Τελικά είμαι αρρωστος - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 124
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα στείλω την αδερφή μου να τους βάλει, αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να φάει. Η άλλη εναλλακτική είναι να με πετάξει η αδερφή μου να τα ταΐσω εγω,αλλα δεν ξερω αν είναι ασφαλές να μετακινηθω. Θα ρωτήσω το γιατρό. Ακόμα να έρθει.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Θα στείλω την αδερφή μου να τους βάλει, αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να φάει. Η άλλη εναλλακτική είναι να με πετάξει η αδερφή μου να τα ταΐσω εγω,αλλα δεν ξερω αν είναι ασφαλές να μετακινηθω. Θα ρωτήσω το γιατρό. Ακόμα να έρθει.
    Μην ανησυχεις, και να.μη φαει δεν θα παθει τιποτα για μια φορα.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικά θα γυρίσω σπίτι. Ο γιατρός με βρήκε μια χαρά. Στο δικό του θερμόμετρο, όταν ήρθε είχα 36.3. Δεν ξερω πώς γίνεται. Θα μου γραψει άλλη αντιβίωση όπως και να 'χει και μου είπε να ξεκουραστώ. Φυσικά εδώ όλοι με βρίζουν και λενε οτι δεν εχω τίποτα. Και είχα πει στον πατέρα μου να αφήσει λεφτά για να πληρώσω το γιατρό και δεν μου άφησε και αναγκάστηκα να τον πληρώσω με ένα 30ευρω χαρτονομισματα και τα υπόλοιπα σε ψιλά από την ταμειακή μηχανή. Και αύριο θα φωνάζει ο πατέρας μου που πήρα τα ψιλά γιατί έχει έλλειψη και θα λένε ότι σκορπαω λεφτά άδικα επειδή αν δεν με δουν σε φορείο δεν αξίζω να ξεκουραστώ και να χρειαστώ γιατρό. Είναι πολύ άσχημο το κλίμα τις τελευταίες ημέρες στη δουλεια.

    Πάντως πριν αισθανόμουν χάλια. Από την ώρα που πήρα το ντεπον κάπως συνήλθα.
    Last edited by Skiouros8; 18-08-2022 at 08:42.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα ξύπνησα με πράσινα φλεματα ανακατα με αιμα. Ο γιατρός είχε πει ότι θα μου γράψει καινουργια αντιβίωση αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα μήνυμα. Και φοβάμαι και να την πάρω την καινούργια. Μου είπε ότι θα πάρω δύο χάπια μαζί. Δεν έχω ξαναπαρει την ουσία που μου είπε. Ισως παρω απλα στρεπσιλ. Ή ισως να συνεχισω την αγκμεντιν. Είμαι και χάλια ψυχολογικά λόγω της γατας. Δεν θα χαλαρώσω αυτό το καλοκαίρι.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σήμερα ξύπνησα με πράσινα φλεματα ανακατα με αιμα. Ο γιατρός είχε πει ότι θα μου γράψει καινουργια αντιβίωση αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα μήνυμα. Και φοβάμαι και να την πάρω την καινούργια. Μου είπε ότι θα πάρω δύο χάπια μαζί. Δεν έχω ξαναπαρει την ουσία που μου είπε. Ισως παρω απλα στρεπσιλ. Ή ισως να συνεχισω την αγκμεντιν. Είμαι και χάλια ψυχολογικά λόγω της γατας. Δεν θα χαλαρώσω αυτό το καλοκαίρι.
    Αχ βρε Αντώνη περαστικά σου..Σου πα ότι θα σε ταλαιπωρήσει αφού δεν έβαζες κωλο κάτω.Ελπιζω τώρα να ξεκουραστείς επαρκώς και να αναρρώσεις σύντομα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    αυτο με την augmentin δεν το καταλαβα... δηλαδη, τηνε χεις σταματησει και απλα θα συνεχισεις να την παιρνεις;;;
    δεν δουλευει ετσι η αντιβιωση, αδικα θα φορτωσεις το στομαχι σου με χαπια. η αντιβιωση αν δεν την παρεις ΟΛΗ και ακριβως στα διαστηματα που σου ειπε ο γιατρος, ειναι σαν να μην την πηρες...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο με την augmentin δεν το καταλαβα... δηλαδη, τηνε χεις σταματησει και απλα θα συνεχισεις να την παιρνεις;;;
    δεν δουλευει ετσι η αντιβιωση, αδικα θα φορτωσεις το στομαχι σου με χαπια. η αντιβιωση αν δεν την παρεις ΟΛΗ και ακριβως στα διαστηματα που σου ειπε ο γιατρος, ειναι σαν να μην την πηρες...
    Δεν ξέρω όλα αυτά με αγχωσαν. Με έχει πιάσει και ο αυχένας μου πάλι και ζαλιζομαι. Έχω και αίσθημα παλμών. Ίσως πειραχτηκε η καρδιά μου.

    Τι εννοείς σχετικά με την αντιβίωση; Αν την παρω δλδ ξανά και την τελειώσω θα μου κάνει κακο; Ο γιατρός που με είδε χθες μου έγραψε άλλη, το βράδυ θα την πάρω από το φαρμακείο. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξης: την ημέρα που πήγα στο νοσοκομείο το θερμόμετρο μετώπου συμβαδιζε στη μέτρηση με το θερμόμετρο μασχαλης. Αλλά τις επόμενες ημέρες, όπως και εχθές, το θερμόμετρο μετώπου με δείχνει είτε με δέκατα είτε με πυρετό ενώ το θερμόμετρο μασχαλης, και το δικό μου και του γιατρού χθες, με δείχνουν 36 και κάτι. Τι να πιστέψω;

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    λάθος, διπλό ποστ

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι θα κάνατε στη θέση μου; Να ξεκινήσω την καινούργια αντιβίωση; Ο λαιμός μου δεν με πονάει, μόνο νιώθω ένα ελαφρύ γδάρσιμο και κάποιες φορές τον νιώθω να κλείνει σαν να είναι ερεθισμένος, το ίδιο συναίσθημα που νιώθω όταν έχω παλινδρόμηση. Φλέματα βγάζω το πρωί κιτρινωπά. Τι να κάνω; Η αντιβίωση που μου έγραψε είναι για τέσσερις μέρες. Πρώτη φορά θα την παρω, φοβάμαι ότι θα κανω αλλεργία. Επίσης χθες αναγκάστικα να πάρω ζάναξ 0.25 ολόκληρο +ακόμα ένα μισό γιαι δεν μπορούσα να κοιμηθώ πάλι. Φοβάμαι ότι θα κάνουν αλληλεπίδραση ή θα με πειράξει στην καρδιά, παρόλο που ο γιατρός είπε ότι μπορώ να τα πάρω κανονικά +ντεπόν. Σημερα νιώθω καλύτερα από άποψη κούρασης γιατί παρόλο που κοιμήθηκα στις 3+ και ξύπνησα στις 9, αφότου τάισα τις γάτες ξανακοιμήθηκα για καμιά ώρα ακόμα.

    Επίσης φοβάμαι αυτό που είπατε για τις αντιβιώσεις, ίσως τώρα που θα πάρω καινούργια αντιβίωση απλώς να τρέφω κι άλλο τον φονικό άγνωστο ιό που έχω.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρω όλα αυτά με αγχωσαν. Με έχει πιάσει και ο αυχένας μου πάλι και ζαλιζομαι. Έχω και αίσθημα παλμών. Ίσως πειραχτηκε η καρδιά μου.

    Τι εννοείς σχετικά με την αντιβίωση; Αν την παρω δλδ ξανά και την τελειώσω θα μου κάνει κακο; Ο γιατρός που με είδε χθες μου έγραψε άλλη, το βράδυ θα την πάρω από το φαρμακείο. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξης: την ημέρα που πήγα στο νοσοκομείο το θερμόμετρο μετώπου συμβαδιζε στη μέτρηση με το θερμόμετρο μασχαλης. Αλλά τις επόμενες ημέρες, όπως και εχθές, το θερμόμετρο μετώπου με δείχνει είτε με δέκατα είτε με πυρετό ενώ το θερμόμετρο μασχαλης, και το δικό μου και του γιατρού χθες, με δείχνουν 36 και κάτι. Τι να πιστέψω;
    δεν ξερω ποσα χαπια πηρες.
    το θερμομετρο του γιατρου να πιστεψεις.
    στην θεση σου θα ελεγα ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ποσα χαπια πηρα απο την αλλη αντιβιωση και σε τι διαστηματα και θα ρωτουσα αν κατι απο αυτα επηρρεαζει την νεα αντιβιωση ή την υγεια μου.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω ποσα χαπια πηρες.
    το θερμομετρο του γιατρου να πιστεψεις.
    στην θεση σου θα ελεγα ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ποσα χαπια πηρα απο την αλλη αντιβιωση και σε τι διαστηματα και θα ρωτουσα αν κατι απο αυτα επηρρεαζει την νεα αντιβιωση ή την υγεια μου.


    Το θερμόμετρο του γιατρού τη μέρα που έλεγα ότι αναζωπυρώθηκε ο πυρετός έδειξε 36.4. Αλλά είχα πάρει ντεπόν 40 λεπτά πριν έρθει, δεν ξέρω μήπως έπεσε στο μεταξύ ο πυρετός αν όντως είχα. Του μετώπου μετά από δοκιμές που έκανα δείχνει σχετικά ανεβασμένη. Αλλά την ημέρα που είχα όντως πυρετό, τότε που πήγα στο νοσοκομείο, έδειξε την ίδια ακριβώς θερμοκρασία με το θερμόμετρο μασχάλης του νοσοκομείου.


    Ο γιατρός ξέρει ποια αντιβίωση έπαιρνα πριν. Μου έγραψε καινούργια όπως είπα, την οποία πλέον φοβάμαι να πάρω γιατί διάβασα ότι μπορεί να προκαλέσει και θανατηφόρα αρρυθμία. Θα δω. Δεν ξέρω. Θεωρείται πως είμαι σοβαρά; Διαβάζω πως οι περισσότερες λιμωξεις του ανώτερου αναπνευστικού περνάνε εντός μίας εβδομάδας. Εγώ σήμερα είμαι στην 8η ημέρα. Δεν είναι ότι πονάω όπως την πρωτη, απλώς έχω ακόμα έναν μικρό ερεθισμό στο λαιμό και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό κι αν πρέπει να με ανησυχεί.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το θερμόμετρο του γιατρού τη μέρα που έλεγα ότι αναζωπυρώθηκε ο πυρετός έδειξε 36.4. Αλλά είχα πάρει ντεπόν 40 λεπτά πριν έρθει, δεν ξέρω μήπως έπεσε στο μεταξύ ο πυρετός αν όντως είχα. Του μετώπου μετά από δοκιμές που έκανα δείχνει σχετικά ανεβασμένη. Αλλά την ημέρα που είχα όντως πυρετό, τότε που πήγα στο νοσοκομείο, έδειξε την ίδια ακριβώς θερμοκρασία με το θερμόμετρο μασχάλης του νοσοκομείου.


    Ο γιατρός ξέρει ποια αντιβίωση έπαιρνα πριν. Μου έγραψε καινούργια όπως είπα, την οποία πλέον φοβάμαι να πάρω γιατί διάβασα ότι μπορεί να προκαλέσει και θανατηφόρα αρρυθμία. Θα δω. Δεν ξέρω. Θεωρείται πως είμαι σοβαρά; Διαβάζω πως οι περισσότερες λιμωξεις του ανώτερου αναπνευστικού περνάνε εντός μίας εβδομάδας. Εγώ σήμερα είμαι στην 8η ημέρα. Δεν είναι ότι πονάω όπως την πρωτη, απλώς έχω ακόμα έναν μικρό ερεθισμό στο λαιμό και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό κι αν πρέπει να με ανησυχεί.
    καλημερα σκιουρακι.
    πως εισαι σημερα;
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι στα 40 λεπτα, εχει δρασει το ντεπον. πιθανον γι αυτο να ειχαν διαφορα οι μετρησεις.

    εφοσον ξερει ο γιατρος και για την προηγουμενη αντιβιωση και ποσα χαπια πηρες, μην ανησυχεις.
    αυτο που δεν ξερω, ειναι αν ο γιατρος θεωρουσε οτι επρεπε να παρεις αντιβιωση, ή την ζητησες εσυ καισ τηνε δωσε καλου- κακου..
    σε καθε περιπτωση, να την παρεις κανονικα. μην κανεις πειραματα με διακοπές.
    οχι, δεν θεωρω οτι εισαι σοβαρα. αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα σε λοιμωξεις του αναπνευστικου. εφοσον εισαι σε επικοινωνια με γιατρο, να εισαι ησυχος.
    εγω οταν με γρατσουναει ο λαιμος κανω γαργαρες με εξαλεν, πριν με πονεσει, και περναει αμεσως.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα σκιουρακι.
    πως εισαι σημερα;
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι στα 40 λεπτα, εχει δρασει το ντεπον. πιθανον γι αυτο να ειχαν διαφορα οι μετρησεις.

    εφοσον ξερει ο γιατρος και για την προηγουμενη αντιβιωση και ποσα χαπια πηρες, μην ανησυχεις.
    αυτο που δεν ξερω, ειναι αν ο γιατρος θεωρουσε οτι επρεπε να παρεις αντιβιωση, ή την ζητησες εσυ καισ τηνε δωσε καλου- κακου..
    σε καθε περιπτωση, να την παρεις κανονικα. μην κανεις πειραματα με διακοπές.
    οχι, δεν θεωρω οτι εισαι σοβαρα. αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα σε λοιμωξεις του αναπνευστικου. εφοσον εισαι σε επικοινωνια με γιατρο, να εισαι ησυχος.
    εγω οταν με γρατσουναει ο λαιμος κανω γαργαρες με εξαλεν, πριν με πονεσει, και περναει αμεσως.
    Τυχερή εισαι...εγώ στον κοβιντ πήγα να κάνω γάργαρα με εξαλεν και έκανα εμετό από τότε δεν ξαναδοκιμάσα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τυχερή εισαι...εγώ στον κοβιντ πήγα να κάνω γάργαρα με εξαλεν και έκανα εμετό από τότε δεν ξαναδοκιμάσα
    για κοβιντ, δεν ξερω να σου πω την αληθεια. εν γνωσει μου, δεν περασα ποτε. ή κολλησα ασυμπτωματικά, η καθολου. ελεγα για κοινες λοιμωξεις.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα σκιουρακι.
    πως εισαι σημερα;
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι στα 40 λεπτα, εχει δρασει το ντεπον. πιθανον γι αυτο να ειχαν διαφορα οι μετρησεις.

    εφοσον ξερει ο γιατρος και για την προηγουμενη αντιβιωση και ποσα χαπια πηρες, μην ανησυχεις.
    αυτο που δεν ξερω, ειναι αν ο γιατρος θεωρουσε οτι επρεπε να παρεις αντιβιωση, ή την ζητησες εσυ καισ τηνε δωσε καλου- κακου..
    σε καθε περιπτωση, να την παρεις κανονικα. μην κανεις πειραματα με διακοπές.
    οχι, δεν θεωρω οτι εισαι σοβαρα. αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα σε λοιμωξεις του αναπνευστικου. εφοσον εισαι σε επικοινωνια με γιατρο, να εισαι ησυχος.
    εγω οταν με γρατσουναει ο λαιμος κανω γαργαρες με εξαλεν, πριν με πονεσει, και περναει αμεσως.
    Εκείνη την ημέρα δεν είχα μετρηθεί με δικό μου μασχάλης. Δεν ξέρω, ελπίζω να μην είχα πυρετό. Όπως και να 'χει, ο γιατρός όταν με εξέτασε είπε ότι δεν βλέπει κάτι το ιδιαίτερο, την αντιβίωση μου την έγραψε γιατί του είπα ότι η γιατρός στα επείγοντα είχε δει και λίγο πύο στις αμυγδαλές και επίσης λόγω της διάρροιας που δεν ξέραμε τότε αν είναι από την πρώτη αντιβίωση ή λόγω του ιού (τελικά ήταν από την πρώτη αντιβίωση καθώς σταμάτησε όταν σταμάτησα να την παίρνω) καθώς και για το γεγονός ότι ο λαιμός μου με έγδαιρνε ακόμα περιστασιακά.

    Να σημειωθεί πως ξέρει πώς το κόλλησα. Ένα αντιόξινο είχε πέσει μέσα στο σακίδιο μου, στο τσεπάκι που βάζω τα λεφτά και το πήρα γιατί ήταν το βράδυ που είχα φοβερή τάση για εμετό και νόμιζα ότι δεν είχα άλλο (τελικά ειχα ακόμα ένα ολόκληρο κουτί). Από εκεί πρέπει να μεταφέρθηκαν τα βακτήρια. Τώρα έχουν κάνει κάποιου είδους αποικία στο λαιμό μου.

    Το βράδυ με ενοχλεί ο λαιμός από τα φλέματα. Μπορεί να είναι και μετά βίας κίτρινα, αλλά με ενοχλούν όπως με ενοχλεί η παλινδρόμηση, μου ερεθίζουν την τραχεία και με κάνουν νευρικό με αποτελέσμα να κοιμάμαι ανήσυχα. Μετριέμαι συνεχώς μήπως ανεβάσω πυρετό, ευτυχώς ως τώρα δεν ξανανέβασα. Οι παλμοί μου σήμερα είναι λίγο αυξημένοι. Η αντιβίωση που μου έγραψε εκείνος είναι η zithromax και γράφει ότι μπορεί να προκαλέσει αιφνίδιο θάνατο και να λαμβάνεται με προσοχή σε άτομα που έχουν προιστορία με καρδιακές αρρυθμίες ή άλλες καρδιακές παθήσεις. Φοβάμαι πολύ να την πάρω, αλλά παράλληλα φοβάμαι ότι έχω αναπτύξει ενδοκαρδίτιδα. Χθες και προχθές αισθάνθηκα ένα μούδιασμα στο κέντρο του στήθους, όχι εκτεταμμένο, στο κέντρο ακριβώς σε ένα σημείο και φοβάμαι πως είναι η καρδιά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω μπροστά μου την αντιβίωση. Σκέφτομαι να δοκιμάσω αλλά φοβάμαι.
    Last edited by Skiouros8; 20-08-2022 at 12:51.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. τελικα είμαι μονη
    By markela1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 10-10-2017, 10:15
  2. Τι είμαι τελικά?
    By lora in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2009, 10:21
  3. Αγαπη η ειμαι αρρωστος που ακομα τι σκεφτομαι
    By akishellas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2008, 20:42
  4. Τελικά δεν είμαι η μόνη...
    By Maggy_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 26-07-2007, 01:32
  5. Τι είμαι τελικά;
    By Braveheartroll in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •