Είμαι awkward με τα φιλοδωρηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Είμαι awkward με τα φιλοδωρηματα

    Ανοίγω νέο θέμα γιατι θεματικά δεν εντάσσεται σε καποιο απο αυτα που εχω ανοιξει ωστε να το ποσταρω ως σχολιο.

    Δέχτηκα ένα φιλοδώρημα προ ολίγου. Όπως ανέλυσα στο προηγούμενο θέμα, έχω μια ιδεοληψία/φόβο//συμπλεγμα/τραυμα να μην θεωρήσουν οι αλλοι φτωχό. Όταν δέχομαι φιλοδώρημα φοβάμαι ότι θα πιστεύουν ότι αν είμαι φιλικός μελλοντικά επιθυμώ εκ νέου φιλοδώρημα. Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές μόλις μου δίνουν φιλοδώρημα να γίνομαι τις επόμενες μέρες ψυχρός και να σκέφτομαι συνέχεια ότι θεωρούν ότι περιμένω να μου δώσουν κι άλλο.

    Στην παρούσα περίπτωση ήρθαν, τους έδωσα το κλειδί και μου άφησαν εμφατικα τα λεφτά στον πάγκο της ρεσεψιόν. Εγω ψελλισα ένα αμήχανο "why" αρχικά και αναγκάστηκε η γυναίκα να πει λόγω του σέρβις και επειδή της έφερα κάτι που ζήτησε πριν λίγες μέρες. Τους ευχαρίστησα όσο πιο ένθερμα μπορούσα για να μην με θεωρήσουν αγενη αλλά τώρα σκέφτομαι ότι σκέφτονται ότι ήμουν πολυ awkward και ότι θα αρχίσουν να με αντιπαθούν και ότι τις επόμενες μερες (μένουν ακόμα 5) θα σκέφτονται ότι θέλω και άλλο φιλοδώρημα ή ότι, αν καταλήξω να γίνω ψυχρός, δεν αξιζα τελικά το φιλοδώρημα που μου έδωσαν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Όταν δούλευα σε ρεσεψιόν ξενοδοχείου δεχόμουν τα φιλοδωρήματα με ένα θερμό "ευχαριστώ" και έληγε εκεί!

    Πρέπει να καταλάβεις ότι το φιλοδώρημα είναι ο μόνος τρόπος ο πελάτης να δείξει την ευχαρίστησή του έμπρακτα.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Όταν δούλευα σε ρεσεψιόν ξενοδοχείου δεχόμουν τα φιλοδωρήματα με ένα θερμό "ευχαριστώ" και έληγε εκεί!

    Πρέπει να καταλάβεις ότι το φιλοδώρημα είναι ο μόνος τρόπος ο πελάτης να δείξει την ευχαρίστησή του έμπρακτα.
    Άρα θεωρείς ότι ίσως προσβλήθηκαν που ρώτησα γιατι; Μετά ευχαρίστησα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω ότι το "γιατί" σε ανέβασε περισσότερο στην σκέψη τους!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός με όλα; Δεν είσαι ο μόνος που του δίνουν φιλοδώρημα
    Οποιος το κάνει το δίνει επειδή θέλει να δείξει ότι έμεινε ευχαριστημένος και σου λέει έτσι ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    στην αμερικη ολοι παιρνουν τον μισθο τους απο φιλοδωρηματα , εδω δεν ειναι τετσιι , αλα εισαι υποχρεωμενος τροπον τιναι, να αφησεις ενα φησεις ενα φιλοδωρημα , μην ξεχνας οτι οι ντελιβεραδες κανουν μια επικιδυνη δουλεια , και οσον για τους μη επικινδυνος δουλεια ( αυτουυ που σερβιρους ) ενα 5% ειναι αρκετο, αν σε παιρνει ασε λιγο παραπανω , θαθελες νασαι στην θεση τους ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    τι awkward ρε ζομπι;
    ρε ειστε μεθυσμενα;
    σοβατευτητε ρε!
    γραφτε ελληνικα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός με όλα; Δεν είσαι ο μόνος που του δίνουν φιλοδώρημα
    Οποιος το κάνει το δίνει επειδή θέλει να δείξει ότι έμεινε ευχαριστημένος και σου λέει έτσι ευχαριστώ
    Είπε κανείς ότι είμαι ο μόνος που του δίνουν φιλοδώρημα; Είπα ότι έχω πρόβλημα στο να δεχτώ ένα φιλοδώρημα λόγω ιδεοληψιων OCD

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ζόμπι δεν είναι καν ελληνική λέξη εντωμεταξύ. Πατε να την πείτε σε κάποιον και γίνεστε ρεζίλι μόνοι σας. Επέλεξα την αγγλική λέξη γιατί θεώρησα ότι ο όρος περιγράφει επαρκεστερα το συναίσθημα ανοικειοτητας που νιώθει κανεις σε κοινωνική διαδραση λόγω αγχωδους διαταραχής. Μου ερχόταν να βάλω "αβολος " , αλλά το επίθετο αυτό δεν χρησιμοποιείται συνήθως έτσι στην ελληνική γλώσσα και θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλος ο τίτλος "αισθάνομαι άβολα όταν μου δίνουν φιλοδώρημα ".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ζόμπι δεν είναι καν ελληνική λέξη εντωμεταξύ. Πατε να την πείτε σε κάποιον και γίνεστε ρεζίλι μόνοι σας. Επέλεξα την αγγλική λέξη γιατί θεώρησα ότι ο όρος περιγράφει επαρκεστερα το συναίσθημα ανοικειοτητας που νιώθει κανεις σε κοινωνική διαδραση λόγω αγχωδους διαταραχής. Μου ερχόταν να βάλω "αβολος " , αλλά το επίθετο αυτό δεν χρησιμοποιείται συνήθως έτσι στην ελληνική γλώσσα και θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλος ο τίτλος "αισθάνομαι άβολα όταν μου δίνουν φιλοδώρημα ".
    καλα!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είσαι 30 ετών και κάποια πράγματα θα έπρεπε πλέον να τα έχεις λύσει μέσα σου, τουλάχιστον με την πείρα ζωής που έχεις και με το διάβασμα και την πνευματική καλλιέργεια που λες ότι έχεις ρίξει. Είσαι μοναχικός και δεν σχετίζεσαι/ανοίγεσαι εύκολα σε ανθρώπους και κινείσαι λίγο-πολύ στους ίδιους κύκλους οπότε ίσως ότι βοήθεια και ερεθίσματα μπορούσες να πάρεις από εκεί, τα πήρες. Ίσως πρέπει να σκεφτείς πιο σοβαρά τη βοήθεια από κάποιο ειδικό.

    Καταλαβαίνω ότι η ψυχοθεραπεία είναι μία διαδικασία που θέλει υπομονή κι επιμονή και μπορεί να είναι επίπονη κάποιες φορές, αλλά εγώ βλέπω ότι βγάζεις συνεχώς θεματάκια που σου δυσκολεύουν τη ζωή. Δεν το λέω συγκεκριμενα για το θέμα των tips, αλλά γενικότερα. Απλά πράγματα τα κάνεις δύσκολα και περίπλοκα, πρώτα από όλα για εσένα και υποψιάζομαι και για τους άλλους. Είχες γράψει ότι η ψυχοθεραπεία δεν σε βοήθησε ιδιαίτερα, μόνο κάπως σε θέματα άγχους, αλλά παράλληλα νομίζω ότι έκανες μόνο για λίγους μήνες αν θυμάμαι καλά. Σου αρέσει να προβληματίζεσαι και να αναλύεις και να δίνεις προεκτάσεις συνεχώς στο τίποτα κάθε μέρα; Που σε βοηθάει αυτό;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είναι μέρος του ΙΔΨ, έτσι δουλεύει το μυαλό καποιων ανθρώπων. Και επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι αυτό που ονομάζεται, σχετικιστικα, ψυχική ασθένεια, δεν γιατρευεται, απλως ιατρικοποιειται, δεν βλέπω γιατί το να με προβληματίσει κατι στη καθημερινότητα μου πρεπει οπωσδηποτε να σημαινει κατι πολύ πιο σκοτεινο. Ούτε οι ιδεοληψίες μου ούτε οι ψυχαναγκασμοι μου μού κάνουν τη ζωή αφόρητη. Το αν θα ανοίξω ένα τοπικ να συζητήσω κάτι που με απασχόλησε δεν σημαίνει ότι βρίσκομαι σε κατάσταση απελπισιας ή δυστυχίας. Επίσης δεν θεωρώ την ψυχοθεραπεία επιστημονική μέθοδο, αλλά σίγουρα μπορεί να βοηθήσει κάποιους. Κι εμένα θα μπορούσε να με βοηθησει ,αλλά όπως έχω πει πολλάκις αυτή την περιοδο δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα να διαθέσω.Επιπονη δεν υπήρξε ποτέ η ψυχοθεραπεία που έκανα, καθόμουν απλώς να ακούω τις λογοτεχνικες εικασίες μιας αποφοίτου θεωρητικής σχολής. Και φυσικά είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον αυτό, απλώς δεν σημαίνει ότι έχει και επιστημονική βάση και αυτή την περιοδο δεν μπορώ να πληρώνω για να ακούω ενδιαφέρουσες θεωρίες για τον εαυτό μου που μπορώ να τις κάνω και μόνος μου εδώ που τα λέμε.

    Σήμερα δέχτηκα τιπ από άλλο δωμάτιο και μπορώ να πω ότι υπήρξε βελτίωση στην αντίδραση μου. Και μόνο που ανέλυσα τις σκέψεις μου χθες, με βοηθησε από όσσο φαίνεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Η ψυχοθεραπεια ειναι επιστημη. Επιστημη ειναι οτι βασιζεται σε επιστημονικη μεθοδολογια. Οι ψυχοθεραπειες προκυπτουν απο επιστημονικες ερευνες, δεν ειναι απλα θεωριες.
    Οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα τους γινονται ερευνες πανω σε αυτο. Δεν το εχω μελετησει ενδελεχως αλλα κι εγω εχω επιφυλαξη για την αποτελεσματικοτητα της, και κυριως για τη μονιμοτητα των οποιων θετικων αποτελεσματων της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Επισης ναι, υπαρχουν κι ανθρωποι που σκεφθονται λιγο διαφορετικα σε σχεση με.τους αλλους κι ισως να.παιδευονται και λιγο παραπανω. Αλλα οσο δεν δημιουργει δυσλειτουργια σοβαρη στην καθημερινοτητα, ειναι ενταξει, ε δεν χρειαζεται ολοι να σκεφθομαστε με τον ιδιο τροπο η ολοι να μαστε πια κουλ και ολοι αισιοδοξοι και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Η ψυχοθεραπεια ειναι επιστημη. Επιστημη ειναι οτι βασιζεται σε επιστημονικη μεθοδολογια. Οι ψυχοθεραπειες προκυπτουν απο επιστημονικες ερευνες, δεν ειναι απλα θεωριες.
    Οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα τους γινονται ερευνες πανω σε αυτο. Δεν το εχω μελετησει ενδελεχως αλλα κι εγω εχω επιφυλαξη για την αποτελεσματικοτητα της, και κυριως για τη μονιμοτητα των οποιων θετικων αποτελεσματων της.
    Από την φιλοσοφία της επιστήμης ήδη με βαση τον Ποππερ θεωρείται ψευδοεπιστημη απο ικανη μεριδα φιλοσοφων. Φυσικα μπορει να υπαρξουν επιχειρηματα και για το αντιθετο, αλλα εμενα μου φαινονται περισσοτερο βασιμα αυτα που λενε πως δεν ειναι.
    Η ψυχιατρική ναι, εχει περισσοτερα επιστημονικα στοιχεια, αν και αυτό είναι κάπως αμφιλεγόμενο. Το αν κάτι έχει θετικό αντίκτυπο, όπως και τα placebo χάπια, δεν σημαίνει ότι πληρεί τα κριτήρια για να είναι επιστήμη. Μπορείς να διαβάσεις και ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, Τι είναι αυτό που το λένε επιστήμη από τις Πανεπιστημιακες εκδόσεις Κρήτης που συνοψίζει λίγο πολύ τα κριτήρια και τις εντάσεις για το τι είναι τελικά επιστήμη.

    Όπως και το Συζητήσεις για τον Φρόιντ, των εκδόσεων Διαλεξις, που ειναι κάποιες σημειώσεις του Βιττγκενσταιν πάνω στον Φρόιντ. Τον Φρόιντ προσωπικά τον λατρεύω, έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία του αλλα η ψυχοθεραπεία της οποίας θεωρείται πατέρας είναι μια μορφή αφήγησης και φιλοσοφίας που επιλέγει κάποιος να πιστέψει, δεν είναι απαραίτητα κάτι αντικειμενικά μετρήσιμο. Το πώς θα ερμηνεύσει ένας θεραπευτής τον χαρακτήρα σου γίνεται με βαση μια μέθοδο αλλα η τεχνοτροπία της μεθόδου δεν συνάδει απαραίτητα και στην επιστημονικοτητα της.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •