Αέρια στο έντερο και πονος οξυς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Αέρια στο έντερο και πονος οξυς

    Όλα τα ειχαμε να προστεθει και αυτό. Πριν λίγο καιρό πηγα νοσοκομείο με φοβερό πονο που χειροτερευε με την αναπνοή και τελικά δεν βρήκαν τίποτα. Γυρισα καρδιολογους εξετασεις τίποτα. Σιγά και αργά περασε λίγο αλλά απόψε παλι με έπιασε. Είμαι δυσκοιλια και ένιωθα συγνώμη σαν να ήθελα να αφήσω αέρια και να μη μπορώ. Με τα πολλα κάτι έγινε και ένιωσα ανακουφιση έκανα και ζεστό μπάνιο και είμαι λίγο καλυτερα. Έχει κανείς παρομοια εμπειρία? Εχω τρελό θέμα και πανικοβληθηκα απειρα ιδρωσα λέω παει πεθαινω και με το που πηγα να ξαπλώσω ένιωσα και κάτι στο στήθος σαν να μετακινήθηκε η καρδιά και ξεκινούν οι έκτακτες σε κάθε κτυπο λέω παει παθαινω κολπική μαρμαρυγή. Τελικα κουνηθηκα λίγο σταμάτησε. Τι ζω απόψε θεε μου. Παιδιά μιλάμε για πονο. Δεν ξέρω. Μειώθηκε με λίγο τουαλέτα αλλά είναι δυνατόν τετοιοι πονοι από αέρια και έντερο? Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Εχω απελπιστεί με το σώμα μου. Τι στο καλό συμβαίνει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι περνάω τέτοια αρκετές φορές. Οχι από δυσκοιλιοτητα, απλώς έχω συχνούς πόνους στο έντερο.

    Σήμερα είμαι και στη δεύτερη μέρα αϋπνίας, ένα χαλι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ το ίδιο γμτ. Δεν έκλεισα ματι. Μα μπορεί τέτοιος πονος να χτυπάει κάτω από το στήθος? Όταν με είχε πιασει στην αρχή σαν να έγινε από κίνηση και μου είπαν μυοσκελετικος. Μετά από μια βδομαδα πέρασε και τώρα παλι τα ίδια. Σαν να είμαι πολυ φουσκωμένη και ποναω όταν παιρνω ανασα και όταν περπατάω. Μου έκαναν και στο νοσοκομείο ακτινογραφία άνω κάτω κοιλιας και υπερηχο. Δεν θα φαινόταν κάτι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, μπορεί. Οχι μόνο στο στήθος, ακομα και στην πλάτη. Και ο οισοφάγος το ίδιο. Χρόνια ταλαιπωρουμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Με ποναει πολυ και όταν παιρνω βαθιά ανάσα. Να είναι από αέρια? Να είναι μυοσκελετικος? Και γιατί με άφησε λίγο και με έπιασε ξανά μετά από κάτι μέρες. Ανησυχώ πολυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Προσωπικα παιρνω καθε μερα απο 1 χαπι για το εντερο απο αυτα που πουλανε στα φαρμακεια (βοτανα κτλ) βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα - για ευεραιθηστο εντερο. Ειχα θεμα και τωρα ειμαι αισθητα καλυτερα βοηθαει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Προσωπικα παιρνω καθε μερα απο 1 χαπι για το εντερο απο αυτα που πουλανε στα φαρμακεια (βοτανα κτλ) βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα - για ευεραιθηστο εντερο. Ειχα θεμα και τωρα ειμαι αισθητα καλυτερα βοηθαει.
    Θα σας βοηθούσαν τα προβιοτικα σε καθημερινή βάση, χωρίς να τα διακόπτετε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Θα σας βοηθούσαν τα προβιοτικα σε καθημερινή βάση, χωρίς να τα διακόπτετε.
    Προβιοτικο ειναι αυτο που παιρνω οχι βοτανα. λαθος διατυπωση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχετε παρομοιο προβλημα? Φοβάμαι μην είναι τίποτα άλλο και ποναω έτσι κάτω από το στήθος και όταν παιρνω βαθιά ανάσα. Νιώθω μεγάλο φουσκωμα και όταν ρευομαι νιώθω να περναει απο εκει αέρας. Δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβαίνει όμως. Φοβάμαι μην είναι κάτι άλλο. Αλλά δεν θα φαινόταν κάτι στις εξετάσεις? Στον υπέρηχο δεν μου είπαν κάτι και μετά στις αίματος μόνο τα ερυθρα ήταν λίγο πιο χαμηλά από τα φυσιολογικά και ο αιματοκριτης που ανέκαθεν έχω θέμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Επίσης η ζέστη με ανακουφίζει και τα ζεστά. Πίνω χαμομήλι. Τι άλλο να κάνω θα παρω και προβιοτικα

Similar Threads

  1. Εγκυμοσύνη και πονος και πριξημο στο έντερο.
    By Χριστίνα900 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2022, 15:10
  2. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  3. Αρρωστοφοβια με το εντερο...
    By hlias1988 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 18-01-2021, 21:36
  4. ευερεθιστο εντερο?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2020, 18:17
  5. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •