Πώς να αποκοπώ από την πρώην που με χειρίζεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5

    Πώς να αποκοπώ από την πρώην που με χειρίζεται?

    Γεια σας, είμαι 32 και πριν μήνες χώρισα από μια λεσβιακή σχέση.

    Με την πρώην ήμασταν αυτοκόλλητες, κάναμε τα πάντα μαζί, η σχέση μας διήρκεσε 7 χρόνια. Όμως, δυστυχώς δεν υπήρχε έλξη. Εκείνη δήλωσε στην αρχή πως με είχε ερωτευτεί και έτσι φαινόταν, αλλά στην πράξη το σεξ δεν προχωρούσε, δεν υπήρχε χημεία. Εγώ μετά από κάποιο σημείο σταμάτησα να το προτείνω καθώς έβλεπα τοίχο. Η πρώην τη μια έλεγε ότι είχε άγχος, την άλλη ότι είναι ασέξουαλ, και δυστυχώς εγώ βολευόμουν μέσα σ όλο αυτό λόγω του δεσίματος που είχαμε. Καθημερινά λέγαμε λόγια αγάπης, αγκαλιαζόμασταν, όλα αυτα. Αλλα σεξ καθολου.

    Και προφανώς, όλο αυτό εληξε επειδη ερωτευτηκε αλλη, με την οποια εχει κανονικη σεξουαλικη ζωη, γιατι τη γουσταρει.ενω εμενα οπως αποδειχτηκε οχι. Φαινεται πως καλυψαμε και οι δυο μια οικογενειακη συναισθηματικη μας αναγκη και αφησαμε το ερωτικο. Μαλιστα στη σχεση με αποκαλουσε με χαρακτηρισμους που δινουμε σε παιδι μας, οχι σε συντροφο και επαιζε το ρολο της μητερας και γω του παιδιου.

    Πονεσα πολυ και ακομη δεν εχω ορθοποδησει. Εν μερει επειδη με κραταει αγκιστρωμενη. Μου στελνει οτι της λειπω και οτι με αγαπαει. Στην αρχη θεωρουσα οτι ειναι ερωτικα αυτα, και μαλιστα σε ερωτησεις μου επανασυνδεσης μου ελεγε οτι ειναι δυνατο στο μελλον. Μετα ακουσα κατα τυχη μια συζητηση της στο τηλεφωνο με μια φιλη της οπου της ελεγε οτι δε με βλεπει ερωτικα αλλά σαν οικογενεια και τα λεει οικογενειακα. Και οτι αμα παραδεχτει οτι δε με βλεπει ερωτικα εγω μπορει να φυγω και να την κοψω. Μου ελεγε και αλλα ψεματα, πχ οταν τη ρωτουσα αν αγαπαει τη νυν, μου ελεγε οτι δεν εχει συναισθηματα, κ αυτο μου εδινε ελπιδες, μετα διαψευστηκε κ αυτο (ειναι τρελα ερωτευμενη). Τωρα μου λεει οτι ειμαι ο ανθρωπος της, η οικογενεια της και οτι θα μενουμε παντα μαζι. Στη νυν δεν εχει αποκαλυψει οτι μενουμε ακομη μαζι (ειμαστε εξωτερικο και η νυν Ελλαδα, αλλα η πρωην μου παει και τη βλεπει καθε βδομαδα), εκεινη νομιζει οτι εφυγα μολις χωρισαμε. Η πρωην δε με αφηνει να φυγω, με τη δικαιολογια οτι ειμαι ο ανθρωπος της κλπ. Απο την αλλη, φοβαμαι να μεινω εδω και αλλο καθως μια φορα ειχε φερει τη νυν και επειδη δεν ηθελε να καταλαβει οτι ειμαι κ γω εδω με εστειλε να μεινω αλλου. Δε θελω να ξαναπερασω κατι τοσο τραυματικο. Θελει να κοιμομαστε μαζι το βραδυ (χωρις σεξ τονιζω) και επεμενε να με φιλαει στο στομα μεχρι που της το ξεκοψα. Επισης μου ειπε το κορυφαιο οτι κραταει τη σχεση με τη νυν επειδη εχει εμενα, δηλαδη κανει βηματα στον ερωτικο τομεα επειδη εχει εμενα πλαι της (εννοει δεκανικι). Δεν καταλαβαινει καν ποσο προσβλητικο ειναι αυτο.Πληγωνομαι παρα πολυ καθε φορα που μιλαει στο τηλεφωνο με τη νυν, και ειμαι παρα πολυ πληγωμενη με ολα αυτα γενικως. Κυριως επειδη μου εδινε ψευτικες ελπιδες επανασυνδεσης και αν δεν ειχα ακουσει οτι με βλεπει οικογενειακα, θα συνεχιζε να λεει οτι με βλεπει ερωτικα. Με πληγωνει που εχει κανονικη σεξουαλικη σχεση με τη νυν και με μενα δεν ηθελε και με πληγωνει που με κρυβει απο τη νυν ενω δεν εχουμε τιποτα υποπτο.

    Ξέρω ότι μου ρίχνει ψίχουλα και με χειρίζεται αλλά δε μπορώ να ξεκοψω. Κανω θεραπεια αλλα εξακολουθω να μενω εκει. Φοβαμαι οτι δε θα βρω κατι καλυτερο, οτι αν βρω κατι αλλο θα το κρινει και γενικως πιστευω δε θα ξαναβρω κατι καλο. Πώς να αποκοπω για να βρω τον εαυτο μου δυσκολευομαι πολυ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν υπαρχει συνταγη για το πώς να αποκοπεις, Βρισκειςτη δυναμη και το κανεις. Σκεψου τα δεδομενα που εχεις: Σε χειριζεται, δεν σε βλεπει ερωτικα, δεν προκειται να γυρισει σε σενα κι ακομη κι αν γυρναγε παλι δεν θα σε δει ποτε ερωτικα. Αρα τι περιμενεις; Σε τι ελπιζεις; Λες δεν θα βρεις κατι καλυτερο. Τι εννοεις; Δεν κανατε σεξ! Ετσι ειναι κι η δικη μου σχεση με τις φιλες μου!
    Συνεχισε τη θεραπεια για να βρεις τι ειναι αυτο που πραγματικα σε κραταει πισω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Lotus1992 View Post
    . Πώς να αποκοπω για να βρω τον εαυτο μου δυσκολευομαι πολυ?
    το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κανονισεις να μην επικοινωνησεις ποτε ξανα μαζι της.
    ουε τηλεφωνα ουτε τιποτα αλλο. αυτος ο ανθρωπος δεν σου αξιζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φοβαμαι οτι δε θα βρω κατι καλυτερο, οτι αν βρω κατι αλλο θα το κρινει και γενικως πιστευω δε θα ξαναβρω κατι καλο.

    Καταλαβαίνεις τι γράφεις;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Θεματοθετρια, οταν βρεθει ενας Αντρας που θα κερδισει την εμπιστοσυνη σου και του αρεσεις θα προχωρησεις σε μια σχεση μαζι του;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Ευχαριστω ολους για την απαντηση. Νικο, οχι, προτιμω γυναικες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καταλαβαίνεις τι γράφεις;;;
    Ναι αυτο ειναι το χειροτερο...Οτι καταλαβαινω αλλα δε μπορω να αποκοπω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Το ξερω, αλλα εχω δεσμο τραυματος με αυτο το ατομο και δυσκολευομαι πολυ να αποκοπω, φοβαμαι οτι θα κανω καποιο λαθος, δεν ξερω, ολη μου η υπαρξη ειναι συνυφασμενη με κεινη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Αρα ο,τι και να σου πουμε εδω μαλλον δεν θα σε βοηθησει..Μονο η ψυχοθεραπεια αλλα πρεπει κι εσυ να βοηθησεις τον εαυτο σου.

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Βρες κάτι παράλληλα για να ικανοποιείς τις σεξουαλικές σου ανάγκες που εκείνη σου στέρησε έτσι ώστε να μη ζηλεύεις γιατί αυτό που σου κάνει δεν είναι ωραίο. Και κράτα μια επαφή μαζί της αλλά δείξε της ότι έχεις και εσύ κάτι τώρα. Όχι για να της το τρίψεις στη μούρη αλλά για να δει ότι και εσύ μπορείς να βρεις, ότι δε θα αφήσεις τον εαυτό σου έτσι χωρίς κάτι καλό να τρέχει. Δε θα στερήσεις από τον εαυτό σου την απόλαυση. Αυτή αποφάσισε να βρει κάτι άλλο, εσύ γιατί να μένεις έτσι ; Βρες και εσύ. Θα είναι άδικο αν αφήσεις τον εαυτό σου έτσι χωρίς κάλυψη σεξουαλικών αναγκών.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Βρες κάτι παράλληλα για να ικανοποιείς τις σεξουαλικές σου ανάγκες που εκείνη σου στέρησε έτσι ώστε να μη ζηλεύεις γιατί αυτό που σου κάνει δεν είναι ωραίο. Και κράτα μια επαφή μαζί της αλλά δείξε της ότι έχεις και εσύ κάτι τώρα. Όχι για να της το τρίψεις στη μούρη αλλά για να δει ότι και εσύ μπορείς να βρεις, ότι δε θα αφήσεις τον εαυτό σου έτσι χωρίς κάτι καλό να τρέχει. Δε θα στερήσεις από τον εαυτό σου την απόλαυση. Αυτή αποφάσισε να βρει κάτι άλλο, εσύ γιατί να μένεις έτσι ; Βρες και εσύ. Θα είναι άδικο αν αφήσεις τον εαυτό σου έτσι χωρίς κάλυψη σεξουαλικών αναγκών.
    Ναι το εχω σκεφτει, απλως δε μου αρεσει καμια αλλη μετα απο κεινη, εχω κολλησει δυστυχως. Ελπιζω κατι να βρω που να με ικανοποιει, δεν ειμαι και καμια καλλονη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άσε τις πολλές αναλύσεις και πρώτον και κύριον πάρε αποστάσεις χωρικά και πήγαινε να μείνεις μόνη σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Θεματοθετρια, οταν βρεθει ενας Αντρας που θα κερδισει την εμπιστοσυνη σου και του αρεσεις θα προχωρησεις σε μια σχεση μαζι του;
    εσυ; οταν βρεθει ενας ανδρας που θα κερδισει την εμπιστοσυνη σου και θα του αρεσεις, θα προχωρησεις σε μια σχεση μαζι του;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lotus1992 View Post
    ......
    Ξέρω ότι μου ρίχνει ψίχουλα και με χειρίζεται αλλά δε μπορώ να ξεκοψω. Κανω θεραπεια αλλα εξακολουθω να μενω εκει. Φοβαμαι οτι δε θα βρω κατι καλυτερο, οτι αν βρω κατι αλλο θα το κρινει και γενικως πιστευω δε θα ξαναβρω κατι καλο. Πώς να αποκοπω για να βρω τον εαυτο μου δυσκολευομαι πολυ?
    φοβασαι οτι δεν θα βρεις κατι καλυτερο απο το τιποτε, δηλαδη.
    διοτι μια "ερωτικη" σχεση χωρις ερωτα, ειναι το απολυτο τιποτε, ερωτικα.
    μπορει να εχει πραγματα ανθρωπινα, συναισθηματικα, αλλα ερωτικα, ειναι το απολυτο τιποτε!

    επομενως, το ακριβως αντιθετο συμβαινει και για καποιον λογο δεν θελεις να το παραδεχτεις.
    ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ερωτικο κι αν βρεις, θα ειναι καλυτερο απο αυτο, που δεν ηταν ποτε ερωτικη σχεση...

    αν εχεις συναισθηματικους δεσμους μαζι της, κρατα την σαν φιλη, οπως σε κραταει κι εκεινη και ψαξου για ερωτικη σχεση, καπου αλλου.
    και τι σε νοιαζει αν το κρινει αυτο που θα βρεις;;; θα της πεις να κοιταει τα χαλια της, κρινε κι εσυ αυτο που ειχατε μαζι που ηταν μια πλατωνικη σχεση που δεν καλυπτει κανεναν σεξουαλικα ενεργο, ενηλικα..

Similar Threads

  1. Η πρώην και... εγώ!
    By bluesky12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 04-10-2019, 12:59
  2. πρωην
    By kaity in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 14-08-2016, 09:14
  3. οι πρωην
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 28-07-2015, 11:52
  4. πρωην!!!
    By nio in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2015, 18:25
  5. σεξ με πρώην
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2012, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •