Εμμονή με ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 86
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by marageorg View Post
    Πότε χώρισες αν επιτρέπεται; Η αιτία χωρισμού ήταν αυτές οι εμμονές;

    Ξαναέκανες σχέση μετά (είτε με γυναίκα είτε με άντρα);
    Με τη συγκεκριμένη που αναφέρω στην αρχή χώρισα πριν πέντε χρόνια, για άλλη αιτία άσχετη με τις εμμονές.
    Αυτή δεν ήξερε καν ότι έχω τέτοιου είδους φαντασιώσεις. Αργότερα έκανα σχέση με μία άλλη, μικρότερης διάρκειας και όχι τόσο σοβαρή, ενώ είχα και κάποιες περιστασιακές επαφές με άλλες γυναίκες.
    Με άντρα δεν έκανα ποτέ σχέση, απλά πειραματίστηκα μερικές φορές.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Ανέφερες για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή σε κάποιο προηγούμενο post.

    Πάσχεις απο σχετική ή άλλου είδους ΙΔΨ;

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by marageorg View Post
    Ανέφερες για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή σε κάποιο προηγούμενο post.

    Πάσχεις απο σχετική ή άλλου είδους ΙΔΨ;
    Από αυτά που έχω διαβάσει, υποθέτω ότι ίσως και να πάσχω από κάποια τέτοιου είδους διαταραχή.
    Δεν είμαι όμως σίγουρος, δεν έχω πάει σε κάποιον γιατρό.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Υπάρχουν διαφόρων ειδών ιΨΔ.
    π.χ., μικρόβια, αρρώστιες, ακόμα και εμμονές με ξεκλείδωτες πόρτες

    Κάποιες μορφές μπορεί να τις καταλάβει κάποιος και χωρίς την παρέμβαση ειδικού.

    Εσύ από τι είδους πιστεύεις ότι πάσχεις;

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by marageorg View Post
    Υπάρχουν διαφόρων ειδών ιΨΔ.
    π.χ., μικρόβια, αρρώστιες, ακόμα και εμμονές με ξεκλείδωτες πόρτες

    Κάποιες μορφές μπορεί να τις καταλάβει κάποιος και χωρίς την παρέμβαση ειδικού.

    Εσύ από τι είδους πιστεύεις ότι πάσχεις;
    Από ΙΔΨ διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού μάλλον... ώρες ώρες νιώθω ότι με κατακλύζουν ομοφυλοφιλικές σκέψεις σε σημείο εμμονής.
    Προσπαθώ να εστιάσω τη σκέψη μου κάπου αλλού και δεν μπορώ.
    Διάβασα σε ένα άρθρο ότι όσο προσπαθείς να απαλλαγείς από αυτές τις σκέψεις τόσο αυτές επανέρχονται ακόμα πιο δυναμικές, με λίγα λόγια αυτοενισχύονται.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη, ότι δλδ η ομοφυλοφιλία οφείλεται είτε σε ορμονική είτε σε ψυχική διαταραχή. Η φύση όρισε ως φυσικό ο άντρας να έλκεται από τη γυναίκα και το αντίστροφο. Γι' αυτό ακόμα και σήμερα το πρωκτικό σεξ το χαρακτηρίζουν ως «παρά φύσιν έρωτα».

    Για το άλλο που λες, αν κάποιος το επιθυμούσε πραγματικά δεν θα του προκαλούσε καμία δυσφορία την ώρα της πράξης. Ίσως να του προκαλούσε κάποια δυσφορία αργότερα, λόγω των κοινωνικών στερεοτύπων, όμως την ώρα της πράξης θα το απολάμβανε. Σε κάθε περίπτωση όμως, το αρνητικό συναίσθημα δείχνει ότι κάτι πρέπει να διορθώσεις.
    Επέτρεψε μου να συνεχίζω να θεωρώ αστείο το γεγονός ότι από τη μια ψάχνεις πληροφορίες επιστημονικών ερευνών και από την άλλη εμμένεις σε μια προσωπική άποψη που βασίζεται στο τίποτα (κοινώς ότι έχεις ακούσει από τη "γειτονιά" και τα γνωστά στερεότυπα). Τα θέματα μας δε τα αντιμετωπίζουμε βάσει προσωπικών απόψεων αλλά βάσει επιστημονικών ενδείξεων, συσχετίσεων και αποδείξεων.

    Δε μου όρισες αυτό που ορίζει η φύση αλλά τι υπερισχύει πλειοψηφικά. Διότι στην φύση υπάρχει παντού αυτό που αναφέρεις ως παρα φύσιν.

    Ποια θεωρία ακριβώς επισημαίνει ότι τη στιγμή της "ένοχης" πράξης δεν επεμβαίνει το υπερεγώ (το ηθικό μέρος της προσωπικότητας) απελευθερώνοντας άφθονες ποσότητες ενοχής κ άγχους οι οποίες καταστέλλουν αυτομάτως την απόλαυση κ την επιθυμία εκείνη τη στιγμή; Η θεωρία της δικής σου άποψης;

    Τα αρνητικά συναισθήματα δε μας λένε ότι κάτι πρέπει να αλλάξει. Ένα ακόμη φάουλ της δικής σου "προσέγγισης-αποψης" που επιβεβαιώνει κ πάλι την άγνοια σου. Η μη βίωση κ αποδοχή των αρνητικών συναισθημάτων είναι που οδηγεί στην παθολογία (μια ακόμη ίσως επιβεβαίωση του ότι βρίσκεσαι σε άρνηση).

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Επέτρεψε μου να συνεχίζω να θεωρώ αστείο το γεγονός ότι από τη μια ψάχνεις πληροφορίες επιστημονικών ερευνών και από την άλλη εμμένεις σε μια προσωπική άποψη που βασίζεται στο τίποτα (κοινώς ότι έχεις ακούσει από τη "γειτονιά" και τα γνωστά στερεότυπα). Τα θέματα μας δε τα αντιμετωπίζουμε βάσει προσωπικών απόψεων αλλά βάσει επιστημονικών ενδείξεων, συσχετίσεων και αποδείξεων.

    Δε μου όρισες αυτό που ορίζει η φύση αλλά τι υπερισχύει πλειοψηφικά. Διότι στην φύση υπάρχει παντού αυτό που αναφέρεις ως παρα φύσιν.

    Ποια θεωρία ακριβώς επισημαίνει ότι τη στιγμή της "ένοχης" πράξης δεν επεμβαίνει το υπερεγώ (το ηθικό μέρος της προσωπικότητας) απελευθερώνοντας άφθονες ποσότητες ενοχής κ άγχους οι οποίες καταστέλλουν αυτομάτως την απόλαυση κ την επιθυμία εκείνη τη στιγμή; Η θεωρία της δικής σου άποψης;

    Τα αρνητικά συναισθήματα δε μας λένε ότι κάτι πρέπει να αλλάξει. Ένα ακόμη φάουλ της δικής σου "προσέγγισης-αποψης" που επιβεβαιώνει κ πάλι την άγνοια σου. Η μη βίωση κ αποδοχή των αρνητικών συναισθημάτων είναι που οδηγεί στην παθολογία (μια ακόμη ίσως επιβεβαίωση του ότι βρίσκεσαι σε άρνηση).

    Η φύση ορίζει ως φυσικό αυτό που εξυπηρετεί την εξέλιξη και αναπαραγωγή του είδους. Οτιδήποτε διαφορετικό σημαίνει εξαφάνιση του είδους. Και ως γνωστόν, την εξέλιξη και αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους εξυπηρετεί μόνο ο συνδυασμός άντρας - γυναίκα. Γι' αυτό άλλωστε όπως λες κι εσύ ο ίδιος, αυτός ο συνδυασμός υπερισχύει πλειοψηφικά. Επειδή η φύση με τον έναν ή τον άλλον τρόπο πάντα θα επιβάλλεται.

    Κατά τα λοιπά, απόψεις ανταλλάσσουμε, όχι θεωρίες. Εγώ πιστεύω το Α, εσύ το Β. ΟΚ δεκτό, δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω για κάτι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δε παραθέτω απόψεις μου. Ακυρώνω τις δικές βάσει αυτών που επιστημονικά ισχύουν.

    Αναφορικά με το "φυσικό" επειδή οι συνειρμοί σου θα φτάσουν στον Αδάμ κ στην Εύα καλό θα ήταν να μη συνεχίσεις να εκτίθεσαι πάνω σ αυτό.
    Παρεμπιπτόντως οι γκέι μπορούν να τεκνοποιησουν, είναι θέμα επιλογής εάν θα το κάνουν. Να υποθέσω ότι τα στρέιτ ζευγάρια που δε μπορούν να τεκνοποιησουν υπάγονται βάσει της θεωρίας σου στην κατηγορία παρά φύσιν;

    Δε μπήκες εδώ μέσα για να επεξεργαστεις κάποια διαφορετική προσέγγιση που μπορεί να σου αναφέρει κάποιος αναφορικά με το θέμα σου αλλά αποζητώντας έμμεσα επιβεβαίωση γι'αυτό που έχεις ήδη κατά νου ότι σου συμβαίνει, αποκλείοντας κυριολεκτικά αυτόματα το οτιδήποτε διαφορετικό ειπωθεί και ενδεχομένως αυξάνει ακόμη περισσότερο την ήδη υπάρχουσα δυσφορία για το γεγονός ότι η σεξουαλικότητα σου είναι ρευστή και όχι μια σταθερά.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Δε παραθέτω απόψεις μου. Ακυρώνω τις δικές βάσει αυτών που επιστημονικά ισχύουν.

    Αναφορικά με το "φυσικό" επειδή οι συνειρμοί σου θα φτάσουν στον Αδάμ κ στην Εύα καλό θα ήταν να μη συνεχίσεις να εκτίθεσαι πάνω σ αυτό.

    Δε μπήκες εδώ μέσα για να επεξεργαστεις κάποια διαφορετική προσέγγιση που μπορεί να σου αναφέρει κάποιος αναφορικά με το θέμα σου αλλά αποζητώντας έμμεσα επιβεβαίωση γι'αυτό που έχεις ήδη κατά νου ότι σου συμβαίνει, αποκλείοντας κυριολεκτικά αυτόματα το οτιδήποτε διαφορετικό ειπωθεί και ενδεχομένως αυξάνει ακόμη περισσότερο την ήδη υπάρχουσα δυσφορία για το γεγονός ότι η σεξουαλικότητα σου είναι ρευστή και όχι μια σταθερά.
    Εγώ δεν επεξεργάζομαι καμία διαφορετική προσέγγιση. Εσύ επιμένεις να προσπαθείς να ακυρώσεις άλλες απόψεις με τα δήθεν επιστημονικά που επικαλείσαι.
    Μάλλον εσύ ψάχνεις για επιβεβαίωση.
    Για να το τελειώνουμε το θέμα, η δική μου άποψη είναι ότι το φυσικό είναι άντρας - γυναίκας. Οτιδήποτε διαφορετικό είναι ανωμαλία ή διαταραχή της φύσης.
    Από κει και πέρα, εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, δικαίωμα σου. Ούτε που με απασχολεί και δεν με ενδιαφέρει ούτε να το συζητήσω ούτε να το αναλύσω.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Τώρα επιβεβαιωσες κ ευθέως γιατί βιώνεις όλο αυτό που βιώνεις. Επιβεβαιώνοντας αυτόματα κ τα λεγόμενα μου.
    Καλή αποδοχή!

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Από ΙΔΨ διαταραχή σεξουαλικού προσανατολισμού μάλλον... ώρες ώρες νιώθω ότι με κατακλύζουν ομοφυλοφιλικές σκέψεις σε σημείο εμμονής.
    Προσπαθώ να εστιάσω τη σκέψη μου κάπου αλλού και δεν μπορώ.
    Διάβασα σε ένα άρθρο ότι όσο προσπαθείς να απαλλαγείς από αυτές τις σκέψεις τόσο αυτές επανέρχονται ακόμα πιο δυναμικές, με λίγα λόγια αυτοενισχύονται.
    Με τι ασχολείσαι γενικά αν επιτρέπεται;

  12. #42
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Τώρα επιβεβαιωσες κ ευθέως γιατί βιώνεις όλο αυτό που βιώνεις. Επιβεβαιώνοντας αυτόματα κ τα λεγόμενα μου.
    Καλή αποδοχή!
    Δεν έχω ούτε κόμπλεξ ούτε ταμπού. Και αν τελικά διαπιστώσω ότι όντως μου αρέσουν και οι άντρες, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να το αποδεχτώ.
    Οπότε ευχαριστώ για την ευχή. Καλή συνέχεια!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Συμφωνώ με Nikolaus. Το αν βέβαια είναι άρνηση, αναστολή λόγω ενοχών, ιδψ ή οτιδήποτε άλλο εν τέλει το υποκείμενο που βιώνει μια κατάσταση καλείται να το κρίνει. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται σε μεταγενέστερο στάδιο ανατροφοδοτωντας την αρχική του κρίση με την εμπειρία των συναισθημάτων που δημιουργήθηκαν μετά την αρχική του κρίση, να αλλάξει θέση. Σε ο,τι αφορά το ζήτημα του αν είναι διαταραχή η ομοφυλοφιλία δυστυχώς η θεωρία του ότι οφείλεται σε κοινωνικούς - ψυχολογικούς παράγοντες ακόμη και αν φανερά δεν το παραδέχεται στην ουσία υπονοεί μια τέτοια διαταραχή. Έχει να κάνει με τον ψυχοθεραπευτή και τη σχολή που ακολουθεί. Ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεν με αντιμετώπιζε ως ασθενή, ο δεύτερος όμως χρησιμοποιούσε αυτή την ορολογία όπως και ο Γιωσαφάτ. Ομοίως ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεχόταν τη θεωρία του βιολογικού παράγοντα, ότι κρίνεται ήδη από τότε που είμαστε έμβρυα, ο δεύτερος διέκρινα ότι έκλινε προς την άλλη άποψη. Το πρόβλημα είναι ότι για κάποιους ανθρώπους, όπως πολύ σωστά αναφέρεις Nikolaus , η ρευστή κατάσταση (είτε αφορά τη σεξουαλικότητα είτε κάτι άλλο) δεν είναι ανεκτή ή εύκολα διαχειρισιμη. Και δυστυχώς μπορούμε να χτίσουμε τόσο καλούς αμυντικούς μηχανισμούς που μπορεί να χάσουμε τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας μέχρι να το αντιληφθούμε και να αλλάξουμε κάτι.

  14. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by marageorg View Post
    Με τι ασχολείσαι γενικά αν επιτρέπεται;
    Στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι, σε γυμναστήριο.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Συμφωνώ με Nikolaus. Το αν βέβαια είναι άρνηση, αναστολή λόγω ενοχών, ιδψ ή οτιδήποτε άλλο εν τέλει το υποκείμενο που βιώνει μια κατάσταση καλείται να το κρίνει. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται σε μεταγενέστερο στάδιο ανατροφοδοτωντας την αρχική του κρίση με την εμπειρία των συναισθημάτων που δημιουργήθηκαν μετά την αρχική του κρίση, να αλλάξει θέση. Σε ο,τι αφορά το ζήτημα του αν είναι διαταραχή η ομοφυλοφιλία δυστυχώς η θεωρία του ότι οφείλεται σε κοινωνικούς - ψυχολογικούς παράγοντες ακόμη και αν φανερά δεν το παραδέχεται στην ουσία υπονοεί μια τέτοια διαταραχή. Έχει να κάνει με τον ψυχοθεραπευτή και τη σχολή που ακολουθεί. Ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεν με αντιμετώπιζε ως ασθενή, ο δεύτερος όμως χρησιμοποιούσε αυτή την ορολογία όπως και ο Γιωσαφάτ. Ομοίως ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεχόταν τη θεωρία του βιολογικού παράγοντα, ότι κρίνεται ήδη από τότε που είμαστε έμβρυα, ο δεύτερος διέκρινα ότι έκλινε προς την άλλη άποψη. Το πρόβλημα είναι ότι για κάποιους ανθρώπους, όπως πολύ σωστά αναφέρεις Nikolaus , η ρευστή κατάσταση (είτε αφορά τη σεξουαλικότητα είτε κάτι άλλο) δεν είναι ανεκτή ή εύκολα διαχειρισιμη. Και δυστυχώς μπορούμε να χτίσουμε τόσο καλούς αμυντικούς μηχανισμούς που μπορεί να χάσουμε τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας μέχρι να το αντιληφθούμε και να αλλάξουμε κάτι.
    Έτσι ακριβώς όπως τα λένε οι γιατροί είναι τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία προκαλείται από διαταραχή. Είτε από ορμονική διαταραχή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε από κάποια ψυχική διαταραχή κυρίως στα νεανικά χρόνια. Στην πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να γίνει αποδεκτό. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, πιστεύω ότι ορθώς δημιουργούνται αμυντικοί μηχανισμοί καθώς η ψυχική διαταραχή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά να έχει την αντίστοιχη επιθυμία και ο πάσχων από ψυχική διαταραχή.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  2. Φαντασιωσεις
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 20-04-2018, 15:05
  3. Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 13-11-2017, 19:32
  4. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32
  5. παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις
    By vasi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2009, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •