Τελικά είμαι αρρωστος - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 124
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    η ζιθρομαξ ειναι η καλυτερη αντιβιωση για τα πνευμονολογικα και αυτη που δινουν και για κοβιντ. την ειχα παρει μικρη για βρογχιτιδα.τα μουδιασματα μην τα αξιολογεις τοσο πολυ , γιατι εισαι πολυ αγχωδης με τις αρρωστιες και μπορει να ειναι νευρικο.. εμπιστευσου τους γιατρους.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η ζιθρομαξ ειναι η καλυτερη αντιβιωση για τα πνευμονολογικα και αυτη που δινουν και για κοβιντ. την ειχα παρει μικρη για βρογχιτιδα.τα μουδιασματα μην τα αξιολογεις τοσο πολυ , γιατι εισαι πολυ αγχωδης με τις αρρωστιες και μπορει να ειναι νευρικο.. εμπιστευσου τους γιατρους.
    ακροαστικά ο γιατρός δεν μου βρήκε τίποτα. Άρα ότι είναι, είναι στο λαιμό. Έχω ακόμα μπροστά μου το χάπι, φοβάμαι πάρα πολύ. Μπορεί να προκαλέσει έμφραγμα λέει. Μάλλον θα κλείσω τηλεσυνεδρία με άλλο γιατρό. Θα ένιωθα πιο ασφαλής αν έπαιρνα μια αντιβίωση που ξέρω, παρά αυτή.

    Την παίρνουν με φαγητό;

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μίλησα με μία άλλη γιατρό τηλεφωνικά και μου είπε να πάρω την αντιβίωση και να ακολουθήσω τις οδηγίες του τελευταίου γιατρού και ότι αυτό που διαβάζω είναι μηδαμινός κίνδυνος σε σχέση με όσα θα μπορούσα να πάθω λέει αν δεν την πάρω. Δεν ξέρω. Η αδερφή μου υποστηρίζει ότι είχε πάθει φαρρυγγίτιδα το χειμώνα και της περάσε μετά από πολύ καιρό και είχε και αυτή πυρετό και δεν πήρε τίποτα. Αν δεν πάρω τίποτα λέτε να πάθω ενδοκαρδίτιτδα; Προς το παρόν όπως είπα με ενοχλεί μόνο ένα γαργαλητό από φλέματα κυρίως το βράδυ όταν κοιμάμαι. Με προβληματίζει το ότι είχα ανεβάσει πυρετό ξανά μετά από μέρες, αν όντως ήταν πυρετός αυτό.
    Σκέφτομαι να πάρω τη δόση της αντιβίωσης τώρα, αλλά ποιος ξέρει αν δεν θα φοβάμαι αύριο να πάρω τη δεύτερη; Άρα αν την ξεκινήσω και αυτήν και μετά τη διακόψω, θα καταλήξω να δημιουργήσω έναν υπερ ιό που θα με σκοτώσει και ίσως εξαπλωθεί σε μια νέα πανδημία.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μίλησα με μία άλλη γιατρό τηλεφωνικά και μου είπε να πάρω την αντιβίωση και να ακολουθήσω τις οδηγίες του τελευταίου γιατρού και ότι αυτό που διαβάζω είναι μηδαμινός κίνδυνος σε σχέση με όσα θα μπορούσα να πάθω λέει αν δεν την πάρω. Δεν ξέρω. Η αδερφή μου υποστηρίζει ότι είχε πάθει φαρρυγγίτιδα το χειμώνα και της περάσε μετά από πολύ καιρό και είχε και αυτή πυρετό και δεν πήρε τίποτα. Αν δεν πάρω τίποτα λέτε να πάθω ενδοκαρδίτιτδα; Προς το παρόν όπως είπα με ενοχλεί μόνο ένα γαργαλητό από φλέματα κυρίως το βράδυ όταν κοιμάμαι. Με προβληματίζει το ότι είχα ανεβάσει πυρετό ξανά μετά από μέρες, αν όντως ήταν πυρετός αυτό.
    Σκέφτομαι να πάρω τη δόση της αντιβίωσης τώρα, αλλά ποιος ξέρει αν δεν θα φοβάμαι αύριο να πάρω τη δεύτερη; Άρα αν την ξεκινήσω και αυτήν και μετά τη διακόψω, θα καταλήξω να δημιουργήσω έναν υπερ ιό που θα με σκοτώσει και ίσως εξαπλωθεί σε μια νέα πανδημία.
    Οι αμυγδαλες χτυπάνε καρδιά έτσι μου είχε πει ένας γιατρός.και ναι αν δεν την πάρεις μπορείς να πάθεις.μη παίζεις με την υγεία σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Οι αμυγδαλες χτυπάνε καρδιά έτσι μου είχε πει ένας γιατρός.και ναι αν δεν την πάρεις μπορείς να πάθεις.μη παίζεις με την υγεία σου.


    Δεν νομίζω ότι ήταν ποτέ οι αμυγδαλές μου, αυτό που ειδε η πρώτ γιατρός ήταν πέτρες, που έχω συχνά. Έχουν φύγει πια. Επίσης η δοσολογία της αντιβίωσης που μου έγραψε αυτός ο γιατρός είναι δύο χάπια σήμερα και μετά ένα την ημέρα. Δύο δεν παίρνω με τίποτα. Θα πάρω ένα τώρα να δοκιμάσω.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γράφει ότι μπορεί να προκαλέσει θανάσιμη αρρυθμία αυτή η αντιβίωση. Δεν ξέρω. Να έχω ενδοκαρδίτιδα χωρίς πυρετό μου φαίνεται δύσκολο. Δεν ξέρω, φοβάμαι να την πάρω. Και αν πάρω ένα χάπι ενώ μου είπε δύο μήπως υπάρξει πάλι πρόβλημα. Επίσης λέει ότι δεν πρέπει να λαμβάνεαι μαζί με αντιόξινα. Εγώ έχω πάρει το πρωί. Και το είχα πει και στο γιατρό ότι παίρνω και μου είπε ότι δεν πειράζει.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μίλησα με μία άλλη γιατρό τηλεφωνικά και μου είπε να πάρω την αντιβίωση και να ακολουθήσω τις οδηγίες του τελευταίου γιατρού και ότι αυτό που διαβάζω είναι μηδαμινός κίνδυνος σε σχέση με όσα θα μπορούσα να πάθω λέει αν δεν την πάρω. Δεν ξέρω. Η αδερφή μου υποστηρίζει ότι είχε πάθει φαρρυγγίτιδα το χειμώνα και της περάσε μετά από πολύ καιρό και είχε και αυτή πυρετό και δεν πήρε τίποτα. Αν δεν πάρω τίποτα λέτε να πάθω ενδοκαρδίτιτδα; Προς το παρόν όπως είπα με ενοχλεί μόνο ένα γαργαλητό από φλέματα κυρίως το βράδυ όταν κοιμάμαι. Με προβληματίζει το ότι είχα ανεβάσει πυρετό ξανά μετά από μέρες, αν όντως ήταν πυρετός αυτό.
    Σκέφτομαι να πάρω τη δόση της αντιβίωσης τώρα, αλλά ποιος ξέρει αν δεν θα φοβάμαι αύριο να πάρω τη δεύτερη; Άρα αν την ξεκινήσω και αυτήν και μετά τη διακόψω, θα καταλήξω να δημιουργήσω έναν υπερ ιό που θα με σκοτώσει και ίσως εξαπλωθεί σε μια νέα πανδημία.
    σταματα να αυτοσχεδιαζεις και κανε αυτο που ειπαν οι γιατροι, χωρις να σκεφτεσαι.
    αν το παρεις, μην το διακοψεις.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πώς γίνεται όλο το ίντερνετ να λέει ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση αντιβίωσης σε λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού ομως; Ακόμα και αμυγδαλίτιδα. Δδλ είναι τόσο περίεργο να με ενοχλεί ο λαιμός 9 μέρες μετα;

    Έχω ήδη αυξημένους παλμούς σήμερα, λέει ότι μπορεί να τους αυξήσει μέχρι και 200 παλμούς το λεπτό. Γιατί να το ρισκάρω; Γιατί μου έγραψε αυτη την κωλοαντιβίωση ενώ του είπα ότι κάνω ταχυκαρδίες; Σκέφτομαι να τον πάρω τηλέφωνο αλλά μάλλον θα νευριάσει που δεν την πήρα. Τον είχα πάρει χθες και του είπα ότι θα την ξεκινήσω χθες.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Το μονο σου συμπτωμα τωρα ειναι ο πονος στα λαιμα και τα φλεμματα; Δεν εχεις πυρετο; Γιατι σου παν οτι πρεπει να την παρεις σωνει και ντε; Δεν συζητας παλι μαζι τους τις ανησυχιες σου;

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Σε ολα τα.φαρμακα.αν διαβασεις τος παρενεργειες, τρελαινεσαι. Αλλα αν δεις οι πολυ σοβαρες παρενεργειες ειναι εξαιρετικα εως μηδαμινα πιθανες.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Το μονο σου συμπτωμα τωρα ειναι ο πονος στα λαιμα και τα φλεμματα; Δεν εχεις πυρετο; Γιατι σου παν οτι πρεπει να την παρεις σωνει και ντε; Δεν συζητας παλι μαζι τους τις ανησυχιες σου;


    όχι, δεν έχω πυρετό, μετριέμαι συνέχεια. Αυτό που με ανησύχησε είναι η αναζωπύρωση του πυρετού πριν τρεις μέρες, που όμως δεν είμαι 100% σίγουρος ότι επρόκειτο για αναζωπύρωση καθώς δεν επιβεβαιώθηκε από τη μέτρηση του γιατρού και είχα κάνει μέτρηση μόνο με θερμόμετρο μετώπου. Είχα πάρει ντεπόν όμως πριν έρθει ο γιατρός άρα μπορεί όντως να είχα και να έπεσε. Έκτοτε δεν ξαναπήρα ούτε ντεπόν και δεν έχω ανεβάσει πυρετό ή δέκατα. Τα φλέματα έχουν περιοριστεί αρκετά, αλλά με ενοχλούν το βράδυ κυρίως τα νιώθω σαν γαργαλητό όπως την παλινδρόμηση και ερεθίζουν την τραχεία μου. Μία μικρή βραχνάδα περιστασιακά έχω αν δεν καθαρίσω τον λαιμό μου. Δεν πονάω όταν καταπίνω, ένα μικρό γδάρσιμο νιώθω περιστασιακά.


    Ο γιατρός δεν είχε δει κάτι στο λαιμό μου όταν ήρθε. Αλλά δεδομένου ότι υπήρξε αναζωπύρωση και είχα και διάρροια εκείνη την ημέρα μου έγραψε ανιβίωση. Του μίλησα χθες και του είπα ότι θα την ξεκινήσω χθες. Δεν με ρώτησε κάτι. Φοβάμαι να τον ξαναπάρω γιατί σίγουρα θα νευριάσει. Ψάχνω να βρω άλλον γιατρό. Η γιατρός που μίλησα πριν είπε να ξεκινήσω την αντιβίωση κανονικά. Γιατί να το ρισκάρω να
    ανεβάσω παλμούς και να πάθω ανακοπή;

    Το long qt αν σου συμβεί είναι αρκετά σοβαρό. Έχω ξαναπάρει φάρμακο που το προκαλεί αλλά αυτό το γράφουν σε τόσα σάιτς και έχω πανικοβληθεί. Και ανεβάζει και τους παλμούς όπως και να 'χει.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν.ξερω τι να σου πω. Προσωπικα, ειμαι κατα της καταχρησης αντιβιωσεων αλλα δεν ειμαι γιατρος. Μιλα και με αλλον γιατρο κι αυτη τη φορα κανε ο,τι σου πει.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μίλησα τώρα με έναν από τα επείγοντα και μου είπε να έρθω από κει μόνο αν ξανακάνω πυρετό και αν δεν έχω πυρετό τώρα δεν χρειάζεται να πάρω αντιβίωση. Δεν μου φάνηκε και πολυ αξιόπιστος βέβαια. Θα πάρω πιο μετά τον γιατρό που με είδε πριν τρεις μέρες και θα του πω ψέματα ότι πήρα μία δόση αντιβίωσης και μου ανακάτεψε το στομάχι, να δω τι θα μου πει. Θα προσπαθήσω να τον πείσω να μου γράψει άλλη που έχω ξαναπάρει μπας και βρω άκρη. Και δεν είμαι και σίγουρος τι είχα εντέλει. Εγώ πύο στις αμυγδαλές δεν είδα, είχα αμυγδαλόλιθους αλλά αυτό δεν είναι πύο, μου το έχει πει στο παρελθόν και ο πνευμονολόγος μου.

    Μπορεί ήδη να έχω ενδοκαρδίτιτδα βέβαια ή να πειράχτηκαν κάποιες από τις βαλβίδες μου που έχουν ανεπάρκειες. Αλλά γιατί υποχώρησε ο πυρετός; Ίσως ανεβάσω ξανά βέβαια. Από χθες που είχα πάρει 0.50 ζάναξ και χθες που πήρα 0.15 ένιωθα καλύτερα πάντως. Σαν να ήμουν πολύ ναρκωμένος για να αγχωθώ περαιτέρω και ένιωθα και περισσότερο ξεκούραστος. Χθες το βράδυ πάντως ένιωσα πόνο στο στομάχι όταν κοιμόμουν. Μετά μου πέρασε.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να σου πω δεν πας καλυτερα σε ενα γιατρο να σε δει ξανα; Αυτοι σου δινουν αντιβιωσεις βασισμενοι αε γμωματευσεις για τις οποιες αμφιβαλεις. Βεβαια ενας γιατρος σε ειδε ξανα, ε; Αυτος σου βρηκε τιποτα;

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Να σου πω δεν πας καλυτερα σε ενα γιατρο να σε δει ξανα; Αυτοι σου δινουν αντιβιωσεις βασισμενοι αε γμωματευσεις για τις οποιες αμφιβαλεις. Βεβαια ενας γιατρος σε ειδε ξανα, ε; Αυτος σου βρηκε τιποτα;
    Με είδε πριν τρεις μέρες γιατρός, όπως είπα στο λαιμό μου δεν βρήκε κάτι πέρα από έναν ερεθισμό αλλά με ρώτησε αν η γιατρός στα επείγοντα είχε δει πύο και του είπα αυτό που μου είπε, ότι δηλαδή ισχυρίστηκε ότι είδε, αλλά ότι εγώ που το είδα και ξέρω ήταν αμυγδαλόλιθος που βγάζω συχνά αλλά προφανώς πίστεψε τη γιατρό στα επείγοντα. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ξαναπάρω την αγκμεντίν και θα μου γράψει μια άλλη για να είμαστε και σίγουροι και λόγω της διάρροιας που είχα κάνει εκείνη την ημέρα και δεν ξέραμε αν είναι λόγω της αντιβίωσης ή λόγω του ιού. Τελικά ήταν λόγω της αντιβίωσης γιατί σταμάτησε. Πού να βρω άλλον γιατρό σαββιατιάτικα, μόνο αν πάω στα επείγοντα πάλι. Αυτός που με είδε είπε πως δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό, μου είχε πει και να δουλέψω αν θέλω αρκεί να μην κουράζομαι πολύ. Αλλά του μίλησα πάλι χθες όπως είπα και του είπα ότι θα ξεκινήσω χθες την αντιβίωση και δεν με απέτρεψε ούτε με ρώτησε πώς είμαι κλπ. Άρα υποθέτω ότι θα μου πει να την πάρω έτσι κι αλλιώς. Θα τον πάρω μετά τηλ να του πω ότι μου έχει ανακατέψει το στομάχι να δούμε τι θα μου πει.

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. τελικα είμαι μονη
    By markela1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 10-10-2017, 11:15
  2. Τι είμαι τελικά?
    By lora in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2009, 11:21
  3. Αγαπη η ειμαι αρρωστος που ακομα τι σκεφτομαι
    By akishellas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2008, 21:42
  4. Τελικά δεν είμαι η μόνη...
    By Maggy_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 26-07-2007, 02:32
  5. Τι είμαι τελικά;
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •