Πόνος στο διάφραγμα και αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Πόνος στο διάφραγμα και αγχος

    Καλησπέρα.
    Δεν έχω που μου να το πω και είπα να το γράψω εδώ.
    Είμαι διακοπές με φίλους και με έχει πιάσει πόνος στο διάφραγμα και νιώθω βαριά την αναπνοή μου.
    Αναρωτιέμαι αν είναι από άγχος που έχω γενικευμένο η από ΓοΠ.. η και από τα δύο..
    Διάβασα στο ίντερνετ ότι τέτοια συμπτώματα μπορεί να ειναι ρηξη διαφράγματος, ΓοΠ, και κάτι αλλά περίεργα.
    Έχω πανικοβληθεί μια βοήθεια να ηρεμήσω σας παρακαλώ.
    Ντρέπομαι να πω να με πάνε στο κέντρο υγείας κάποιος από τα παιδιά που ήρθαμε διακοπές διότι όταν λέω ότι έχω κάτι αρχίζουν και με κοροϊδεύουν..
    Συγχωρέστε με αλλά είναι το μόνο μέρος που μπορώ έστω να το γράψω ????
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Μάλλον γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση κ εγώ έχω έξαρση με καίει λαιμός κ οισοφάγος κ τα χάπια δεν Μ κάνουν τίποτε μάλλον είναι ψυχοσωματικό κ Μ βγήκε τώρα στις διακοπές!
    Πιες γκαβισκον η κανένα παυσίπονο να δεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση annitiulla Είπα να δοκιμάσω αλλά δεν έχω καούρες και αυτό με ανησυχεί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μπορεί να έχεις καουρες και να μην το νιώθεις τόσο έντονα. Δοκίμασε να δεις μήπως σε βοηθήσει. Και εγώ δοκιμάζοντας παω. Τι να κάνουμε παιδια. Κουράγιο. Σε νιώθω και εγώ αγχώνομαι για τις διακοπές μου και δεν ευχαριστιέμαι τίποτα. Χρόνια πολλα. Ελπίζω να αισθάνεσαι καλυτερα. Είναι τόσο άτιμο το στομάχι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Είμαι καλύτερα να πω την αλήθεια... Και μάλλον στομάχι είναι γιατί πριν όταν πονούσαν ήταν που είχα μισή ώρα που έφαγα..
    Και το πρωί που έφαγα σοκολάτα και τότε πονούσε πολύ.
    Κουράγιο σε όλους μας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Είναι δύσκολο ειδικά στις διακοπές αλλά κρατησου και μη τρως βαριά και βλακείες σοκολάτες κλπ. Και όχι ποτο. Ξέρω είναι δύσκολο αλλά θα νιώθεις πολυ καλα και θα ηρεμήσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Δεν άντεξα πήγα κέντρο υγείας χθές βράδυ όντας νηστικός, περπατούσα και με έπιασε δυνατός πόνος..
    Μου είπαν επιγαστραλγια ότι δηλαδή είναι από το στομάχι λόγω ότι ανεβαίνουν τα υγρά -φαγητα.
    Αλλά ακόμα ανησυχώ λίγο διότι χθές ήμουν νηστικός και πονουσα όταν περπατούσα ..
    Φοβάμαι για ρήξη η γενικά πρόβλημα ισοφαγου - διαφράγματος.
    Πφφφ δύσκολη είναι η υποχονδρίαση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Άστο. Εμένα με έχει χτυπήσει στα παντα. Εκτός του ότι υποφέρω από έκτακτες στομάχι και γενικά φοβάμαι τα παντα από καρδιά από ότι θες σκέφτομαι ότι θα παθω κακό. Τώρα ήρθε να προστεθει και ο φόβος για το αεροπλάνο. Είναι να παω Ρόδο και τρέμω. Τρέμω το αεροπλάνο και είμαι έτοιμη να κλείσω εισιτήρια για πλοιο. Δυστυχώς ο φίλος μου έκλεισε αεροπορικο και τώρα είμαι κάθε μέρα με άγχος. Μιλάμε χάλια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Στατιστικά το ξέρεις όμως ότι τα αεροπλάνα είναι αυτά με τα λιγότερα δυστυχήματα έτσι?

  10. #10
    Από το άγχος σε βαθμό πανικού είναι αγαπητέ μου, τόσο το αίσθημα πόνου στο διάφραγμα όσο και το αίσθημα γαστροεισοφαγικής παλινδρόμησης, αλλά και ο φόβος για θέμα στην καρδιά. Πρόσεξε μην αφήσεις το άγχος να σου τα μετατρέψει σε πραγματικότητα διότι το άγχος είναι αιτία αυτών των θεμάτων.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι το ξερω αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει και πολυ. Εχω αποκτήσει πολλους φόβους λόγο άγχους. Ακόμα και η οδήγηση έχει γίνει εφιάλτης. Δεν τολμώ να γυρίσω το κεφάλι κάπου και φοβάμαι μην χτυπήσω κανέναν πεζο. Για κάποιο λόγο φοβάμαι τους πεζους τόσο πολυ. Και εχω και αμάξι που έχει κάμερα και φρενάρει μόνο του. Και παλι εκεί φοβάμαι ότι κάποιον μη χτυπήσω και τι θα κάνω. Δεν ξέρω γιατί όλα αυτά καναν ένα μπαμ και βγήκαν στην επιφάνεια. Το άγχος μας σκοτώνει

Similar Threads

  1. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  2. Ρινοπλαστικη και διαφραγμα
    By foititis21 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 18-01-2020, 01:23
  3. Πόνος στο στήθος άγχος για καρδιά
    By Tomtim98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-2019, 12:19
  4. αγχος- πονος- κοπωση τι θα κανω?
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2014, 01:51
  5. Αγχος και πόνος στην καρδιά
    By Σωτήρης Ρ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2014, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •