Ακουστική παραίσθηση ή απλώς φόβος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2

    Ακουστική παραίσθηση ή απλώς φόβος?

    Καταρχάς συγνώμη για το αν το ποστ βρίσκεται σε λάθος νήμα, δεν ήξερα πού να το γράψω, εδώ, σε ιδψ, σε αρρωστοφοβία, εμένα πιο πολύ σαν φόβος/άγχος μου κάνει...αν είναι σε λάθος μεριά συγνώμη.
    Δεν ζητάω διάγνωση, απλά τη γνώμη σας.
    Για να μην κάθομαι να γράφω ένα κατεβατό, γενικά αυτό το καλοκαίρι μου εμφανίστηκαν από το πουθενά (μάλλον, μπορεί κ όχι) κάποια ιδιαίτερα πράγματα όπως στις αρχές του Ιουνίου διαταραχές ύπνου (εκεί που πήγαινα να κοιμηθώ ξαφνικά επανερχόμουν στον "ξύπνιο" σαν άγχος) κλπ. Το όλο θέμα ξεκίνησε από εκεί και εγώ έβαλα με το μυαλό μου τα χίλια δυο που έχουν ως σύμπτωμα διαταραχές ύπνου όπως πιο "σοβαρές" ψυχικές διαταραχές πχ. σχιζοφρένεια κλπ.
    Το πρόβλημα λύθηκε σε ένα τεράστιο μέρος καθώς επισκέφτηκα ψυχιάτρο, και μου είπε πως είναι λόγω άγχους. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα στον συγκεκριμένο τομέα με σχεδόν μηδαμινό θέμα. Το θέμα είναι πως από τότε μου έχει μείνει ο φόβος μήπως υπάρχει κάτι πιο σοβαρό και ερμηνεύω τα πάντα, το παραμικρό ως σύμπτωμα κάτι πιο σοβαρού. Παρερμηνεύω αρκετά πράγματα, γελοία πράγματα. Εμφανίστηκαν και κάποιες ιδεοληψίες σε έναν πολύ μικρό βαθμό το οποίο δεν ανυσήχησε τον ψυχιάτρο. Πάμε στο κυρίως θέμα λοιπόν.
    Γενικά εγώ προσπαθώ πάντα να ερμηνεύω τα πράγματα με τη λογική και όχι με το άγχος/υπερανάλυση γιατί ξεκινάω από το Α μέρος και βρίσκομαι στο Χ μέρος σε χρόνο dt.
    Χθες το βράδυ λοιπόν ενώ ήμουν στο δωμάτιο μου, ξαφνικά σαν να άκουγα έναν ήχο δεκαοχτούρας. Καθόλου παράξενο. Πάω πιο κοντά στο παράθυρο και δεν ακούω τον ήχο. Από εκείνη τη στιγμή μου γεννήθηκε η ιδέα ότι μπορεί να είναι auditory hallucination/ακουστική παραίσθηση. Και από τότε ακούω αρκετά συχνά τον ίδιο ήχο. Σαν να μου εχει μείνει στο μυαλό. Σαφώς και το πρωί που ξύπνησα (που έκανα πολύ κακό ύπνο) άκουσα ξανά τις πραγματικές δεκαοχτούρες και λέω οκ ίσως είναι στον πάνω όροφο, ίσως είναι κάπου κοντά. Αλλά το θέμα είναι πως από τότε μου έχει μείνει στο μυαλό ο ήχος με αποτέλεσμα κάποιες φορές σαν να τον ακούω (από μακριά και σαν ψέμα,δεν είναι δηλαδή ότι τον ήχο τον έχω μέσα στα αυτιά μου, αλλά μπορεί να ακουστεί κάτι μακρινό σαν αυτόν τον ήχο/κάτι παρόμοιο). Κ εκεί είναι το θέμα μου, είναι όντως αληθινός ο ήχος κ απλά έχω σκεφτεί υπερβολικά εγώ; Ειδικά αφού τον ακούω από μακριά. Μήπως λόγω άγχους επειδη το σκεφτομαι συνέχεια, δημιουργώ αυτόν τον ήχο; Προσπάθησα να το ερμηνεύσω πως μπορεί να είναι κάποιος ήχος ενός μηχανήματος ή πως είναι στον πάνω όροφο όπως είπα. Αλλά με έχει πιάσει ο φόβος και το άγχος πως είναι ακουστική παραίσθηση, έχω αγχωθεί αρκετά και λόγω αυτού επαναφέρω τον ήχο στο μυαλό μου και έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στους ήχους σήμερα. Δεν ακούω τον ήχο όλη τη μέρα ούτε κάθε λεπτό, αλλά πολύ πολύ συχνά, συνήθως όταν συγκεντρώνομαι σε πράγματα δεν τον ακούω αλλά αν το σκεφτώ και προσέξω ίσως ακούσω κάτι πεταχτά ή κάτι που μοιάζει σε αυτόν τον ήχο. Απλά σκέφτομαι μην έχω αγχωθεί αρκετά και λόγω άγχους επιδυνώνεται η ευαισθησία στον ήχο ή η παρερμήνευση...Έχω διαβάσει για τις ακουστικές παραισθήσεις, δεν έχω βρει κάτι που ταιριάζει σε μένα.
    Συγνώμη για το κατεβατό και όπως είπα δεν ψάχνω διάγνωση σε καμία περίπτωση, απλά προσπαθώ να βγάλω μιαν άκρη γιατί είμαι ένα ράκος μέσα στη μέρα!
    Ξέχασα να πω πως και λόγω αυτού του άγχους εμφανίστηκαν πάλι οι εμβοές στα αυτιά, κάτι που το παθαινω σιγουρα λογω αγχους...δεν ξερω αν μετραει κ αυτο. Πολλές φορές μέσα στη μέρα δεν άκουγα κάτι τέτοιο. Μετά όταν σκεφτόμουν "να, δεν ακούω κάτι" ξαφνικά άκουγα.
    Last edited by dekaoxtouros; 21-08-2022 at 21:18.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα.εγω νομιζω οτι επειδη φοβασαι μην εχεις ακουστικη παραισθηση ακους αυτον τον ηχο..κι απο την στιγμη που λες οτι οταν συγκεντρωνεσαι σε κατι αλλο δεν τον ακους και τον ακους μονο οταν το σκεφτεις τοτε μαλλον ειναι ο φοβος σου.να σου πω ενα παραδειγμα:οταν μενω μονη στο σπιτι για λιγο ειμαι μια χαρα.οταν ομως αρχιζω και φοβαμαι νομιζω οτι ακουω ηχους μεσα στο σπιτι οτι καποιος μπηκε,οτι καποιος περπαταει και μολις μπει σπιτι καποιος δικος μου ολα αυτα εξαφανιζονται.που σημαινει οτι τα ακουγα απο τον φοβο μου.το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια οταν εχει να κανει και με τον φοβο.μην αγχωνεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το έπαθα προχθές.
    Ξύπνησα ξαφνικά (παίζει να έβλεπα εφιάλτη) στις 6 λαρα το πρωί και σαν να άκουγα δεκαοχτουρες να κάνουν τον χαρακτηριστικό τους ήχο. Δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι όντως μπορεί να είναι δεκαπ γιατί στην αρχή δεν είχα αίσθηση του χρόνου νομίζα ότι απλά το ακούω μέσα στο μυαλό μου μέσα στην νύχτα. Μετά που σηκώθηκα να ποιο νερό είδα την ώρα και λέω μπορεί να ήταν και πραγματικός ήχος. Αλλά ο φόβος/άγχος μου άφησε την αίσθηση ότι το ακούω μέσα στο μυαλό μου σαν ιδεοληψία.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλησπερα.εγω νομιζω οτι επειδη φοβασαι μην εχεις ακουστικη παραισθηση ακους αυτον τον ηχο..κι απο την στιγμη που λες οτι οταν συγκεντρωνεσαι σε κατι αλλο δεν τον ακους και τον ακους μονο οταν το σκεφτεις τοτε μαλλον ειναι ο φοβος σου.να σου πω ενα παραδειγμα:οταν μενω μονη στο σπιτι για λιγο ειμαι μια χαρα.οταν ομως αρχιζω και φοβαμαι νομιζω οτι ακουω ηχους μεσα στο σπιτι οτι καποιος μπηκε,οτι καποιος περπαταει και μολις μπει σπιτι καποιος δικος μου ολα αυτα εξαφανιζονται.που σημαινει οτι τα ακουγα απο τον φοβο μου.το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια οταν εχει να κανει και με τον φοβο.μην αγχωνεσαι.
    Σε ευχαριστώ! Κάτι τέτοιο σκέφτηκα! Γενικά ναι έχω και ανεμιστήρα στο δωμάτιο, κάποιες φορές σαν να με μπερδευε ο ηχος σημερα. Αλλα κ εγω πιστευω οτι ειναι λογω αγχους καθως σπανια σημερα το ακουγα οταν συγκεντρωνομουν καπου. Μπορει σαν ιδεα για 1 λεπτο
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Το έπαθα προχθές.
    Ξύπνησα ξαφνικά (παίζει να έβλεπα εφιάλτη) στις 6 λαρα το πρωί και σαν να άκουγα δεκαοχτουρες να κάνουν τον χαρακτηριστικό τους ήχο. Δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι όντως μπορεί να είναι δεκαπ γιατί στην αρχή δεν είχα αίσθηση του χρόνου νομίζα ότι απλά το ακούω μέσα στο μυαλό μου μέσα στην νύχτα. Μετά που σηκώθηκα να ποιο νερό είδα την ώρα και λέω μπορεί να ήταν και πραγματικός ήχος. Αλλά ο φόβος/άγχος μου άφησε την αίσθηση ότι το ακούω μέσα στο μυαλό μου σαν ιδεοληψία.
    Δεν το πιστευω οτι βρηκα συμπασχων! Εισαι καλυτερα τωρα? Ή ακομα υπαρχει αυτο το πραγμα? Εγω σημερα ξυπνησα με αυτον τον φοβο. Και ενω ξερω πως ειναι πολυ πιθανον να ναι λογω αγχους/ιδεοληψιας οσο το σκαλιζω τοσο περισσοτερο τρυπωνει αυτη η σκεψη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Καλύτερα είμαι , ήταν της στιγμής. Δεν εδωσα πολυ βάση απλα σκέφτηκα οτι ηταν ιδεοληψία και μετα αφου σηκώθηκα λεω μπορει και οντως να το άκουσα αλλα και ιδεοληψία να ηταν λογικό το βρίσκω αφου τελευταία δεν εχω καλο ύπνο. Χθες το βράδυ ας πουμε είδα εφιάλτη ψιλοξυπνησα αλλα έπαθα κάτι σαν παράλυση απο τον φόβο μου και μετά είχα αίσθημα φόβου που κράτησε και σήμερα όλη μέρα ως άγχος.
    Τα αποδίδω ξεκάθαρα στο άγχος
    Πρόσφατα πέρασα και κοβιντ 3 μέρες συνεχομενα πυρετό υψηλό και μετά απλά έβγαινα θετικός επί 7 ακόμη μέρες. Η νόσηση αλλά και η απομόνωση με έριξαν αρκετά τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Έχω παραγγείλει κάποια συμπληρώματα που με βοηθούν όπως ω3,προβιοτικά,μαγνήσιο και σύμπλεγμα B και ανυπομονώ να τα ξεκινήσω.

Similar Threads

  1. ASMR ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΓΙΑ ΥΠΝΟ
    By kriti28 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-2021, 15:39
  2. δεν ηταν απλη παραισθηση
    By george90s in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-05-2020, 07:38
  3. ειναι καταθλιψη η απλως συγκινηση ?
    By μαρια 9 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 20-12-2017, 21:00
  4. Απλως δεν ακουω το περιβαλλον μου.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2010, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •