Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5

    Αγχος ή νευρολογικο πρόβλημα?

    Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ. Διαγνωσθείς προ λίγων εβδομάδων με διαταραχή σωματοποίησης και αγωγή με αντικαταθλιπτικά. Η ιστορία μου πάει 4 χρόνια πίσω με μια πλειάδα συμπτωμάτων: μουδιάσματα στα άκρα, καψίματα, βελονιές, αστάθεια, ζαλάδα, ένα αίσθημα ότι δεν πατάω σε στέρεο έδαφος αλλά σε κάτι πολύ μαλακό, πόνοι στη ράχη και ένα πολύ περέργο αίσθημα τραντάγματος κάποιες φορές στο περπάτημα που συνοδεύεται από αίσθηση καψίματος καθώς και πόνο στο αριστερό μάτι μαζί με μυγάκια. Από εξετάσεις καθαρές μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα πριν 2 χρόνια όπου τα συμπτώματα ήταν ανυπόφορα. Καθαρές επίσης οι αιματολογικές και αυτές για τον θυρεοειδή. Για πολύ μεγάλα διαστήματα( όπως και τα τελευταία 2 χρόνια) τα συμπτώματα εξαφανίζονται. Πλέον εδώ και 1 μήνα επανήλθαν. Εξετάστηκα από νευρολόγο και με βρήκε μια χαρά για αυτό πήγα σε ψυχίατρο αν και είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα είναι οργανικό. Υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Φιλε Μπαμπη σε νιωθω απολυτα να ξερεις..περιπου τα ιδια εχω και γω..το εχω ψαξει πολυ και ειναι ολα απο αγχος..καταρχην αμα ειχες κατι οργανικο δεν θα εφευγαν τα συμπτωματα και θα ερχονταν ξανα..σκεψου το λιγο..επισης θα ειχε ς φιλε νευρολογικα συμπτωματα σοβαρα..αυτο με την ασταθεια και το εδαφος το εχω και γω και να ξερει οτι δεν ειναι σοβαρο γιατι αμα ηταν σοβαρο θα σε εριχνε και θα ειχες αταξια..δεν θα μπορουσες να περπατησεις καθολου..επισης θα φαινοταν στις το οτιδηποτε στις.μαγνητικες..εχω περασει κα γω αυτα που λες..και γω φοβομουνα για σκληρυνση κατα πλακας αλλα.αυτο φαινεται στην μαγνητικη,οποτε δεν εχεις τιποτα..τα μουδιασματα ειναι απο το αγχος και αυτα..μην αγχωνεσαι και συγκρατησε αυτο που σε ειπα οτι αν ειχες κατι τα συμπτωματα δεν θα εφευγαν και θα γυριζαν θα ηταν μονιμα και θα ειχες κ νευρολογικα προβληματα αδερφε..καλμαρε ολα.ειναι ψυχοσωματικα

  3. #3
    Όποτε δω τετοιο τίτλο θέματος αμέσως είμαι βέβαιος πως το θέμα είναι ψυχολογικό πριν καν το διαβάσω, αποτέλεσμα άγχους, εμμονής, πανικού κι ο θεματοθέτης να έχει ήδη κανει και όλες τις ιατρικές εξετάσεις που του βγήκαν καθαρές! Βέβαια τα αντικαταθλιπτικά έχουν συχνά συνέπεια να εγείρουν άγχος, γι αυτο οι γιατροί χορηγούν συνάμα και μια μικρή δόση αγχολυτικού - ηρεμιστικού για να ισορροπεί η κατασταση.

    Η διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας είναι η αιτία του άγχους, του φόβου και λοιπών συναφών. Δλδ επιτρέπουμε στη σκέψη μας ή την κατευθύνουμε εμμονικά ότι κάτι έχουμε ή κάτι θα μου συμβεί, τον ασήμαντο ή ανεπαίσθητο πόνο ή αίσθημα η σκέψη τον παραφουσκώνει ως μείζον πρόβλημα και η καταστροφικότητα (σκέψη ότι το μικρό πρόβλημα θα εξελιχθεί αλυσιδωτά σε μεγάλο κακό). Έτσι, διεγείρονται φανταστικά σενάρια δύσκολων καταστάσεων στη ζωή και προβλημάτων υγείας.
    Η λύση είναι η εκλογίκευση, το να φανούμε αντικειμενικοί για να βάλουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Μάγκες καλημέρα, όπως τα λέτε ελπίζω να είναι... Φτάνεις σε ένα σημείο που να παρακαλάς να σου γίνει διάγνωση και όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι φριχτό... Από την άλλη ο ψυχίατρος προσωπικά εμένα δε με καλύπτει και αδυνατώ να συλλάβω πως γίνεται να τρεμοπαίζουν οι μύες μου, να μαγκώνουν τα πόδια μου, να έχω αστάθεια, μυγάκια στα μάτια κλπ... Διάβαζα μόλις ένα άρθρο πρόσφατο που μιλούσε για σκλήρυνση και έλεγε πως οι περισσότεροι ασθενείς πριν γίνει η διάγνωση είχαν επισκεφτεί ψυχίατρο και έπαιρναν αντικαταθλιπτικά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Εχω ακριβώς τα ίδια συμπτωματα με σενα.. Μετα απο μια περίοδο τρελού αγχους, στρες, ανησυχίας, κούρασης και γενικά ψυχολογικής ταλαιπωρίας μου εμφανίστηκαν αυτά τα συμπτωματα στα ξαφνικά, τσίμπηματα καψίματα μυρμηγκιασματα σε ολόκληρο το σωμα μου.. Οσο φοβόμουν αυτό γινόταν τεράστιο.. Επισκέφτηκα 3 νευρολογους οι οποίοι με διαβεβαιωσαν πως πρόκειται για άγχος το οποίο ξέσπασε κατά αυτό τον τρόπο. Ο ένας μου πρότεινε νΑ κανω και μαγνητική για να ηρεμήσω.. Να σημειώσω πως διάβαζα καθημερινά στο ίντερνετ κάθε τι που συνέβαινε στο σωμα μου κ ολο αυτό γινόταν ακόμη μεγαλύτερο. Κοντεψα να τρελαθώ... Όμως είπα πρέπει να εμπιστευτώ τους γιατρούς σίγουρα είναι πιο ειδικοί απο μενα. Αυτή τη στιγμή εχω ακόμη μυικες συσπάσεις λογω του οτι νομίζω κ αυτές τις διάβασα κ τις απέκτησα.. Δώσε χρόνο στο σωμα σου να ηρεμήσει.. Νους και σώμα είναι απόλυτα συνδεδεμενα.. Οσο το μυαλό μας δεν ηρεμεί δεν θα ηρεμήσει και το σωμα!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    9
    The information shared is really interesting, I often watch them for more necessary information, then play bubble shooter for fun. This is an extremely interesting ball shooting game and suitable for all ages

Similar Threads

  1. Καρδιακο προβλημα ή αγχος?
    By alextsiri13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-07-2017, 22:25
  2. προβλημα ή απλα αγχος;
    By foititis21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 03-07-2013, 14:32
  3. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 09:17
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/ΑΓΧΟΣ Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    By nansi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-10-2012, 09:26
  5. Άγχος ή οργανικό πρόβλημα.?
    By Tralala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2012, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •