Ακούσια Νοσηλεία-Διπολική διαταραχή-Δικαστήριο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4

    Ακούσια Νοσηλεία-Διπολική διαταραχή-Δικαστήριο

    Καλημέρα,

    Ο αδερφός μου νοσηλεύτηκε για πρώτη φορά για 10 μέρες με εισαγγελική εντολή (αυτεπάγγελτα), αρχές Αυγούστου, μετά από δυσφορικό μανιακό επεισόδιο. Εδώ και κάποιες μέρες έχει επιστρέψει σπίτι και είναι πολύ βελτιωμένος και ήρεμος και παίρνει την αγωγή του. Το θέμα είναι ότι αν και ο εισαγγελέας διέταξε την ακούσια νοσηλεία του, η εκδίκαση της αίτησης του εισαγγελέα για ακούσια νοσηλεία του στο Πρωτοδικείο είναι τον επόμενο μήνα, αρχές Σεπτέμβρη. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μέλλει γενέσθαι; Πρέπει να παραστεί; Από τη στιγμή που νοσηλεύτηκε με εισαγγελική και πήρε εξιτήριο, τι νόημα έχει η εκ των υστέρων εκδίκαση της αίτησης; Αν απορριφθεί, θα ακυρωθεί αναδρομικά η νοσηλεία του; Αν το δικαστήριο την αποδεχτεί θα διατάξει να νοσηλευτεί ξανά ο αδερφός μου, ενώ είναι καλά και πήρε εξιτήριο; Δεν βγάζω άκρη, αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Καλημέρα.
    Δεν γνωρίζω τη διαδικασία εκδίκασης της αίτησης..
    Αλλά απο τη στιγμή που θα εκδικαστεί η αίτηση στο Πρωτοδικείο, φυσικά και πρέπει να παραστεί.
    Διαφορετικά δεν θα γνωρίζουν πως νοσηλεύτηκε και θα βγάλουν απόφαση να νοσηλευτεί ξανά.
    Όχι απλά να παραστεί, αλλά να έχει και αποδείξεις για το οτι δεν είναι απαραίτητο να νοσηλευτεί τώρα.
    Πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο.
    Last edited by Cmos; 16-08-2022 at 15:36.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by antonisal View Post
    Καλημέρα,

    Ο αδερφός μου νοσηλεύτηκε για πρώτη φορά για 10 μέρες με εισαγγελική εντολή (αυτεπάγγελτα), αρχές Αυγούστου, μετά από δυσφορικό μανιακό επεισόδιο. Εδώ και κάποιες μέρες έχει επιστρέψει σπίτι και είναι πολύ βελτιωμένος και ήρεμος και παίρνει την αγωγή του. Το θέμα είναι ότι αν και ο εισαγγελέας διέταξε την ακούσια νοσηλεία του, η εκδίκαση της αίτησης του εισαγγελέα για ακούσια νοσηλεία του στο Πρωτοδικείο είναι τον επόμενο μήνα, αρχές Σεπτέμβρη. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μέλλει γενέσθαι; Πρέπει να παραστεί; Από τη στιγμή που νοσηλεύτηκε με εισαγγελική και πήρε εξιτήριο, τι νόημα έχει η εκ των υστέρων εκδίκαση της αίτησης; Αν απορριφθεί, θα ακυρωθεί αναδρομικά η νοσηλεία του; Αν το δικαστήριο την αποδεχτεί θα διατάξει να νοσηλευτεί ξανά ο αδερφός μου, ενώ είναι καλά και πήρε εξιτήριο; Δεν βγάζω άκρη, αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ.
    Α καλά, νομιζω θα κηρυχθεί απαράδεκτη η συζήτηση.... Για πες μας έτσι από περιέργια όταν εκδικασθεί τί έγινε στο δικαστήριο. Επρεπε κανονικά μέσα σε 10 μέρες από την ημέρα που έγινε η εισαγγελική να συζητηθεί στο Πρωτοδικείο. Μπορείς να βρεις τον συνήγορο ψυχικά ασθενών να σε κατατοπίσει, αν και κανονικά ο αδερφός σου πρέπει να το κάνει και όχι εσύ. Νομίζω ισχύει το απόρρητο και δεν θα μπορεί να συζητήσει μαζί σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Μίλησα σήμερα με τον ιδιώτη ψυχίατρο που κουράρει τον αδερφό μου και μου είπε να μην ασχοληθούμε καν, να μην παραστούμε καν, ούτε με δικηγόρο, γιατί είναι τζάμπα λεφτά. Στο 90% των περιπτώσεων ακούσιας νοσηλείας έτσι γίνεται, είπε, και δεν τηρούνται οι προθεσμίες από τη δικαιοσύνη και είναι ένας αχταρμάς. Απλώς θα επικυρώσουν την αίτηση νοσηλείας του αδερφού μου με μεγάλη καθυστέρηση. Περί αυτού πρόκειται στην ουσία. Ο αδερφός μου νοσηλεύτηκε και πήρε εξιτήριο, οπότε πλέον έχει ξεμπερδέψει. Αν θέλαμε να τους ''τρέξουμε'' με αγωγές για αποζημιώσεις επειδή δεν τήρησαν τις προθεσμίες, αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε , μου είπε, αλλά ποιος έχει την όρεξη να μπει σε τέτοια διαδικασία; Να επισημάνω ότι δεν μας έχει έρθει επίσημη κλήτευση ακόμα για την εκδίκαση και λογικά δεν θα μας έρθει ποτέ μου είπε ο ψυχίατρος. Το ότι η εκδίκαση είναι το Σεπτέμβρη το μάθαμε από άλλη πηγή. Αυτό που λες για τις 10 μέρες έχεις απόλυτο δίκιο.
    Last edited by antonisal; 17-08-2022 at 01:22.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Διάβαζα αυτό το άρθρο τώρα γιατί με έβαλε σε σκέψεις το θέμα...
    https://ekapsali.gr/arthrografia-o-t...proipotheseis/
    Απο ότι λέει..
    Η ακούσια νοσηλεία διακόπτεται όταν πάψουν να συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 95 παρ. 2 του Ν. 2071/1992. Στην περίπτωση αυτή, ο επιστημονικός διευθυντής της ψυχιατρικής κλινικής, στην οποία νοσηλεύεται ο ασθενής, οφείλει να του χορηγήσει εξιτήριο και συγχρόνως να κοινοποιήσει σχετική έκθεση στον αρμόδιο Εισαγγελέα.

    Αλλά λέει και πως
    Στη συνεδρίαση καλείται πριν από 48 ώρες και ο ασθενής, ο οποίος δικαιούται να παραστεί με δικηγόρο και με ψυχίατρο ως τεχνικό σύμβουλο.

    Θεωρητικά είναι όπως τα λες.. δεν είναι απαραίτητο να πας γιατί θα κοινοποιήσει την εκθεση στον εισαγγελέα η ψυχιατρική κλινική.
    Αλλά στη θέση του αδερφού σου, ακόμα και αν δεν ήθελα να δώσω χρήματα σε δικηγόρο, θα πήγαινα μόνος μου με το εξιτήριο και βεβαίωση απο ψυχίατρο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Διάβαζα αυτό το άρθρο τώρα γιατί με έβαλε σε σκέψεις το θέμα...
    https://ekapsali.gr/arthrografia-o-t...proipotheseis/
    Απο ότι λέει..
    Η ακούσια νοσηλεία διακόπτεται όταν πάψουν να συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 95 παρ. 2 του Ν. 2071/1992. Στην περίπτωση αυτή, ο επιστημονικός διευθυντής της ψυχιατρικής κλινικής, στην οποία νοσηλεύεται ο ασθενής, οφείλει να του χορηγήσει εξιτήριο και συγχρόνως να κοινοποιήσει σχετική έκθεση στον αρμόδιο Εισαγγελέα.

    Αλλά λέει και πως
    Στη συνεδρίαση καλείται πριν από 48 ώρες και ο ασθενής, ο οποίος δικαιούται να παραστεί με δικηγόρο και με ψυχίατρο ως τεχνικό σύμβουλο.

    Θεωρητικά είναι όπως τα λες.. δεν είναι απαραίτητο να πας γιατί θα κοινοποιήσει την εκθεση στον εισαγγελέα η ψυχιατρική κλινική.
    Αλλά στη θέση του αδερφού σου, ακόμα και αν δεν ήθελα να δώσω χρήματα σε δικηγόρο, θα πήγαινα μόνος μου με το εξιτήριο και βεβαίωση απο ψυχίατρο.


    Δεν είναι το θέμα τα χρήματα σε καμία περίπτωση. Ο ψυχίατρος που έχει αναλάβει τον αδερφό μου δεν θέλει να τον βάλει σε αυτή τη διαδικασία, γιατί φοβάται μήπως τον αναστατώσει η εμπειρία του δικαστηρίου και της παράστασης, αφού όταν θα γίνει το δικαστήριο δεν θα έχει περάσει ούτε μήνας από την ημερομηνία που πήρε εξιτήριο. Επίσης αυτά που ανέφερα δεν είναι θεωρία, αλλά μου τα είπε ο ψυχίατρος και μου είπε 100%, ότι δυστυχώς έτσι δουλεύει ο μηχανισμός της ακούσιας νοσηλείας και δεν τηρούνται σχεδόν ποτέ οι προθεσμίες, αλλά ούτε και με ακρίβεια οι διαδικασίες. Είναι σκέτος παραλογισμός, δυστυχώς, και η Ελλάδα έχει καταδικαστεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο πολλές φορές για μη τήρηση των προθεσμιών και έχει πληρώσει και αποζημιώσεις σε ασθενείς. Με λίγα λόγια παρανομούν και όποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί να τους κάνει αγωγές για αποζημιώσεις. Επίσης, ο ψυχίατρος της κλινικής του έδινε εξιτήριο στις 8 μέρες , αλλά ο ίδιος ο αδερφός μου προτίμησε να κάτσει και το σ/κ μέσα για σιγουριά, γιατί φοβόταν μήπως δεν είχε γίνει καλά. Οπότε σίγουρα ο εισαγγελέας είναι ενημερωμένος και στο φάκελο που θα δώσει στο Πρωτοδικείο θα αναφέρεται ότι ο αδερφός μου είναι πλέον υγιής και δεν συντρέχουν πλέον οι προϋποθέσεις για ακούσια νοσηλεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Μπορεί να εξουσιοδοτήσει κάποιον ο αδερφός σου, και να μην πάει ο ίδιος.
    Και αυτό, με δεδομένο πως θα γίνει κλήτευση. Γιατί αν δεν γίνει, όντως δεν μπορεί να παει μόνος του.
    Ίσως υπερβάλλω, αλλά φοβάμαι πολύ το "ερημην" γιατί έχω δει κάποια τραγελαφικά πράγματα.
    Μακάρι να πάνε όλα καλά ότι και αν αποφασίσετε.
    Εύχομαι και για τον αδερφό σου τα καλύτερα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Μπορεί να εξουσιοδοτήσει κάποιον ο αδερφός σου, και να μην πάει ο ίδιος.
    Και αυτό, με δεδομένο πως θα γίνει κλήτευση. Γιατί αν δεν γίνει, όντως δεν μπορεί να παει μόνος του.
    Ίσως υπερβάλλω, αλλά φοβάμαι πολύ το "ερημην" γιατί έχω δει κάποια τραγελαφικά πράγματα.
    Μακάρι να πάνε όλα καλά ότι και αν αποφασίσετε.
    Εύχομαι και για τον αδερφό σου τα καλύτερα.

    Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τον mindcrime που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε. Να είστε πάντα καλά.
    ..

Similar Threads

  1. Ακούσια νοσηλεία
    By Ευλογητός in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-06-2021, 15:12
  2. ακουσια νοσηλεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 340
    Last Post: 08-12-2020, 10:22
  3. Διπολική Διαταραχή & Νοσηλεία
    By Nikakikoukou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-07-2010, 16:04
  4. διπολικη διαταραχή και νοσηλεία
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-09-2007, 14:12
  5. διπολική διαταραχή και νοσηλεία
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-08-2007, 20:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •