Βοηθήστε με!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Αρνητικές σκέψεις επαναλαμβανομενες (το ίδιο κι εγώ). Έχουμε καταστροφική σκέψη αντί να εστιάζουμε στα θετικά. Πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τις σκέψεις μας. Ο άνθρωπος από μόνος του τείνει στο αρνητικό, εμείς πρέπει να επαναλαμβάνουμε θετικές δηλώσεις καθβμερινα μέχρι να επαναπρογραμματισουμε το υποσυνείδητο μας.

  2. #32
    Καλημέρα Dora και περαστικά, τον χειμωνα περασα άσχημα τον κορονοιο, 11 μερες έβγαινα θετικη, υψηλο πυρετό, φουλ ταχυκαρδίες και ζαλαδες , τις πρώτες 5 μέρες ζαλιζομουν τοσο ουτε μεχρι το μπάνιο δεν με κρατούσαν τα πόδια μου να παω. Μετα που βγήκα αρνητική τα σωματικα συμπτώματα δεν υποχώρησαν με την μια , θελει τον χρονο του αυτη η ασθενεια, βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος . Παρε τις βιταμίνες σου και προσπαθησε να ευχαριστηθεις τις διακοπες σου

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλημέρα Dora και περαστικά, τον χειμωνα περασα άσχημα τον κορονοιο, 11 μερες έβγαινα θετικη, υψηλο πυρετό, φουλ ταχυκαρδίες και ζαλαδες , τις πρώτες 5 μέρες ζαλιζομουν τοσο ουτε μεχρι το μπάνιο δεν με κρατούσαν τα πόδια μου να παω. Μετα που βγήκα αρνητική τα σωματικα συμπτώματα δεν υποχώρησαν με την μια , θελει τον χρονο του αυτη η ασθενεια, βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος . Παρε τις βιταμίνες σου και προσπαθησε να ευχαριστηθεις τις διακοπες σου
    Έχεις σκεφτεί μήπως έχεις long covid?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Φτάσαμε στον προορισμό μας και ήμουν τόσο χαρούμενη!!! Δεν είχα ούτε μια ενόχληση σήμερα. Είπα ότι η ζωή είναι λίγη και λήγει και το πήρα επάνω μου.
    Ξαφνικά, μετά το μεσημεριανό μας, με έπιασε πονος στο στομαχι και ταχυπαλμια. Ευτυχως αποφάσισα να βγαλω το ρολοι που μετραει τους παλμούς μου για να μην ταράζομαι. Έφτιαξα ένα χαμομήλι και καπως ηρέμησα. Θεωρώ πως το στομάχι ευθύνεται για αυτή τη δυσφορία που νιώθω. Πήρα τον παθολόγο μου μου και μου είπε πως είναι ψυχολογικό. Θα μείνουμε στο νησί 8 μέρες. Πως θα περάσουν δεν ξέρω. Ο άντρας μου ειναι εξαλλος μαζί μου. Δεν το πιστεύει πως κάνω έτσι και χαλάω στιγμές που περιμένανε ενα χρόνο. Βοηθήστε βρε παιδιά.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Φτάσαμε στον προορισμό μας και ήμουν τόσο χαρούμενη!!! Δεν είχα ούτε μια ενόχληση σήμερα. Είπα ότι η ζωή είναι λίγη και λήγει και το πήρα επάνω μου.
    Ξαφνικά, μετά το μεσημεριανό μας, με έπιασε πονος στο στομαχι και ταχυπαλμια. Ευτυχως αποφάσισα να βγαλω το ρολοι που μετραει τους παλμούς μου για να μην ταράζομαι. Έφτιαξα ένα χαμομήλι και καπως ηρέμησα. Θεωρώ πως το στομάχι ευθύνεται για αυτή τη δυσφορία που νιώθω. Πήρα τον παθολόγο μου μου και μου είπε πως είναι ψυχολογικό. Θα μείνουμε στο νησί 8 μέρες. Πως θα περάσουν δεν ξέρω. Ο άντρας μου ειναι εξαλλος μαζί μου. Δεν το πιστεύει πως κάνω έτσι και χαλάω στιγμές που περιμένανε ενα χρόνο. Βοηθήστε βρε παιδιά.
    Καλά έκανες και έβγαλες το ρολόι.
    Δυστυχώς όσοι δε το βιώνουν δε μπορούν να το καταλάβουν.
    Μόλις θα σε πιάνει κάτι , θα παίρνεις αναπνοές και θα λες είμαι ασφαλής, δε πρόκειται να συμβεί κάτι κακό. Να σκέφτεσαι ότι θα περάσει, κι ότι θα περάσεις όμορφα εκεί που είσαι με την οικογένεια σου. Απόλαυσε τα μπάνια σου, την ηρεμία της φύσης, την οικογένεια σου.. Αν κάποια στιγμή δε νιώσεις καλά κάτσε 5 λεπτακια, σκέψου θετικά και λογικά χωρίς τρόμο και πανικό και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.
    (Τι ωραία που τα λέω πάντως, εύχομαι τα εφαρμόσω κ εγώ )

  6. #36
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εχεις δει αποτελεσμα με αυτα; εχω δοκιμασει διαφορα μαγνησια κατα καιρους, οχι φαρμακευτικα για τις μυικες συσπασεις που εχω αλλα δεν καναν τιποτα.
    Ναι κάνουν δουλειά, χαλαρώνουν πολύ το νευρικό και ιδιαίτερα τις συσπάσεις των ποδιών στον ύπνο κτλ.
    Επίσης η ενδοκρινολόγος μου σύστησε τα συγκεκριμένα και για τις ημικρανίες.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Φτάσαμε στον προορισμό μας και ήμουν τόσο χαρούμενη!!! Δεν είχα ούτε μια ενόχληση σήμερα. Είπα ότι η ζωή είναι λίγη και λήγει και το πήρα επάνω μου.
    Ξαφνικά, μετά το μεσημεριανό μας, με έπιασε πονος στο στομαχι και ταχυπαλμια. Ευτυχως αποφάσισα να βγαλω το ρολοι που μετραει τους παλμούς μου για να μην ταράζομαι. Έφτιαξα ένα χαμομήλι και καπως ηρέμησα. Θεωρώ πως το στομάχι ευθύνεται για αυτή τη δυσφορία που νιώθω. Πήρα τον παθολόγο μου μου και μου είπε πως είναι ψυχολογικό. Θα μείνουμε στο νησί 8 μέρες. Πως θα περάσουν δεν ξέρω. Ο άντρας μου ειναι εξαλλος μαζί μου. Δεν το πιστεύει πως κάνω έτσι και χαλάω στιγμές που περιμένανε ενα χρόνο. Βοηθήστε βρε παιδιά.
    Αντιμετώπιζε την κάθε μέρα ξεχωριστά, μην σκέφτεσαι ήδη και για τις 8. Να σκέφτεσαι ότι πολύ συχνά τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως φοβόμασταν.

  8. #38
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Έχεις σκεφτεί μήπως έχεις long covid?
    ναι το ειχα σκεφτεί αλλα ολες οι εξετασεις που έκανα, καρδιολογικες , ενδοκρινολογικες, πνευμονολογικες, γυναικολογικές , γενικες εξετάσεις αίματος ηταν μετα την νοσηση μου απο κοβιντ και βγηκαν καλες

  9. #39
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Φτάσαμε στον προορισμό μας και ήμουν τόσο χαρούμενη!!! Δεν είχα ούτε μια ενόχληση σήμερα. Είπα ότι η ζωή είναι λίγη και λήγει και το πήρα επάνω μου.
    Ξαφνικά, μετά το μεσημεριανό μας, με έπιασε πονος στο στομαχι και ταχυπαλμια. Ευτυχως αποφάσισα να βγαλω το ρολοι που μετραει τους παλμούς μου για να μην ταράζομαι. Έφτιαξα ένα χαμομήλι και καπως ηρέμησα. Θεωρώ πως το στομάχι ευθύνεται για αυτή τη δυσφορία που νιώθω. Πήρα τον παθολόγο μου μου και μου είπε πως είναι ψυχολογικό. Θα μείνουμε στο νησί 8 μέρες. Πως θα περάσουν δεν ξέρω. Ο άντρας μου ειναι εξαλλος μαζί μου. Δεν το πιστεύει πως κάνω έτσι και χαλάω στιγμές που περιμένανε ενα χρόνο. Βοηθήστε βρε παιδιά.
    το ρολόι εχει ανακρίβειες, ειδικα αμα κινεις το χερι , στο λεω από προσωπική εμπειρία γιατι και εμενα μου εδειχνε παλμους 150-160 στο ακυρο και στην αρχη αγχωνομουν μεχρι που το τεσταρα με το οξυμετρο και το πιεσόμετρο και οι παλμοι ηταν φυσιολογικοι

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Εξαλλος ο συζυγος!! Δεν μπορεί να καταλάβει. Πήγαμε βόλτα αλλά δεν καθήσαμε κάπου λόγω συνωστισμού. Κοινώς γινόταν χαμός. Γυρίσαμε αλλά δεν εφαγα. Νομίζω πως αν φάω θα γίνει χειρότερο όλο αυτό. Δεν ξέρω πως θα περάσει το βράδυ.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εμένα έξαλλος γίνεται δεν μπορούν να καταλάβουν.Μόλις αρχίζω τα ζαλίζομαι νιώθω το ένα κ το άλλο άστα τι γίνεται...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σας πω κάτι; Είμαι άτομο που τα έχω περάσει όλα αυτά τα ψυχοσωματικά και τους πανικούς σε κάποια φάση της ζωής μου, αλλά είμαι με τον σύζυγο ως ένα βαθμό. Το συζητάς, το ξανασυζητάς, θες κατανόηση κτλ, αλλά πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να σηκωθεί και να κάνει πράγματα. Κι ας αισθάνεσαι χάλια. Αλλιώς δεν θα τα ξεπεράσετε! Καλή η ανάλυση κι η φιλοσοφία, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το αντιμετωπίσεις ΠΡΑΚΤΙΚΑ. Σε έπιασε μια ταχυκαρδία ή κάτι. ΟΚ. Αντί μετά να πεις πάμε μία βόλτα, πάμε να φάμε κι ας ζοριστώ κι αν έχω τάσεις φυγής και πανικό θα μου περάσει, αντί να προσπαθείς να το προσπεράσεις, εσύ σηκώνεσαι και φεύγεις και κάθεσαι και μπαίνεις στο φόρουμ στις διακοπές σου. Δεν σε βοηθάς έτσι!

  13. #43
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να σας πω κάτι; Είμαι άτομο που τα έχω περάσει όλα αυτά τα ψυχοσωματικά και τους πανικούς σε κάποια φάση της ζωής μου, αλλά είμαι με τον σύζυγο ως ένα βαθμό. Το συζητάς, το ξανασυζητάς, θες κατανόηση κτλ, αλλά πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να σηκωθεί και να κάνει πράγματα. Κι ας αισθάνεσαι χάλια. Αλλιώς δεν θα τα ξεπεράσετε! Καλή η ανάλυση κι η φιλοσοφία, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το αντιμετωπίσεις ΠΡΑΚΤΙΚΑ. Σε έπιασε μια ταχυκαρδία ή κάτι. ΟΚ. Αντί μετά να πεις πάμε μία βόλτα, πάμε να φάμε κι ας ζοριστώ κι αν έχω τάσεις φυγής και πανικό θα μου περάσει, αντί να προσπαθείς να το προσπεράσεις, εσύ σηκώνεσαι και φεύγεις και κάθεσαι και μπαίνεις στο φόρουμ στις διακοπές σου. Δεν σε βοηθάς έτσι!
    Η φωνή της λογικής

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Εξαλλος ο συζυγος!! Δεν μπορεί να καταλάβει. Πήγαμε βόλτα αλλά δεν καθήσαμε κάπου λόγω συνωστισμού. Κοινώς γινόταν χαμός. Γυρίσαμε αλλά δεν εφαγα. Νομίζω πως αν φάω θα γίνει χειρότερο όλο αυτό. Δεν ξέρω πως θα περάσει το βράδυ.
    Και εγώ που πήγα 8 μερες διακοπές , όπου πηγαίναμε γινόταν χαμός. Δε μπορούσα όμως και τις 8 μερες πρωί και απόγευμα να λέω δε κάθομαι πουθενά γιατί σκεφτόμουν και την υπόλοιπη οικογένεια ότι δε φταινε σε κάτι επειδή εγώ έχω θέματα. Έτσι, πίεσα τον εαυτό μου και έκατσα. Τα 5-10 πρώτα λεπτά σαφώς και δεν ήμουν καλά αλλά προσπαθούσα να γειωθω στο παρόν και να κάτσω ήρεμα. Είναι αρκετά δύσκολο το καταλαβαίνω αλλά δεν είσαι μόνη σου, έχεις οικογένεια. Σκέψου κάτι άλλο κάνε απόσπαση προσοχής.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    127
    Καλημέρα!! 4η μέρα διακοπών και κυλάει πότε έτσι και πότε αλλιώς. Χθες το βράδυ για πρώτη φορά είχα έκτακτες συστολές. Είπα πεθαίνω, αυτό ήταν! Εδώ στο νησί δεν έχει νοσοκομείο και αυτό τα κάνει χειρότερα. Όλη μέρα άυπνη κ αντί να πέσω ξερή έφερνα γύρες στο κρεβάτι τιναζοντας τα παντα στο διαβα μου απο τις εκτακτες. Δεν θα τα παρατήσω, δεν θα εγκαταλειψω, θα το παλεψω, αυτά λεω μέσα μου, όμως αν ειναι κατι επικινδυνο; Αν ειναι η καρδια μου που υπολειτουργει κ αφησω τα κοκκαλα μου εδω; Πριν 2 μηνες εκανα πληρη καρδιολογικο ελεγχο κ ηταν ολα οκ! Αν αλλαξε κατι μετα τον κοβιντ και απορρυθμίστηκε η καρδια;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ
    By Naffatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 14:32
  2. βοηθηστε με....
    By anteleid in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 26-02-2012, 11:38
  3. Βοηθηστε με!!!!!!
    By elenakimarialenaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 24-02-2012, 21:25
  4. Βοηθήστε με!
    By νατασουλι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 07-08-2010, 17:05
  5. Βοηθήστε με!!!!
    By gentleman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 97
    Last Post: 10-12-2008, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •