Βοηθήστε με!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124

    Βοηθήστε με!!

    Σε προχθεσινό μου θέμα σας είχα πει πως νοσώ από κόβιντ. Βρίσκομαι στην 5η μέρα, χωρίς συμπτώματα. Αυτό που με διέλυσε ήταν ο φόβος. Αυτό όμως που νιώθω είναι ένα σφίξιμο στο στέρνο, ένα πλάκωμα άλλο πράγμα. Τι διαλογισμό για χαλάρωση κάνω, τι αναπνοές, τίποτα! Από την αρχή που είδα το θετικό τεστ φοβήθηκα κ από τοτε δεν ζω. Άμα είχα κάτι δεν θα έβγαινε; Τι στην ευχή; Πολύ καλό οξυγόνο, καθόλου πυρετος και βήχας.
    Σας παρακαλώ τι με συμβουλεύετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Είχα σχεδόν το ίδιο.. άγχος και πάλι άγχοςε.φοβο πολύ...
    Πρέπει να μη το σκέφτεσαι.. να απασχολεί το μυαλό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Είχα σχεδόν το ίδιο.. άγχος και πάλι άγχοςε.φοβο πολύ...
    Πρέπει να μη το σκέφτεσαι.. να απασχολεί το μυαλό σου
    Τι να κάνω; Πως να το ξεπεράσω; Νιώθω εγκλωβισμό, μόνο αυτό σκέφτομαι. Σκέφτηκα να πάρω κανένα μυοχαλαρωτικό μπας κ ηρεμήσω γιατί κάτι άλλο δεν έχω.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Κάποιο ηρεμιστικό; Να κοιμηθείς κτλ
    Μια βόλτα; Θάλασσα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Δεν έχω ηρεμιστικά. Νορτζεσικ εχω για τη μέση. Και ντεπον. Κάνει κατι άπο αυτα;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Το norgesic φέρνει και υπνηλία ίσως σε ηρεμήσει,αν και θα σου έλεγα μην πάρεις κάτι,πιές ένα χαμομήλι και προσπάθησε να βάλεις τη λογική σου μπροστά,εγώ έχω αρρωστοφοβία και κάθε μέρα σκέφτομαι χίλια δυο σε καταλαβαίνω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Σε ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις! Έχω ηρεμήσει κάπως παίρνοντας ένα nurofen. Ο παθολόγος μου εδώ και 2 μέρες το έχει κλειστό το κινητό και δεν μπορώ να του μιλήσω και νιώθω ανασφάλεια. Ελπίζω να ξημερώσω απόψε..

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Ηρέμησε γενικά. Το νορτζεσικ το έπαιρνα παλιά για τον αυχένα. Κάποιες φορές με χαλάρωνε τόσο ωραία. Άλλες φορές δεν έπιανε καν.
    Καλύτερα να πηγαίνεις πρώτα στις φυσικές λύσεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Όλα θα πανε καλα!! Και εγώ το πέρασα με πολυ φόβο και ακόμα έχω. Κάνε ότι μπορείς να ηρεμήσεις. Δες την αγαπημένη σου σειρά. Απορροφήσου σε κάτι αν δεν αισθάνεσαι χώμα γιατί εγώ ήμουν χάλια και σωματικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Τι να κάνω; Πως να το ξεπεράσω; Νιώθω εγκλωβισμό, μόνο αυτό σκέφτομαι. Σκέφτηκα να πάρω κανένα μυοχαλαρωτικό μπας κ ηρεμήσω γιατί κάτι άλλο δεν έχω.
    Έχεις κάποια ασχολία που να σε γεμίζει έστω και λίγο; Καντην.
    Εγώ πχ αν δεν έχω να κάνω κάτι και θέλω να απασχολήσω το μυαλό μου ξεκινάω δουλειές στο σπίτι.
    Νομίζω και η γυμναστική θα βοηθήσει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Μίλησα σήμερα με τον παθολόγο μου. Μου είπε πως όλο αυτό είναι μυοσκελετικό καθώς χτυπάει κ εκεί ο ιός. Δεν σας κρύβω, ηρέμησα. Βέβαια το άγχος επιβαρύνει όλο και περισσότερο την όλη κατάσταση. Ασχολήθηκα με διάβασμα σήμερα βιβλίου και δεν το σκέφτομαι τόσο. Θα περάσει λογικά τις επόμενες ημέρες ναι;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Σε ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις! Έχω ηρεμήσει κάπως παίρνοντας ένα nurofen. Ο παθολόγος μου εδώ και 2 μέρες το έχει κλειστό το κινητό και δεν μπορώ να του μιλήσω και νιώθω ανασφάλεια. Ελπίζω να ξημερώσω απόψε..
    εχεις συζητησει με τον παθολογο σου εστω(λεω εστω γιατι φαρμακα ψυχιατρικα καλο ειναι να διδουν οι ψυχιατροι και οι νευρολογοι, γιατι το χουν σπουδασει εξτρα) το ενδεχομενο να σου δωσει καποιο ηρεμιστικο εφοσον τον πεις οτι ξες εχω αγχος κλπ;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Ξέρει ότι με το παραμικρό θα πάω να με δει κ επειδή παθαίνω πολλές αλλεργίες συνήθως την άνοιξη, μου έχει προτείνει να παίρνω κανένα αντισταμινικό αν με πιάσουν οι ανησυχίες μου. Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ κ 2 μήνες και δεν μου έχει προτείνει ακόμη φάρμακα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Ξέρει ότι με το παραμικρό θα πάω να με δει κ επειδή παθαίνω πολλές αλλεργίες συνήθως την άνοιξη, μου έχει προτείνει να παίρνω κανένα αντισταμινικό αν με πιάσουν οι ανησυχίες μου. Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ κ 2 μήνες και δεν μου έχει προτείνει ακόμη φάρμακα.
    Γιατί τα αντισταμινικα βοηθάνε στις ανησυχιες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Φέρνουν υπνηλία λέει και ο ύπνος όσο να πεις βοηθάει. Τι να σου πω κ εγω; Δεν έτυχε να τα πάρω σε τέτοια περίπτωση για να ξέρω.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ
    By Naffatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 15:32
  2. βοηθηστε με....
    By anteleid in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 26-02-2012, 12:38
  3. Βοηθηστε με!!!!!!
    By elenakimarialenaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 24-02-2012, 22:25
  4. Βοηθήστε με!
    By νατασουλι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 07-08-2010, 18:05
  5. Βοηθήστε με!!!!
    By gentleman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 97
    Last Post: 10-12-2008, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •