Συνεχής φόβος για λευχαιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9

    Συνεχής φόβος για λευχαιμία

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 37 χρονών και μητέρα δύο παιδιών (4 χρονών και 3 μηνών). Έχω αρρωστοφοβια, η οποία είναι ακόμα πιο έντονη μετά τα παιδιά. Με το παραμικρό σύμπτωμα που εμφανίζω σκέφτομαι αμέσως το χειρότερο. Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η λευχαιμία και απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, κάθε φορά που έκανα γενική αίματος έτρεμα πάντα για τις τιμές των λευκών. Μόνο στις εγκυμοσύνες μου ηρεμουσα λίγο γιατί έκανα συχνά εξετάσεις. Μετά, λοιπόν, την καθιερωμένη γυναικολογική εξέταση στις 40 μέρες, ζήτησα να μου γράψουν μια γενική αίματος και θυρεοειδή γιατί ένιωθα μια ατονία, μια κόπωση και ήθελα βασικά να ελέγξω και τον αιματοκρίτη μου. Επίσης είχε γεμίσει το στόμα μου αφθες, τις οποίες ακόμα δεν τις είχα συνδέσει κάπως στο μυαλό μου. Με τα αποτελέσματα ήρθε κι ο πανικός γιατί μου βρήκαν αναστροφή λευκοκυτταρικου τύπου και λεμφοκυτταρωση. Ώσπου να πάω στον παθολόγο ΦΥΣΙΚΑ είχα γκουγκλαρει τα πάντα και Ω, τι σύμπτωση τα ευρήματα αυτά και οι αφθες συνδέονται και με τον χειρότερο φόβο μου, την λευχαιμία. Ο παθολόγος ήταν καθησυχαστικος, μου είπε ότι οι αποκλίσεις είναι μικρές, μπορεί να πέρασα κάποια ίωση χωρίς να το καταλάβω και μπορεί να ευθύνονται και οι άφθες καθώς είναι ιογενούς αιτίας. Μου είπε όμως να επαναλάβω τις εξετάσεις σε ένα μήνα. Ε, από τότε έχω φρικαρει είμαι σίγουρη ότι τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων θα είναι όλεθρος, κοιτάζω τις μελανιές μου, αφθες ακόμα βγάζω στο στόμα , εμφανίζονται φεύγουν και ξαναεμφανίζονται και νιώθω κουρασμένη με την παραμικρή σωματική προσπάθεια. Κοιτάζω τα παιδιά μου και σκέφτομαι ότι κάτι θα πάθω και δεν θα τα ξαναδώ. Τηλεφώνησα παράλληλα σε ένα κέντρο υποστήριξης ψυχικής υγείας και περιμένω να κάνω κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο γιατί νιώθω πως δεν μπορώ να λειτουργήσω και δεν βγαίνει η καθημερινότητα μου. Δεν μπορώ να αντέξω την αναμονή για τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων. Οποιαδήποτε συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία καλοδεχούμενη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Καλά κ εγώ δευτέρα φοβάμαι μν έχω κάτι στο κεφάλι τρίτη αυτοάνοσο τετάρτη καρδιά πέμπτη καρκίνο παρασκευή νεφρά αυτές είναι οι σκέψεις μου 24ώρες τ 24ωρο μετράω πίεση σε όλο το 8ωρο που δουλεύω απ το σπίτι καθώς και οξυγόνο καθώς επίσης έχω αποκτήσει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για όλες τις ασθένειες δυστυχώς οι εμμονές είναι σαράκι που σου τρώνε την ψυχή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Δεν πάει άλλο, δεν έχω δύναμη να σηκωθώ απ' το κρεβάτι, να ασχοληθώ με τα παιδιά μου. Σκέφτομαι πως η αδυναμία αυτή οφείλεται στην αρρώστια που είμαι σίγουρη πως έχω. Αδυνατω να πιστέψω πως όλα βρίσκονται απλά στο μυαλό μου αλλά αποφάσισα να ξεκινήσω συνεδρίες με ψυχολόγο. Εν τω μεταξύ στη σκέψη ότι θα επαναλάβω τις εξετάσεις και θα επιβεβαιωθεί ο φόβος μου με πιάνει πανικός. Εσύ τις φοβίες σου πως τις αντιμετωπίζεις; Τρέχεις σε γιατρούς και εξετάσεις ή το έχεις πάρει απόφαση ότι είναι εμμονές όπως λες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έτρεξα σε πολλούς γιατρούς όλων των ειδικοτήτων,πρίν την αγωγή πήρα 1 μήνα αναρρωτική απ τη δουλειά μου γιατί όπως λές δεν μπορούσα να σηκωθώ απ το κρεβάτι άπειρα ψυχοσωματικά πήγα ψυχίατρο ξεκίνησα αγωγή είμαι στους 5 μήνες είδα μικρή διαφορά πράγμα που να μην με πείθει ότι δεν έχω κάτι παθολογικό καθώς τα περισσότερα άτομα σε αυτό το διάστημα είναι πολύ καλά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Έτρεξα σε πολλούς γιατρούς όλων των ειδικοτήτων,πρίν την αγωγή πήρα 1 μήνα αναρρωτική απ τη δουλειά μου γιατί όπως λές δεν μπορούσα να σηκωθώ απ το κρεβάτι άπειρα ψυχοσωματικά πήγα ψυχίατρο ξεκίνησα αγωγή είμαι στους 5 μήνες είδα μικρή διαφορά πράγμα που να μην με πείθει ότι δεν έχω κάτι παθολογικό καθώς τα περισσότερα άτομα σε αυτό το διάστημα είναι πολύ καλά.
    Ο ψυχίατρος σου τι λέει για το ότι είδες μικρή διαφορά; Αυτό είναι το πιο δύσκολο πάντως για μένα, το να ξεχωρίζεις το πραγματικό παθολογικό πρόβλημα από το ψυχολογικό. Στο δικό μου μυαλό πλέον αυτά είναι ένα, όταν νιώθω κάποιο σύμπτωμα ο εγκέφαλος μου το ερμηνεύει σαν κάτι κακό. Ακόμα και έξω όταν βγαίνω , ενώ λένε η φυσική άσκηση βοηθάει, πολλές φορές θέλω απλά να πέσω κάτω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Aκριβώς τα ίδια σκέφτομαι κ εγώ...απο σεμπτέβριο θα αρχίσω πάλι ψυχολόγο να δω μήπως βοηθηθώ πάντως είναι μαρτύριο όλο αυτό.θα πάω διακοπές και μου φαίνεται βουνό μην πάθω κάτι εκεί κτλπ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Αχ κι αυτό με τις διακοπές το έχω κι εγώ φουλ. Έχει τύχει να πάω το ταξίδι στο εξωτερικό που περίμενα τόσο καιρό και να πάθω κρίσεις πανικού. Νόμιζα έβλεπα θολά, ζαλιζομουν, ταχυπαλμιες.. μεγάλο βάσανο πραγματικά.. εύχομαι να μας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by magva View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 37 χρονών και μητέρα δύο παιδιών (4 χρονών και 3 μηνών). Έχω αρρωστοφοβια, η οποία είναι ακόμα πιο έντονη μετά τα παιδιά. Με το παραμικρό σύμπτωμα που εμφανίζω σκέφτομαι αμέσως το χειρότερο. Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η λευχαιμία και απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, κάθε φορά που έκανα γενική αίματος έτρεμα πάντα για τις τιμές των λευκών. Μόνο στις εγκυμοσύνες μου ηρεμουσα λίγο γιατί έκανα συχνά εξετάσεις. Μετά, λοιπόν, την καθιερωμένη γυναικολογική εξέταση στις 40 μέρες, ζήτησα να μου γράψουν μια γενική αίματος και θυρεοειδή γιατί ένιωθα μια ατονία, μια κόπωση και ήθελα βασικά να ελέγξω και τον αιματοκρίτη μου. Επίσης είχε γεμίσει το στόμα μου αφθες, τις οποίες ακόμα δεν τις είχα συνδέσει κάπως στο μυαλό μου. Με τα αποτελέσματα ήρθε κι ο πανικός γιατί μου βρήκαν αναστροφή λευκοκυτταρικου τύπου και λεμφοκυτταρωση. Ώσπου να πάω στον παθολόγο ΦΥΣΙΚΑ είχα γκουγκλαρει τα πάντα και Ω, τι σύμπτωση τα ευρήματα αυτά και οι αφθες συνδέονται και με τον χειρότερο φόβο μου, την λευχαιμία. Ο παθολόγος ήταν καθησυχαστικος, μου είπε ότι οι αποκλίσεις είναι μικρές, μπορεί να πέρασα κάποια ίωση χωρίς να το καταλάβω και μπορεί να ευθύνονται και οι άφθες καθώς είναι ιογενούς αιτίας. Μου είπε όμως να επαναλάβω τις εξετάσεις σε ένα μήνα. Ε, από τότε έχω φρικαρει είμαι σίγουρη ότι τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων θα είναι όλεθρος, κοιτάζω τις μελανιές μου, αφθες ακόμα βγάζω στο στόμα , εμφανίζονται φεύγουν και ξαναεμφανίζονται και νιώθω κουρασμένη με την παραμικρή σωματική προσπάθεια. Κοιτάζω τα παιδιά μου και σκέφτομαι ότι κάτι θα πάθω και δεν θα τα ξαναδώ. Τηλεφώνησα παράλληλα σε ένα κέντρο υποστήριξης ψυχικής υγείας και περιμένω να κάνω κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο γιατί νιώθω πως δεν μπορώ να λειτουργήσω και δεν βγαίνει η καθημερινότητα μου. Δεν μπορώ να αντέξω την αναμονή για τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων. Οποιαδήποτε συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία καλοδεχούμενη!
    Σκέφτομαι ακριβώς όπως σκέφτεσαι κι εσύ. Κάθε μέρα ασχολούμαι με το τι μπορώ να έχω. Είναι πολύ δύσκολο. Ειδικά όταν έχουμε παιδιά γιατί κι αυτά δεν φταίνε σε τίποτα. Τα λευκά σου πως είναι; Πάντως αυτή την αντίστροφη που λες την έχω κι εγώ χρόνια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Σκέφτομαι ακριβώς όπως σκέφτεσαι κι εσύ. Κάθε μέρα ασχολούμαι με το τι μπορώ να έχω. Είναι πολύ δύσκολο. Ειδικά όταν έχουμε παιδιά γιατί κι αυτά δεν φταίνε σε τίποτα. Τα λευκά σου πως είναι; Πάντως αυτή την αντίστροφη που λες την έχω κι εγώ χρόνια.
    Δεν έχω ηρεμήσει λεπτό από εκείνη την μέρα. Τώρα έχω άλλο σύμπτωμα, νιώθω τους λεμφαδένες μου στο λαιμό πρησμένους και δυσκολεύομαι ακόμα και να μιλήσω. Χθες πήγα στον οδοντίατρο μου είπε έχω ουλίτιδα, κάτι συνηθισμένο λόγω ορμονών μετά την γέννα και θηλασμού, μου έκανε καθαρισμό και μου είπε ότι η φλεγμονή θα φύγει. Μέσα μου δεν ηρέμησα όμως. Θέλω να πάω από βδομάδα τώρα που έκανα και τον καθαρισμό , να επαναλάβω τις αιματολογικές. Τρέμω στην ιδέα όμως, σκέφτομαι θα πάθω κρίση πανικού και δεν θέλω συνέχεια να δείχνω φοβισμένη μπροστά στα παιδιά μου! Τα λευκά μου σαν σύνολο ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια , απλώς τα ουδετεροφιλα ήταν πιο χαμηλά (39 με φυσιολογικές τιμές 48-68) ενώ τα λεμφοκύτταρα ήταν πιο υψηλά (51 με φυσιολογικές τιμές 20-45).

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Επανέρχομαι με τα νέα μου για να δείξω το rollercoaster των συναισθημάτων μου αυτό το διάστημα. Πήρα την απόφαση να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις με φόβο ψυχής. Κατά την αναμονή ανέβασα δέκατα από το άγχος, ιδρωμενες παλάμες, ταχυπαλμια κτλ Έστειλα την μάνα μου (ναι 37 χρονών μουλάρια) να πάρει τα αποτελέσματα γιατί δεν άντεχα! Στο άκουσμα ότι όλα είναι καλά ανακουφιστηκα λες κι έφυγε από πάνω μου βράχος. Ή σχεδόν όλα καλά γιατί είδα ότι ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει αρκετά. Έχω όμως στίγμα οπότε και η μικροβιολόγος είπε πως γενικά είναι όλα καλά. Στέλνω τις εξετάσεις με email στον παθολόγο να τον ρωτήσω αν χρειάζομαι κάποια θεραπεία, απαντάει σήμερα το εξής: "θα πρέπει να δούμε τους αιματινικους παράγοντες για να προχωρήσουμε σε θεραπευτικό πλάνο. Θα πρέπει να σας δω από κοντά".
    Νομίζω ότι καταλαβαίνετε πόσο τρομακτική μπορεί να είναι αυτή η διατύπωση για έναν νοσοφοβικο.
    Ο γιατρός φυσικά μπορεί να εννοεί το πιο απλό, δεν ξέρει με ποιον έχει να κάνει.
    Ομως εγώ έχω βαρεθεί, πάλι με το που το διάβασα αυτό νιώθω ζαλάδα και αδυναμία. Δεν υποφέρω άλλο αυτά τα σκαμπανεβάσματα και τις σκέψεις ότι κάτι κακό κρύβεται πίσω από το καθετί. Θέλω απλά να ηρεμήσω ( και να μην ξανακάνω εξετάσεις για κάνα χρόνο)!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by magva View Post
    Επανέρχομαι με τα νέα μου για να δείξω το rollercoaster των συναισθημάτων μου αυτό το διάστημα. Πήρα την απόφαση να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις με φόβο ψυχής. Κατά την αναμονή ανέβασα δέκατα από το άγχος, ιδρωμενες παλάμες, ταχυπαλμια κτλ Έστειλα την μάνα μου (ναι 37 χρονών μουλάρια) να πάρει τα αποτελέσματα γιατί δεν άντεχα! Στο άκουσμα ότι όλα είναι καλά ανακουφιστηκα λες κι έφυγε από πάνω μου βράχος. Ή σχεδόν όλα καλά γιατί είδα ότι ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει αρκετά. Έχω όμως στίγμα οπότε και η μικροβιολόγος είπε πως γενικά είναι όλα καλά. Στέλνω τις εξετάσεις με email στον παθολόγο να τον ρωτήσω αν χρειάζομαι κάποια θεραπεία, απαντάει σήμερα το εξής: "θα πρέπει να δούμε τους αιματινικους παράγοντες για να προχωρήσουμε σε θεραπευτικό πλάνο. Θα πρέπει να σας δω από κοντά".
    Νομίζω ότι καταλαβαίνετε πόσο τρομακτική μπορεί να είναι αυτή η διατύπωση για έναν νοσοφοβικο.
    Ο γιατρός φυσικά μπορεί να εννοεί το πιο απλό, δεν ξέρει με ποιον έχει να κάνει.
    Ομως εγώ έχω βαρεθεί, πάλι με το που το διάβασα αυτό νιώθω ζαλάδα και αδυναμία. Δεν υποφέρω άλλο αυτά τα σκαμπανεβάσματα και τις σκέψεις ότι κάτι κακό κρύβεται πίσω από το καθετί. Θέλω απλά να ηρεμήσω ( και να μην ξανακάνω εξετάσεις για κάνα χρόνο)!
    Αχ πόσο σε νιώθω να ξέρεις.... Περνάω τα ίδια, και τώρα θέλω να κάνω εξετάσεις πάλι, αλλά εγώ κουραστεί ψυχολογικά πολύ με όλο αυτό .. .......

  12. #12
    νιωθω τα ιδια καθε φορα!! σα να μ διαβασα!!! πως εισαι τωρα;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    9
    Καλησπέρα! Ας κάνω το update μου! Πήγα τελικά στον παθολόγο, ο οποίος μου έδωσε σίδηρο για τον αιματοκρίτη. Μου είπε βασικά πώς στέκομαι όρθια (έλα μου ντε?!) με χαμηλό αιματοκρίτη, αποκλειστικο θηλασμό και αποχή από πάρα πολλά τρόφιμα λόγω αλλεργίας του μωρού. Μου είπε να επαναλάβω εν τω μεταξύ τις εξετάσεις σε 3 μήνες να δούμε ότι ανεβαίνει ο αιματοκρίτης. Έχω βαρεθεί! Δεν θέλω άλλες εξετάσεις για τον Θεό πια! Σαφως μετά την τελευταία επίσκεψη μου στον γιατρό έχω κάπως ηρεμήσει, όμως εννοείται πως δεν φεύγει απ' το μυαλό αυτό το "και αν όμως". Πολλές μέρες νιώθω υπερβολικά κουρασμένη, αφθες ακόμα βγάζω στο στόμα, παρατηρώ τις μελανιές μου κτλ Προσπαθώ να το παλέψω και να με πεισω ότι δεν πεθαίνω προς το παρόν. Θέλω να πω ότι ακόμα περιμένω να κάνω κάποιες δωρεάν συνεδρίες με ψυχολόγο αλλά μου έχουν πει πως υπάρχει λίστα αναμονής.

Similar Threads

  1. Μικρά κόκκινα σημάδια στο χέρι φόβος για λευχαιμία
    By Λεονη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 28-05-2022, 18:16
  2. Συνεχής ζάλη και φόβος για τα χειρότερα
    By Sophie_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2021, 20:05
  3. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  4. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  5. φοβος για λευχαιμια
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 03-03-2012, 15:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •