Εμμονή με ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 86
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Έτσι ακριβώς όπως τα λένε οι γιατροί είναι τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία προκαλείται από διαταραχή. Είτε από ορμονική διαταραχή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε από κάποια ψυχική διαταραχή κυρίως στα νεανικά χρόνια. Στην πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να γίνει αποδεκτό. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, πιστεύω ότι ορθώς δημιουργούνται αμυντικοί μηχανισμοί καθώς η ψυχική διαταραχή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά να έχει την αντίστοιχη επιθυμία και ο πάσχων από ψυχική διαταραχή.
    το οτι πιστευεις αυτο (ενω εχει επιστημονικα καταριφθει εδω και δεκαετιες) ειναι και η αποδειξη οτι εισαι ενας ομοφυλοφιλος (η αμφιφυλοφιλος) σε αρνηση....
    η πεποιθηση σου οτι αν εισαι γκει, εισαι ανωμαλος/ αρρωστος/ διαταραγμενος, ειναι και ο λογος που αρνεισαι να το δεχτεις και νοιωθεις οτι μαλλον δεν σουα ρεσει αλλα εξακολουθεις να το δοκιμαζεις εστω και αραια...
    θεωρω οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ στον εαυτο σου να σου αρεσει για να μην νοιωσεις λαθος της φυσης...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Μα μου αρέσουν οι γυναίκες, το έγραψα και πριν ότι είχα και σχέση και ότι εξακολουθώ να πηγαίνω με γυναίκες μέχρι και σήμερα.
    Επανειλημμένα σεξ με άντρες δεν κάνω. Έκανα για πρώτη φορά το 2017, μετά το 2018 και μια τελευταία το 2020.
    Τη μια από αυτές ήταν μόνο στοματικό και αυτό ούτε καν τελειώσαμε, το αφήσαμε στη μέση, επειδή δεν μου άρεσε.
    Γι' αυτό πάντως ξαναδοκίμασα. Για να δω αν τελικά μου αρέσουν και οι άντρες, αν είμαι αμφιφυλόφιλος, ή αν το θέμα μου είναι καθαρά ψυχολογικό.
    Αν δεν δοκίμαζα και περιοριζόμουν μόνο στις φαντασιώσεις, τότε ναι θα μπορούσες να πεις ότι είμαι γκέι σε άρνηση, θα το δεχόμουν.
    οταν κανεις κατι πανω απο μια φορα, ειναι 'επανειλλημενα"... μαθηματα ελληνικων θα κανουμε;

    στο τελευταιο, κανεις λαθος. οι αναστολες σου και η απαξιωση σου για το φαινομενο της ομοφυλοφιλιας, μπορει να σου κοβουν την ευχαριστηση ΚΑΙ απο την πραξη. το οτι νοιωθεις ζορισμενος στην πραξη, δεν ειναι αποδειξη οτι δεν το θελεις.
    αυτος που δεν το θελει, δεν το κανει... και δεν το ξανακανει...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Έτσι ακριβώς όπως τα λένε οι γιατροί είναι τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία προκαλείται από διαταραχή. Είτε από ορμονική διαταραχή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε από κάποια ψυχική διαταραχή κυρίως στα νεανικά χρόνια. Στην πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να γίνει αποδεκτό. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, πιστεύω ότι ορθώς δημιουργούνται αμυντικοί μηχανισμοί καθώς η ψυχική διαταραχή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά να έχει την αντίστοιχη επιθυμία και ο πάσχων από ψυχική διαταραχή.
    κωστα μας τα μπερδευεις!! κανεις γιατρος δεν λεει οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ψυχικη διαταραχη, στις προ χριστιανικες κοινωνιες τα ορια ηταν πολυ πιο ρευστα και κανεις δεν ηταν διαταραγμενος ηταν απλα πληρως αποδεκτο απο την κοινωνια οσο για το τονισμενο,δεν υπαρχει περιπτωση καποιος η καποια να παει σε εναν ψυχολογο για να τον βοηθησει να αλλαξει γενετησιο προσανατολισμο, απλα κανεις δεν αισθανεται την αναγκη.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Έτσι ακριβώς όπως τα λένε οι γιατροί είναι τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία προκαλείται από διαταραχή. Είτε από ορμονική διαταραχή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε από κάποια ψυχική διαταραχή κυρίως στα νεανικά χρόνια. Στην πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να γίνει αποδεκτό. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, πιστεύω ότι ορθώς δημιουργούνται αμυντικοί μηχανισμοί καθώς η ψυχική διαταραχή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά να έχει την αντίστοιχη επιθυμία και ο πάσχων από ψυχική διαταραχή.
    Επειδή σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να απευθυνθείς σε ειδικό εάν επιμείνουν οι σκέψεις σου, σου λέω ότι οι γιατροί θα επικεντρωθούν στην αποδοχή του εαυτού σου, είτε θεωρούν ότι οι σκέψεις σου οφείλονται σε βιολογικό παράγοντα (ο γιατρός μου δεν μίλησε για ορμονική διαταραχή, μη διαστρεβλωνεις σε παρακαλώ) είτε σε ψυχολογικό. Επίσης για να ωφεληθεις από την ψυχοθεραπεία πρέπει να ρίξεις άμυνες (δύσκολο το ξέρω).

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Έτσι ακριβώς όπως τα λένε οι γιατροί είναι τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία προκαλείται από διαταραχή.
    Τώρα είσαι και μυθομανής πέρα από όλα τα αλλα! Να δούμε τι άλλο θα βγει!

  6. #51
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το οτι πιστευεις αυτο (ενω εχει επιστημονικα καταριφθει εδω και δεκαετιες) ειναι και η αποδειξη οτι εισαι ενας ομοφυλοφιλος (η αμφιφυλοφιλος) σε αρνηση....
    η πεποιθηση σου οτι αν εισαι γκει, εισαι ανωμαλος/ αρρωστος/ διαταραγμενος, ειναι και ο λογος που αρνεισαι να το δεχτεις και νοιωθεις οτι μαλλον δεν σουα ρεσει αλλα εξακολουθεις να το δοκιμαζεις εστω και αραια...
    θεωρω οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ στον εαυτο σου να σου αρεσει για να μην νοιωσεις λαθος της φυσης...
    Αν διάβασες προσεκτικά τα όσα έχω γράψει, ήδη σκέφτομαι ότι μπορεί να πάσχω από κάποια διαταραχή. Το έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο.
    Και δεν ισχύει επίσης ότι δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να μου αρέσει καθώς έκανα ήδη προσπάθειες για να δω αν μου αρέσει.
    Αν είχα πλήρη άρνηση, ούτε θα έκανα κάποια προσπάθεια ούτε θα μιλούσα για κάποια δική μου διαταραχή. Θα το έπαιζα όλα καλά κι ωραία σαν να μη τρέχει τίποτα.
    Το θέμα είναι ότι δοκίμασα και δεν μου άρεσε. Και μάλιστα δοκίμασα 3 φορές καθώς θεώρησα ότι ίσως την πρώτη φορά να μη μου άρεσε λόγω άγχους, αμηχανίας κλπ.
    Και είμαι σίγουρος οτι και 4η και 5η φορά να δοκιμάσω πάλι δεν θα μου αρέσει.
    Δηλαδή, αποκλείεται να πάσχω από κάποια εμμονική ιδέα; Σώνει και καλά να με βγάλεις γκέι σε άρνηση; Αυτή είναι η μόνη διάγνωση;;

  7. #52
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Τώρα είσαι και μυθομανής πέρα από όλα τα αλλα! Να δούμε τι άλλο θα βγει!
    Τα παρακάτω τα έγραψε ο φίλος Niels, ισχυριζόμενος ότι του τα είπαν επιστήμονες ψυχοθεραπευτές.
    Αν θεωρείς και τους επιστήμονες μυθομανείς τότε οκ πάω πάσο... δεν έχει νομίζω νόημα να συζητάμε κάτι άλλο.
    Για να έχεις τέτοια αντίδραση πάντως, υποθέτω ότι είσαι ομοφυλόφιλος που δυσανασχετεί με μια τέτοια άποψη.
    Επιθυμείς να θεωρείς τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις φυσιολογικές και προσπαθείς να πείσεις και τους υπόλοιπους γι' αυτό.
    Αναμενόμενη και δεκτή η συμπεριφορά σου ως ένα σημείο, όμως συνήθως αυτά τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα.


    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σε ο,τι αφορά το ζήτημα του αν είναι διαταραχή η ομοφυλοφιλία δυστυχώς η θεωρία του ότι οφείλεται σε κοινωνικούς - ψυχολογικούς παράγοντες ακόμη και αν φανερά δεν το παραδέχεται στην ουσία υπονοεί μια τέτοια διαταραχή. Έχει να κάνει με τον ψυχοθεραπευτή και τη σχολή που ακολουθεί. Ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεν με αντιμετώπιζε ως ασθενή, ο δεύτερος όμως χρησιμοποιούσε αυτή την ορολογία όπως και ο Γιωσαφάτ. Ομοίως ο πρώτος μου ψυχοθεραπευτής δεχόταν τη θεωρία του βιολογικού παράγοντα, ότι κρίνεται ήδη από τότε που είμαστε έμβρυα, ο δεύτερος διέκρινα ότι έκλινε προς την άλλη άποψη.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Προφανώς και η ομοφυλοφιλία δεν είναι διαταραχή, αλλά κι αυτός έχει δίκιο όταν λέει ότι πάτε με το ζόρι να τον βγάλετε γκέι σε άρνηση. Δε φτιάχνεται με άντρες ο άνθρωπος, ένα φετίχ έχει, μια φαντασίωση. Δεν θα μπορούσε να το κρύψει από τον εαυτό του αν του άρεσαν οι άντρες! Στην πράξη δεν του άρεσε το σεξ με άντρες, ενώ του αρέσει με γυναίκες, τι να κάνουμε. Τώρα, αν έχει ΙΔΨ, μπορεί να φταίει κι αυτό.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Επειδή σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να απευθυνθείς σε ειδικό εάν επιμείνουν οι σκέψεις σου, σου λέω ότι οι γιατροί θα επικεντρωθούν στην αποδοχή του εαυτού σου, είτε θεωρούν ότι οι σκέψεις σου οφείλονται σε βιολογικό παράγοντα (ο γιατρός μου δεν μίλησε για ορμονική διαταραχή, μη διαστρεβλωνεις σε παρακαλώ) είτε σε ψυχολογικό. Επίσης για να ωφεληθεις από την ψυχοθεραπεία πρέπει να ρίξεις άμυνες (δύσκολο το ξέρω).
    Βιολογικός παράγοντας σημαίνει ορμόνες, γονίδια κλπ. Στην ουσία για το ίδιο πράγμα μιλάμε, άσχετα αν δεν στο ξεκαθάρισε ο γιατρός σου.
    Δεν υπάρχει κάποια άμυνα για να ρίξω. Τις άμυνες μου τις έριξα τότε που προσπάθησα να κάνω κάτι για να δω αν μου αρέσει.
    Αυτό που με απασχολεί σήμερα είναι οι εμμονικές ιδέες και όχι ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.

  10. #55
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Προφανώς και η ομοφυλοφιλία δεν είναι διαταραχή, αλλά κι αυτός έχει δίκιο όταν λέει ότι πάτε με το ζόρι να τον βγάλετε γκέι σε άρνηση. Δε φτιάχνεται με άντρες ο άνθρωπος, ένα φετίχ έχει, μια φαντασίωση. Δεν θα μπορούσε να το κρύψει από τον εαυτό του αν του άρεσαν οι άντρες! Στην πράξη δεν του άρεσε το σεξ με άντρες, ενώ του αρέσει με γυναίκες, τι να κάνουμε. Τώρα, αν έχει ΙΔΨ, μπορεί να φταίει κι αυτό.
    Επιτέλους, ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει. Αν ήμουν σε άρνηση ούτε θα το δοκίμαζα ούτε θα το συζητούσα καν.
    Δηλαδή, για να μην θεωρούμαι ότι είμαι σε άρνηση τι άλλο πρέπει να κάνω;; Με το ζόρι να ξαναδοκιμάσω;

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Τα παρακάτω τα έγραψε ο φίλος Niels, ισχυριζόμενος ότι του τα είπαν επιστήμονες ψυχοθεραπευτές.
    Αν θεωρείς και τους επιστήμονες μυθομανείς τότε οκ πάω πάσο... δεν έχει νομίζω νόημα να συζητάμε κάτι άλλο.
    Για να έχεις τέτοια αντίδραση πάντως, υποθέτω ότι είσαι ομοφυλόφιλος που δυσανασχετεί με μια τέτοια άποψη.
    Επιθυμείς να θεωρείς τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις φυσιολογικές και προσπαθείς να πείσεις και τους υπόλοιπους γι' αυτό.
    Αναμενόμενη και δεκτή η συμπεριφορά σου ως ένα σημείο, όμως συνήθως αυτά τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα.
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    ...ακόμη και αν φανερά δεν το παραδέχεται στην ουσία υπονοεί μια τέτοια διαταραχή
    Εδώ μιλάμε για την υπόθεση που έκανε ο Niels αναφορικά με αυτό που θεωρεί οτι υπονοεί ο ψυχοθεραπευτής του. Μπορούμε να κρατήσουμε λοιπόν την υπόνοια αυτή που μπορεί ο Neils να εξέλαβε λάθος και να γκρεμίσουμε όλη την επιστημονική κοινότητα επειδή βολεύει την δική σου άποψη.

    Δυστυχώς για σένα δεν εμπίπτω στο αφήγημα σου. Είμαι στρειτ και μόνο η σκέψη του παθητικού σεξ με έναν άλλο άντρα μου προκαλεί αποστροφή (όπως σε κάθε στρειτ άντρα), σε αντίθεση με εσένα που δε το δοκίμασες απλά, αλλά το επανέλαβες κιόλας. Η έκδηλη αρνηση σου γι αυτό είναι ξεκάθαρη σε όλους εδώ μέσα όπως έχεις διαπιστώσει από τα σχόλια. Θεωρείς τις σεξουαλικές επιθυμίες σου παρα φύσιν κ αυτό έρχεται σε κόντρα με αυτό που πίστευες οτι είσαι οπότε όλη αυτή η γνωστική ασυμφωνία σε έχει φέρει σε μια απέλπιδα προσπάθεια να προσπαθείς να πείσεις οτι δεν ισχύει κάτι που είναι εξόφθαλμο!

    Αντιλαμβάνομαι οτι πέφτεις από τα σύννεφα που ένας στρειτ άντρας βλέπει την ομοφυλοφιλία πολύ διαφορετικά απ οτι η κυρά Μαρίκα από την κάτω Ραχούλα. Όταν διαβάζεις πληροφορίες για κάτι όπως για παράδειγμα η αμφι/ομοφυλοφιλία, μη συγκρατείς μόνο αυτά που ενισχύουν την ποτισμένη άποψη που σου έχει διαμορφώσει η κοινωνία μέχρι τα 15 σου. Μεγαλώνοντας μάθε τι θα πει φιλτράρω και αξιολογώ ορθά χωρίς να με τυφλώνουν οι δικές μου αμυντικές διαδικασίες επειδή ενδεχομένως υπάγομαι μέσα σε αυτά που διαβάζω.

    Σήμερα επίσης μάθαμε οτι το να έχεις σεξουαλικό φετίχ με άντρες, το οποίο έχεις ικανοποιήσει (πολλάκις) και δε σταματάς να το σκέφτεσαι, δε σε κάνει bi!!!

    "Αν ήμουν σε άρνηση ούτε θα το δοκίμαζα ούτε θα το συζητούσα καν."
    Σε ένα ανώνυμο φορουμ μπορείς να κανεις τα πάντα. Μη λετε πράγματα που δεν ισχύουν νομίζοντας οτι ενισχύετε αυτά που αναφέρατε.

  12. #57
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Εδώ μιλάμε για την υπόθεση που έκανε ο Niels αναφορικά με αυτό που θεωρεί οτι υπονοεί ο ψυχοθεραπευτής του. Μπορούμε να κρατήσουμε λοιπόν την υπόνοια αυτή που μπορεί ο Neils να εξέλαβε λάθος και να γκρεμίσουμε όλη την επιστημονική κοινότητα επειδή βολεύει την δική σου άποψη.

    Δυστυχώς για σένα δεν εμπίπτω στο αφήγημα σου. Είμαι στρειτ και μόνο η σκέψη του παθητικού σεξ με έναν άλλο άντρα μου προκαλεί αποστροφή (όπως σε κάθε στρειτ άντρα), σε αντίθεση με εσένα που δε το δοκίμασες απλά, αλλά το επανέλαβες κιόλας. Η έκδηλη αρνηση σου γι αυτό είναι ξεκάθαρη σε όλους εδώ μέσα όπως έχεις διαπιστώσει από τα σχόλια. Θεωρείς τις σεξουαλικές επιθυμίες σου παρα φύσιν κ αυτό έρχεται σε κόντρα με αυτό που πίστευες οτι είσαι οπότε όλη αυτή η γνωστική ασυμφωνία σε έχει φέρει σε μια απέλπιδα προσπάθεια να προσπαθείς να πείσεις οτι δεν ισχύει κάτι που είναι εξόφθαλμο!

    Αντιλαμβάνομαι οτι πέφτεις από τα σύννεφα που ένας στρειτ άντρας βλέπει την ομοφυλοφιλία πολύ διαφορετικά απ οτι η κυρά Μαρίκα από την κάτω Ραχούλα. Όταν διαβάζεις πληροφορίες για κάτι όπως για παράδειγμα η αμφι/ομοφυλοφιλία, μη συγκρατείς μόνο αυτά που ενισχύουν την ποτισμένη άποψη που σου έχει διαμορφώσει η κοινωνία μέχρι τα 15 σου. Μεγαλώνοντας μάθε τι θα πει φιλτράρω και αξιολογώ ορθά χωρίς να με τυφλώνουν οι δικές μου αμυντικές διαδικασίες επειδή ενδεχομένως υπάγομαι μέσα σε αυτά που διαβάζω.

    Σήμερα επίσης μάθαμε οτι το να έχεις σεξουαλικό φετίχ με άντρες, το οποίο έχεις ικανοποιήσει (πολλάκις) και δε σταματάς να το σκέφτεσαι, δε σε κάνει bi!!!

    "Αν ήμουν σε άρνηση ούτε θα το δοκίμαζα ούτε θα το συζητούσα καν."
    Σε ένα ανώνυμο φορουμ μπορείς να κανεις τα πάντα. Μη λετε πράγματα που δεν ισχύουν νομίζοντας οτι ενισχύετε αυτά που αναφέρατε.
    Είσαι αρκετά μπερδεμένος και τονίζεις μόνο αυτά που σε συμφέρουν, επειδή μάλλον δεν θέλεις να δεις την πραγματικότητα.
    Ο Niels πριν γράψει για υπόνοια αναφέρθηκε επίσης στη θεωρία που επικαλέστηκε ο ψυχοθεραπευτής του ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κοινωνικούς - ψυχολογικούς παράγοντες
    Αυτό το ουσιώδες κομμάτι από το οποίο προκύπτουν τα συμπεράσματα, για δικούς σου λόγους το παρέβλεψες σκόπιμα.

    Εγώ αν και δοκίμασα με άντρες και ίσως είμαι μπάι, αποδέχομαι όπως βλέπεις ότι μπορώ να πάσχω από κάποια διαταραχή. Η δική σου άρνηση όμως δείχνει πολλά περισσότερα. Όπως επίσης και η σπόντα που πέταξες γράφοντας «σε αντίθεση με εσένα...». Νιώθεις την ανάγκη να φανείς περισσότερο άντρας από κάποιον άλλον και γι' αυτό κάνεις ομοφοβικές επιθέσεις. Να το κοιτάξεις όλο αυτό. Εντελώς φιλικά στα γράφω.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Kostas1992 View Post
    Είσαι αρκετά μπερδεμένος και τονίζεις μόνο αυτά που σε συμφέρουν, επειδή μάλλον δεν θέλεις να δεις την πραγματικότητα.
    Ο Niels πριν γράψει για υπόνοια αναφέρθηκε επίσης στη θεωρία που επικαλέστηκε ο ψυχοθεραπευτής του ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κοινωνικούς - ψυχολογικούς παράγοντες
    Αυτό το ουσιώδες κομμάτι από το οποίο προκύπτουν τα συμπεράσματα, για δικούς σου λόγους το παρέβλεψες σκόπιμα.

    Εγώ αν και δοκίμασα με άντρες και ίσως είμαι μπάι, αποδέχομαι όπως βλέπεις ότι μπορώ να πάσχω από κάποια διαταραχή. Η δική σου άρνηση όμως δείχνει πολλά περισσότερα. Όπως επίσης και η σπόντα που πέταξες γράφοντας «σε αντίθεση με εσένα...». Νιώθεις την ανάγκη να φανείς περισσότερο άντρας από κάποιον άλλον και γι' αυτό κάνεις ομοφοβικές επιθέσεις. Να το κοιτάξεις όλο αυτό. Εντελώς φιλικά στα γράφω.
    Το γεγονός ότι στέκεσαι στα λόγια κάποιου εδώ μέσα (χωρίς καν να τα έχεις καταλάβει κ έχοντας φανεί πολλάκις ότι δε καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις) αγνοώντας επίσημα στοιχεία της επιστημονικής κοινότητας επειδή δε συνάδουν με το αφήγημα σου επιβεβαιώνει κ πάλι αυτό που λένε όλοι σε όλα τα σχόλια. Συνέχισε να εθελοτυφλεις.

    Βρίσκομαι σε άρνηση αναφορικά με τι ακριβώς;

    Αυτό που εσύ αντιληφθηκες σαν σπόντα και ως ομοφοβική επίθεση (ωραίο το νέο τροπάριο για να πας την κουβέντα κάπου αλλού αλλά εδώ δε θα πιάσει) είναι ενδεχομενως ο τρόπος με τον οποίο εσύ αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου για αυτό σου φάνηκε άμεσα τόσο οικείο σε βαθμό να αναφερθεις σε αυτό.

    Εάν μέσα σε αυτά τα σχόλια μπορούσαμε να αναφερθούμε σε ομοφοβική επίθεση αυτή θα ήταν αυτή που εκανες εσύ σε κάποιον που δεν είναι καν γκέι για να νιώσεις καλύτερα επειδή οι ενοχές σε έχουν βάλει σε αμυντική θέση.

  14. #59
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Το γεγονός ότι στέκεσαι στα λόγια κάποιου εδώ μέσα (χωρίς καν να τα έχεις καταλάβει κ έχοντας φανεί πολλάκις ότι δε καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις) αγνοώντας επίσημα στοιχεία της επιστημονικής κοινότητας επειδή δε συνάδουν με το αφήγημα σου επιβεβαιώνει κ πάλι αυτό που λένε όλοι σε όλα τα σχόλια. Συνέχισε να εθελοτυφλεις.

    Βρίσκομαι σε άρνηση αναφορικά με τι ακριβώς;

    Αυτό που εσύ αντιληφθηκες σαν απόντα και ως ομοφοβική επίθεση (ωραίο το νέο τροπάριο για να πας την κουβέντα κάπου αλλού αλλά εδώ δε θα πιάσει) είναι ενδεχομενως ο τρόπος με τον οποίο εσύ αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου για αυτό σου φάνηκε άμεσα τόσο οικείο σε βαθμό να αναφερθεις σε αυτό.

    Εάν μέσα σε αυτά τα σχόλια μπορούσαμε να αναφερθούμε σε ομοφοβική επίθεση αυτή θα ήταν αυτή που εκανες εσύ σε κάποιον που δεν είναι καν γκέι για να νιώσεις καλύτερα επειδή οι ενοχές σε έχουν βάλει σε αμυντική θέση.
    Αυτά δεν είναι λόγια κάποιου εδώ μέσα. Είναι η θεωρία την οποία επικαλέστηκε ο ψυχοθεραπευτής του Niels, θεωρία δηλαδή της επιστημονικής κοινότητας. Διάβασε καλύτερα το σχόλιο του γιατί όντως είσαι μπερδεμένος.

    Εγώ δεν έκανα καμία ομοφοβική επίθεση. Το αντίθετο ισχύει με σένα. Από χθες κάνεις συνεχώς επιθέσεις εναντίον μου, χαρακτηρίζοντας με μέχρι και τρολ, επειδή έχω την άποψη ότι η ομοφυλοφιλία προκαλείται από κάποια διαταραχή. Αντιδράς θαρρείς και σε έθιξα σε κάτι προσωπικό που δεν θέλεις να αποδεχτείς.

    Σε κάθε περίπτωση, εάν είσαι όντως στρέιτ, η άποψη σου για την ομοφυλοφιλία δεν έχει καμία ιδιαίτερη βαρύτητα. Εκφράζεσαι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο με βάση αυτά που διάβασες ή άκουσες και νομίζεις ότι έμαθες. Δεν έχεις ούτε την ψυχοσύνθεση ενός γκέι ή μπάι ούτε ξέρεις τι μπορεί να βασανίζει το μυαλό τους.

    Κράτα λοιπόν τις θεωρητικές απόψεις για τον εαυτό σου και άσε κάποιον που έχει εμπειρική σχέση με την ομοφυλοφιλία να ξέρει κάτι παραπάνω από σένα για το θέμα αυτό.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δεν έχεις ιδέα την άποψη που έχει η επιστημονική κοινότητα για την ομοφυλοφιλία, ειδάλλως δεν θα έδειχνες συνεχώς την άγνοια σου βαφτίζοντας την "προσωπική σου άποψη".

    Δεν εξέφρασα καμία θεωρητική άποψη. Εξέφρασα εμπειρικά τεκμηριωμενες απόψεις της επιστημονικής κοινότητας που βασίζονται σε μελέτες κ ερευνες με συγκεκριμένες μεθόδους εγκυρότητας κ αξιοπιστίας. Βεβαια αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να ξεκινήσουμε αναλύοντας το τι είναι η επιστήμη και πως προκύπτουν οι διάφορες προσεγγίσεις αλλά κ πάλι πιστεύω ότι εσύ κ η κυρία Μαρίκα θα διαφωνήσετε!

    Κοινώς ότι δε ταιριάζει στο αφήγημα σου απορρίπτεται ακόμη κι αν πρόκειται για αξιωματικό νόμο!

    Είναι πιο "απαλό" απ' όσο καταλαβαινω να αυτοπροσδιοριζεσαι ως ψυχικα ασθενής ο οποιος "πάσχει" από κάτι που τον κάνει να γουστάρει άντρες αντί να αποδεχτείς ότι γουστάρεις άντρες.

    (επιθέσεις βλέπουμε συνέχεια όταν διαβάζουμε πράγματα που πηγαίνουν κόντρα σε αυτό που θέλουμε να προβάλουμε οτι ειμαστε...στο επόμενο σχόλιο θα πεις ότι σε ξέρω προσωπικά και σου πηγαίνω κοντρα επειδή δε σε χονευω! νοοτροπία γυμνασίου!)

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  2. Φαντασιωσεις
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 20-04-2018, 15:05
  3. Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις
    By Lonely Heart in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 13-11-2017, 19:32
  4. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32
  5. παιδια και ομοφυλοφιλικες κινησεις
    By vasi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2009, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •