Όλα πάνε λάθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    23

    Όλα πάνε λάθος

    Γεια σας.... Θέλω να μοιραστώ κι εγώ το πρόβλημά μου.... Πολύ άσχημη η φάση μου.... έχει τρεις μήνες που είμαι χωρίς δουλειά.... Και καταρρέω ψυχικά.... Δούλευα σε ένα γραφείο. Έκανα λάθη με σταμάτησε το αφεντικό.... Φταίω εγώ το ξέρω απλώς δυστυχώς επειδή υπέγραψα εγώ υπεύθυνη δήλωση και δεν έχει δηλωθεί απόλυση δεν μπορώ να ενταχθω στο ίδιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ από κανέναν εργοδότη. Πρέπει να ανοίξει άλλο καινούργιο μου είπαν... Μένω σε επαρχία.... δύσκολα τα πράγματα. Απο παρέες γιοκ. Εκτός από μια κοπέλα που βγαίνουμε κάποια Σάββατα. Πάλι καλά.... Έχω κλειστεί στο σπίτι.... Μόνη μου. Η μάνα μου μακριά.... Έχουμε πολύ κακές σχέσεις.... Μαλώνουμε από την εφηβεία.... τώρα είμαι 27.... Είμαι υιοθετημένη....μου έχει δώσει πολλή αγάπη παρά πολλή.... έχει κάνει τα πάντα για μένα αλλά είμαστε εκρηκτικές κι οι δύο.... Δεν μπορούμε να συζητήσουμε.... Πέρασα δύσκολη εφηβεία... Πέρασα από ψυχολόγους παιδοψυχθατρο.... Ηρέμησα για κάποια χρόνια από την Γ' Γυμνασίου και μετά μέχρι που άρχισα να θέλω να βγω να κάνω καμία σχέση. Της έλεγα πάντα τα προσωπικά μου κι εκεί έγινε χαμός... Έκανα στο γνωριμίες με αγόρια το ήξερε. Δεν της άρεσαν και με ανάγκασε να τους καν να πέρα και τους δυο κι εγώ έκλαιγα χάθηκα ψυχικά.... Φέτος έγινε τι μεγάλο μπαμ μόλις καταηαβα ότι γουσταρω γυναίκες. Της το.ειπα. ξεκίνησα σχέση με μια κοπέλα
    ... Κρυφά. Τα έμαθε όλα και έγινε χαμός. Τρέχαμε στις αστυνομίες.... Με απειλούσε έγινα χάλια ψυχικά.... Μου φέρθηκε πολύ άσχημα... Πιάνω ξανά δουλειά.... Συνέρχεται κι εκείνη λίγο.... μετά μένω πάλι χωρίς δουλειά χωρίς να ξέρω εδώ τον λόγο και τώρα είμαι χάλια.... Την τελευταία φορά μαλώσαμε άγρια με τη μητέρα μου. Σήκωσα χέρι γιατί με έφτασε στα όρια. Σηκώθηκε έφυγε.... Κι εκεί άρχισα να κοβομαι..το χέρι μου έχει γίνει χάλια.... Εγώ καταρρέω. Κάθε μέρα είμαι σαν άρρωστη.... Η μάνα μου στον κόσμο της. Με στηρίζει οικονομικά μέχρι να πάρω το δίπλωμα σε λίγο καιρό και να βρω δουλειά αλλά δεν βλέπει ότι αργοπεθαίνω.... Της έδειξα τι χέρι μου κι αντί να να μου πει τι είναι αυτά πρέπει να σε βοηθήσω άρχισε τα θα με πεθάνεις δεν σε αντέχω άλλο ... Θα φύγω μακριά.... Μη με παίρνεις τηλέφωνο γιατί κουρσχτηκα. Αν θες να πεθάνεις, πέθανε. Φτάνει πια.... Έστειλα σε μια δασκάλα μου μήνυμα της μίλησα κι ευτυχώς της μίλησε και της είπε η κόρη σου δεν είναι καλά χρραχεδσι ψυχίατρο......από βδομάδα θα κλείσει ραντεβού αυτή και είπε να πάμε μαζί όλες ή έστω οι δυο μας.... Η μάνα μου φοβήθηκε αλλά πάλι στο τηλέφωνο μου έλεγε θα μας τρελάνεις θέλω να φύγω μακριά σου..... Έχω ξοδέψει τόσα για σένα.... Να σε κλείσουμε σεμκλινικη να ησυχάσουμε. Δεν βλέπει ότι με χάνει. Δεν την νοιάζει. Δεν με αγαπάει.... Και με απειλεί συνέχεια για όλα.....της είπα είσαι κακίστρω και αναίσθητη.... Εμένα λες αναίσθητη αλλά εσύ είσαι χειρόρετη. Ξεκάθαρα με χειρίζεται άσχημα.... Φταίω το ξέρω. Αλλά κι αυτή κρίμα.... Ξέρετε τι έγραψε στη δασκάλα μου; Ότι θέλω να την εκδικηθώ για τι με πήρε και με μεγάλωσε και λόγω της βιολογικής κλπ.... Όποτε μαλώνουμε εκεί το πάει... Όταν πεθάνω μάλλον θα καταλάβει....δεν ξέρω τι να κάνω.. νιώθω ότι σκέφτεται πιο πολύ τα λεφτά και τον εαυτό της από ο,τι εμένα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Anna θες πολύ δουλειά με κάποιον ειδικό, να καταλάβεις ποια είσαι, τι σου συμβαίνει, που πρέπει να εστιάσεις, πως να επουλώσεις τα τραύματα του παρελθόντος και σταδιακά να επικεντρωθείς στο πως θα απεξαρτηθεις από τη μητέρα σου συναισθηματικά αλλά και πρακτικά.

    Δεν θέλω να μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί κατάγομαι από μικρό μέρος, ωστόσο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε πολλά κοινά η ιστορία της με τη δική σου. Άρχισε να ισορροπεί και να παίρνει τα πάνω της όταν βρήκε αποδοχή από το περιβάλλον της, έθεσε στόχους, άρχισε να χτίζει αυτοπεποίθηση και όταν απομακρύνθηκε από μία πάρα πολύ τοξική θετή μητέρα. Ίσως με τον τρόπο τους να αγαπούσε η μία την άλλη, όμως έκανε πολύ κακό η μία στην άλλη. Το κυρίως θέμα τώρα δεν είναι να λύσεις τα ψυχολογικά της μάνας σου, αλλά να δεις την μεταξύ σας σχέση με άλλο μάτι.
    Είμαστε πλέον στα 40τόσα, η κοπέλα καμία απολύτως σχέση με το κορίτσι που ήξερα στο δημοτικό ή αργότερα στην εφηβεία ή στα 20κάτι.

    Μην αφήνεις κούκλα μου τα χρόνια να περνούν έτσι, υπάρχουν και δωρεάν ειδικοί αν ψαχτείς. Και να προσέχεις τον εαυτό σου. Θα έρθουν καλύτερες μέρες!

Similar Threads

  1. Θα πανε ολα καλα?..
    By zodiac19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2020, 17:50
  2. ολα πανε στραβα
    By markela1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2018, 12:39
  3. Ολα πανε καλυτερα
    By aggelos11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-10-2015, 15:38
  4. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  5. ολα καλά θα πανε
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •