Με έχει πιασει πανικος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Με έχει πιασει πανικος

    σήμερα γενικά κουράστηκα πολυ και ήταν μια αγχωτική ημέρα. Τώρα που ξαπλωσα με έπιασε μια έντονη ναυτία σαν να θέλω να κάνω εμετό. Με έχει πιασει πανικος μην έφαγα τίποτα το οποίο να με πειραξε . Φοβάμαι μην κάνω εμετό και μην δεν μου περασει... Πφφφ αυτό το άγχος δεν παλευεται. Προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη αλλά νιώθω έντονη ναυτία δεν ξέρω τι μπορεί να με πειραξε...αλλά το μυαλό παει στο χειρότερο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Αν δεν είναι κάτι που σε πείραξε που έφαγες από άγχος θα είναι λογικά! Το χω πολύ συχνά ειδικά αν συγχυστω.
    Αλλά βρε κορίτσι και να κάνεις εμετό δεν πειράζει θα περάσει δεν είναι κάτι το επικίνδυνο! Κάνε κάτι που μπορεί να σε χαλαρώσει. Και μη ξεχνάς.. σε λίγη ώρα θα σου περάσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    σήμερα γενικά κουράστηκα πολυ και ήταν μια αγχωτική ημέρα. Τώρα που ξαπλωσα με έπιασε μια έντονη ναυτία σαν να θέλω να κάνω εμετό. Με έχει πιασει πανικος μην έφαγα τίποτα το οποίο να με πειραξε . Φοβάμαι μην κάνω εμετό και μην δεν μου περασει... Πφφφ αυτό το άγχος δεν παλευεται. Προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη αλλά νιώθω έντονη ναυτία δεν ξέρω τι μπορεί να με πειραξε...αλλά το μυαλό παει στο χειρότερο
    Πάντως έχε στο νου σου ότι κυκλοφορεί και ίωση με εμετό αυτές τις μέρες.

  4. #4
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Αν δεν είναι κάτι που σε πείραξε που έφαγες από άγχος θα είναι λογικά! Το χω πολύ συχνά ειδικά αν συγχυστω.
    Αλλά βρε κορίτσι και να κάνεις εμετό δεν πειράζει θα περάσει δεν είναι κάτι το επικίνδυνο! Κάνε κάτι που μπορεί να σε χαλαρώσει. Και μη ξεχνάς.. σε λίγη ώρα θα σου περάσει
    Venom σ ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Είμαι λιγάκι καλυτερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Από ναυτίες άλλο τίποτα συχνά πυκνά συν άλλα θέματα όλοι μου λένε άγχος είμαι σε αγωγή κ ακόμα έχω διάφορα που έρχοντε κ φεύγουν.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Από ναυτίες άλλο τίποτα συχνά πυκνά συν άλλα θέματα όλοι μου λένε άγχος είμαι σε αγωγή κ ακόμα έχω διάφορα που έρχοντε κ φεύγουν.
    Δυστυχώς μας έχουν φάει τα ψυχοσωματικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω αρρωστοφοβία και όσο βλέπω να εξαφανίζονται όλα αυτά βάζει διάφορα ο νους μου ότι μήπως έχω κάτι παθολογικό;άλλοι πετάνε με αγωγή μετά από τόσο καιρό.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω αρρωστοφοβία και όσο βλέπω να εξαφανίζονται όλα αυτά βάζει διάφορα ο νους μου ότι μήπως έχω κάτι παθολογικό;άλλοι πετάνε με αγωγή μετά από τόσο καιρό.
    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι πρέπει να συμβιβαστούμε με τις σωματικές ενοχλήσεις... Δεν υπάρχει άλλη λυση. Όσο και να θέλουμε να φυγουν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Και εγώ αυτή τη στιγμή έχω πονο στο έντερο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το να κάτσω να το υποφέρω..

  9. #9
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    σήμερα γενικά κουράστηκα πολυ και ήταν μια αγχωτική ημέρα. Τώρα που ξαπλωσα με έπιασε μια έντονη ναυτία σαν να θέλω να κάνω εμετό. Με έχει πιασει πανικος μην έφαγα τίποτα το οποίο να με πειραξε . Φοβάμαι μην κάνω εμετό και μην δεν μου περασει... Πφφφ αυτό το άγχος δεν παλευεται. Προσπαθώ να είμαι ψυχραιμη αλλά νιώθω έντονη ναυτία δεν ξέρω τι μπορεί να με πειραξε...αλλά το μυαλό παει στο χειρότερο
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι πρέπει να συμβιβαστούμε με τις σωματικές ενοχλήσεις... Δεν υπάρχει άλλη λυση. Όσο και να θέλουμε να φυγουν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Και εγώ αυτή τη στιγμή έχω πονο στο έντερο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το να κάτσω να το υποφέρω..
    Τίποτα δεν έφαγες που να σε πείραξε. Ούτε μπορείς να συμβιβαστείς με τις σωματικές ενοχλήσεις. Διότι αμφότερα είναι αποτέλεσμα του άγχους. Άλλο κούραση (σωματική εννοείται) κι άλλο αγχος. Είναι εύκολο να τα διακρίνει κανείς στο άτομο του. Το άγχος είναι που δημιουργεί τις σωματικές ενοχλήσεις, κτυπάει σωματικά στα όργανα του σώματος που η ένταση στον εγκέφαλο τα βρίσκει πιο ευάλωτα στην μεταβίβαση του μηνύματος ώστε ο εγκέφαλος να εκτονωθεί από το αίσθημα, όπως με πονοκεφάλους, με ανακάτεμα στο στομάχι και στα έντερα, με έντονο καρδιακό παλμό, με πτώση του ανοποιητικού συστήματος ώστε να γίνεσαι ευάλωτος σε συμπτώματα ίωσης και άλλες αιτίες που προϋποθέτουν αδύνατο ανοσοποιητικό. Αν τα κατορθώσεις και εκλογικεύσεις την αιτία του άγχους ώστε να την βάλεις στις αντικειμενικές της διαστάσεις και συνεπώς να μειώσεις την ένταση του και, αντιδράσης εξωτερικά αποτελεσματικά σ' αυτά που σου το προκαλούν, καλώς, τουλάχιστον το μείωσες διότι το εκτόνωσες προς τα έξω.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Εχω πιασει πατο
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 07-04-2021, 14:52
  2. Μοναξιά, είχε καιρό να με πιάσει!!
    By andreas86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 12-07-2020, 12:38
  3. το ζολοφτ αργει να πιασει το αγχος?
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2019, 09:55
  4. Τι να κάνω αν με πιάσει;
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 124
    Last Post: 22-05-2015, 16:03
  5. Εχω πιασει πατω
    By kostas89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 28-02-2008, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •