Εμμονή με ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 86 of 86
  1. #76
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΠΟΙΑ ΣΚΕΨΗ;
    ακριβως αυτο ειναι το θεμα
    εσυ λες για μια σου φαντασιωση.
    ο κωστας την εχει κανει πραξη και μαλιστα επανειλλημενα.
    μια φαντασιωση που γινεται πραξη, δεν παραμενει φαντασιωση. εχει γινει συγκεκριμενη ΕΠΙΘΥΜΙΑ.
    καντο τωρα επι τρια, εαν γινεται και επανειλλημενα...
    Ο Eagle guy στα γράφει καλά αλλά αδυνατείς να τα καταλάβεις.
    Ερεθίζομαι με τη σκέψη αλλά αποδεδειγμένα ΟΧΙ με την πράξη!
    Από αυτό και μόνο νομίζω ο καθένας μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ φαντασίωσης και πραγματικής επιθυμίας.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Εγώ πάντως όταν θεράπευσα την κατάθλιψη μου έφυγαν οι σεξουαλικές φαντασιώσεις με άντρες και ότι υποτακτική φαντασίωση είχα

  3. #78
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Όταν παρέθεσα αυτά που μου είπαν οι γιατροί μου για το ζήτημα του καθορισμού της σεξουαλικής προτίμησης το έκανα για να δείξω την αφέλεια μου γιατί θεωρούσα ότι θα με βοηθήσουν να το βάλω σε ένα κουτάκι και να ξεμπερδευω, με άλλα λόγια δεν ήθελα να έχω το βάρος/ευθύνη της επιλογής. Ήθελα να δείξω επίσης ότι ανάλογα με τη σχολή ψυχοθεραπείας και το γνωσιακό και βιωματικό υπόβαθρο του κάθε επιστήμονα διαμορφώνονται και οι απόψεις τους. Ο Γιωσαφάτ ως κλασικός ψυχαναλυτής και μεγάλος σε ηλικία στα δύο βιβλία του που έχω διαβάσει πρεσβεύει απόψεις που με ενόχλησαν εν έτει 2022. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι βοηθάει τους ανθρώπους να τους αντιμετωπίζουν οι ψυχολόγοι τους ως διαταραγμένους και από την άλλη να συζητούν μαζί τους για αποδοχή και αγάπη του εαυτού. Υπάρχει μια οφθαλμοφανης αντίφαση. Υπάρχει ένα βιβλίο ενός Γάλλου επιστήμονα που υποστηρίζει τον βιολογικό παράγοντα ως μια από τις κύριες αιτίες της σεξουαλικής προτίμησης του (δεν το συστήνω, είναι πολύ δυσνόητο, μόνο με γνώσεις βιολογίας γίνεται κατανοητό) καθενός. Το αν ο γιατρός μου που μου ανέφερε ότι η σεξουαλική προτίμηση καθορίζεται ήδη από εμβρυακή κατάσταση εννοούσε την ορμονική διαταραχή όπως εκλαμβάνει ο Kostas δεν το ξέρω, είναι απλά εικασία και γενικά οι σωστοί ψυχοθεραπευτές (όπως εκείνος) δεν μιλούν για διαταραχές. Ο συγκεκριμένος δεν δέχονταν ούτε τον όρο "ασθενής" για τον ψυχοθεραπευομενο. Εν τέλει το γιατί επιλέγουμε (αν επιλέγουμε) το ένα ή το άλλο στη ζωή μας δεν ξέρω αν έχει τόση σημασία όσο το πώς μας κάνει να αισθανόμαστε αυτό. Εφόσον ο Kostas 1992 δεν γουστάρει να πάει με άντρες, για οποιονδήποτε λόγο κι αν συμβαίνει αυτό, είτε επειδή είναι γκέι σε άρνηση είτε επειδή είναι στρέιτ που απλά πειραματίστηκε (λόγω εμμονών, περιέργειας, οτιδήποτε), με κανένα τρόπο δεν πρέπει να το κάνει. Το αν μπορεί να λέγεται στρέιτ ένας άντρας που πειραματίστηκε με άντρες ή πρέπει να λέγεται μπάι επίσης για μένα δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Αν αύριο αλλάξει γνώμη δικαίωμα του. Βέβαια απ'τη στιγμή που αναρτα κάποιος ένα θέμα θα πρέπει να είναι έτοιμος να ακούσει διαφορετικές προσεγγίσεις από τη δική του (αλλιώς γιατί να το αναρτήσει;). Θυμάμαι αυτό που είπε ο Κρισναμουρτι όταν τον ρώτησαν την άποψη του για τους ομοφυλόφιλους, αν είναι φυσιολογικό κλπ. Απάντησε πως από τη στιγμή που εκδηλώνεται ως ανθρώπινη συμπεριφορά δεν υπάρχει κάτι να συζητήσει (σημειωτέον ότι παρατηρείται και σε ζώα).
    Τα γράφεις καλά. Εγώ πάντως συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Και με του Γιωσαφάτ που πιστεύει ότι η ομοφυλοφιλία προέρχεται από κάποια ψυχική διαταραχή αλλά και με την άλλη άποψη που αναφέρεται στον βιολογικό παράγοντα. Θα πρέπει η περίπτωση του καθενός να εξετάζεται ξεχωριστά, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

    Μια παρατήρηση μόνο σε αυτό που γράφει στο τέλος για τα ζώα. Αρκετοί χρησιμοποιούν ως επιχείρημα ότι ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές παρατηρούνται και στα ζώα άρα, εξαιτίας αυτού, βγάζουν το λανθασμένο συμπέρασμα ότι είναι κάτι το φυσιολογικό. Οι παρεκκλίνουσες σεξουαλικές συμπεριφορές όμως δεν εμφανίζονται αποκλειστικά και μόνο στον άνθρωπο. Μπορούμε να πούμε ότι εμφανίζονται σε κάθε είδος, ειδικά αν λάβουμε ως βάση την άποψη ότι η ομοφυλοφιλία προέρχεται από βιολογικούς (και όχι ψυχικούς) παράγοντες.

  4. #79
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Εγώ πάντως όταν θεράπευσα την κατάθλιψη μου έφυγαν οι σεξουαλικές φαντασιώσεις με άντρες και ότι υποτακτική φαντασίωση είχα
    Αυτό που έγραψες μου έκανε εντύπωση επειδή παλαιότερα είχα κι εγώ συμπτώματα κατάθλιψης.
    Εκτός από φαντασιώσεις είχες κάνει και κάτι ή περιορίστηκες μόνο σε αυτές;

  5. #80
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    προσωπικα, πιστευω οτι ο κοστάς, ξερει πολυ καλα οτι του αρεσει να κανει σεξ με ανδρες και μπηκε εδω για να βρει καποιον να προσπαθει να τον πεισει οτι ειναι φυσιολογικο και να του πει να το ξαναδοκιμασουν να σιγουρευτουν αν τους αρεσει...
    Κάνεις λάθος. Αυτό που γράφεις το έχω ήδη κάνει μόνος μου. Ξαναδοκίμασα για να σιγουρευτώ αν μου αρέσει ή όχι και καταστάλαξα ότι δεν μου αρέσει.
    Το αν είναι φυσιολογικό ή όχι, ειλικρινά το λέω ουδόλως με απασχολεί. Το θεωρούσα ανέκαθεν ως μη φυσιολογικό και όπως βλέπεις, αυτή η άποψη μου δεν με επηρέασε από το να δοκιμάσω.
    Εδώ μέσα μπήκα προκειμένου να πάρω συμβουλές για το πως θα απαλλαγώ από τις εμμονικές και ανεπιθύμητες πλέον σκέψεις.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τους αρέσει να τις βιάζουν.
    χμ............

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Εσύ φίλε τελικά πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα, θα πρέπει να το κοιτάξεις σίγουρα.

    Οι αντιδράσεις σου φανερώνουν ότι τελικά εσύ είσαι ο ομοφυλόφιλος σε άρνηση.

    Μόλις έγραψα ότι η ομοφυλοφιλία προέρχεται από κάποια διαταραχή, αντέδρασες έντονα, θαρρείς και σε έθιξα σε κάποιο προσωπικό ζήτημα. Προσπαθείς να επιβάλλεις με κάθε τρόπο τη δική σου άποψη ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό επειδή προφανώς δεν μπορείς να αποδεχτείς ότι δεν είσαι φυσιολογικός. Η αντίδραση σου δεν συνάδει με αντίδραση ενός μέσου στρέιτ άντρα. Οι περισσότεροι στρέιτ αν τους πεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι για παράδειγμα ανωμαλία, το πιο πιθανό είναι να συμφωνήσουν. Σίγουρα πάντως δεν θα αντιδράσουν τόσο υπερβολικά και δεν θα προσπαθήσουν να σε πείσουν.

    Μόλις είπα ότι μπορεί να είσαι γκέι, αντέδρασες επίσης υπερβολικά. Κατευθείαν έκανες σύγκριση μεταξύ μας προσπαθώντας να παρουσιάσεις τον εαυτό σου ως άντρακλα σε «αντίθεση με εμένα…». Συνήθως οι κρυφοί ομοφυλόφιλοι είναι αυτοί που κάνουν τις περισσότερες ομοφοβικές επιθέσεις προκειμένου να μη φανερωθούν και να κρύψουν την ομοφυλοφιλία τους.

    Επίσης, αδυνατείς να διανοηθείς ότι κάποιος μπορεί να δοκίμασε με άντρα και να μη του άρεσε. Προφανώς, έχεις πάει με άντρα και σου άρεσε και τώρα αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να μην αρέσει σε κάποιον άλλον. Γι’ αυτό επιμένεις στη θεωρία ότι σε όλους αρέσει το σεξ με άντρα και ότι απλά είναι «γκέι σε άρνηση».

    Τέλος, καθρεφτίζεις τις συμπεριφορές σου σε άλλους. Έκανες ομοφοβική επίθεση και στο καπάκι κατηγόρησες εμένα ότι εγώ έκανα ομοφοβική επίθεση. Με χαρακτήρισες τρολ και στο καπάκι εσύ συμπεριφέρθηκες ως τρολ.

    Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το ότι καθρεφτίζεις συμπεριφορές και έχεις εμμονή με το «γκέι σε άρνηση», δείχνουν ότι τελικά εσύ είσαι ο γκέι σε άρνηση.
    Μη προσπαθείς απεγνωσμένα να προβάλεις επάνω μου απαριθμωντας ότι ακριβώς κάνεις εσύ εδώ μέσα. Απλά εκτίθεσαι περισσότερο.

    Το να μη θέλει κάποιος να παραδεχτεί ότι είναι γκέι σε ένα ανώνυμο φόρουμ που δε τον ξέρει κανείς και μπορεί να εξαφανιστεί ανά πάσα στιγμή είναι συλλογισμός που δε μου κάνει καμία εντύπωση ότι κανείς εσύ διότι αντιληπτικα δεν είσαι και τόσο "δυνατός" όπως έχει φανει ώστε να μπορέσεις να συνδυάσεις στοιχειώδεις πληροφορίες!

    Το να θεωρείς ότι όλοι οι στρέιτ έχουν την άποψη της κυρά Μαρίκας (που είναι ίδια με τη δική σου) η οποία ρίχνει στον Καιάδα τους ομοφυλόφιλους ως σφάλματα της φύσης επειδή ο θεός έφτιαξε τον Αδάμ κ την Εύα επιβεβαιώνει κ πάλι πόσο αντιληπτικα φτωχός κ πόσο ποτισμένος από το 1970 εισαι.

    Ο βαθμός επιθετικότητας που έβγαλες όταν ένιωσες ότι θίγεται ο ανδρισμός σου (κ ευχαριστώ που το επισήμανες μιας που όσο κι αν χτυπιεσαι δεν ειπώθηκε με αυτόν τον σκοπό εκείνη η φράση που απομόνωσες, οπότε μόνος σου έδειξες τον φόβο σου) λέει πολλά. Λέει πολλά για τον φόβο που σε οδηγεί στο να ικετευεις όλο αυτό που βιώνεις να λέγεται ψυχική διαταραχή η οποία "περνάει"!
    Last edited by Nikolaus; 11-08-2022 at 21:26.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Σύμφωνα επίσης με αρκετές έρευνες, πολλές γυναίκες έχουν ως φαντασίωση τον βιασμό!
    Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι τους αρέσει να τις βιάζουν.
    Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ μιας φαντασίωσης που σε ερεθίζει και το τι επιθυμείς στην πραγματικότητα!
    ΝΑ ενα πολυ ωραιο παραδειγμα.
    γι αυτο και δεν επιδιωκουν να βιαστουν...
    αν πηγαιναννα βιαστουν 3 φορες, θα σημαινε κατι ΑΛΛΟ ομως..

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Ο Eagle guy στα γράφει καλά αλλά αδυνατείς να τα καταλάβεις.
    Ερεθίζομαι με τη σκέψη αλλά αποδεδειγμένα ΟΧΙ με την πράξη!
    Από αυτό και μόνο νομίζω ο καθένας μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ φαντασίωσης και πραγματικής επιθυμίας.
    αν ειχες κανει μονο μια φορα την πραξη, μπορει να το συζητουσα. το να την εχεις κανει 3 φορες για να δεις μηπως τελικα σου αρεσει, περισσοτερο με ανεκδοτο μοιαζει...
    παιζει να σου αρεσει και να ψαχνεις αλλοθι..

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Αυτό που έγραψες μου έκανε εντύπωση επειδή παλαιότερα είχα κι εγώ συμπτώματα κατάθλιψης.
    Εκτός από φαντασιώσεις είχες κάνει και κάτι ή περιορίστηκες μόνο σε αυτές;
    Περιοριστηκα μόνο σε αυτές και ντυνομουν καμιά φορά γυναικεία όταν είχα καύλες.Ο ψυχίατρος μου λέει ότι οι προβληματισμοί για την σεξουαλικότητα μας σε προχωρημένη ηλικία ( ενήλικας) , πρόκειται για ιδεοληψίες γιατί μέχρι τα 12 μας έχουμε καταλάβει τι σεξουαλικο προσανατολισμό έχουμε και πάνω απολα,Μου είπε, ότι οι γκέι γεννιούνται έτσι και δεν γίνονται στην πορεία, τώρα δεν ξέρω πως σχετίζεται η καταθλιπτική διάθεση με τις υποτακτικες φαντασιώσεις θα πρέπει να ρωτήσω την ψυχολόγο για να μην σου λέω μαλακίες, πάντως για να σε ηρεμίσω δεν σημαίνει ότι επειδή φαντάζεσαι να σε πέρνουν άνδρες ότι είσαι γκέι,οι φαντασιώσεις είναι άλλο πράγμα από τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό, είναι το τι σε ερεθίζει εκείνη την στιγμή, γιατί όπως ένας γκέι δεν έχει πάντα γκέι φαντασιώσεις έτσι και ένας Στρέιτ δεν έχει πάντα στρέιτ και στερεοτυπικά φυσιολογικές φαντασιώσεις , εγώ μέχρι και γκέι τσόντες βλέπω αλλά είμαι 100% στρέιτ αλλά και να μην ήμουν Στρέιτ πάλι στον π@@τσο μου γιατι δεν μπορώ να δω έναν άντρα ούτε ερωτικά ούτε σεξουαλικα ούτε φιλί τίποτα.Η σεξουαλικότητα δεν μπαίνει σε κουτάκια υπάρχει αυτό που λένε οι σεξολόγοι, σεξουαλική ρευστότητα μπορεί άνετα ένας άντρας να πάει να κάνει κάτι με άντρα επειδή θέλει να ανακαλύψει τον εαυτό του χωρίς να σημαίνει κάτι για την σεξουαλικότητα του, βλέπεις λοιπόν δεν τρέχει τίποτα αλλά αν και πάλι σε αγχωνει πήγαινε σε ψυχολόγο,θα ανακαλύψεις και τον εαυτό σου καλύτερα και αυτό θα σε ξεαγχωσει κιαλο.Αυτα που γράφω μου τα είπαν σοβαροί ειδικοί,ο ψυχίατρος και η ψυχολόγος που πάω

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οι ομοφυλοφυλοι αντρες βρισκουν σεξ πιο ευκολα και απο τις γυναικες
    Ξέρεις πόσοι παντρεμένοι είναι στις εφαρμογές για ομοφυλόφιλους για αυτό το λόγο;

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  2. Φαντασιωσεις
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 20-04-2018, 15:05
  3. Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 13-11-2017, 19:32
  4. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32
  5. παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις
    By vasi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2009, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •