Παράλογος φόβος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Παράλογος φόβος;

    Καλησπέρα. Πρόσφατα (πριν 1 μήνα) χάσαμε την γιαγιά από ανακοπή ενώ ήταν στις διακοπές της. Ξαφνικά.

    Ενώ στην αρχή ήμουν πιο ψύχραιμη, τις τελευταίες ημέρες, και ειδικά από όταν έκλεισα τις δικές μας διακοπές(οικογένεια με δύο παιδιά) μου έρχονται μαύρες σκέψεις αυτόματα. Πχ ότι κάτι θα συμβεί εκεί, ότι θα πάθω ανακοπή εγώ, ότι δεν θα γυρίσω σπίτι κλπ κλπ. Όλο αυτό με κάνει να παθαίνω κρίσεις άγχους που ξεσπούν σε ψυχοσωματικά συμπτώματα.

    Είμαι με αγωγή περίπου 5 μήνες. Σας έχει συμβεί; Δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το αίσθημα και ο φόβος προκαλείται από το άγχος η είναι κάτι σαν προαίσθημα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα.εγω πιστευω οτι επειδη εγινε αυτο με την γιαγια σου σκεφτεσαι ετσι και φοβασαι.πριν γινει αυτο το δυσαρεστο γεγονος φοβοσουν οπως τωρα?δεν ειναι καθολου προαισθημα.ο φοβος και το αγχος σου ειναι που σε κανει να σκεφτεσαι ετσι.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλησπερα.εγω πιστευω οτι επειδη εγινε αυτο με την γιαγια σου σκεφτεσαι ετσι και φοβασαι.πριν γινει αυτο το δυσαρεστο γεγονος φοβοσουν οπως τωρα?δεν ειναι καθολου προαισθημα.ο φοβος και το αγχος σου ειναι που σε κανει να σκεφτεσαι ετσι.
    Όχι. Γενικά λόγω ψυχοσωματικών είχα φόβους. Πχ αν κάτι με πονούσε αγχωνομουν. Αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι πάρα πολύ χάλια. Δηλαδή μου λένε πχ θα τα πούμε μετά τις διακοπές και έρχεται σφήνα η σκέψη "καλά ας γυρίσω πρώτα". Πήγα εννοείται πάλι και στον γιατρό. Ούτε από εκεί ηρέμησα. Σε ευχαριστώ που μου απάντησες άμεσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Να σαι καλα.Μην αγχωνεσαι.κι εγω ταλαιπωρουμαι απο ψυχοσωματικα.κι εγω φοβαμαι καθε μερα.κι εγω φοβομουν οτι στις διακοπες κατι θα παθω.ο φοβος και το αγχος ειναι το χειροτερο που κανουμε στον εαυτο μας..δεν ειναι ευκολο το ξερω.αλλα πηγαινε ομορφα κι ωραια στις διακοπες σου περνα καλα και μην σκεφτεσαι οτι μπορει να παθεις κατι.κι εγω ετσι σκεφτομουν και δεν περασα πολυ καλα.για 7 μερες θα πηγαινα και την 4 μερα γυρισα πισω γιατι φοβομουν.απο τον φοβο γυρισα με αρρυθμιες τις οποιες προκαλεσα εγω.για αυτο σου λεω πηγαινε να ξεγνοιασεις και μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα.το οτι εγινε αυτο με την γιαγια σου δεν σημαινει οτι θα γινει και σε σενα.κοιτα να περασεις καλα

  5. #5
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Να σαι καλα.Μην αγχωνεσαι.κι εγω ταλαιπωρουμαι απο ψυχοσωματικα.κι εγω φοβαμαι καθε μερα.κι εγω φοβομουν οτι στις διακοπες κατι θα παθω.ο φοβος και το αγχος ειναι το χειροτερο που κανουμε στον εαυτο μας..δεν ειναι ευκολο το ξερω.αλλα πηγαινε ομορφα κι ωραια στις διακοπες σου περνα καλα και μην σκεφτεσαι οτι μπορει να παθεις κατι.κι εγω ετσι σκεφτομουν και δεν περασα πολυ καλα.για 7 μερες θα πηγαινα και την 4 μερα γυρισα πισω γιατι φοβομουν.απο τον φοβο γυρισα με αρρυθμιες τις οποιες προκαλεσα εγω.για αυτο σου λεω πηγαινε να ξεγνοιασεις και μην σκεφτεσαι ασχημα πραγματα.το οτι εγινε αυτο με την γιαγια σου δεν σημαινει οτι θα γινει και σε σενα.κοιτα να περασεις καλα
    Λυπάμαι πραγματικά που χάλασες τις διακοπές σου... Ελπίζω πραγματικά να είναι μέρος του φόβου αυτό που νιώθω και όχι κάποιο προαίσθημα.

    Εύχομαι όλοι μας μια μέρα να καταφέρουμε να ζούμε χωρίς φόβο και άγχος... ❤️

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ το ίδιο φοβάμαι κ ειδικά απο τότε που είπαν στις ειδήσεις για ξαφνικούς θανάτους νέων πολλοί εδώ στο φόρουμ τα ίδια φοβόμαστε πάνω κάτω...κ εγώ είμαι 6 μήνες με αγωγή κ τρέμω που θα πάω διακοπές μην μου συμβεί κάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Δεν ειναι προαισθημα..φοβος ειναι.δεν θα παθεις απολυτως τιποτα.περνα καλα με την οικογενεια σου και θα δεις οτι ολα θα κυλησουν ομορφα και ωραια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Medussa κι εγω ετσι σκεφτομουν και οριστε.χαλασα τις διακοπες μου.γυρισα πισω αρων αρων.κριμα δεν ειναι?

  9. #9
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Και εγώ το ίδιο φοβάμαι κ ειδικά απο τότε που είπαν στις ειδήσεις για ξαφνικούς θανάτους νέων πολλοί εδώ στο φόρουμ τα ίδια φοβόμαστε πάνω κάτω...κ εγώ είμαι 6 μήνες με αγωγή κ τρέμω που θα πάω διακοπές μην μου συμβεί κάτι.
    Πραγματικά... Πολύς κόσμος με φόβο. Η τρομοκρατία καλά κρατεί και δυστυχώς εμείς πέφτουμε στα δίχτυα της. Έλα να πάμε μαζί χέρι χέρι να μην φοβόμαστε.. ????????

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Είμαι ήδη διακοπές και θα σου πω ότι έχω έντονη δυσφορία στο στομάχι αερα γενικά στα γαστρεντερικά μου,συν ότι αδιαθέτησα την 2η μέρα.
    Κάθε μέρα θα σου πω ότι πάω σε παραλίες και μπυ περνάει από το μυαλό ότι αν πάθω κάτι θα πάω χαμένη γτ Αντε να φτάσει εδώ κάποιος.
    Όμως πάω και περνάω τέλεια κ έχω κ ένα παιδάκι.
    Μόνο σα σκάψει το έχω κ το απωθώ!

  11. #11
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    Είμαι ήδη διακοπές και θα σου πω ότι έχω έντονη δυσφορία στο στομάχι αερα γενικά στα γαστρεντερικά μου,συν ότι αδιαθέτησα την 2η μέρα.
    Κάθε μέρα θα σου πω ότι πάω σε παραλίες και μπυ περνάει από το μυαλό ότι αν πάθω κάτι θα πάω χαμένη γτ Αντε να φτάσει εδώ κάποιος.
    Όμως πάω και περνάω τέλεια κ έχω κ ένα παιδάκι.
    Μόνο σα σκάψει το έχω κ το απωθώ!
    Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αναρωτιέμαι, υπάρχει κανείς που πήγε φέτος διακοπές όντας χαλαρός και να τις απολαύσει τελικά; (Παρέα με προβλήματα όπως τα δικά μας εννοώ). Αυτήν την σκέψη που κανείς, την έχω κάνει και στο σπίτι. Γιατί είμαστε σε παράξενο σημείο. Εύχομαι να περάσεις υπέροχα τις διακοπές σου και να έχεις γεμίσει τις μπαταρίες για τον χειμώνα. Μου δίνει κουράγιο να ξέρω πως δεν είμαι η μόνη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Kate9090 View Post
    Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αναρωτιέμαι, υπάρχει κανείς που πήγε φέτος διακοπές όντας χαλαρός και να τις απολαύσει τελικά; (Παρέα με προβλήματα όπως τα δικά μας εννοώ). Αυτήν την σκέψη που κανείς, την έχω κάνει και στο σπίτι. Γιατί είμαστε σε παράξενο σημείο. Εύχομαι να περάσεις υπέροχα τις διακοπές σου και να έχεις γεμίσει τις μπαταρίες για τον χειμώνα. Μου δίνει κουράγιο να ξέρω πως δεν είμαι η μόνη.
    Καλημέρα!
    Γύρισα σήμερα από διακοπές, πέρασα παρά πολύ ωραία, όσο να πεις ταλαιπώρησα τον εαυτό μου μέσα στη ζέστη κ όλη μέρα στο πόδι με περίοδο.
    Έχω 2 μέρες που τα συμπτώματα μου κλείνουν κ την αναπνοή αλλά τι να έκανα; Χθες προσπάθησα να ξορκίσω τους δαίμονες μου, πήρα καραβάκι κ πήγα για μπάνιο σε δυσπρόσιτη παραλία! Φοβόμουν, δε θα σου πω ψέματα αλλά το πάλευα!
    Είμαι εδώ ωστόσο!!!

Similar Threads

  1. Παραλογος φόβος/ντροπή
    By Velissarios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 12-02-2022, 00:18
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  3. Παράλογος πόνος & αδιέξοδο .
    By Elaxistos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-06-2019, 14:13
  4. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •