Ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Ζαναξ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262

    Lightbulb Ζαναξ

    Γεια σας παιδιά αρχησα θεραπεία με σεροξατ και μου έγραψε ο γιατρός μαζί ζαναξ ? Μόλις τα παίρνω ηρεμώ αρκετά και φεύγουν οι σκέψεις..πολλές με χαλαρώνουν ..σε τι σας βοήθησανε τα ζαναξ εσάς ??παρακαλώ βοηθηστρ πείτε μια ιστορία στο τι σας βοήθησανε ??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με έχουν βοηθήσει πολυ σε πολλές περιπτώσεις όπως κρίσεις πανικού, αϋπνία κλπ. Το μεγαλύτερο διάστημα που έπαιρνα καθημερινά ήταν έξι μήνες. Τα έκοψα χωρίς πρόβλημα. Φρόντιζα βέβαια πάντα να παίρνω χαμηλή δοση, 0,25 και πολλες φορές και πιο λίγο από αυτό. Με βοήθησαν επίσης στην αρχή της ορθοστατικης, ήταν το μόνο που με κρατούσε από το να μην είμαι σε πανικό λόγω αυτού που μου συνέβαινε. Τα μόνα αρνητικα τους, τουλάχιστον σε μένα είναι:
    1. Μου προκαλούν ταχυπαλμιες την επομενη μέρα από τη λήψη, δλδ κυρίως κάνουν πιο έντονα τα συμπτωματα της ορθοστατικης ακόμα και τώρα που είναι σε αδράνεια τις περισσότερες φορές.
    2. Μου αυξάνουν τη λίμπιντο (αυτό δεν είναι απαραίτητα αρνητικό, αλλά όταν δεν παίρνεις ένα χάπι για αυτό το σκοπό είναι κάπως αχρείαστο)

    Χθες πήρα το μισό του 0.25 για να κοιμηθώ, με βοηθησε. Πλέον παίρνω μόνο περιστασιακα. Ένα κουτί 0.25 το έχω εδώ και επτά μήνες. Μου τελειώνει βέβαια τώρα, πρέπει να πάω να μου γράψουν (έχω πάντα στο σπιτι για ώρα ανάγκης γιατί όσα φυτικά κι αν δοκίμασα είναι χάσιμο χρόνου σε σύγκριση με το ζαναξ)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Υπάρχει περίπτωση να προκαλούν εθισμό τα ζαναξ και να μην μπορεις να ηρεμήσεις χωρίς αυτα;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    15
    Seroxat επαιρνα και παιρνω ακομα των 20mg. Γραφονται πολλα εκει εξω αλλα ειναι ανετα απο τα καλυτερα φαρμακα. Το ζαναξ κανει τελειο συνδιασμο γτ ηρεμει προσωρινα, το χρησιμοποιω πριν τον υπνο η αν συμβει κατι πολυ εντονο αλλα γενικα πολυ σπανια. Μου ειχαν γραψει ακριβως τα ιδια και σε εμενα. Εθισμο κανουν τα ζαναξ με την εννοια οτι οσο παιρνανε οι μηνες θα χρειαστει να ανεβει η δοση αν τα εχεις πολυ αναγκη, οταν ερθει η στιγμη και θες να τα κωψεις εντελως καντω σιγα σιγα με καθοδήγηση ειδικου, ισως εχει μερικες μικρο παρενέργειες για λιγο αλλα μην σε ανυσηχει φυσιολογικοτατο ειναι. Ευχομαι τα καλυτερα εισαι σε καλο δρομο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Εχω προχειρα ζαναξ για ειδικες περιπτωσεις. Σπάνια τα παιρνω αλλα παντα εχω το αποθεμα μου ετοιμο. Βοηθαει πολύ σε μενα. παρενεργεια ειναι οτι κοιμαμαι μετα.

Similar Threads

  1. Ζαναξ
    By Kopel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2022, 00:21
  2. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 49
    Last Post: 20-06-2021, 19:28
  3. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 21:25
  4. ζαναξ..
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2021, 08:04
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •