Είμαι awkward με τα φιλοδωρηματα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Και βασικά θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις:
    1. (Αυτή που διατύπωσα και στην προηγούμενη απάντηση) Πόσες φορές είναι μη αντικανονικο να πεις γειά σε κάποιον όταν τον βλέπεις συχνά εντός τις ίδιας ημερας; Και κατ'επεκταση, να κάνω μια σημείωση, με κάποιους από το προσωπικό έχω σταματήσει να μιλάω, με την έννοια ότι δεν χαιρεταω πια γιατί πέρα από το γειά δεν εκανα ποτέ small talk μαζί τους (το απεχθάνομαι και το θεωρώ και χάσιμο χρονου) και είχε καταντήσει άβολο να λέμε απλά γειά. Επίσης ως γιος του αφεντικού θα έπρεπε να είμαι αυτός που δέχεται τον χαιρετισμο, αλλά είδα ότι δεν κάνουν καν τον κόπο να χαιρετήσουν (μην το πάρετε στραβά, δεν εννοώ ότι εγώ δεν χαιρετουσα, απλά είδα ότι μόλις σταμάτησα εγώ να χαιρεταω αυτοί δεν έκαναν τον κόπο παρόλο που τυπικά θα έπρεπε και μόνο από ευγένεια εφόσον δουλεύουν στην επιχειρηση μας)
    2. Όταν κάποιος είναι σε έναν διάδρομο και περπατάτε αντικριστά, πού πρέπει να κοιτάς και σε τι σημείο μπορείς να χαιρετήσεις; Να κοιτάς αυτους; Να κοιτάς κάτω ενώ είναι ξεκάθαρο ότι ξέρεις ότι καποιος περπατάει αντικριστά σου; Να κοιτάς δεξιά και αριστερά; Να χαιρετήσει από μακρια; Να χαιρετήσεις από κοντα; Να μην χαιρετήσεις;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Όταν κάποιος είναι σε έναν διάδρομο και περπατάτε αντικριστά, πού πρέπει να κοιτάς και σε τι σημείο μπορείς να χαιρετήσεις; Να κοιτάς αυτους; Να κοιτάς κάτω ενώ είναι ξεκάθαρο ότι ξέρεις ότι καποιος περπατάει αντικριστά σου; Να κοιτάς δεξιά και αριστερά; Να χαιρετήσει από μακρια; Να χαιρετήσεις από κοντα; Να μην χαιρετήσεις;
    Welcome to the introvert club! Αυτά οι εξωστρεφείς δεν τα σκέφτονται καν, αντιδρούν ενστικτωδώς

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Αυτά οι εξωστρεφείς δεν τα σκέφτονται καν, αντιδρούν ενστικτωδώς
    Δεν χρειαζεται να εισαι εξωστρεφης για να μην σκεφτεσαι ολα αυτα. Απλα να μην σκεφτεσαι καθε σου κινηση και να μην θεωρεις πως ολοι σε παρατηρουν.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Δεν χρειαζεται να εισαι εξωστρεφης για να μην σκεφτεσαι ολα αυτα. Απλα να μην σκεφτεσαι καθε σου κινηση και να μην θεωρεις πως ολοι σε παρατηρουν.
    Ακριβώς αυτό!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Προσωπικά δεν ξέρω αν είμαι εξωστρεφής ή εσωστρεφής. Έχω στοιχεία και των δύο. Αυτό το χαρακτηριστικό σε φάσμα αυτισμού και ΙΔΨ παραπεμπει. Δεν ξερω ποια είναι η πρεπουσα οπτικη επαφη και ποιοι οι σωστοί τρόποι. Εντέλει θα μου απαντήσει κανείς; Στο ίντερνετ βρήκα ένα θρεντ από ξένο σαιτ που λέει ότι το πιο φυσιολογικό είναι να κοιτάξεις μια φορά το άτομο, μετά να στρεψεις αλλού το βλέμμα και όταν φτάσετε σχετικά κοντά να χαιρετήσεις καθώς περπατάς. Εγώ το έχω δοκιμάσει αυτό και είναι εξίσου άβολο, ίσως γιατι το κανω υπερβολικά κανονιστικα. Το να στρεψεις το βλέμμα αφού κοιτάξεις ίσως εκληφθεί ως αμηχανία. Από την άλλη, έχω δοκιμάσει και να μην κοιτάξω καθόλου και τότε βλέπω με την ακρη του ματιού μου να με κοιτάνε αυτοι επίμονα, λες και κάνω κάτι περίεργο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Σε αυτο που ρωτας δεν υπαρχει στανταρ τροπος, λειτουργεις ασυνειδητα κι αναλογα με την περιπτωση. Αν τωρα κατσω να το σκεφθω, οταν βλεπω καποιον απο μακρια τον κοιταω, φαινεται στο προσωπο μου οτι τον βλεπω, μπορει να χαμογελασω αναλογα ποσο τον ξερω, κι οταν ερθει.σε σημειο να με ακουσει, απευθυνω χαιρετισμο. Μπορει ασυνειδητα καποια στιγμη να αποστρεψω το βλεμα γιατι αν διανυεις μεγαλη αποσταση, δεν μπορεις να.κοιτας ασυνεχεια τον αλλον, αλλα ναι δεν το κανεις μηχανηστικα. Βασικα και παλι ασυνειδητα, μιμεισαι λιγο και τη σταση του σωματος του αλλου, σε κοιταει κι αυτος; σου χαμογελαει; κοιταει κι αυτος κατω αφου σε κοιταξει;
    Παντως αυτα που ρωτας, παρεπεμπουν.σε αυτιστικα στοιχεια γιατι τα ατομα.στο.φασμα του αυτισμου εχουν δυσκολια.στις κοινωνικες.δεξιοτητες και συνυπαρχουν και ψυχαναγκασμοι πολλες φορες.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, το ξέρω ότι παραπέμπουν στο φάσμα, αλλά πάντα με βάζει σε σκέψεις γιατι ενώ μοιράζομαι καποια αυτιστικα χαρακτηριστικά, δεν έχω άλλα πολύ κομβικά, άρα καταλήγω πως είναι πάλι ο ΙΔΨ που έχει κοινά στοιχεία και με αυτισμό.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Και βασικά θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις:
    1. (Αυτή που διατύπωσα και στην προηγούμενη απάντηση) Πόσες φορές είναι μη αντικανονικο να πεις γειά σε κάποιον όταν τον βλέπεις συχνά εντός τις ίδιας ημερας; Και κατ'επεκταση, να κάνω μια σημείωση, με κάποιους από το προσωπικό έχω σταματήσει να μιλάω, με την έννοια ότι δεν χαιρεταω πια γιατί πέρα από το γειά δεν εκανα ποτέ small talk μαζί τους (το απεχθάνομαι και το θεωρώ και χάσιμο χρονου) και είχε καταντήσει άβολο να λέμε απλά γειά. Επίσης ως γιος του αφεντικού θα έπρεπε να είμαι αυτός που δέχεται τον χαιρετισμο, αλλά είδα ότι δεν κάνουν καν τον κόπο να χαιρετήσουν (μην το πάρετε στραβά, δεν εννοώ ότι εγώ δεν χαιρετουσα, απλά είδα ότι μόλις σταμάτησα εγώ να χαιρεταω αυτοί δεν έκαναν τον κόπο παρόλο που τυπικά θα έπρεπε και μόνο από ευγένεια εφόσον δουλεύουν στην επιχειρηση μας)
    2. Όταν κάποιος είναι σε έναν διάδρομο και περπατάτε αντικριστά, πού πρέπει να κοιτάς και σε τι σημείο μπορείς να χαιρετήσεις; Να κοιτάς αυτους; Να κοιτάς κάτω ενώ είναι ξεκάθαρο ότι ξέρεις ότι καποιος περπατάει αντικριστά σου; Να κοιτάς δεξιά και αριστερά; Να χαιρετήσει από μακρια; Να χαιρετήσεις από κοντα; Να μην χαιρετήσεις;
    1. θεωρω οτι αν ειστε εργαζομενοι στην επιχειρηση, χαιρετας μια φορα καθε μερα, οταν πρωτοσυναντας καποιον. δεν χαιρετας καθε φορα. αντιθετα, με πελατες αν δεν χαιρετας καθε φορα, τουλαχιστον κανεις ενα νευμα με χαμογελο οταν τον ξαναδεις, αν δεις οτι κανει οπτικη επαφη μαζι σου.
    2. να κοιτας προς αυτον, εκτος αν κουβαλας πραγματα που σε πλακωνουν, οποτε μπορεις να κοιτας τα πραγματα. μπορεις οταν βλεπεστε ξεκαθαρα να κανεις απλα ενα νευμα, η να χαιρετισεις. εναλλακτικα, μιας που προβληματιζεσαι τοσο, κανε οτι κανει κι εκεινος. αντεδρασε δευτερος δηλαδη, για να μην σπαζοκεφαλιαζεις.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    2. Τους κοιτάς συνεχώς και έντονα. Όταν πλησιάσεις σε απόσταση βολής τεντώνεις το χέρι και το δάκτυλο προς αυτούς και τους ρωτάς έντονα "Whose am ya?" (Ποιανού είσαι συ Στον ενικό για να μη παίρνουν θάρρος, κατά το πρότυπο των παππούδων στα χωριά!

    Ή "Where am ya from" (από που είσαι συ Πάντα στον ενικό όπως με χαιρετούσαν οι Άγγλοι στην Αγγλία (How am ya?)
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν κοιταώ προς αυτόν έντονα φοβάμαι ότι θα το εκλάβουν σαν να τους κοιτάω επίμονα και απρεπώς. Αλλά θα το δοκιμάσω. Θα δοκιμάσω διάφορες παραλλαγές.

    Οι πρώτοι που μου έδωσαν το φιλοδώρημα ήταν αναχώρηση σήμερα, άκουγα κάτι ομιλίες πίσω από τον πάγκο και τελικά ήταν αυτοί που μου έλεγαν αντίο, αλλά που να ακούσω με το πρόβλημά μου; Και συν ότι είμαι αγχωμένος αυτή τη στιγμή κι είμαι στον υπολογιστή. Ανέβασα πάλι πυρετό, λογικά είμαι στα τελευταία μου. Τους χαιρέτησα πάντως σηκώνοντας το χέρι και χαμογελώντας αλλά υποθέτω ότι δεν τους άφησα καλή εντύπωση εντέλει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Άσχετο ίσως με το θέμα σου αλλά εγώ νιώθω άβολα όταν πάω για ενέσεις και δεν μου παίρνουν χρήματα... νιώθω λες και άγνωστος μου κάνει χάρη.. πολύ κακο συναίσθημα... νομίζω σε νιώθω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι και αυτο ειναι άβολο. Όταν σου κάνουν κάτι δωρεάν. Εγώ το νιώθω ακόμα και όταν πάω σε επίσκεψη γιατρου στο νοσοκομειο. Δεν ξερω για ποιο λόγο. Ίσως μου χτυπάει ανασφάλειες ή ίσως είναι θέμα χαρακτήρα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι και αυτο ειναι άβολο. Όταν σου κάνουν κάτι δωρεάν. Εγώ το νιώθω ακόμα και όταν πάω σε επίσκεψη γιατρου στο νοσοκομειο. Δεν ξερω για ποιο λόγο. Ίσως μου χτυπάει ανασφάλειες ή ίσως είναι θέμα χαρακτήρα.
    Α εγώ που πήγα νοσοκομείο στα επείγοντα τώρα δεν αισθάνθηκα καθόλου άβολα...περίμενα τόση ώρα που βλασφημησα που πήγα..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •