Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ε όχι και μεγάλη!:P
    άσε που αυτός που θα σου υποδείξει μπορεί να μιλάει ολόκληρη την ώρα για την πάρτυ του οπότε εκεί θα πέσει ψυχοκάματο στάνταρ!:D

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Λολ Ραψωδέ!!!!!!!!Εγώ θα το έλεγα Πανδώρα πως μάλλον εκδικητικό παίζει να είναι εκ μέρους σου που θα του ζητήσεις να σου βρει καινούριο,γιατί να \'ουμ τα έχεις πάρει με την πάρτη του.Έτσι το κόβω εγώ!!!Ή μάλλον ήθελα να το κάνω αυτό στον παλιό και του την έλεγα ότι ψάχνω για άλλον.Κοίτα λογικά σκεπτόμενη σιγά μη θελήσει να χάσει τα λεφτά του στέλνοντας σε,σε άλλον και δη καλύτερο.Ας παίξω λίγο μπάλα με χιούμορ και να πω πως οι γνωστοί του μάλλον αυτοαποκαλυψίες θα είναι και αυτοί-της ίδιας σχολής!!!!!!Ούτε κι εγώ μπορούσα εύκολα να εγκαταλείψω τον παλιό παρ\'ότι μου την βίδωνε άγρια και του είχα σούρει τα εξ\'αμάξης τον κράτησα τρισήμισι χρόνια.Μας δημιουργούν οι μπαγάσες και ένα δέσιμο και δεν τους αποχωριζόμαστε εύκολα.Δώσε εσύ το στίγμα σου για 360μοιρών αλλαγή στρατηγικής μπας και χαμπαριάσει κι αν στην μία ώρα αυτοαποκάλυψη κόψει μόνο το 5λεπτο κι αυτό για να μιλήσει για το επόμενό σας ραντεβού τότε Τσίου γιατρέ και βάρκα η ελπίδα!!!!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πανδώρα στο site τσέκαρα έναν ψυχίατρο να δραστηριοποιείται με νικ alkmeon....Ρώτα!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Καταρχήν δηλώνω ότι δεν είμαι ειδικός.
    Γνώμη μου είναι ότι αντικείμενο της ψυχοθεραπείας είναι η ψυχική κατάσταση του θεραπευόμενου. Πιο συγκεκριμένα, αναζητείται σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα, πως προέκυψε αυτή η κατάσταση και πως θα μπορέσει να βελτιωθεί. Νομίζω πως η διάγνωση χρειάζεται αρκετές συνεδρίες και η θεραπευτική παρέμβαση ακόμα περισσότερες. Η εντατικότητα της θεραπείας είναι φυσικό να διαφέρει ανάλογα με το είδος και τη σοβαρότητα του προβλήματος. Κατά πόσο οι ικανότητες του θεραπευτή επηρεάζουν τη διάρκεια ή το αποτέλεσμα δεν μπορεί να κριθεί παρά μόνον υποκειμενικά. Μόνον εάν υπήρχε η ευκαιρία να θεραπευτεί ο ίδιος άνθρωπος από την ίδια πάθηση από δύο ειδικούς ταυτόχρονα, δηλαδή εάν είχε δύο ζωές, θα μπορούσαμε να κρίνουμε την αποτελεσματικότητα των δύο θεραπειών. Πράγμα άτοπο.
    Εξάλλου η ψυχική κατάσταση του κάθε ανθρώπου γενικά (όχι μόνον η δική μου) είναι ρευστή. Μεταβάλλεται επηρεαζόμενη από αναρίθμητους άλλους αστάθμητους και εν πολλοίς ανεξέλεγκτους παράγοντες. Άρα ό,τι μπορεί να γίνει για την ψυχική κατάσταση του θεραπευόμενου εντός της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας θα γίνει είτε από το θεραπευτή είτε από το θεραπευόμενο. Και ο θεραπευτής μεν θα κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός. Άρα το όλο θέμα είναι τι θα φωτίσει ο Θεός τον θεραπευόμενο να κάνει, πως αυτός που έχει το πρόβλημα θα συμβάλλει, ώστε να γίνει η όλη θεραπευτική διαδικασία πιο αποτελεσματική.
    Εξάλλου η ευθύνη για την επιλογή του ειδικού ανήκει στον άμεσα ενδιαφερόμενο, τον πάσχοντα ή, σε περίπτωση αδυναμίας του ίδιου, τους πιο κοντινούς του ανθρώπους. Εκείνος ή εκείνοι που έχουν άμεσο ενδιαφέρον για την αντιμετώπιση του προβλήματος, αυτοί έχουν και την ευθύνη για την ανάθεση της θεραπείας στο ανάλογο πρόσωπο, σε εκείνον που θα κρίνουν ότι θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις τους. Καλύτερο λοιπόν θα ήταν εκ μέρους τους να καθορίσουν καταρχήν τις απαιτήσεις τους, να έρθουν σε επαφή με τον ειδικό και σε συνεννόηση μαζί του να φροντίσουν για την ικανοποίησή τους. Το τι θα κάνει ο ειδικός δεν αφορά κανέναν άλλο παρά τον ίδιο. Για τον άνθρωπο που υποφέρει σημασία έχει να γίνει όσο το δυνατόν πιο καλά. Και για να το πετύχει αυτό, πρέπει να συμβάλλει ο ίδιος όσο μπορεί. Το να αντιπαρατίθεται με το γιατρό του είναι κατʼ αρχήν άτοπο, αφού υποτίθεται ότι του εμπιστεύεται την υγεία του. Κι επιπλέον είναι αντιπαραγωγικό, αφού υπονομεύει το κύρος του θεραπευτή, στο οποίο βασίζεται όλη η διαδικασία.
    Η συχνότητα και το περιεχόμενο των συνεδριών (όπως και το αντίτιμό τους) καθορίζεται από τον γιατρό ή τον ψυχολόγο. Εκείνος ή εκείνη θα καθορίσει το στόχο που θα πρέπει να επιτευχθεί και έχει κάθε λόγο από τη μεριά του να το επιδιώξει. Διότι όσο καλύτερα είναι ο θεραπευόμενος, τόσο και πιο ικανοποιημένος θα μένει από τη συνεργασία τους. Η χρονοτριβή μόνο ..την αρρώστια συμφέρει. Ο ειδικός που σέβεται τη δουλειά και τον εαυτό του γνωρίζει ότι η κερδοσκοπία εκ μέρους του μακροπρόθεσμα θα στραφεί εις βάρος του. Ο «αεριτζής» επαγγελματίας δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, θα κοροϊδέψει. Θα επιδιώξει να εξασφαλίσει το άμεσο, γρήγορο και εύκολο κέρδος, αφού δεν μπορεί να κάνει κάποιον καλά και να θέλει. Τον άνθρωπο που υποφέρει (υποτίθεται ότι) δεν τον ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το να είναι καλά. Αυτό (πρέπει να) είναι σκοπός και κριτήριο της αποτελεσματικότητας της θεραπείας του.
    Τίποτα όμως σʼ αυτό τον έρμο το ντουνιά δεν είναι τέλειο. Όλα έχουν τους περιορισμούς τους. Καθετί γίνεται σε χρόνο και τόπο. Και όλα κοστίζουν. Μπορεί κάποιος να χρειάζεται να ξεπεράσει κάτι, αλλά για κάποιους λόγους να μην μπορεί, διότι ενδεχομένως η ψυχική του κατάσταση να μην του το επιτρέπει. Τι είναι όμως αυτό που τον εμποδίζει, πως θα το ξεπεράσει κι όταν τα καταφέρει τι θα πρέπει έπειτα να γίνει, θα καθοριστεί από κοινού με τον ειδικό του. Κι ως γνωστόν οι συναντήσεις γίνονται κατόπιν συνεννόησης, έχουν συγκεκριμένη διάρκεια και κόστος. Ποιος είναι σε θέση από μόνος του να κρίνει πότε είναι σκόπιμο να συναντηθεί με τον θεραπευτή του; (Εκτός κι αν είναι κι ο ίδιος ψυχολόγος). Κι αν ο θεραπευτής διαπιστώσει κατά τη συνεδρία ότι η θεραπεία δεν έχει σημειώσει πρόοδο, τι θα πρέπει να κάνει; Να διακόψει τη συνεδρία πρόωρα και να δώσει ρέστα; Θα προκαλέσει δυσάρεστα συναισθήματα απόρριψης στον άρρωστο που κάθε άλλο παρά καλό θα του κάνουν. «Την δόξαν πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς». Εντάξει. Αλλά μην ξεχνάμε πως προέχει η ψυχική υγεία.
    Είναι αναπόφευκτο λοιπόν να δημιουργούνται κάποιες φορές αμήχανες καταστάσεις μέσα στη θεραπευτική διαδικασία και τότε ..πώς περνάει η ρημάδα η ώρα; Μου φαίνεται ότι σʼ αυτές τις περιπτώσεις το βάρος της εξεύρεσης λύσης πέφτει από κοινού και στις δύο πλευρές. Δεν είναι περισσότερο καθήκον του θεραπευτή από ό,τι του θεραπευόμενου να εξευρεθεί λύση. Είναι σα να βρίσκονται για λίγο και οι δυο «εγκλωβισμένοι» σε ένα χώρο και να πρέπει να βρουν κάτι να πουν. Κι έτσι γίνεται. Εάν επιλέγει ο θεραπευτής το θέμα της συζήτησης με κάποιο άλλο κριτήριο, ώστε να είναι δευτερευόντως επωφελής, αυτό δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω προσωπικά, αλλά νομίζω πως κάθε άλλο παρά κακό κάνει. Δε νομίζω πως θα ʽχε αντίρρηση να αφήσει την πρωτοβουλία αυτή στον ασθενή του. Είναι θέμα απλής, ειλικρινούς και καλόπιστης συνεννόησης.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    κουκλα μου εχει και χειροτερα,εμενα ο δικος μου μιση ωρα με ρωτουσε πως να κανει γιουβαρελακια.Καταλαβαινε� �ς την συνεχεια μετα,ακομα με ψαχνει

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    λοιπόν παιδιά μίλησα στον θεραπευτή μου,είχα θετική αντίδραση.Νιώθω βέβαια λίγο άβολα,και λίγο ενοχικά ότι μπορεί να τον προσέβαλα ή κάτι τέτοιο αλλά προσπαθώ να βγω από αυτά τα τρυπάκια. Έχω κάνει μία συνεδρία από την στιγμή που συζητήσαμε το εν λόγω θέμα και ήταν αψογος. Σήμερα έχω την δεύτερη συνεδρία και θα προσπαθήσω να διατηρήσω τις συνθήκες. Κατάλαβα ότι όντως σε καταστάσεις αμήχανιας τον παρότρυνα να συζητάει προσωπικά του θέματα γιατί έτσι έχω μάθει να λειτουργώ με όλους. Συνεχίζω λοιπόν τις συνεδρίες και αν διατηρηθεί αυτή η κατάσταση δε θα έχω πρόβλημα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Η επιλογή ειδικού δεν είναι εύκολη υπόθεση . Συζήτησε το πρόβλημα μαζί του κ αν δεν λυθεί άλλαξε ψυχολόγο.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    14
    Μετά από όσα διάβασα πιστεύω ότι καλά θα κάνεις να ψάξεις για άλλον ψυχοθεραπευτή, δεν μου φαίνονται πολύ αγνές οι προθέσεις του. Δεν πληρώνεις για να λύσεις τα δικά του προβλήματα αλλά τα δικά σου. Αλήθεια πόσο πληρώνεις την ώρα;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by ROULA
    κουκλα μου εχει και χειροτερα,εμενα ο δικος μου μιση ωρα με ρωτουσε πως να κανει γιουβαρελακια.Καταλαβαινε� �ς την συνεχεια μετα,ακομα με ψαχνει
    Χα χα χα!!!Με έκανες να ξεκαρδιστώ!!!Ε,κρίμα.Δεν του έδωσες κι εσύ μια ευκαιρία ακόμα.Ίσως την επόμενη φορά να μιλούσατε απλά για παστίτσιο.....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •