάρτι και είπε ο παππούς μου, πρώτη φορά γελάει σημερα) ο ψυχίατρος μου απο την άλλη μου είπε ότι όλα είναι λόγω εγκεφάλου και γίνονται στο υπέδαφος του ΙΔΨ. Προσωπικά τείνω προς τη δεύτερη εξήγηση και τα υπόλοιπα μου φαινονται καλά για μυθιοστρηματα τύπου όταν Έκλαψε ο Νίτσε.
    ο,τι απο τα δυο και να συμβαινει (μπορει και τα δυο), η "εξηγηση", δεν ειναι θεραπεια. θεραπεια ειναι το απο εκει και περα...
    εξηγησεις μπορω να σου βρω κι εγω, αλλα η δουλεια του θεραπευτη ειναι να βρει δρομους προς την θεραπεια, οχι να δινει εξηγησεις..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο,τι απο τα δυο και να συμβαινει (μπορει και τα δυο), η "εξηγηση", δεν ειναι θεραπεια. θεραπεια ειναι το απο εκει και περα...
    εξηγησεις μπορω να σου βρω κι εγω, αλλα η δουλεια του θεραπευτη ειναι να βρει δρομους προς την θεραπεια, οχι να δινει εξηγησεις..
    Το να κατανοήσεις τι σου συμβαίνει και γιατί, πχ για ποιο λόγο σου συμβαίνουν κρίσεις πανικού συγκεκριμένες ημέρες (υπάρχουν περιστατικά που τις τριγκαρουν; ) μπορεί να βοηθήσει στη "θεραπεια ". Σε κάθε περιπτωση, προσωπικά, όπως ανέφερα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεραπεια . Ο ΙΔΨ είναι ο τρόπος που δουλεύει το μυαλό μου και είναι ένα χάρισμα με πολλούς τρόπους. Δεν το βλέπω ως κάτι αρνητικό πλέον. Οι κρίσεις πανικού μου σταμάτησαν με τον καιρό, κυρίως όταν πήρα το χαπι για την καρδια και όταν πια διαχωρισα στο μυαλό μου την αίσθηση του επείγοντος. Βοηθησε επίσης ότι μετακομισα και ότι δεν έβλεπα κάθε μέρα τους κωλογειτονες, καθώς και ότι κέρδισα το δικαστήριο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το να κατανοήσεις τι σου συμβαίνει και γιατί, πχ για ποιο λόγο σου συμβαίνουν κρίσεις πανικού συγκεκριμένες ημέρες (υπάρχουν περιστατικά που τις τριγκαρουν; ) μπορεί να βοηθήσει στη "θεραπεια ". Σε κάθε περιπτωση, προσωπικά, όπως ανέφερα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεραπεια . Ο ΙΔΨ είναι ο τρόπος που δουλεύει το μυαλό μου και είναι ένα χάρισμα με πολλούς τρόπους. Δεν το βλέπω ως κάτι αρνητικό πλέον. Οι κρίσεις πανικού μου σταμάτησαν με τον καιρό, κυρίως όταν πήρα το χαπι για την καρδια και όταν πια διαχωρισα στο μυαλό μου την αίσθηση του επείγοντος. Βοηθησε επίσης ότι μετακομισα και ότι δεν έβλεπα κάθε μέρα τους κωλογειτονες, καθώς και ότι κέρδισα το δικαστήριο.
    οτανε χεις κανει καποιες θεραπειες, εστω κι αν τις εχεις σταματησει, δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα δουλεψαν η πραγματικα "με τον καιρο" σταματησαν απο μονα τους τα συμπτωματα σου. αν δεν ειχες κανει καθολου θεραπεια, θα το δεχομουν...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οτανε χεις κανει καποιες θεραπειες, εστω κι αν τις εχεις σταματησει, δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα δουλεψαν η πραγματικα "με τον καιρο" σταματησαν απο μονα τους τα συμπτωματα σου. αν δεν ειχες κανει καθολου θεραπεια, θα το δεχομουν...
    Κοίτα, τη ψυχοθεραπεία την σταμάτησα 1.5 χρόνο πριν σταματήσουν οι κρίσεις πανικού άρα δεν νομιζω οτι σχετίζεται, μπορεί να συνεισεφεραν αλλα πράγματα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Tο πρώτο ζευγάρι με χαιρέτησε μόλις τώρα από τα πλάγια καθώς ανέβαινε τις σκάλες. Έχω ανοιχτό ανεμιστήρα και επίσης ήμουν στο κινητό και άκουσα μονο έναν αμυδρο χαιρετισμο λογω του αυτιου μου. Οταν καταλαβα οτι κάποιος με χαιρέτησε δεν γύρισα αμέσως γιατί αισθάνομαι άβολα όταν με κοιτάνε από πίσω, γύρισα μόλις ανέβαιναν τις σκάλες και είδα ότι ήταν αυτοί και με κοίταξε η γυναίκα. Θα θεωρεί ότι τους αγνόησα επίτηδες και σιγουρα θα με θεωρεί κακό υπάλληλο από δω και στο εξής και θα μετανιώσει για το φιλοδωρημα. Σκέφτομαι να τους χαιρετισω όταν ξανακατεβουν αλλά φοβάμαι μην πιστέψουν ότι θέλω να μου δώσουν ξανά φιλοδωρημα. Τους χαιρέτησα βεβαια πριν από όλα αυτά όταν τους έδωσα το κλειδί. Όταν βλέπεις κάποιον κάθε μερικές ώρες είναι φυσιολογικό να λες κάθε φορά γεια;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •