Αντιψυχωσικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Αντιψυχωσικα

    Ποια είναι η εμπειρία σας από τη συγκεκριμένη κατηγορία φαρμάκων;
    Διαβάζω ότι είναι βαριά χάπια. Θεωρούνται πιο βαριά από τα αντικαταθλιπτικά;
    Ποιες παρενέργειες έχετε κατά τη χρήση τους;
    Η δική μου εμπειρία από διαφορα αντιψυχωσικα πάντα σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά είναι μεγάλη καταστολή, απάθεια, αδράνεια και όλα τα συναφή…

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    49
    γεια σου νεφελη μιλωντας αποκλειστικα απο την εμπειρια μου τα αντιψυχωσικα ειναι αρκετα βαρια φαρμακα
    αρχικα καθολου ενεργεια ηθελα μονο να κοιμαμαι απαθεια στο συναισθημα διακοπη της σκεψης σαλια κ.α.
    αλλα πλεον μπορω να πω πως παρα το οτι παιρνω αρκετα και σε μεγαλες δοσεις συνηθως δεν εχω ψυχωσικα συμπτωματα οποτε θεωρω πως αν και σκατοφαρμακα βοηθανε πολυ στη λειτουργικοτητα

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by dolphin6585 View Post
    γεια σου νεφελη μιλωντας αποκλειστικα απο την εμπειρια μου τα αντιψυχωσικα ειναι αρκετα βαρια φαρμακα
    αρχικα καθολου ενεργεια ηθελα μονο να κοιμαμαι απαθεια στο συναισθημα διακοπη της σκεψης σαλια κ.α.
    αλλα πλεον μπορω να πω πως παρα το οτι παιρνω αρκετα και σε μεγαλες δοσεις συνηθως δεν εχω ψυχωσικα συμπτωματα οποτε θεωρω πως αν και σκατοφαρμακα βοηθανε πολυ στη λειτουργικοτητα
    Ναι κι εγώ όσον αφορά τις ιδεοληψίες καθάρισα σχεδόν τελείως αλλά λειτουργική στη ζωή μου με όλη αυτή την καταστολή δεν μπορώ να πω ότι ήμουν. Αποξενώθηκα πολύ από κόσμο και ενώ παλιά έβγαινα και ήμουν κοινωνική αποτραβήχτηκα από όλα και κλείστηκα στο καβούκι μου. Εκει θεωρώ πως μου έκανε ζημιά. Θα μου πεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Κάτι φτιάχνει, κάτι χαλάει…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν είναι όλα τα ίδια, εσύ έπαιρνες γεννόσημο του abilify το οποίο μόνο ύπνο δεν φέρνει, ενώ από την άλλη για παράδειγμα το seroquel που είναι και αυτό αντιψυχωτικό αν πάρει κάποιος 25mg θα πέσει για ύπνο σε μισή ώρα. Το κάθε ένα λειτουργεί διαφορετικά, πάντως σε γενικές γράμμες όλα είναι θέμα θέλησης, αν πχ κάποιος θέλει να βγαίνει παίρνει δεν παίρνει φάρμακα θα βγει ότι και να γινει!

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν είναι όλα τα ίδια, εσύ έπαιρνες γεννόσημο του abilify το οποίο μόνο ύπνο δεν φέρνει, ενώ από την άλλη για παράδειγμα το seroquel που είναι και αυτό αντιψυχωτικό αν πάρει κάποιος 25mg θα πέσει για ύπνο σε μισή ώρα. Το κάθε ένα λειτουργεί διαφορετικά, πάντως σε γενικές γράμμες όλα είναι θέμα θέλησης, αν πχ κάποιος θέλει να βγαίνει παίρνει δεν παίρνει φάρμακα θα βγει ότι και να γινει!
    Πως εξηγείται τότε να έπεσα σε καταστολή όταν άρχισα να τα παίρνω; Δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα και να πάω πουθενά… δεν ήταν θέμα θέλησης. Με ξεπερνούσε αυτή η αίσθηση της καταστολής…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πως εξηγείται τότε να έπεσα σε καταστολή όταν άρχισα να τα παίρνω; Δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα και να πάω πουθενά… δεν ήταν θέμα θέλησης. Με ξεπερνούσε αυτή η αίσθηση της καταστολής…
    Δεν ξέρω πως τα πήρες τα φαρμακα για να έχω άποψη. Δηλαδή μπορώ να σου βρω 10 τύπους που παίρνουν abilify και να σου πούνε πως είναι συνέχεια σε ένταση. Ενώ εσύ πχ που κάνεις συνδυασμό με αντικαταθλιπτικό να σε ριχνει, λέω έτσι για παράδειγμα. Δεν ξέρεις πως και τι. Πάντως εγώ- βεβαια είμαι και λίγο fitness freak πλέον, αν ήμουν στη θέση σου κάθε πρωί θα περπατούσα ή θα έτρεχα ή και θα έκανα και τα δυο για μισή ώρα μόνο και μόνο για να τσιτώσει ο οργανισμός και να αντιδράσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Καταστολή και αύξηση βάρους είναι από τις κυριότερες παρενέργειες στα αντιψυχωσικα. Γιατί δεν μπορεί να έχεις άσχημες σκέψεις και κατάθλιψη αν κοιμάσαι όλη μέρα και δεν νιώθεις τίποτα..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Καταστολή και αύξηση βάρους είναι από τις κυριότερες παρενέργειες στα αντιψυχωσικα. Γιατί δεν μπορεί να έχεις άσχημες σκέψεις και κατάθλιψη αν κοιμάσαι όλη μέρα και δεν νιώθεις τίποτα..
    Αυτό όπως το λες… δεν ένιωθα τίποτα, όλα ήταν φλατ. Κανένα συναισθημα. Πολυ τρομακτικό όμως. Και πολύ απογοητευτικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Καταστολή και αύξηση βάρους είναι από τις κυριότερες παρενέργειες στα αντιψυχωσικα. Γιατί δεν μπορεί να έχεις άσχημες σκέψεις και κατάθλιψη αν κοιμάσαι όλη μέρα και δεν νιώθεις τίποτα..
    Oποτε για αυτό δεν το έχω με τα αντικαταθλιπτικά και το ζαναξ. Σχεδόν το ζητάω αυτό το συναίσθημα γιατί και αυτό με τον ψυχικό πονο δεν αντέχεται βρε παιδιά. Είναι απαίσιο ολα τα νιώθεις στον υπερθετικό βαθμό. Τα αντιψυχωσικα είναι πιο βαριά άλογα ζαναξ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ποια είναι η εμπειρία σας από τη συγκεκριμένη κατηγορία φαρμάκων;
    Διαβάζω ότι είναι βαριά χάπια. Θεωρούνται πιο βαριά από τα αντικαταθλιπτικά;
    Ποιες παρενέργειες έχετε κατά τη χρήση τους;
    Η δική μου εμπειρία από διαφορα αντιψυχωσικα πάντα σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά είναι μεγάλη καταστολή, απάθεια, αδράνεια και όλα τα συναφή…
    ολα τα αντιψυχωτικα εχουν το ιδιο κοινο... ειναι ουσιες (φαρμακα δεν ξερω αν ειναι πραγματικα) που εχουν σαν κυριο στοχο να θολωσουν την σκεψη του νοσουντα και ωστε να σταματησει να παραληριζει..... το παραληρημα ειναι κατασταση μιας ψυχωσης..... οποτε γενικα δινοντας τα σε καποιον που δεν εχει ψυχωση αλλα καταθλιψη ή αγχος ή αυπνια ή εμμονες απλα παγωνει και το δικο του μυαλο... ισως σε καποιες περιπτωσεις να ειναι επιθυμητο αυτο, σε υπερδραστηριο νου.... αλλα μαλλον αμφιβαλλω ποσες ειναι αυτες οι περιπτωσεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Δεν αναφέρθηκε η πιό σοβαρή παρενέργεια των αντιψυχωσικών η οποία είναι η απώλεια της λίμπιντο και η σεξουαλική δυσλειτουργία,κάτι που συμβάινει σε όλους ανεξαιρέτως.
    Δυστυχώς μαζί με τις καύλες για σεξ, φεύγουν και οι καύλες για ζωή...Γίνεσαι άψυχος...Άβουλος...Απαθής.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    καλα και τα αντικαταθλιπτικα το κανουν αυτο.... ειδικα αυτα που ανηκουν στην κατηγορια των ssri;s

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Γενικά τα αντιψυχωσικά ενδείκνυνται για βαρβάτες ψυχώσεις, όπου αυτά που θυσιάζεις είναι λιγότερα από τα πιθανα οφέλη.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν αξίζει γιατί σε φυτοποιούν.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γενικά τα αντιψυχωσικά ενδείκνυνται για βαρβάτες ψυχώσεις, όπου αυτά που θυσιάζεις είναι λιγότερα από τα πιθανα οφέλη.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν αξίζει γιατί σε φυτοποιούν.
    Και τα δίνουν και στην κατάθλιψη βρε παιδί μου που δεν έχεις παραλήρημα κτλ.βεβαια σε μικρή ποσότητα , 5 Μίλγκραμ.

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γενικά τα αντιψυχωσικά ενδείκνυνται για βαρβάτες ψυχώσεις, όπου αυτά που θυσιάζεις είναι λιγότερα από τα πιθανα οφέλη.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν αξίζει γιατί σε φυτοποιούν.
    Και γιατί μας τα δίνουν ρε παιδιά σε πιο «απλές» περιπτώσεις;;;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αντιψυχωσικα....
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2020, 21:40
  2. ΙΔΨ και αντιψυχωσικα
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 23-07-2019, 12:06
  3. αντιψυχωσικα
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2019, 22:07
  4. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 01:38
  5. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 21:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •