Τελικά είμαι αρρωστος - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 124
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Γυρισαμε και ενοιωθα τρομερη κοπωση και υπνηλια ...Δεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι ανεβαζα παλμους ...Καθολου φυσιολογικο για εμενα εφοσον ειχαν περασει οι ταχυκαρδιες απο την πρωτη φορα που κολλησα κοβιντ.. ..
    Δυο τεστ ηταν να κανω για να δω απο τι αυτη η υπνηλια που την ειχα και στις εγκυμοσυνες μου
    Οποτε εκανα ενα κοβιντ γιατι ειχα προγραμματισμενο ραντεβου και με οδοντιατρο οποτε μην κολλησω και τιποτα τον ανθρωπο ..

    Βγηκε θετικο μεν ,αχνο δε ..
    Οποτε ημουν στα τελειωματα αφου ξαναεκανα μετα απο δυο μερες και ειχε βγει αρνητικο ..
    Οπως τα υπολογιζα απο τα συπτωματα που ειχα και νομιζα οτι μπορει να ηταν απο αλλο λογο ,ηταν γυρω στο 10ημερο που βγηκα αρνητικη

    Ο λαιμος μου με ενοχλουσε αλλα ελεγα οτι ηταν απο το κλιματιστικο αφου το παθαινω αρκετα συχνα ...
    Κι εγώ είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα αλλά έκανα τρία ράπιντ και ήταν αρνητικά. Αν και έχω διαβάσει ότι μπορεί να βγουν αρνητικά και να χρειαστεί μοριακό. Τέλος πάντων. Σήμερα νιώθω καλύτερα, κοιμήθηκα (πήρα μισό του μισού ζάναξ 0.25 τελικά για να μην το διακινδινεύσω), ο λαιμός μου μού πέρασε, μόνο περιστασιακά έχω φλέματα, κυρίως το πρωί. Την αντιβίωση δεν την ξαναπήρα γιατί μου έφερνε φοβερή αναγούλα. Σκέφτομαι να πάρω ακόμα δύο δόσεις για να είμαι σίγουρος.

    Τα ζωτικά μου είναι καλά, αλλά οι παλμοί μου είναι αρκετά χαμηλοί. Ακόμα και τώρα που είμαι στη δουλειά έχω 65. Καλύτερα από ταχυπαλμία βέβαια, αλλά τους προτιμώ πάντα γύρω στους 70+. Σταθερά έχω πόνους αριστερά. Δεν ξέρω αν είναι το αυχενικό ή καρδιά. Δεν θα ξαναπάρω ντεπόν σήμερα όμως, τις τελευταίες μέρες παίρνω σχεδόν κάθε μέρα.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κι εγώ είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα αλλά έκανα τρία ράπιντ και ήταν αρνητικά. Αν και έχω διαβάσει ότι μπορεί να βγουν αρνητικά και να χρειαστεί μοριακό. Τέλος πάντων. Σήμερα νιώθω καλύτερα, κοιμήθηκα (πήρα μισό του μισού ζάναξ 0.25 τελικά για να μην το διακινδινεύσω), ο λαιμός μου μού πέρασε, μόνο περιστασιακά έχω φλέματα, κυρίως το πρωί. Την αντιβίωση δεν την ξαναπήρα γιατί μου έφερνε φοβερή αναγούλα. Σκέφτομαι να πάρω ακόμα δύο δόσεις για να είμαι σίγουρος.

    Τα ζωτικά μου είναι καλά, αλλά οι παλμοί μου είναι αρκετά χαμηλοί. Ακόμα και τώρα που είμαι στη δουλειά έχω 65. Καλύτερα από ταχυπαλμία βέβαια, αλλά τους προτιμώ πάντα γύρω στους 70+. Σταθερά έχω πόνους αριστερά. Δεν ξέρω αν είναι το αυχενικό ή καρδιά. Δεν θα ξαναπάρω ντεπόν σήμερα όμως, τις τελευταίες μέρες παίρνω σχεδόν κάθε μέρα.
    Kαλημερα !

    Την αντιβιωση θα την παρεις 8 μερες σιγουρα Αντωνη και μην κανεις πειραματα .
    Δεν ειναι τυχαιο οτι την δινουν τοσες μερες γιατι αν δεν κανεις κανονικα την θεραπεια σου το μικροβιο αποκτα περισσοτερη ανθεκτικοτητα ..

    Αυτο ειναι νομος με τις αντιβιωσεις 8 με 10 μερες ασχετα αν δεν νοιωθεις καλυτερα απο τις πρωτες μερες ..

    Να παίρνεις γαστροπροστασια και προβιοτικα οταν λαμβανεις αντιβιωση .Αυτο κανω και εγω και δεν με πειραζει τιποτα πλεον ουτε στομαχι ουτε εντερο .

    Ειδες που τελικα περασε και εισαι μια χαρα ?
    Ολα στο μυαλο ειναι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σκιουρακι, περαστικα, αλλα την αντιβιωση, αν δεν την παρεις ολη, ολο τον κυκλο που σου λεει ο γιατρος, ειναι σαν να μην πηρες καθολου. δεν σου προσφερει καμια προστασια. αδικα ταλαιπωρεις το στομαχι σου με 1-2 χαπια και μετα την κοβεις...
    αν εχεις προβλημα με το στομαχι, ζητα βοηθητικα χαπια που ειναι για να προστατευεις το ευαισθητο στομαχι οταν παιρνεις φαρμακα.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα την πήρα, θα προσπαθήσω να τη συνεχίσω γιατί παλι σήμερα με ενοχλεί ο λαιμός, ο φαρυγγας κατά βάση, αλλά μου κάνει φοβερή ναυτία. Είμαι με κόκα κολα αγκαλιά για να μην ξερασω, αν και αποφεύγω τα αναψυκτικά και λόγω καφεΐνης που περιέχει φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να κοιμηθώ παλι. Γαστροπροστασια παίρνω, σήμερα δεν πρόλαβα, αλλά χθες πήρα. Θα πάρω ίσως το βράδυ ένα χάπι πριν την επομενη δοση της αντιβίωσης.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σήμερα την πήρα, θα προσπαθήσω να τη συνεχίσω γιατί παλι σήμερα με ενοχλεί ο λαιμός, ο φαρυγγας κατά βάση, αλλά μου κάνει φοβερή ναυτία. Είμαι με κόκα κολα αγκαλιά για να μην ξερασω, αν και αποφεύγω τα αναψυκτικά και λόγω καφεΐνης που περιέχει φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να κοιμηθώ παλι. Γαστροπροστασια παίρνω, σήμερα δεν πρόλαβα, αλλά χθες πήρα. Θα πάρω ίσως το βράδυ ένα χάπι πριν την επομενη δοση της αντιβίωσης.
    η κοκα κολα κανει πολυ κακο στο στομαχι...
    επισης, δεν ειναι ολα τα αντιβιωτικα το ιδιο ερεθιστικα στο στομαχι.συζητα με τον γιατρο, μηπως μπορει να στην αλλαξει. αν δεν την παρεις ΟΛΗ ομως, αδικα ταλαιπωρεις το στομαχι σου. δεν κανει τιποτε. εκπαιδευει τους ιους σου, μονο...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ανέβασα πάλι πυρετο ! 37.5 έχω αυτή τη στιγμή. Έχω σογουρα μικρόβιο στην καρδιά. Μίλησα με έναν γιατρό που με έβλεπε παλιά και είπε να περιμένω πώς θα εξελιχθεί και αν ανεβάσω πιο υψηλό πυρετό να ξαναπάω στο γιατρό. Φοβαμαι ότι πεθαίνω.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ανέβασα πάλι πυρετο ! 37.5 έχω αυτή τη στιγμή. Έχω σογουρα μικρόβιο στην καρδιά. Μίλησα με έναν γιατρό που με έβλεπε παλιά και είπε να περιμένω πώς θα εξελιχθεί και αν ανεβάσω πιο υψηλό πυρετό να ξαναπάω στο γιατρό. Φοβαμαι ότι πεθαίνω.
    ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.
    αν ανεβασεις περισσοτερο πυρετο, θα ξαναπας στον γιατρο, οπως σου ειπε και θα το δειτε.

  8. #68
    Απλά δεν έκανες αυτό που έπρεπε κ " ξεχνουσες" να πάρεις την αντιβίωση, πήγαινε λοιπόν πάλι στον γιατρό κ την καινούρια αντιβιωση να την πάρεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ όπως πρέπει!

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έκανα και διάρροια σήμερα, δεν ξέρω αν είναι λόγω της αντιβίωσης ή του μικροβίου. Ήρθα σε ένα δωμάτιο και ξάπλωσα για ένα διώρο, τώρα έχω 37.1 έως 37.4. Φοβάμαι πως θα ανέβει. Ίσως πάρω και ένα ντεπόν, αλλά προς το παρόν το αφήνω γιατί θέλω να δω αν θα ανέβει.

    Λέτε να πάω έτσι κι αλλιώς στο γιατρό να με ξαναδουν; Την αντιβίωση την πήρα σήμερα το πρωί, θα την πάρω και το βράδυ και θα τελειώσω κανονικά και τα δύο κουτιά, αν ζήσω βέβαια. Ένας έφηβος εδώ στο νησί είχε μπει με υψηλό πυρετό στο νοσοκομείο, νοσηλεύτηκε για λίγες ημέρες, ο πυρετός έπεσε για μία μέρα, πήρε εξιτήριο, γύρισε σπίτι του και μετά ανέβηκε ξανά ο πυρετός ξαναπήγ στο νοσοκομείο, μεταφέρθηκε στην κλινική παίδων και κατέληξε να πεθάνει γιατί το μικρόβιο είχε πάει στην καρδιά του και έκανε επιπλοκές λόγω πυρετού. Φοβάμαι πως έχω πάθει ήδη ενδοκαρδίτιδα ή πως έχω κάποιο πολύ ισχυρό μικρόβιο ή ακόμα και κορωνοιό. Ή ποιος ξέρει, μπορεί να είχε μικρόβιο και παράλληλα να κόλλησα και κόβιντ. Τα φλέματα έχουν σταματήσει. Πολύ περίεργα όλα αυτά.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάλεσα γιατρό τελικά. Περιμένω να ερθει

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Καλα εκανες για να.ηρεμησεις

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν ειμαι αισιόδοξος. Επίσης ίσως χρειαστεί να νοσηλευτω και δεν ξέρω τι θα κάνω με τις γάτες. Η δικιά μου είναι πάλι με ουλιτιδα, αν δεν γυρίσω σήμερα σπιτι (σκέφτομαι να κοιμηθώ στο ξεν για να μην μετακινούμαι) θα στείλω την αδεφη μου να τους βάλει τροφή αλλά ξέρω ότι εκείνη δεν πρόκειται να φάει. Θέλει να τηνπιεσω για να φαει. Έφαγε μόνο λίγο σήμερα το πρωί. Θα με περιμένουν τα καημένα. Αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω διαδρομή σήμερα. Και ίσως προτείνει και ο γιατρός να μπω στο νοσοκομείο. Αυτό το θερμόμετρο είναι μετώπου, δεν είναι πολύ αξιόπιστο, μια με δείχνει 38, μια 37.5. Δέκατα έχω σίγουρα όπως και να 'χει. Τα γατιά μου σκέφτομαι, τι θα απογίνουν.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ειμαι αισιόδοξος. Επίσης ίσως χρειαστεί να νοσηλευτω και δεν ξέρω τι θα κάνω με τις γάτες. Η δικιά μου είναι πάλι με ουλιτιδα, αν δεν γυρίσω σήμερα σπιτι (σκέφτομαι να κοιμηθώ στο ξεν για να μην μετακινούμαι) θα στείλω την αδεφη μου να τους βάλει τροφή αλλά ξέρω ότι εκείνη δεν πρόκειται να φάει. Θέλει να τηνπιεσω για να φαει. Έφαγε μόνο λίγο σήμερα το πρωί. Θα με περιμένουν τα καημένα. Αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω διαδρομή σήμερα. Και ίσως προτείνει και ο γιατρός να μπω στο νοσοκομείο. Αυτό το θερμόμετρο είναι μετώπου, δεν είναι πολύ αξιόπιστο, μια με δείχνει 38, μια 37.5. Δέκατα έχω σίγουρα όπως και να 'χει. Τα γατιά μου σκέφτομαι, τι θα απογίνουν.
    Εσυ εχεις ξεπερασει και μενα σε καταστροφολογια. Μην προτρεχεις. Ασε πρωτα να χρειαστεις νοσηλεια και θα βρθει λυση μετα. Να δεις που ολα θα πανε καλα. Δεν ειναι πολυ ψηλος ο πυρετος σου.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σκέφτομαι ν μην πάω σπιτι σήμερα, νιώθω πολύ κουρασμενος. Και η συγκεκριμένη γάτα δεν πρόκειται να φάει αν δεν παω. Άργησε και ο γιατρός, είπε σαρανταλεπτο, έχει περάσει μια ώρα. Εχω αίσθημα παλμών και βαρος. Όλα πάνε στραβά τελευταια.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν εχεις κανεναν να παει να την ταισει;

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. τελικα είμαι μονη
    By markela1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 10-10-2017, 11:15
  2. Τι είμαι τελικά?
    By lora in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2009, 11:21
  3. Αγαπη η ειμαι αρρωστος που ακομα τι σκεφτομαι
    By akishellas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2008, 21:42
  4. Τελικά δεν είμαι η μόνη...
    By Maggy_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 26-07-2007, 02:32
  5. Τι είμαι τελικά;
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •