Εμμονή με ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36

    Εμμονή με ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι 30 ετών και μέχρι πριν λίγα χρόνια προσδιόριζα τον εαυτό μου ως αποκλειστικά ενεργητικό. Είχα σχέση τότε με μια κοπέλα και από τη σχέση αυτή άρχισαν τα παράξενα. Σε κάποια φάση, η κοπέλα μου εκμυστηρεύτηκε ότι με απάτησε όμως όλως παραδόξως αυτή η παραδοχή δεν με έκανε ούτε να ζηλέψω αλλά ούτε να θυμώσω. Αντιθέτως, με ερέθισε και της είπα κιόλας όχι μόνο να συνεχίσει να πηγαίνει μαζί του αλλά και να μου λέει λεπτομέρειες, όπως φυσικά και έκανε. Αυτό που με ερέθιζε πολύ ήταν ότι ο άλλος είχε μεγαλύτερα προσόντα από μένα και χρησιμοποιούσε τη δικιά μου μόνο για την ικανοποίηση του καθώς δεν την έβλεπε σοβαρά.

    Από εκείνο το σημείο άρχισα να έχω φαντασιώσεις με άντρες. Στη συνέχεια χώρισα με τη δικιά μου και είπα να δοκιμάσω με άντρα, όπως και έκανα. Πήγα με 2-3 άντρες και μάλιστα σε ρόλο παθητικό, όμως όλες τις φορές που πήγα ποτέ δεν ένιωσα κάποια έλξη ενώ ποτέ δεν είχα ούτε καν στύση. Απέφευγα μάλιστα να τους φιλάω καθώς σιχαινόμουν.

    Να πω επίσης ότι στο δρόμο δεν κοιτάζω ποτέ άντρες παρά μόνο γυναίκες, ενώ μόνο με μια γυναίκα μπορώ να ερωτευτώ και να δεθώ μαζί της. Ενώ δοκίμασα λοιπόν και δεν μου άρεσε, οι ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις παραμένουν σε σημείο που να μου έχουν γίνει εμμονή. Μια φορά μάλιστα που πήγα με γυναίκα αισθανόμουν τύψεις για αυτές τις φαντασιώσεις, χωρίς φυσικά να της πω τίποτα, και δεν μπόρεσα να λειτουργήσω.

    Οπότε το ερώτημα μου είναι, τι ακριβώς γίνεται στο μυαλό μου; Και πως μπορώ να απαλλαγώ από αυτές τις σκέψεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Γιατί όλο αυτό θα πρέπει να το βαφτίσεις ως κάτι "σκοτεινό" που συμβαίνει μέσα στο μυαλό σου και από το οποίο πρέπει να απαλλαγείς; Είχες κάποια ερωτική φαντασίωση την οποία ικανοποίησες. Η έλξη και ο έρωτας δεν είναι αναγκαίες συνθήκες για να κάνει κάποιος σεξ, ειδικά οταν μιλάμε για φαντασίωση. Η δική σου επιθυμία βάσει αυτών που περιγράφεις εστιάζεται αποκλειστικά στο αντρικό μόριο. Προς τι ο τρόμος που δεν φίλησες τον άλλο ή που δεν είχες στύση; Παθητικό έκανες. Εγκεφαλικά κ@υλωσες για να κάτσεις. Όταν τρολάρετε φροντίστε να έχουν μια κάποια λογική βάση τα σενάρια σας!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Γιατί όλο αυτό θα πρέπει να το βαφτίσεις ως κάτι "σκοτεινό" που συμβαίνει μέσα στο μυαλό σου και από το οποίο πρέπει να απαλλαγείς; Είχες κάποια ερωτική φαντασίωση την οποία ικανοποίησες. Η έλξη και ο έρωτας δεν είναι αναγκαίες συνθήκες για να κάνει κάποιος σεξ, ειδικά οταν μιλάμε για φαντασίωση. Η δική σου επιθυμία βάσει αυτών που περιγράφεις εστιάζεται αποκλειστικά στο αντρικό μόριο. Προς τι ο τρόμος που δεν φίλησες τον άλλο ή που δεν είχες στύση; Παθητικό έκανες. Εγκεφαλικά κ@υλωσες για να κάτσεις. Όταν τρολάρετε φροντίστε να έχουν μια κάποια λογική βάση τα σενάρια σας!
    Ο έρωτας όντως δεν είναι αναγκαία συνθήκη αλλά η έλξη είναι. Χωρίς έλξη δεν έχει κανείς διάθεση για σεξ.
    Το θέμα μου πάντως αυτό ακριβώς είναι, όπως το έγραψες. Ότι καυλώνω μόνο εγκεφαλικά αλλά όχι σωματικά. Καυλώνω μόνο με την ιδέα αλλά όταν βρίσκομαι με κάποιον όχι απλά δεν μου κάνει καμία αίσθηση αλλά μετά το μετανιώνω κιόλας.
    Αφού λοιπόν επιβεβαιωμένα δεν μου αρέσει γιατί εξακολουθώ να έχω τέτοιες σκέψεις σε σημείο που να γίνονται εμμονή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,729
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Αφού λοιπόν επιβεβαιωμένα δεν μου αρέσει γιατί εξακολουθώ να έχω τέτοιες σκέψεις σε σημείο που να γίνονται εμμονή;
    προφανως κανεις λ;αθος. δεν ειναι καθολου επιβεβαιωμενο οτι δεν σου αρεσει.σου αρεσει για αυτο εχεις τετοιες φαντασιωσεις αλλα εχεις και αναστολες που δεν σε αφηνουν να κανεις αυτο που θελεις

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    προφανως κανεις λ;αθος. δεν ειναι καθολου επιβεβαιωμενο οτι δεν σου αρεσει.σου αρεσει για αυτο εχεις τετοιες φαντασιωσεις αλλα εχεις και αναστολες που δεν σε αφηνουν να κανεις αυτο που θελεις
    Όχι, νομίζω είναι επιβεβαιωμένο. Για τους άντρες δεν νιώθω καμία έλξη, δεν τους κοιτάζω καν στο δρόμο και δεν θα μπορούσα ποτέ να ερωτευτώ ή να κάνω σχέση με κάποιον άντρα. Το αντίθετο θα έλεγα, ότι τους βρίσκω μέχρι και απωθητικούς. Στο κομμάτι του σεξ, με καυλώνει και με εξιτάρει μόνο σαν φαντασίωση. Όσες φορές δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου, δεν μου έκανε καμία αίσθηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Όχι, η έλξη δεν είναι απαραίτητη για να κανεις ένα ξερό σεξ με κάποιον, ειδικά όταν εσύ φτιάχνεσαι με συγκεκριμένο σημείο του σώματος που σου ξυπνάει τη φαντασίωση. Το γεγονός ότι προβάλεις τόση αντίσταση χρησιμοποιώντας κ τη φραση "βρίσκω τους άντρες απωθητικους" είναι ξεκάθαρα όπως ειπώθηκε παραπάνω λόγω αναστολών. Λογικά πολλοί το παθαίνουν όταν μετά από χρόνια με το ένα φύλο αποφασίζουν να κάνουν κάτι κ με το άλλο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που ξενερώνουν μετά το τελος μιας αρπαχτης (ακόμη κ στρέιτ μεταξύ τους), οπότε φαντάσου πόσο πιο έντονο θα είναι το ξενερωμα σε κάποιον ο οποίος κάνει κάτι που θεωρείται κοινωνικά κατακριτέο κ που κατά πάσα πιθανότητα το έχει χλευάσει κ ο ίδιος στο παρελθόν. Οπότε βαρυγδουπες φράσεις του στυλ "είναι επιβεβαιωμένο ότι δε μου αρέσουν οι άντρες" δε παίζει να σε πείσουν ότι ισχυει όσες φορές κι αν τις επαναλάβεις μπροστά στον καθρέφτη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Δε νομίζω πως είναι γκέι πάντως, απλά έχει ένα φετίχ που είναι με άντρες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δε νομίζω πως είναι γκέι πάντως, απλά έχει ένα φετίχ που είναι με άντρες.
    Αμφισεξουαλικος είναι. Δε σταμάτησε να πηγαίνει με γυναίκες (από τα συμφραζόμενα). Οι γκέι πηγαίνουν μόνο με άντρες.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Τελευταία φορά που έκανα κάτι με άντρα ήταν πριν δύο χρόνια. Από τότε έχω αποφασίσει ότι δεν θα ξαναπάω επειδή πολύ απλά δεν μου άρεσε. Δεν μου έφερε καμία ικανοποίηση ή απόλαυση. Καλύτερα για καφέ να πήγαινα, που λέει ο λόγος. Αν οι άντρες με έλκυαν εξίσου όπως οι γυναίκες δεν θα είχα πρόβλημα να το αποδεχτώ. Ίσα ίσα θα το απολάμβανα κιόλας. Αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι αυτές οι φαντασιώσεις γεννήθηκαν μέσα στο μυαλό μου εξαιτίας κάποιας βαθύτερης ψυχολογικής αιτίας. Ίσως πηγάζουν από κάποια ανασφάλεια ή χαμηλή αυτοεκτίμηση ή μπορεί να πάσχω από κάποια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Αυτή την ψυχολογική αιτία αναζητώ και γι' αυτό έγραψα εδώ μέσα, σε περίπτωση που κάποιος από εσάς μπορεί να βοηθήσει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Μπορεί απλά να έχεις μια υποτακτική φύση (την έχουν πολλοι άντρες) που ξύπνησε τότε και να έχεις απλά συνδυάσει στο μυαλό σου οτι αυτή τη φύση μπορούν να σου την ικανοποιήσουν μόνο άντρες, κάτι που δεν ισχύει. Οπότε από τη στιγμή που θεωρείς οτι δε σε ικανοποιεί η επαφη με άντρες, ισως θα μπορούσες να αναζητήσεις την ίδια ικανοποίηση με γυναίκα και να δεις κατά πόσο αυτό μπορεί να σε ευχαριστεί.

    Αν όμως μιλάμε για ένα βαθύτερο ψυχολογικό αίτιο όπως λες, σίγουρα θα πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό. Μου κάνει εντύπωση για να είμαι ειλικρινης που σε προβληματίζει τόσα χρόνια κάτι τέτοιο και δεν έχεις ζητήσει ακόμη κάποια βοήθεια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Μπορεί απλά να έχεις μια υποτακτική φύση (την έχουν πολλοι άντρες) που ξύπνησε τότε και να έχεις απλά συνδυάσει στο μυαλό σου οτι αυτή τη φύση μπορούν να σου την ικανοποιήσουν μόνο άντρες, κάτι που δεν ισχύει. Οπότε από τη στιγμή που θεωρείς οτι δε σε ικανοποιεί η επαφη με άντρες, ισως θα μπορούσες να αναζητήσεις την ίδια ικανοποίηση με γυναίκα και να δεις κατά πόσο αυτό μπορεί να σε ευχαριστεί.

    Αν όμως μιλάμε για ένα βαθύτερο ψυχολογικό αίτιο όπως λες, σίγουρα θα πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό. Μου κάνει εντύπωση για να είμαι ειλικρινης που σε προβληματίζει τόσα χρόνια κάτι τέτοιο και δεν έχεις ζητήσει ακόμη κάποια βοήθεια.
    Αυτό είναι πολύ πιθανό. Μου άρεσε για παράδειγμα να υποτάσσομαι στα θέλω και τις ορέξεις της πρώην μου, άσχετα αν εγώ ικανοποιούμουν ή όχι. Όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, με ερέθιζε πολύ η ιδέα ότι πήγαινε με άλλους άντρες εν γνώσει μου. Ερεθιζόμουν δλδ με τη δική της ικανοποίηση από άλλον και ταυτόχρονα τη δική μου «ταπείνωση». Είναι το λεγόμενο cuckold που είναι της μόδας τώρα τελευταία και αφορά ζευγάρια με άντρες υποτακτικής ψυχολογίας. Ίσως όλο αυτό που έζησα με την πρώην δημιούργησε στο μυαλό μου την εντύπωση ότι παρόμοιου τύπου «υποταγή» ή «ταπείνωση» θα μπορούσε να μου δώσει καλύτερα ένας άντρας παρά μια γυναίκα και γι' αυτό κόλλησα με αυτή τη σκέψη, που τελικά με οδήγησε και στην πράξη. Όμως και αυτή η επιθυμία για cuckold γεννήθηκε επίσης από κάποια άλλη ψυχολογική αιτία. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. Γι' αυτό έγραψα πριν για χαμηλή αυτοεκτίμηση ή ανασφάλεια.

    Δεν έχω πάει μέχρι σήμερα σε κάποιον ειδικό επειδή ξέρω ότι αυτοί οι γιατροί το μόνο που φροντίζουν να κάνουν είναι να σε πλακώνουν στο τέλος στα χάπια και στις αγωγές κι εγώ δεν επιθυμώ να μολύνω τον οργανισμό μου με χημικές ουσίες. Η επίσκεψη σε ειδικό θα είναι η έσχατη λύση. Προς το παρόν την παλεύω ακόμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι ο ψυχίατρος θα σου δώσει φάρμακα με το καλημέρα επειδή καυλώνεις με πούτσες και με ξεφτίλα; Στο 2022 είμαστε. Σύνελθε. Αν σε τρομοκρατεί τόσο ένας ψυχίατρος πήγαινε σε ψυχολόγο που δε μπορούν να γράψουν φάρμακα.

    Να υποθέσω πως οτιδήποτε ξεφέυγει από το κλασικό "φιλάκια, αγκαλίτσες και διείσδυση" είναι για σένα ένα φαινόμενο του νου που πρέπει να ερμηνεύσεις με ψυχολογικούς όρους για να βρεις τα βαθύτερα και σκοτεινά του αίτια;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι ο ψυχίατρος θα σου δώσει φάρμακα με το καλημέρα επειδή καυλώνεις με πούτσες και με ξεφτίλα; Στο 2022 είμαστε. Σύνελθε. Αν σε τρομοκρατεί τόσο ένας ψυχίατρος πήγαινε σε ψυχολόγο που δε μπορούν να γράψουν φάρμακα.

    Να υποθέσω πως οτιδήποτε ξεφέυγει από το κλασικό "φιλάκια, αγκαλίτσες και διείσδυση" είναι για σένα ένα φαινόμενο του νου που πρέπει να ερμηνεύσεις με ψυχολογικούς όρους για να βρεις τα βαθύτερα και σκοτεινά του αίτια;
    Όχι μόνο για μένα, αλλά για όλους. Κάθε σκέψη, πράξη, αντίδραση, νοητική κατάσταση κλπ διαμορφώνονται από πεποιθήσεις που υπάρχουν στο υποσυνείδητο του κάθε ανθρώπου. Πολλές φορές αυτές τις πεποιθήσεις που καθορίζουν όλη τη ζωή σου είναι δύσκολο να τις εντοπίσεις. Επομένως για κάθε σκέψη κλπ υπάρχει στο βάθος του μυαλού μια αιτία. Αυτός είναι και ο λόγος που οι άνθρωποι διαφέρουν μεταξύ τους και έχουν διαφορετικό χαρακτήρα, συμπεριφορά κλπ. Οι πεποιθήσεις. Αλλιώς θα ήμασταν ρομποτάκια.

    Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με αυτές τις φαντασιώσεις εάν αυτές δεν άρχιζαν να επηρεάζουν πλέον τη λειτουργικότητα μου. Έγραψα στο αρχικό ποστ για μία περίπτωση που πήγα με μία γυναίκα και εξαιτίας αυτών των φαντασιώσεων ένιωσα τύψεις και δεν μπόρεσα να λειτουργήσω. Γι' αυτό και προσπαθώ να βρω την αιτία προκειμένου να δω τι φταίει και να το διορθώσω. Αν διορθώνεται, τουλάχιστον θα κάνω μια προσπάθεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Όχι μόνο για μένα, αλλά για όλους. Κάθε σκέψη, πράξη, αντίδραση, νοητική κατάσταση κλπ διαμορφώνονται από πεποιθήσεις που υπάρχουν στο υποσυνείδητο του κάθε ανθρώπου. Πολλές φορές αυτές τις πεποιθήσεις που καθορίζουν όλη τη ζωή σου είναι δύσκολο να τις εντοπίσεις. Επομένως για κάθε σκέψη κλπ υπάρχει στο βάθος του μυαλού μια αιτία. Αυτός είναι και ο λόγος που οι άνθρωποι διαφέρουν μεταξύ τους και έχουν διαφορετικό χαρακτήρα, συμπεριφορά κλπ. Οι πεποιθήσεις. Αλλιώς θα ήμασταν ρομποτάκια.
    Ναι οκ και το νερό είναι υγρό. Μπορείς να κάθεσαι και να καταγράφεις καθημερινά την παραμικρή σου κίνηση, επιλογή, συμπεριφορά, αντίληψη, πεποίθηση, συναίθημα και πράξη και στο τέλος της ημέρας να προσπαθείς να βρεις την σκοτεινή ερμηνεία πίσω από το "γιατί επέλεξα να φάω πίτσα αντί για πιτόγυρο"!

    --------------------------

    Αν κάτι επηρεάζει τη λειτουργικότητα σου το ψάχνεις μέσω ειδικών, δε τους θεωρείς την έσχατη επιλογή, που εδώ που τα λέμε αν δεν θεωρείται η προβληματική λειτουργικότητα κάτι που πρέπει να σε ωθήσει σε αυτή την "έσχατη" επιλογή τότε τι θα είναι αυτό;

    Αν πρόκειται για παράδειγμα περι ΙΔΨ (ή οτιδήποτε άλλο) είναι κακό να το αφήνεις να εξελίσσεται χωρίς να ζητάς βοήθεια.

    Φυσικά και είναι θεμιτό το να μπεις αρχικά σε διαδικάσια να το ψάξεις στο ίντερνετ και να ρωτήσεις κόσμο για να εντοπίσεις ενδεχομένως κάποιο άλλο ατομο με ανάλογο θέμα, αλλά αυτό συνήθως γίνεται σε κάποια αρχικά στάδια. Στο στάδιο που έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητα σου απαιτούνται πιο δραστικές κινήσεις για να μην "προχωρήσει" (ίσως) αυτό που σε επηρεάζει.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Ναι οκ και το νερό είναι υγρό. Μπορείς να κάθεσαι και να καταγράφεις καθημερινά την παραμικρή σου κίνηση, επιλογή, συμπεριφορά, αντίληψη, πεποίθηση, συναίθημα και πράξη και στο τέλος της ημέρας να προσπαθείς να βρεις την σκοτεινή ερμηνεία πίσω από το "γιατί επέλεξα να φάω πίτσα αντί για πιτόγυρο"!

    --------------------------

    Αν κάτι επηρεάζει τη λειτουργικότητα σου το ψάχνεις μέσω ειδικών, δε τους θεωρείς την έσχατη επιλογή, που εδώ που τα λέμε αν δεν θεωρείται η προβληματική λειτουργικότητα κάτι που πρέπει να σε ωθήσει σε αυτή την "έσχατη" επιλογή τότε τι θα είναι αυτό;

    Φυσικά και είναι θεμιτό το να μπεις αρχικά σε διαδικάσια να το ψάξεις στο ίντερνετ και να ρωτήσεις κόσμο για να εντοπίσεις ενδεχομένως κάποιο άλλο ατομο με ανάλογο θέμα, αλλά αυτό συνήθως γίνεται σε κάποια αρχικά στάδια. Στο στάδιο που έχει επηρεαστεί η λειτουργικότητα σου απαιτούνται πιο δραστικές κινήσεις για να μην "προχωρήσει" αυτό που σε επηρεάζει.
    Προς το παρόν, προσπαθώ να βρω μια άκρη μόνος μου γιατί και οι ειδικοί κοστίζουν και συνήθως τέτοια θέματα ψυχανάλυσης κλπ χρειάζονται πολλές συνεδρίες, άρα περισσότερα χρήματα.
    Εάν δω ότι δεν τα καταφέρνω και το πρόβλημα με τη λειτουργικότητα παραμένει, τότε σίγουρα θα επισκεφτώ κάποιον ειδικό. Δεν θα το αφήσω έτσι.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  2. Φαντασιωσεις
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 20-04-2018, 15:05
  3. Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 13-11-2017, 19:32
  4. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32
  5. παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις
    By vasi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2009, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •