Βοήθεια δεν είμαι καλά (έκτακτες)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Βοήθεια δεν είμαι καλά (έκτακτες)

    Σήμερα δεν είχα καλά το στομάχι μου. Άργησα να φάω και έφαγα στις 4 και όχι βαριά αλλά μετά με έπιασε το στομάχι άσχημα πονος πολυς και είπα κάτσε ηρεμησε και θα περασει. Πέρασε ώρα και αρχισα να νιώθω λίγο καλυτερα και εκεί που καθόμουν παιδια δεν το έχω νιώσει ξανά. Σαν να έπαθα ανακοπή. Ένιωσα ένα τριπλό δυνατό γρήγορο χτυπο καρδιάς και μετά κενό μεγάλο γρήγορα έβαλα το δάχτυλο στο λαιμό μου και τότε νιώθω ένα τίναγμα μεγάλο και έναν χτυπο καρδιάς. Και μετά συνέχισε να χτυπάει φυσιολογικά. Βοήθεια τι ήταν αυτό? Πολυ δυνατό σε ένταση και φοβήθηκα τόσο πολυ. Δεν είπα τίποτα γιατί θα ανησυχούσα τους γονείς μου και δεν θέλω. Βοήθεια έχω φοβηθεί τόσο πολυ. Δεν έμοιαζε με τις έκτακτες που έχω. Ήταν τόσο δυνατό. Εχω το στομάχι ακόμα χάλια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Πήρα ένα νεξιουμ αλλά μετά το νεξιουμ με έπιασε αυτό. Φοβάμαι τόσο πολυ. Υποφέρω αυτή τη στιγμή. Ζω έναν εφιάλτη αλήθεια δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω καταντήσει να τρώω ελάχιστα και μόνο βραστά αλλά ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Είναι μόνο το στομάχι η θα πεθανω και ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Δε βοηθάει να το σκέφτεσαι έτσι αλλά ούτε βοηθάει να σού λέω ότι δε βοηθάει.
    Έχεις δοκιμάσει τεχνικές χαλάρωσης guided meditation?

  3. #3
    εχεις κανει καρδιολογικες εξετασεις να αποκλεισεις το παθολογικο κομματι; γιατι το πιο πιθανόν να σε επιασε κρίση αγχους, αυτό με τους γρήγορους χτύπους της καρδιάς και μετα να σταματαει το παθαίνω και εγω απο την ΓΑΔ , εχω κανει καρδιολογικες και εβαλα και Χόλντερ και ολα καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχω κάνει πολλες εξετάσεις. Πέρασα κοβιντ πριν ένα μήνα αλλά δεν είδα να μου τις χειροτέρεψε. Το στομάχι μου όμως τις χειροτερεύει πολυ και ο κοβιντ μου έφερε θέμα στο στομάχι. Έχω κάνει πολλες καρδιολογικες εξετάσεις σε γιατρους και νοσοκομεία γιατί φοβάμαι πολυ ότι θα παθω κάτι με τη καρδια μου και έχω και πολυ άγχος. Προσπαθώ να μην επιβάρυνω ψυχολογικά τους δικους μου. Σήμερα φοβήθηκα πιο πολυ απο ποτε. Βέβαια ένιωθα το στομάχι μου χάλια και ακόμα είναι χάλια αλλά τόσο δυνατές έκτακτες και τριπλή και μετά τόσο μεγάλο κενό δε έχω νιώσει ξανά. Φοβάμαι. Δεν θέλω να πεθανω. Θα παω σε ψυχολόγο το πηρα απόφαση αλλά και ένας καρδιολογος που είχα παει και με συμβουλευσε να φτιάξω τη διατροφή μου πραγματικα με βοήθησε το να τη φτιάξω και το νεξιουμ με βοήθησε πολυ. Αλλά δεν αντέχω άλλο. Τι ήταν αυτό? Και αν μείνω στον τόπο? Θέλω να βάλω χολτερ για μέρες αλλά θα φοβησω τους δικους μου. Θεε μου τρέμω αλήθεια φοβάμαι τόσο πολυ ήταν ότι χειρότερο έχω ζήσει. Νόμιζα πως πεθαινω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    εχω περασει και πανγαστριτιδα και κάποιες φορές φοβάμαι ότι επιστρέφει και μου χαλάει το στομάχι παρολο που προσεχω πολυ τι τρώω. Δοκιμάζω να δω τι με ενοχλεί και τι οχι. Έχω χάσει κιλά αλλά δεν ημουν και πολλα. 60 κιλά είμαι και έχω κόψει τα παντα. Δεν κάπνισα ποτε δεν πινω ποτε και παντα προσεχα. Παντα είχα έκτακτες τις θυμάμαι από μικρή αλλά από όταν έπαθα γαστριτιδα ξέφυγε. Ποτε ηρεμώ ποτε είμαι σε έξαρση και είμαι χάλια αλλά αυτό τώρα ήταν το κάτι άλλο. Φοβάμαι. Φοβάμαι πολυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Ελλη! Πιστευω ότι αυτές οι έκτακτες που νιώθεις οφείλονται στο στομάχι. Μήπως είναι και σπασμός του οισοφάγου; Εγώ πάντως που έχω θέμα με το στομάχι, αν φάω κάτι βαρύ ή junk food ή σε περίπτωση που έχω πολύ ώρα να φάω κάτι έχω έκτακτες. Άσε που πλέον ούτε αλκοόλ μπορώ να πιω γιατί ανεβάζω παλμους. Μην φοβάσαι!!! Τα λέω για να τα ακούω και εγώ!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα Ελλη.ετσι ακριβως ειμαι κι εγω μερες τωρα..ακομα και τωρα που γραφω.και τριπλο και τετραπλο χτυπο σταματαει λιγο και μετα χτυπα φυσιολογικα για πολυ λιγα δευτερολεπτα και μετα ξανα τα ιδια.δεν εχω ησυχασει καθολου 4 μερες τωρα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αχ ρε κορίτσια φοβάμαι τόσο πολυ. Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθήσω να μείνω ήρεμη και να δω πως θα παει αλλά ειλικρινά σήμερα ήταν τόσο δυνατό και ακόμα φοβάμαι. Δεν άντεξα αλήθεια λέω παει θα μείνω στον τόπο ήταν τόσο άσχημο ένιωσα να σταματάει η καρδιά μου για παραπανω απο ότι μια έκτακτη. Και οι έκτακτες οι μονές με τρομοκρατούν όσο δεν παει αλλά αυτό σήμερα ήταν πολυ άσχημο. Φοβάμαι δεν αντέχω άλλο. Μακάρι να είναι απλά το στομάχι μου και να ηρεμήσω τι να πω θα συνεχίσω τη σκληρή διατροφή γιατί αλλιώς είμαι χάλια. Δεν αντέχεται αλήθεια. Όσες εξετάσεις και να κάνω συνεχίζω να φοβάμαι τόσο πολυ. Δεν ξέρω αλήθεια. Δυσκολη μερα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Γενικά έχω τόσα πολλα μέσα μου. Έχω έκτακτες μέχρι και στον υπνο μου και εκεί πολυ δυνατές με ξυπνούν και ειλικρινά φοβάμαι μη πεθανω και στον υπνο μου. Γενικά φοβάμαι. Αυτό το άσχημο αίσθημα είναι ότι χειρότερο. Να νιώθεις έτσι την καρδιά σου. Δεν ξέρω. Είναι πολυ σκληρό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Λες και βλεπω εμενα.κι εγω εχω εκτακτες πολλα χρονια και τωρα τελευταια εχουν γινει χειροτερες και πολυ πιο τρομακτικες.ουτε να κοιμηθω δεν μπορω.κι εγω φοβαμαι πολυ.δεν ξερω τι να κανω

  11. #11
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Γενικά έχω τόσα πολλα μέσα μου. Έχω έκτακτες μέχρι και στον υπνο μου και εκεί πολυ δυνατές με ξυπνούν και ειλικρινά φοβάμαι μη πεθανω και στον υπνο μου. Γενικά φοβάμαι. Αυτό το άσχημο αίσθημα είναι ότι χειρότερο. Να νιώθεις έτσι την καρδιά σου. Δεν ξέρω. Είναι πολυ σκληρό.
    πριν μια βδομάδα ξύπνησα μεσα στον υπνο μου μουσκεμα στον ιδρώτα, δεν μπορούσα να κουνηθω και νομιζα η καρδιά μου θα βγει απο την θεση της, ανοιξα τα ματια μου και έλειπε ο φιλος μου στη δουλειά, οποτε ήμουν μονη στο σπιτι και οι σκεψεις μου εκεινη την ωρα ηταν αυτό ηταν παθαίνω ανακοπη, απλώς θα ερθει το μεσημερι ο φιλος μου και θα βρει τεζα στο κρεβάτι. Βεβαια μετα θυμηθηκα τις συμβουλες της ψυχολογου μου οτι ειναι κριση πανικου , δεν θα πάθω τιποτα και άρχισα να εστιαζω στην αναπνοη μου μεχρι που ηρεμησα. Ηταν η πιο δυνατή κριση πανικου μου, γιατι ηταν και μεσα στον υπνο μου ,αλλα ο εγκέφαλος παιδια δεν κοιμάται. Που θέλω να καταλήξω με ολα αυτα ... οταν συμβει πες στον εαυτο σου δεν θα παθω τιποτα ,δεν ειναι επικίνδυνη η κρίση πανικού αν και η σκεψη ειναι οτι θα πεθάνουμε θα παθουμε ανακοπή και ολα τα σχετικα .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ίσως αν απλά ήταν έντονη ταχυκαρδια ναι θα το έλεγα αλλά αυτό το πραγμα ειναι αδυνατον να το πεις τη στιγμή που η καρδιά σου χτυπάει ακανόνιστα και ξαφνικά σταματάει κιόλας και νιώθεις το σταμάτημα την αγωνία αν θα ξεκινήσει ξανά η πεθαινεις και μετά το έντονο χτυπο που σε πονα και σε τρανταζει. Και μετά ιδρώτας φόβος και ένας φαυλος κυκλος. Όταν είχα παει στο καρδιολογο και του είπα τι νιώθω και το είχα και σε έξαρση του είπα να ξαπλώνω και θα ξεκινήσουν και όντως παιδια δεν το πιστευε. Μου λέει απίστευτο κανεις ασταμάτητες. Μιλήσαμε και μου είπε ότι δεν κάνω τις επικίνδυνες αλλά αν συνεχίσει και με ενοχλεί θα με βοηθήσει να κάνω μεχρι και κατάλυση. Με συμβούλευσε να δω τι στομάχι μου και να τρώω πολυ ελαφρά και όντως μειώθηκαν αρκετά. Μετά ήρθε ο κοβιντ και παλι με χάλασε τρέλα και μου έκανε ένα στομάχι φτου κι απ την αρχή. Και τώρα πραγματικα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Δεν θέλω να ζω έτσι. Μόνο νεξιουμ παιρνω γιατί με σώζουν πραγματικα η έτσι νιώθω. Αλλά δεν λυνεται το προβλημα. Το στομάχι μου είναι χάλια. Υποθέτω ότι από εκεί είναι οι πιο πολλες δηλαδή αυτό τις επηρεάζει και τις εμφανίζει κιόλας? Μπορεί. Αλλά άνθρωπος είμαι. Δεν μπορώ να ζησω για παντα με βραστά. Κάτι ζηλευω κάπου κουράζομαι και παλι τα ίδια. Ένας κυκλος πραγματικα ψυχοφθορος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Χθες απλά παρελειψα το πρωινο έφαγα μεσημεριανό και τι κοτόπουλο ψητό με σαλάτα. Και το στομάχι μου ήρθε και έγινε μπαλόνι πονουσε φρικτά και φουσκωμα και μετά εκεί που καθόμουν μια τριπλή τεράστια σε δυναμη έκτακτη τι ήταν αυτό το πραγμα και μετά σταμάτησε η καρδιά μου για πολυ παραπανω απο όσο το έχω νιώσει ξανά και μετά ένα δυνατό κτυπο και παλι όλα καλά σαν να μη τρέχει τίποτα. Ότι και να μου λένε εμένα αυτό φυσιολογικό δεν είναι. Δεν παιζει να μη φέρει κάποια στιγμή προβλημα. Ήδη μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικά. Η καρδιά παντως να συμβαίνει όλο αυτό δεν παιζει εγώ πιστευω κάποια στιγμή θα είναι και η τελευταία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εμενα γινονται πιο χειροτερες οταν ξαπλωνω..δεν ξερω γιατι γινεται αυτο.ασε που τωρα τελευταια εχουν γινει πιο αισθητες και κρατανε πιο πολυ.εχουν αλλαξει οι εκτακτες προς το χειροτερο.μου εχει δωσει χαπια για αυτο αλλα δεν κανουν τιποτα.ειναι σαν να μην τα παιρνω.πριν λιγο καιρο με επιαναν 2 φορες τον χρονο αντε 3 κρατουσαν 5 μερες και μετα ολα καλα.τωρα τους τελευταιους μηνες εχω εκτακτες καθε μηνα και κρατανε παααρα πολλες μερες.ο καρδιολογος λεει να μαθω να ζω με αυτο.οποτε πηγαινω στο ιατρειο του μου λεει "Παλι εσυ εδω?αφου η καρδια σου δεν εχει τιποτα.να πας σε ψυχολογο".ειπε οτι κανω εκτακτες αλλα δεν ειναι επικινδυνες.εχει αλλαξει ολη μου η ζωη.ουτε για ψωνια δεν παω πια γιατι φοβαμαι.εγω παντως ετσι δεν μπορω να μαθω να ζω.δεν γινεται να σταματαει η καρδια καθε μισο λεπτο και να κανω σαν να μην τρεχει τιποτα.πριν 2 μηνες περασα κι εγω κορονοιο.εκανα εξετασεις αιματος ολα καλα.καρδιολογικα τριπλεξ και τετοια ολα καλα.το μονο που εγραφαν οι εξετασεις αιματος ηταν "ολιγα διεγερμενα λευφοκυτταρα"αλλα μου ειπαν οτι αυτο συμβαινει οταν εχεις περασει μια ιωση.κι εγω ειχα περασει κορονοιο.λογικα απο αυτο θα ειναι.αφου ειναι ολα καλα γιατι καθε μερα αισθανομαι ετσι δεν μπορω να καταλαβω.αγχος που βαραει σε ψυχοσωματικα θα μου πεις.οκ.αλλα οταν ειμαι μια χαρα και χαρουμενη(απο τις λιγες φορες)γιατι αμεσως με πιανει κατι και μου χαλαει την μερα?τα εχω παρει στο κρανιο πραγματικα.δεν ξερω που αλλου να παω και τι σκατσ να παρω για να ηρεμησω με ολα αυτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οι έκτακτες πάντα γίνονται χειρότερες με το πέρας του χρόνου..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 21:55
  2. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 18:33
  3. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 16:28
  4. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  5. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •