Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6

    Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει

    καλημέρα σε όλους
    Έχω ανακαλύψει καιρό το συγκεκριμένο forum δεν τολμούσα για κάποιους λόγους να γράψω. Στην προκείμενη περίπτωση αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι επιτακτικό και θα ήθελα να πάρω μια απάντηση ιδιαίτερα από κάποιον που είναι καταρτισμένος σε θέματα ψυχολογίας. Εμφάνισα κρίσεις πανικού πριν 1,5 χρόνο και ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ανθρωποκεντρικής κατεύθυνσης. Γενικά ήμουν αρκετά ευχαριστημένη, το θέμα όμως είναι ότι νομίζω ότι αρχίζει να ξεφεύγει η κατάσταση. Ο θεραπευτής αρκετά συχνά αναφέρεται σε προσωπικά του προβλήματα(τον είχα ενθαρρύνει εγώ στο παρελθόν για κάτι τέτοιο) έχει συμβεί όμως σε αρκετές συνεδρίες να συζητάμε ένα μισάωρο(μπορεί να λέω και λίγο) για κάποιο προσωπικό του θέμα και μετά να βάζουμε κάτι παραπάνω για να βγει και η δική μου η ώρα που στην ουσία δεν βγαίνει. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι καλό.Ειλικρινά έχω ανάγκη για μια άποψη όσον αφορά του τι να κάνω.Δεν θέλω να τον προσβάλλω,έχω κάνει αρκετή δουλειά μαζί του αλλά αυτό το πράγμα με καταπιέζει.
    Σας ευχαριστώ εκ τςν προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    να του το επισημάνεις.

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Για τις ανθρωποκεντρικές προσεγγίσεις, έχω την καλύτερη γνώμη. Είναι εξαιρετικά αποτελεσματικές, έχουν αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου και φέρνουν πραγματικά το άτομο σε βαθιά επικοινωνία με τον εαυτό του.
    Ωστόσο, μιας από τις βασικές αρχές της ανθρωποκεντρικής θεραπείας είναι ο βαθύς σεβασμός στην ανθρώπινη ύπαρξη που έχω απέναντι μου.
    Η τεχνική της αυτοαποκάλυψης (του θεραπευτή) χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στον χρόνο και στην συχνότητα χρήσης.
    Οταν γίνεται συχνά, είναι να σαν να καταργεί την αρχή που ανέφερα παραπάνω, τον σεβασμό δηλαδή στην ανθρώπινη ύπαρξη που έχω απέναντι μου.
    Ο θεραπευτής, είναι στην συνεδρία για τον πελάτη και όχι για τον εαυτό του. Η κρίσιμη ερώτηση που οφείλει να κάνει στον εαυτό του, είναι \"για ποιον λέω αυτό που λέω τώρα? Για τον εαυτό μου ή για τον πελάτη μου? Τι εξυπηρετεί η θεραπευτική απόκριση που έδωσα? Εμένα ή τον πελάτη?

    Η προφανής, η εύκολη απάντηση είναι ότι δίνω την τάδε θεραπευτική απόκριση για να βοηθήσω τον πελάτη μου. Ωστόσο, στην πραγματικότητα, στο βάθος του πράγματος και ιδίως όταν μιλάμε για την τεχνική της αυτοαποκάλυψης, η αληθινή απάντηση είναι ότι έχω χάσει το πλαίσιο του πελάτη και τακτοποιώ/ικανοποιώ δικά μου κομμάτια. (πχ, μια ναρκισσιστική πλευρά του εαυτού μου, την δική μου ανάγκη να με προσέχουν, την δική μου ανάγκη να μοιραστώ κτλ κτλ)

    Ο Ραπ, σου απάντησε σοφά.
    Είπε με εύστοχο τρόπο, με οικονομία λόγου, το ίδιο πράγμα που προσπαθώ να σου πω και γω.
    Δεν έχει νόημα να παρατήσεις τη θεραπεία. Ε΄χει πολύ νόημα όμως (για να προχωρήσει η διαδικασία) να κουβεντιάσεις με τον θεραπευτή σου, τα ίδια ακριβώς συναισθήματα που κουβεντιάζεις εδώ στο φόρουμ. Συνήθως αυτό, βοηθάει την διαδικασία. Ο καλός ή ο έμπειρος θερπαευτής, θα ακούσει με προσοχή και σεβασμό τα συναισθήματα σου και κάπως \"θα τα φροντίσει\".

    Αν τυχόν δε γίνει αυτό (σε βάθος μερικών συνεδριών) τότε και μόνο τότε θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξεις θεραπευτή.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ναι, κι εγώ, και επιτρέψέ μου δωδώνη μα μιλήσω μετά από ειδικόν, που εσύ είσαι κι εγώ δεν είμαι, θεωρώ ότι βοηθάμε τους ειδικούς όταν τους επισημαίνουμε με αλήθεια, και χωρίς μομφή εναντίον τους, το πώς νιώθουμε απέναντι στη θεραπεία. σίγουρα αυτό τους βοηθάει, γιατί κανένας δεν είναι τέλειος, και ο πελάτης ή ο ασθενής έχει ασφαλώς δικαίωμα να εκφράζεται...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by pandwra__85
    Δεν θέλω να τον προσβάλλω,έχω κάνει αρκετή δουλειά μαζί του αλλά αυτό το πράγμα με καταπιέζει.
    αυτό συμβαίνει μόνο με τον ψυχοθεραπευτή σου;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τις απαντήσεις. θα απαντήσω απο την τ τέλος προς την αρχή. όχι δεν συμβαίνει μόνο με τον θεραπευτή μου γενικά συμβαίνει, είμαι ένα άτομο που στήνεται έτσι σαν να σου λέει μίλα μου, αυτό όμως είναι πρόβλημα και το έχω επισημάνει και στις συνεδρίες και πλεόν μου συμβαίνει και στις συνεδρίες. Όταν είπα ότι φοβάμαι μήπως τον προσβάλλω,εννοούσα ότι φοβάμαι μήπως προσβάλλω την επαγγέλματικη του ιδιότητα.Με ικανοποίησε η απαντηση του dodoni όσον αφορά το ότι είναι και αυτό μια τεχνική αυτοαποκάλυψης,γιατί φοβόμουν μήπως πρόκειται για αντιδεοντολογική συμπεριφορά όποτε δεν μου άφηνε περιθώρια συζήτησης. Τέλος αυτό θα κάνω,ναι θα τ συζητήσω γιατί διαφορετικά δεν έχει νόημα. Σας ευχαριστω όλους και πάλι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    7
    Pandora, τι σπουδές έχει κάνει ο θεραπευτής σου? πού έχει κάνει κλινική εκπαίδευση?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    αμερική έχει κάνει σπουδές και ειναί ανθρωποκεντρικής κατευθυνησης(δεν ξέρω αν απάντησα στην ερωτησή σου)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμ,αυτό το ψιλοέκανε και ο δικός μου.Και λέω ψιλό.Ευτυχώς,γιατί μού είχε πει μια φίλη μου ότι οι ψυχίατροι δεν λένε τα δικά τους.Και έλεγα μαλάκα τι μου τα λέει όλα αυτά;Τα χρησιμοποιούσε όμως για παραδείγματα.Ο δικός σου όμως το έχει πάρει σερί στην αυτοαποκάλυψη.Βάστα μάγκα.Μάζεψε καλούμπα!!!Κι εμένα μου την βίδωνε σε πολλά που έλεγε αλλά ούσα η ασθενής αυτός είχε δίκιο εγώ άδικο και καταπίεζα πολύ μέσα μου κάτι πριν του την πω γιατί ακριβώς δεν ήθελα να προσβάλλω την δουλειά του.(Άσε που όταν το έκανα άφριζε.)Τσουπ,να και η δική μου αυτοαποκάλυψη!!!Ώραίος ο ψυχίατρος!!!Κανά καφεδάκι σου έκλεισε;Πλάκα τώρα και άσχετη με ψυχίατρο αλλά έχω μια έφεση στο να ακούω τους άλλους και μια έμφυτη ευγένεια που αισθάνομαι ότι μου την εκμεταλλεύονται.Ήταν λοιπόν κάποτε ο Θανάσης.Άτομο που περίμενε τον ψυχίατρο να του πει κάτι την ώρα που εγώ περίμενα για το ραντεβού.Σαραντακάτι ο Θανάσης και του άρχισα ερωτήσεις να σπάσει ο πάγος και να μην αισθάνεται μόνος και άσχημα.Και βουρ βρέθηκα με ένα κινητό του Θανάση ο οποίος ήθελε να βγούμε να τα πούμε φιλικά,ξέρεις,όχι ό...χ...ι μαλακίες κι έτσι!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    Ναι όσον αφόρά και το άτομο μου.αυτή την έφεση θα έλεγα ότι έχω.Και δεν μπορώ να πω στον άλλον με τίποτα μην μου μιλάς τώρα γιατί δεν έχω όρεξη ή δεν ξέρώ και εγώ τι. Κατάρα είναι γιατί έχω βαρεθεί να λύνω ψυχολογικά και να κουβαλάω άτομα(είμαι και φοιτήτρια ψυχολογίας αν δεν το ανέφερα,οπότε με βλέπουν σαν τζάμπα είδικό). Kassi_21 να σε ρωτήσω όταν το επισήμανες έλαβες αρνητική αντίδραση γιατί με μπερδεψες λίγο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    7
    Pandora μου,

    \"ψυχοθεραπευτής\" μπορεί να δηλώνει ο καθένας στη χώρα μας. Η συμβουλή μου είναι να βρεις κάποιον άλλο ειδικό. Ο κύριος αυτός σου παίρνει τα λεφτά σου και μακρηγορεί για να πηγαίνεις ξανά και ξανά. Άλλο η αυτοαποκάλυψη σαν τεχνική που πολύ σωστά επισήμανε ο dodoni και άλλο να μιλάμε συνέχεια για τον εαυτό μας. Οι κρίσεις πανικού δεν θεραπεύονται με τα μπλα μπλα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς.
    scotpsy

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πανδώρα εντάξει νομίζω είναι προφανές πως αν οι \"αυτοαποκαλύψεις\" που κάνει δεν ταιριάζουν/δεν προάγουν τη θεραπεία σου άρα δεν είναι αυτοαποκαλύψεις αλλά καθαρά τα προσωπικά του προβλήματα τότε του το επισημαίνεις σε περίπτωση ας πούμε που το κάνει κατά λάθος ή του το κόβεις ή κανονίζεις να σε πληρώνει αυτός.:D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by pandwra__85
    Ναι όσον αφόρά και το άτομο μου.αυτή την έφεση θα έλεγα ότι έχω.Και δεν μπορώ να πω στον άλλον με τίποτα μην μου μιλάς τώρα γιατί δεν έχω όρεξη ή δεν ξέρώ και εγώ τι. Κατάρα είναι γιατί έχω βαρεθεί να λύνω ψυχολογικά και να κουβαλάω άτομα(είμαι και φοιτήτρια ψυχολογίας αν δεν το ανέφερα,οπότε με βλέπουν σαν τζάμπα είδικό). Kassi_21 να σε ρωτήσω όταν το επισήμανες έλαβες αρνητική αντίδραση γιατί με μπερδεψες λίγο.
    Θυμάμαι στις αρχές που μου έλεγε τι θα γίνει μ\'εσένα;Μου παίρνεις τη δουλειά.Επειδή ήμουν πολύ αναλυτική και αυτός αισθανόταν άχρηστος(παροδικά).Τσακώθη� �α και τα πήρε ότι τον υποτιμώ για τα χάπια.Να ακούς εμένα μου έλεγε.....Τέλος Πάντων,προτιμώ να μείνω στα καλά του Γιωργάκη!!!Φοιτήτρια ψυχολογίας ε;Τι να σου πω εγώ την ανάλυση του άλλου την έκανα για να προστατέψω τον εαυτό μου από κακοτοπιές και να αποφεύγω πλέον να ρίχνομαι ψυχολογικά τόσο πολύ από τους άλλους γιατί κακά τα ψέματα με επηρεάζουν πολύ οι άλλοι.Μου είπαν απ\'ότι κατάλαβα ότι αυτό έχει να ψιλοκάνει με την δομή της προσωπικότητας μου.Στην αρχή της θεραπείας ότι μου έλεγαν για εμένα το ενστερνιζόμουν λες και δεν είχα άποψη.Αυτό είναι ψυχοφθόρο.Τέλος πάντων,ήμουν πολύ ευγενική και δεν ήθελα να προσβάλλω τους άλλους ειδικά τους μεγαλύτερους.Ήμουν από το σπίτι το παιδί με το σεις και το σας αλλά έμαθα πως δεν αξίζει να δείχνεις σε όλους σεβασμό ενώ δεν τον αξίζουν.Τα δικά μου ψυχολογικά ή τα δικά σου ποιός τα λύνει;Χεχε!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    ή του το κόβεις ή κανονίζεις να σε πληρώνει αυτός.:D [/quote]

    Θα πάρω το 2ρο!!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    6
    έπρεπε να μου δίνει το κατιτις μου πάντως για τον κόπο μου. Τέλοσπαντών θα το επισήμάνω και αν δεν δω διαφορά, ή τέλοσπατνων ότι εισακούστηκα σε κάποιο βαθμό,θα την κάνω γιάτί δεν γίνεται.Ώρες ώρες βέβαια σκέφτομαι μήπως φταίω έγω; ένα άτομο που είναι αυτοκαταπιεστικό μήπως δημιουργεί καταστάσεις για να αυτοκαταπιέζεται;Α και κάτι άλλο αν του ζητήσω να μου συστήσω κανένα θεραπευτή θα είναι μεγάλη γαιδουριά;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •