Μια βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Μια βοήθεια

    Καλησπερα σας, στα καλα καθουμενα με πιανουν παλμοι 135,140,160 ανάλογα. Εκει που καθομαι και βλεπω τηλεοραση ξαφνικα συμβαινει αυτο. Εχω ελεγχθει καρδιολογικα και ειναι ολα καλα. Μου είπαν οτι πρεπει εκεινη τη στιγμη να πιασουν την ταχυκαρδια για να μου πουν τι ειναι, πραγμα αδύνατο. Μου εγραψαν χολντερ το οποίο θα βαλω σε λιγες μερες. Ελεγξα και θυροειδη οκ γεννησα τον Ιουνιο και περασα και κοβιντ στη λοχεία. Δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα δεν χρειαζομαι χαπι ακομα. Ο ψυχιατρος μου εδωσε ζαναξ και παιρνω μισο καθε πρωί, μισο των 0.25. Αλλα αυτό εξακολουθει. Δεν μπορω πια να μεινω μόνη ουτε στιγμή, εχω γινει βαρος σε οικογενεια και συζυγο αφου ειμαι πισω τους συνέχεια. Μπορει αυτο να ειναι κριση πανικου; Επισης εχω μια μονιμη ζαλαδα ολη τη μερα, δεν βλεπω μπροστά μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπερα ελπίζω να είσαι καλυτερα. Καλο ειναι να βάλεις και το χολτερ και αφου αποκλείσουν οι γιατροί όλα τα άλλα κοιτάς και το άγχος σου. Ελπίζω να μην είναι τίποτα και να μην ξανανιωσεις έτσι. Όλα θα πανε καλα!! Αυτό να σκέφτεσαι!! Πες μας πως είσαι

  3. #3
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Καλησπερα σας, στα καλα καθουμενα με πιανουν παλμοι 135,140,160 ανάλογα. Εκει που καθομαι και βλεπω τηλεοραση ξαφνικα συμβαινει αυτο. Εχω ελεγχθει καρδιολογικα και ειναι ολα καλα. Μου είπαν οτι πρεπει εκεινη τη στιγμη να πιασουν την ταχυκαρδια για να μου πουν τι ειναι, πραγμα αδύνατο. Μου εγραψαν χολντερ το οποίο θα βαλω σε λιγες μερες. Ελεγξα και θυροειδη οκ γεννησα τον Ιουνιο και περασα και κοβιντ στη λοχεία. Δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα δεν χρειαζομαι χαπι ακομα. Ο ψυχιατρος μου εδωσε ζαναξ και παιρνω μισο καθε πρωί, μισο των 0.25. Αλλα αυτό εξακολουθει. Δεν μπορω πια να μεινω μόνη ουτε στιγμή, εχω γινει βαρος σε οικογενεια και συζυγο αφου ειμαι πισω τους συνέχεια. Μπορει αυτο να ειναι κριση πανικου; Επισης εχω μια μονιμη ζαλαδα ολη τη μερα, δεν βλεπω μπροστά μου.
    καλησπέρα τους παλμούς σου πως τους μετρας ; αυτο με την μονιμη ζαλαδα το εχω και εγω , πολυ δυσκολο αλλα θα το αντιμετωπίσουμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Αυτή η μόνιμη ζαλάδα είναι μαρτύριο. Σας καταλαβαίνω. Από τη πολλή σκέψη μας είναι..

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Τόσους παλμούς ανέβαζα κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Πήγα σε καρδιολόγο και δεν μου βρήκε τίποτα, το ίδιο και στα επείγοντα του νοσοκομείου. Ο καρδιολόγος μου είπε κάτι που μου έκανε εντύπωση: όταν η καρδιά ανεβάζει 130 παλμούς ενώ ξαπλώνεις, είναι σαν να έχεις ένα σταματημένο μηχανάκι και μαρσαρεις χωρίς λόγο.
    Πήγα κι εγώ σε ψυχίατρο και μου έδωσε αντικαταθλιπτικά (τα οποία ακόμα χρησιμοποιώ) και δύο μήνες Ζαναξ. Μετά από κάποιες εβδομάδες οι παλμοί μου επανήλθαν στο φυσιολογικό. Εσύ πόσο καιρό παίρνεις Ζαναξ; Αντικαταθλιπτικά δεν παίρνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το τραγικο ειναι τα πρωινά. Κανω 3 ωρες να συνελθω απο το αγχος. Τα βραδυα είμαι καλυτερα αλλα οι πρωινες ωρες δεν παλεύονται. Παιρνω μονο το πρωί μισο ζαναξ των 0.25.και κανω υπομονη. Τους παλμους τους μετραω με πιεσομετρο και μετα με το χερι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Παίζει να είναι παρενέργεια του κόβιντ (σύνδρομο long covid ψάξε) αυτό και να φύγει μετά από μήνες ή και χρόνια.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το τραγικο ειναι τα πρωινά. Κανω 3 ωρες να συνελθω απο το αγχος. Τα βραδυα είμαι καλυτερα αλλα οι πρωινες ωρες δεν παλεύονται.
    I've been there.... Το πρωί με κατέκλυζε το άγχος: πως θα βγει και η σημερινή ημέρα... Πως θα πάω στη δουλειά, πως θα ανταπεξέλθω σε όσα χρειάζεται το παιδί μου καθημερινά, πως θα μαγειρέψω κλπ. Από το άγχος με έπιανε ναυτία και τάσεις για εμετό. Το βράδυ έλεγα οκ βγήκε κι αυτή η ημέρα, τώρα μπορώ να αραξω όσο θέλω!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    I've been there.... Το πρωί με κατέκλυζε το άγχος: πως θα βγει και η σημερινή ημέρα... Πως θα πάω στη δουλειά, πως θα ανταπεξέλθω σε όσα χρειάζεται το παιδί μου καθημερινά, πως θα μαγειρέψω κλπ. Από το άγχος με έπιανε ναυτία και τάσεις για εμετό. Το βράδυ έλεγα οκ βγήκε κι αυτή η ημέρα, τώρα μπορώ να αραξω όσο θέλω!
    σαν να βλεπω τον εαυτο μου, αγχος, φοβος το πρωί και μονιμη ζαλαδα ολη μερα , μετα το βραδακι ειμαι λειτουργικη

  10. #10
    Long covid το είχα καιρό εγω που νοσησα τέλους Μαρτίου... Δεν είμαι γιατρός βέβαια αλλα αν έχει αποκλειστεί κάτι παθολογικό είναι πολύ πιθανό.

  11. #11
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    σαν να βλεπω τον εαυτο μου, αγχος, φοβος το πρωί και μονιμη ζαλαδα ολη μερα , μετα το βραδακι ειμαι λειτουργικη
    Και εγω το ίδιο το βράδυ και μόλις ξαπλώσω είμαι μια χαρά!

  12. #12
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Καλησπερα σας, στα καλα καθουμενα με πιανουν παλμοι 135,140,160 ανάλογα. Εκει που καθομαι και βλεπω τηλεοραση ξαφνικα συμβαινει αυτο. Εχω ελεγχθει καρδιολογικα και ειναι ολα καλα. Μου είπαν οτι πρεπει εκεινη τη στιγμη να πιασουν την ταχυκαρδια για να μου πουν τι ειναι, πραγμα αδύνατο. Μου εγραψαν χολντερ το οποίο θα βαλω σε λιγες μερες. Ελεγξα και θυροειδη οκ γεννησα τον Ιουνιο και περασα και κοβιντ στη λοχεία. Δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα δεν χρειαζομαι χαπι ακομα. Ο ψυχιατρος μου εδωσε ζαναξ και παιρνω μισο καθε πρωί, μισο των 0.25. Αλλα αυτό εξακολουθει. Δεν μπορω πια να μεινω μόνη ουτε στιγμή, εχω γινει βαρος σε οικογενεια και συζυγο αφου ειμαι πισω τους συνέχεια. Μπορει αυτο να ειναι κριση πανικου; Επισης εχω μια μονιμη ζαλαδα ολη τη μερα, δεν βλεπω μπροστά μου.
    Εννοείς δεν είναι στα καλά του ο θυροειδης? Σε ρωτώ γιατί έγω είχα επιλόχεια θυρεοειδίτιδα (δεν το γνώριζα καν αλλά ο Ενδοκρινολογος μετά από έλεγχο κατέληξε εκεί)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εχω θυροειδιτιδα ναι. Πριν ειχα υπερθυροειδισμο αλλα ημουν ρυθμισμενη χωρις αγωγη. Τωρα ο υπερηχος εδειξε θυροειδιτιδα προφανως επιλοχεια. Πιθανό το long covid ναι το εχω διαβασει. Τι να πω πια..

  14. #14
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Εχω θυροειδιτιδα ναι. Πριν ειχα υπερθυροειδισμο αλλα ημουν ρυθμισμενη χωρις αγωγη. Τωρα ο υπερηχος εδειξε θυροειδιτιδα προφανως επιλοχεια. Πιθανό το long covid ναι το εχω διαβασει. Τι να πω πια..
    Και εγω ειχα μόνο από τον υπέρηχο χωρίς αγωγή... Δεν χρειάστηκε.... Κάνε υπομονή. Όσο για το long covid ειχα κ εγω υψηλούς παλμούς για αρκετό καιρό Κάιρο μετά τον covid και σε συνδιασμο με τον φόβο γινεται χειρότερο.... Έκανα 3 επισκεψςις σε καρδιολόγο γι αυτόν τον λόγο και όλα ήταν καλά.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •