ΓΑΔ - Ψυχοσωματικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 127
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    ηταν η δεύτερη συνεδρία και ουσιαστικά ηταν επιμορφωτικη ως προς τι ειναι άγχος, πως πυροδοτείται η κριση πανικου κ.α δεν εστιασαμε σε μενα, αλλα μπορει ετσι να ειναι στην αρχη η ψυχοθεραπεία. Μου θυμισε οταν ήμουν φοιτητρια και μιλουσε ο καθηγητής και εμεις κρατούσαμε σημειωσεις. Οποτε σαν χθεσινη συνεδρια, περα απο τις γνωσεις για την διαταραχή δεν μπορω να πω πως αισθανθηκα κάποια διαφορα απο οταν πηγα , αλλα δεν είμαι αρνητική, θελω να πιστευω πως στις επομενες συνεδριες θα δω ουσιαστική διαφορα. Αμα συνεχίσουν να εχουν το ιδιο μοτιβο απλως επιμορφωτικό και να μην εστιαζουμε στο δικο μου προβλημα θα αλλαξω ψυχοθεραπευτη, ειναι πολυ νωρις να εχω ολοκληρωμενη αποψη γι αυτην την ψυχοθεραπευτρια
    Χμ. Καταλαβαίνω ότι σε πρώτη φάση προσπαθεί να σου εξηγήσει ότι δεν είναι κάτι από το οποίο κινδυνεύεις να πάθεις κάτι και όλα τα εισαγωγικά, τα οποία σίγουρα χρειάζονται. Ίσως -με όλο το θάρρος κορίτσι μου- εάν στην επόμενη θεραπεία συνεχίσεις να νιώθεις ότι κρατάς σημειώσεις στο μάθημα, μπορείς να της πεις απλά "έχω ανάγκη να σας /σου πω αυτά που νιώθω αυτή τη στιγμή" είναι δικός σου ο χρόνος, είναι δική σου η θεραπεία και το Ρυθμό της τον υπαγορεύεις εσύ. Πρέπει από εκεί να φεύγεις καλύτερα σε αυτή τη φάση και όταν περάσουν τα πρώτα "χιόνια" να μπείτε πιο βαθιά. Τουλάχιστον η δική μου αυτό έκανε και νιώθω ότι με βοήθησε. Ο,τι άλλο μπορώ να σου πω αν θες, με χαρά να το κάνω!

  2. #32
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Χμ. Καταλαβαίνω ότι σε πρώτη φάση προσπαθεί να σου εξηγήσει ότι δεν είναι κάτι από το οποίο κινδυνεύεις να πάθεις κάτι και όλα τα εισαγωγικά, τα οποία σίγουρα χρειάζονται. Ίσως -με όλο το θάρρος κορίτσι μου- εάν στην επόμενη θεραπεία συνεχίσεις να νιώθεις ότι κρατάς σημειώσεις στο μάθημα, μπορείς να της πεις απλά "έχω ανάγκη να σας /σου πω αυτά που νιώθω αυτή τη στιγμή" είναι δικός σου ο χρόνος, είναι δική σου η θεραπεία και το Ρυθμό της τον υπαγορεύεις εσύ. Πρέπει από εκεί να φεύγεις καλύτερα σε αυτή τη φάση και όταν περάσουν τα πρώτα "χιόνια" να μπείτε πιο βαθιά. Τουλάχιστον η δική μου αυτό έκανε και νιώθω ότι με βοήθησε. Ο,τι άλλο μπορώ να σου πω αν θες, με χαρά να το κάνω!
    ναι ελπιζω στην τριτη συνεδρια να παμε to the point και οχι επιμορφωτικά για την ΓΑΔ. Εσένα πόσο διήρκησε η ψυχοθεραπεία μεχρι να δεις αποτελέσμα; γνωσιακή συμπεριφορικη ακολούθησες; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντησεις σου και συγχαρητήρια που το εχεις αφησει πισω σου ολο αυτό!!

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    ναι ελπιζω στην τριτη συνεδρια να παμε to the point και οχι επιμορφωτικά για την ΓΑΔ. Εσένα πόσο διήρκησε η ψυχοθεραπεία μεχρι να δεις αποτελέσμα; γνωσιακή συμπεριφορικη ακολούθησες; Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντησεις σου και συγχαρητήρια που το εχεις αφησει πισω σου ολο αυτό!!
    Καλημέρα Μαίρη και ελπίζω να είσαι καλύτερα! Γράψε μας πως νιώθεις!
    Εγώ είδα μια κάποια βελτίωση περίπου στις 7-8 φορές και θεωρώ ότι ήταν γρήγορα κάπως. Παράλληλα όμως έκανα κι από μόνη μου ο,τι μπορούσα για να τονώσω τη διάθεση μου και τον οργανισμό μου με δύο κυρίως τρόπους.
    Ο ένας είναι να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και ο άλλος είναι να μην κάνεις τίποτα που σε δυσαρεστεί. Εδώ να σταθω λίγο στο πρώτο γιατί το δεύτερο ειναι πιο σαφές. Οι ορμόνες που εκκρίνονται με τη γυμναστική και με ο,τι άλλο βοηθάει την παραγωγή ενδορφινών είναι το πιο σημαντικό πράγμα που μπορούμε να κάνουμε όταν μας πιάνει άγχος. Όλη αυτή η απορρύθμιση του άγχους (δλδ κορτιζόλη) την εξισορροπουν οι ορμόνες που φέρνουν χαρά και επιβράβευση. Εδώ σταματάω τα ιατρικά γιατί μπορεί να γράψω κάτι μπακαλιστικο ως μη ιατρός. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για τη γυμναστική όπως το θυμάμαι από όταν το έπαθα. Την περίοδο εκείνη είχα παραλύσει από το φόβο...απλά πράγματα φοβόμουν να τα κάνω. Κατέβασα λοιπόν μια εφαρμογή τρεξίματος, φόρεσα ακουστικά και προσπάθησα να κάνω τζοκινγκ..στην αρχή ένιωθα να δυσανασχετω, "που πάω, τι κάνω, τι είναι αυτό που έχω, έτσι θα είμαι τώρα; Βαριέμαι να τρέχω, λαχανιαζω, δεν Μ αρέσει, θέλω να πάω σπίτι μου κτλ". Μετά όμως έβλεπα ότι με απορροφούσε η προσπάθεια που κατέβαλα για να βγάλω λίγο ακόμα απόσταση, λίγο ακόμα ένταση, ένα σπριντ, λίγο περπάτημα..και στο τέλος είχα ξεχαστεί.
    Όταν λοιπόν καταφέρεις 2-3 φορές να βρεις τρόπο να ξεχασεις το πρόβλημα για λίγη ώρα, βλέπεις ότι όλο αυτό είναι μια απορρύθμιση παροδική, ελέγξιμη, δεν κινδυνεύεις στην υγεία σου και πρέπει να φροντίσεις ΕΣΕΝΑ για να περάσει!
    Καλή Κυριακή

  4. #34
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Καλημέρα Μαίρη και ελπίζω να είσαι καλύτερα! Γράψε μας πως νιώθεις!
    Εγώ είδα μια κάποια βελτίωση περίπου στις 7-8 φορές και θεωρώ ότι ήταν γρήγορα κάπως. Παράλληλα όμως έκανα κι από μόνη μου ο,τι μπορούσα για να τονώσω τη διάθεση μου και τον οργανισμό μου με δύο κυρίως τρόπους.
    Ο ένας είναι να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και ο άλλος είναι να μην κάνεις τίποτα που σε δυσαρεστεί. Εδώ να σταθω λίγο στο πρώτο γιατί το δεύτερο ειναι πιο σαφές. Οι ορμόνες που εκκρίνονται με τη γυμναστική και με ο,τι άλλο βοηθάει την παραγωγή ενδορφινών είναι το πιο σημαντικό πράγμα που μπορούμε να κάνουμε όταν μας πιάνει άγχος. Όλη αυτή η απορρύθμιση του άγχους (δλδ κορτιζόλη) την εξισορροπουν οι ορμόνες που φέρνουν χαρά και επιβράβευση. Εδώ σταματάω τα ιατρικά γιατί μπορεί να γράψω κάτι μπακαλιστικο ως μη ιατρός. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για τη γυμναστική όπως το θυμάμαι από όταν το έπαθα. Την περίοδο εκείνη είχα παραλύσει από το φόβο...απλά πράγματα φοβόμουν να τα κάνω. Κατέβασα λοιπόν μια εφαρμογή τρεξίματος, φόρεσα ακουστικά και προσπάθησα να κάνω τζοκινγκ..στην αρχή ένιωθα να δυσανασχετω, "που πάω, τι κάνω, τι είναι αυτό που έχω, έτσι θα είμαι τώρα; Βαριέμαι να τρέχω, λαχανιαζω, δεν Μ αρέσει, θέλω να πάω σπίτι μου κτλ". Μετά όμως έβλεπα ότι με απορροφούσε η προσπάθεια που κατέβαλα για να βγάλω λίγο ακόμα απόσταση, λίγο ακόμα ένταση, ένα σπριντ, λίγο περπάτημα..και στο τέλος είχα ξεχαστεί.
    Όταν λοιπόν καταφέρεις 2-3 φορές να βρεις τρόπο να ξεχασεις το πρόβλημα για λίγη ώρα, βλέπεις ότι όλο αυτό είναι μια απορρύθμιση παροδική, ελέγξιμη, δεν κινδυνεύεις στην υγεία σου και πρέπει να φροντίσεις ΕΣΕΝΑ για να περάσει!
    Καλή Κυριακή
    Καλή Κυριακή και σε σενα, ναι αυτο με την γυμναστικη το εχω παρατηρήσει και εγω. Κάθε βράδυ παω για περπατημα και στην αρχή εκανα μια σβουρα το τετράγωνο πολυ φοβισμενη εχοντας στα αυτια ακουστικά και να ακουω podcast να ξεχνιεμαι, μετα τις εκανα δυο σβουρες, μετα προσθεσα και το διπλα τετράγωνο που εχει και βαθμο δυσκολιας με πολλες ανηφόρες και τωρα το βραδι έφτασα σε σημείο να μου πεις κανε δεκα χιλιομετρα που λεει ο λογος και να μην με νοιαζει, παρατηρώ οτι οχι μονο δεν αγχωνει παρολο που ανεβαζω παλμούς αλλα με ηρεμει , το βράδι ειναι η μοναδικη ώρα της ημέρας που νιωθω φυσιολογική. Είχα προσπαθησει να το εφαρμοσω και το πρωι,αλλα το πρωι τα συμπτώματα ειναι έντονα συν ότι η ζεστη εξω μου προκαλει δυσφορία και παρομοια συπτωματα με αυτα της κρισης αγχους, και θα μου πεις αν δεν πιεστεις πως θα δεις διαφορά; αλλα το εκανα για μια βδομάδα και μετα ημουν χαλια ολη την ημερα, οποτε αφου δεν ειδα κάποια βελτίωση, αλλα επιδείνωση των συμπτωμάτων το εκοψα το πρωινό και ελπιζω να το διαχειριστούμε με την ψυχοθεραπεία. Η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω κάποια διαφορά , καποια βελτίωση, γιατι στις δυο πρώτες συνεδριες δεν προσκομισα κατι εκτος απο γνωσεις για την ΓΑΔ και τις κρισεις πανικου. Η μονη διαφορά με πριν ειναι οι τεχνικες αντιμετωπισης των κρισεων πανικού που μου εμαθε , νταξει αυτο ειναι ενα ολπο σημαντικο, αλλα βελτίωση θα δω οταν μαθω να μην πυροδοτείται η κριση πανικου με αποτέλεσμα την μειωση των σωματικων προβληματων. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! ειναι ωραιο να βλεπεις ότι υπάρχουν ατομα με παρόμοια προβλήματα και ειδικα εσυ που το εχεις αντιμετωπίσει μας δινεις ελπιδες

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλή Κυριακή και σε σενα, ναι αυτο με την γυμναστικη το εχω παρατηρήσει και εγω. Κάθε βράδυ παω για περπατημα και στην αρχή εκανα μια σβουρα το τετράγωνο πολυ φοβισμενη εχοντας στα αυτια ακουστικά και να ακουω podcast να ξεχνιεμαι, μετα τις εκανα δυο σβουρες, μετα προσθεσα και το διπλα τετράγωνο που εχει και βαθμο δυσκολιας με πολλες ανηφόρες και τωρα το βραδι έφτασα σε σημείο να μου πεις κανε δεκα χιλιομετρα που λεει ο λογος και να μην με νοιαζει, παρατηρώ οτι οχι μονο δεν αγχωνει παρολο που ανεβαζω παλμούς αλλα με ηρεμει , το βράδι ειναι η μοναδικη ώρα της ημέρας που νιωθω φυσιολογική. Είχα προσπαθησει να το εφαρμοσω και το πρωι,αλλα το πρωι τα συμπτώματα ειναι έντονα συν ότι η ζεστη εξω μου προκαλει δυσφορία και παρομοια συπτωματα με αυτα της κρισης αγχους, και θα μου πεις αν δεν πιεστεις πως θα δεις διαφορά; αλλα το εκανα για μια βδομάδα και μετα ημουν χαλια ολη την ημερα, οποτε αφου δεν ειδα κάποια βελτίωση, αλλα επιδείνωση των συμπτωμάτων το εκοψα το πρωινό και ελπιζω να το διαχειριστούμε με την ψυχοθεραπεία. Η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω κάποια διαφορά , καποια βελτίωση, γιατι στις δυο πρώτες συνεδριες δεν προσκομισα κατι εκτος απο γνωσεις για την ΓΑΔ και τις κρισεις πανικου. Η μονη διαφορά με πριν ειναι οι τεχνικες αντιμετωπισης των κρισεων πανικού που μου εμαθε , νταξει αυτο ειναι ενα ολπο σημαντικο, αλλα βελτίωση θα δω οταν μαθω να μην πυροδοτείται η κριση πανικου με αποτέλεσμα την μειωση των σωματικων προβληματων. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! ειναι ωραιο να βλεπεις ότι υπάρχουν ατομα με παρόμοια προβλήματα και ειδικα εσυ που το εχεις αντιμετωπίσει μας δινεις ελπιδες
    Να είσαι καλά! Κι εγώ χαίρομαι να βοηθάω. Αυτό που λες να μάθεις τι πυροδοτεί την κρίση σου, είναι ευχής έργον αλλά θέλει δουλειά όμως για να το βρεις. Αν μπορούσα να γυρίσω στον τότε εαυτό μου , όπως είσαι εσύ σήμερα, θα έλεγα να ακολουθείς αυτό που νιώθεις και να μην προσπαθείς να το αλλάξεις. (Άρα και το να πιεστείς να πας για περπάτημα το πρωί λογικό είναι να σε επιδεινώνει αφού δεν θες πραγματικά).
    Παράδειγμα ψυχοθεραπείας- αποφυγής κρίσης: Θυμάμαι λίγους μήνες μετά το πρώτο επεισόδιο μου, αφού είχα αρχίσει να βγαίνω ξανά για καφέ κτλ , πάθαινα κρίση απ' το πουθενά την επόμενη μέρα αφού είχα πάει σε συγκεκριμένο μέρος. Να νομίζω ότι έχω τρελαθεί, να νομίζω ότι κάτι έχει ο καφές, δεν μπορούσα να βρω την αιτία! Τελικά με τη γιατρό μου (κουβέντα στην κουβέντα) βρήκαμε ότι μου την πυροδοτούσε η φίλη μου που πηγαίναμε στο συγκεκριμένο μέρος πάντα...καλή χρυσή και άγια, εκείνη την περίοδο, όμως, η τοξικότητα που εισέπραττα, μου έκανε ζημιά. Ήξερα μέσα μου κάθε φορά που μου έλεγε να βγούμε ότι δεν θέλω να πάω, ότι θα δεινοπαθησω για να την πείσω να μην το γυρισουμε σε αλκοόλ μετά τον καφέ και γενικά να μαζευτούμε, αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ και ένιωθα κακιά. Έτσι, αφού Δεν άκουγα τον εαυτό μου, έπρεπε να πάθω μια μεγάλη κρίση πάνω στη δουλειά ένα πρωινό αφού είχαμε βγει την προηγούμενη, που τρόμαξε ο κόσμος και έγινα λίγο ρόμπα.
    Κουβεντιάζοντας λοιπόν με τη γιατρεσσα για το συμβάν (αυτή ηξερε απ' την αρχή) με στριμώχνει και ξεστομιζω τελικά ότι η φίλη μου τις πυροδοτούσε. Ήταν στο χέρι μου από εκεί και πέρα το τι θα κάνω! Που να ξέρει όμως η γιατρός πιο πριν για τη φίλη μου την τάδε; Γ αυτό λέμε ότι θέλει υπομονή η ψυχοθεραπεία,γιατί το κουβάρι ξετυλίγεται αργά...
    Συμπέρασμα; listen to your heart and your doctor!
    Last edited by It's a long way; 21-08-2022 at 19:02.

  6. #36
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Να είσαι καλά! Κι εγώ χαίρομαι να βοηθάω. Αυτό που λες να μάθεις τι πυροδοτεί την κρίση σου, είναι ευχής έργον αλλά θέλει δουλειά όμως για να το βρεις. Αν μπορούσα να γυρίσω στον τότε εαυτό μου , όπως είσαι εσύ σήμερα, θα έλεγα να ακολουθείς αυτό που νιώθεις και να μην προσπαθείς να το αλλάξεις. (Άρα και το να πιεστείς να πας για περπάτημα το πρωί λογικό είναι να σε επιδεινώνει αφού δεν θες πραγματικά).
    Παράδειγμα ψυχοθεραπείας- αποφυγής κρίσης: Θυμάμαι λίγους μήνες μετά το πρώτο επεισόδιο μου, αφού είχα αρχίσει να βγαίνω ξανά για καφέ κτλ , πάθαινα κρίση απ' το πουθενά την επόμενη μέρα αφού είχα πάει σε συγκεκριμένο μέρος. Να νομίζω ότι έχω τρελαθεί, να νομίζω ότι κάτι έχει ο καφές, δεν μπορούσα να βρω την αιτία! Τελικά με τη γιατρό μου (κουβέντα στην κουβέντα) βρήκαμε ότι μου την πυροδοτούσε η φίλη μου που πηγαίναμε στο συγκεκριμένο μέρος πάντα...καλή χρυσή και άγια, εκείνη την περίοδο, όμως, η τοξικότητα που εισέπραττα, μου έκανε ζημιά. Ήξερα μέσα μου κάθε φορά που μου έλεγε να βγούμε ότι δεν θέλω να πάω, ότι θα δεινοπαθησω για να την πείσω να μην το γυρισουμε σε αλκοόλ μετά τον καφέ και γενικά να μαζευτούμε, αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ και ένιωθα κακιά. Έτσι, αφού Δεν άκουγα τον εαυτό μου, έπρεπε να πάθω μια μεγάλη κρίση πάνω στη δουλειά ένα πρωινό αφού είχαμε βγει την προηγούμενη, που τρόμαξε ο κόσμος και έγινα λίγο ρόμπα.
    Κουβεντιάζοντας λοιπόν με τη γιατρεσσα για το συμβάν (αυτή ηξερε απ' την αρχή) με στριμώχνει και ξεστομιζω τελικά ότι η φίλη μου τις πυροδοτούσε. Ήταν στο χέρι μου από εκεί και πέρα το τι θα κάνω! Που να ξέρει όμως η γιατρός πιο πριν για τη φίλη μου την τάδε; Γ αυτό λέμε ότι θέλει υπομονή η ψυχοθεραπεία,γιατί το κουβάρι ξετυλίγεται αργά...
    Συμπέρασμα; listen to your heart and your doctor!
    Ελπιζω στις επόμενες συνεδριες να βρουμε και σε μενα τι φταίει. Αστα, αυριο την πατησα θελοντας και μη θα βγω εξω και οχι μονο να βγω, να δουλεψω κιολας. Ενας γνωστος μου εχει καφετερια και χτυπησε ο υπαλληλος του και με παρακαλεσε να παω να τον αντικαταστήσω,(δεν ξερει κανεις για την κατασταση μου εκτος του φιλου μου,) οποτε δεν μπορουσα να του αρνηθω, ασε που το ειδα και σαν challenge. Θα πάω κατα τις 11 και ο θεος μαζι μου , παρακαλώ μόνο να μην εχω αυτήν την μόνιμη ζαλαδα και πιστευω θα ανταπεξέλθω

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Ελπιζω στις επόμενες συνεδριες να βρουμε και σε μενα τι φταίει. Αστα, αυριο την πατησα θελοντας και μη θα βγω εξω και οχι μονο να βγω, να δουλεψω κιολας. Ενας γνωστος μου εχει καφετερια και χτυπησε ο υπαλληλος του και με παρακαλεσε να παω να τον αντικαταστήσω,(δεν ξερει κανεις για την κατασταση μου εκτος του φιλου μου,) οποτε δεν μπορουσα να του αρνηθω, ασε που το ειδα και σαν challenge. Θα πάω κατα τις 11 και ο θεος μαζι μου , παρακαλώ μόνο να μην εχω αυτήν την μόνιμη ζαλαδα και πιστευω θα ανταπεξέλθω
    Μπράβο για την προσπάθεια σου και το πεισμα σου! Πάρε μαζί και λιγουλακι ζαναξ αν σου το έχουν δώσει και έχε το μαζί σου. Μόνο στη σκέψη ότι ο,τι δύσκολο και να σε πιάσει σε 20 λεπτά θα φύγει, βοηθάει πάντα για να μην έχεις το φόβο. Εμένα για να γελάσεις και λίγο, οι κρίσεις άγχους μου, δεν έρχονται πλέον με ζαλάδα αλλά με διάρροια ????????????. Θα μπω κι εγώ αύριο να δω αν έχεις στείλει κάτι ! Καλό περπάτημα και καλή δουλειά αύριο

  8. #38
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Μπράβο για την προσπάθεια σου και το πεισμα σου! Πάρε μαζί και λιγουλακι ζαναξ αν σου το έχουν δώσει και έχε το μαζί σου. Μόνο στη σκέψη ότι ο,τι δύσκολο και να σε πιάσει σε 20 λεπτά θα φύγει, βοηθάει πάντα για να μην έχεις το φόβο. Εμένα για να γελάσεις και λίγο, οι κρίσεις άγχους μου, δεν έρχονται πλέον με ζαλάδα αλλά με διάρροια ????????????. Θα μπω κι εγώ αύριο να δω αν έχεις στείλει κάτι ! Καλό περπάτημα και καλή δουλειά αύριο
    καλημερα!! ευτυχώς κοιμηθηκα καλα , δεν με επιασε κριση στον υπνο μου, βεβαια με το που ακουσα το ξυπνητήρι το πρωί εγινα μουσκεμα στον ιδρώτα, σηκωνομαι και νιωθω κομμενα χερια ποδια και η γνωστή ζαλαδα. Ζαναξ μου εχει γραψει αλλα δεν εχω παρει ποτέ, και το αντικαταθλιπτικό που παιρνω πολυ ειναι.Εμ παση περίπτωση τωρα πινω το καφεδακι μου και θα ετοιμαστω να παω. Εντωμεταξυ, αυτο με την διαρροια με εχει πιασει και εμενα την τελευταία εβδομάδα, αλλα δεν ήξερα αν ειναι αγχος ή παρενεργεια του Zoloft. Να εχεις μια όμορφη ημερα και stay strong

  9. #39
    λοιπον συνοψη της ημερας :Ρ με το που μπαίνω στο αμαξι να παω στην δουλεια με επιασε ταση λιποθυμιας, λεω χαλαρωσε και μια ψυχη που ειναι να βγει θα βγει και βαζω μπρος, κινηση, χαμος, πιχτρα οι δρομοι ειμαι και σε νησί τίγκα στους τουριστες, φτανω στην καφετέρια και μπαινω πισω λατζα να ξεχαστω , ενταξει μετα ηρεμησα κάπως και βγηκα στο ποστο και κυλησε ομαλα η μερα , οποτε έβλεπα τα σκουρα τραγουδούσα ότι μουσική επαιζε να ξεχνιεμαι. Το ευτυχες ή δυστυχες ειναι πως για δυο βδομάδες θα τον αντικαθιστω και βλεπουμε αν θα εχει γινει καλα. Ευτυχες γιατί ίσως να ειναι μια ευκαιρια να βρω τον παλιο μου εαυτο, δυστυχες γιατι φοβαμαι μην εχω υποτροπη, γιατι νταξει επεσα στα βαθια μεχρι προχθες δεν εβγαινα για περπατημα τα πρωινα ποσο μάλλον να βγω ,να πρέπει να οδηγησω και μετα δουλεια. Θα δειξει προς το παρόν είμαι ηρεμη, αλλα ειναι βραδακι και μολις γυρισα και απο τον βραδινο μου περίπατο. Καλο βράδι να εχεις

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Εγώ πιστεύω ότι είναι ευτυχές γιατί είναι η ευκαιρία σου να βγεις από το σπίτι, να συναναστραφεις με κόσμο και να δουλέψεις. Θα τα καταφέρεις. Keep going.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Εγώ πιστεύω ότι είναι ευτυχές γιατί είναι η ευκαιρία σου να βγεις από το σπίτι, να συναναστραφεις με κόσμο και να δουλέψεις. Θα τα καταφέρεις. Keep going.
    Συνέχισε! Προσπάθησε κι άλλο γιατί μπορείς! Η υποτροπή κρατάει λίγο και μετά είσαι πάλι καλά! Περνάει σου λέω!

  12. #42
    Καλησπέρα σας και ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά λογια σας. Σήμερα ηταν δυσκολα στην καφετέρια η αληθεια ειναι, ξυπνησα και ημουν βαρκα στο γυαλο, τεταστια ζαλαδα απο την ωρα που σηκώθηκα που κρατησε ολη την ημερα μεχρι και πριν λιγο, αλλα πηγα το περπατημα μου και ειμαι καλύτερα. Βασικά νομιζω ξύπνησα σε λαθος σταδιο υπνου, γιατι ακουω το ξυπνητήρι και εβλεπα ονειρο και οταν το παθαινα αυτο προ ΓΑΔ σηκωνονουν με τετοια ζαλαδα, αλλα τωρα με την ΓΑΔ κρατησε ολη την ημερα. Αληθεια οτι συπτωμα ειχες προ ΓΑΔ τωρα μεγεθύνονται; ρωταω γιατί το ιδιο παθαίνω και στην περίοδο, δηλαδη προ ΓΑΔ θα με επιανε πονος και ελαφρια ζαλη την πρωτη μερα και τωρα εχει τυχει και να λιποθυμήσω απο τους πονους και την ζαλαδα , όχι ταση λιποθυμίας, εσβησα κανονικα μαύρισαν ολα και παρτην κατω. Καλο σας βραδι , ελπίζω αύριο σε μια καλύτερη μερα

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλησπέρα σας και ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά λογια σας. Σήμερα ηταν δυσκολα στην καφετέρια η αληθεια ειναι, ξυπνησα και ημουν βαρκα στο γυαλο, τεταστια ζαλαδα απο την ωρα που σηκώθηκα που κρατησε ολη την ημερα μεχρι και πριν λιγο, αλλα πηγα το περπατημα μου και ειμαι καλύτερα. Βασικά νομιζω ξύπνησα σε λαθος σταδιο υπνου, γιατι ακουω το ξυπνητήρι και εβλεπα ονειρο και οταν το παθαινα αυτο προ ΓΑΔ σηκωνονουν με τετοια ζαλαδα, αλλα τωρα με την ΓΑΔ κρατησε ολη την ημερα. Αληθεια οτι συπτωμα ειχες προ ΓΑΔ τωρα μεγεθύνονται; ρωταω γιατί το ιδιο παθαίνω και στην περίοδο, δηλαδη προ ΓΑΔ θα με επιανε πονος και ελαφρια ζαλη την πρωτη μερα και τωρα εχει τυχει και να λιποθυμήσω απο τους πονους και την ζαλαδα , όχι ταση λιποθυμίας, εσβησα κανονικα μαύρισαν ολα και παρτην κατω. Καλο σας βραδι , ελπίζω αύριο σε μια καλύτερη μερα
    Αχ κορίτσι μου τώρα το συνδυασα! Η ζαλάδα, ακριβώς όπως την περιγράφεις είναι από το ζολοφτ καθαρά και θα φύγει σε καμία βδομάδα!!!! Μου το είχε περιγράψει η γιατρεσσα μου ακριβως με αυτά τα λόγια πριν το πάρω κι εγώ ως παρενέργεια!
    Πω πω μα μην το έχω θυμηθεί πιο πριν να στο πω! Καλημέρα, μην ανησυχείς

  14. #44
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλησπέρα σας, ήρθα και εγω στην παρέα σας. Μετά απο μια πιεστική περιοδο στην δουλεια, της οποιας τα γεγονότα δεν θα αναλυσω γιατι θα θελω ωρες να τα γραψω , άρχισαν πολλά σωματικα προβληματα οπως δυσπνοια, ταχυκαρδίες, ζαλάδες, φουσκώματα, μουδιασματα στα ακρα, ταση για εμετο ( αρκετες φορές εκανα εμετο), ατονία. Για να τα αντιμετωπίσω ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων, ενδοκρινολογικες, καρδιολογικες ( εβαλα και Χόλντερ),γυναικολογικες , πνευμονολογικες , γενικες εξετάσεις αίματος και ολες βγηκαν καλες και οι γιατροί μου είπαν οτι ειναι απο άγχος, αλλα δυσκολευομουν να το πιστεψω γιατι μεχρι πρότινος δεν ειχα καποιο σωματικό προβλημα λόγω άγχους, ουτε καν μπορούσα να φανταστώ οτι μπορει να προκαλεσει τετοια προβλήματα. Έπειτα απο όλες τις εξετάσεις πηγα σε ψυχιατρο ,η οποια με διέγνωσε με γενική αγχωδη διαταραχή και μου συνεστησε να ξεκινησω θεραπεία με εσιταλοπραμη και ψυχοθεραπεία, επειδη εγω όμως εν τέλει παραιτήθηκα απο την δουλειά ξεκίνησα πρωτα το φαρμακο ελπιζοντας να δρασει , να βρω δουλειά και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Το αποτέλεσμα μετα απο δυο μηνες εσιταλοπραμης τα σωματικα συμπτώματα επιδεινωθηκαν , ζαλιζομουν ολη μερα και δεν μπορουσα να φαω καθόλου, ουτε εγγυος να ημουν ολα μου μυριζαν και μου ερχοταν εμετος και μου αλλαζει την θεραπεια της εσιταλοπραμης με ζολοφτ. Τωρα ειμαι στην τέταρτη εβδομάδα με ζολοφτ και δεν νιωθω καμια διαφορά ( μου ειχε πει οτι μετα την τρίτη εβδομάδα θα δω διαφορα) . Ξυπναω και ειναι κομμενα τα ποδια και τα χερια μου, ζαλίζομαι ολη την ωρα , ταση προς εμετο , καθολου ενεργεία και ταχυκαρδίες, οποτε αν και άνεργη αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια ειναι οτι εχω απογοητευτεί, γιατι βλεπω οτι τα φαρμακα δεν με πιανουν και φοβαμαι μήπως δεν ειναι αναστρέψιμη η κατασταση , τι θα γίνει απο εδω και περα θα ζω σαν αρρωστη καθε μερα; Το χειρότερο μου ειναι η μονιμη ζάλη πως γινεται να ζαλιζομαι ολη την μερα; μονο το βράδυ υποχωρουν τα συπτωματα και βγαινω για ενα περπατημα, την υπόλοιπη μερα ειμαι ξαπλωμενη, γιατι οτι δουλεια και να κανω μετα απο λιγο μου έρχεται η γνωστη ζαλαδα. Ολα αυτα τα ξερει μονο ο φιλος μου, αν και οι δικοι μου κατι έχουν καταλαβει ,γιατι παντα ημουν δραστήριο ατομο ( δουλειά, βολτες, γυμναστηριο, ποδήλατο, ταξιδια, επιτραπέζια) και τωρα εχω γινει ενα με τον καναπε. Ευχαριστώ, όσους το διαβασαν καλή δύναμη σε ολους μας
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    .Ακομα και τωρα που γραφω με κραταει ανακατοσουρα και ζαλαδα. Γενικα, το κομματι της διατροφής μου ειναι καλο, παντα ακολουθούσα ένα υγιεινό τρόπο ζωής, πολλα φρουτα, πολλες σαλατες , δεν είμαι φαν των γλυκων , φανατικη αντικαπνιστρια. Επίσης, το κομματι της άθλησης ηταν μερος της ζωης μου το οποιο σταδιακα το εκοψα και τι εννοώ, οταν με επιασαν οι πρώτες ταχυκαρδίες πέρσι και φοβουμενη για καρδιολογικο προβλημα οταν ας πουμε πηγαιναμε για ποδηλατο και με επιανε ταχυκαρδια απο την λογικη αθληση εγω νομιζα πως θα ερθουν και τα υπολοιπα συμπτώματα της κρισης αγχους και σταδιακα εκοψα το ποδήλατο. Το ιδιο και το περπάτημα γιατι μπορει να ανεβαινα μια ανηφόρα να λαχανιαζα , και με το που ενιωθα το αισθημα παλμων φοβόμουν μην με πιασουν και τα υπολοιπα. Τωρα που γνωριζω για την ΓΑΔ το θεωρω λάθος, αλλα τοτε επειδη ήμουν σίγουρη ότι ειχα καποιο οργανικο προβλημα ασυναίσθητα εκοβα τις δραστηριότητες που με ευχαριστουσαν. Απλως, καποια στιγμή κουράζεσαι γιατι σκέψου απο τον περασμένο Αύγουστο ( ενα χρονο ακριβως) παλευω με τα σωματικα και δεν βλεπω προοδο, δηλαδη ολο τον χειμωνα εκανα οτι δεν υπήρχε πρόβλημα και συνεζιχα κανονικα την ζωη μου , να βγουμε εξω με την παρέα μου και να με πιασουν ολα αυτα, αλλα συγχρόνως να προσπαθώ να το αφησω και να είμαι καλα , θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορα που πηγαμε σε ενα live και μας βαλανε στο κέντρο του μαγαζιου σε κάποια φαση νομιζα θα λιποθύμησω και δεν μου εβγαινε η φωνη, ολοι να τραγουδανε να περνανε ωραια και εγω δεν μπορουσα να κουνηθω, γιατί αν εκανα ενα βημα θα επεφτα κατω ( μπυρα χωρις αλκοολ είχα παραγγείλει για να μην θεωρήσετε οτι μπορει να ζαλιστηκα απο το αλκοολ). Το λαθος μου ειναι οτι το αφησα αρκετά, εδω απο τον Αύγουστο με κρατουσαν οι ταχυκαρδίες και εγω πήγα Φεβρουάριο στον καρδιολόγο και μετα στους υπόλοιπους γιατρους και στον ψυχίατρο πήγα Ιουνιο, γιατι πολυ απλα ουτε που μπορουσα να φανταστώ οτι αλλα αυτα ειναι από άγχος. Εγω δεν ειχα αγχωθει οταν διναμε πανελληνιες, ουτε καν στις εξεταστικές στο πανεπιστήμιο, ολα τα περνουσα με την πρωτη τα μαθηματα και γενικά τις εξετάσεις, παντα ειχα παραγωγικο αγχος δηλαδη. Εμ παση περίπτωση το έξυπνο πουλι απο την μυτη πιάνεται που λενε... ελπιζω να δω προοδο με την ψυχοθεραπεία
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Σήμερα ηταν δυσκολα στην καφετέρια η αληθεια ειναι, ξυπνησα και ημουν βαρκα στο γυαλο, τεταστια ζαλαδα απο την ωρα που σηκώθηκα που κρατησε ολη την ημερα μεχρι και πριν λιγο, αλλα πηγα το περπατημα μου και ειμαι καλύτερα. Βασικά νομιζω ξύπνησα σε λαθος σταδιο υπνου, γιατι ακουω το ξυπνητήρι και εβλεπα ονειρο και οταν το παθαινα αυτο προ ΓΑΔ σηκωνονουν με τετοια ζαλαδα, αλλα τωρα με την ΓΑΔ κρατησε ολη την ημερα. Αληθεια οτι συπτωμα ειχες προ ΓΑΔ τωρα μεγεθύνονται; ρωταω γιατί το ιδιο παθαίνω και στην περίοδο, δηλαδη προ ΓΑΔ θα με επιανε πονος και ελαφρια ζαλη την πρωτη μερα και τωρα εχει τυχει και να λιποθυμήσω απο τους πονους και την ζαλαδα , όχι ταση λιποθυμίας, εσβησα κανονικα μαύρισαν ολα και παρτην κατω. Καλο σας βραδι , ελπίζω αύριο σε μια καλύτερη μερα
    Είναι λόγω άγχους, αγωνίας, σκέψης συνεχούς και έντονης, η οποία δημιουργεί σωματικά συμπτώματα όπως εφιδρώσεις, κρύωμα, ταχυπαλμία, αίσθημα τάσης λιποθυμίας και στη συνέχεια από τα συμπτώματα αυτα νομίζουμε πως έχουμε προβλήματα υγείας στα όργανα του σώματος στα οποία κατά κανόνα αντιστοιχούν αυτά τα συμπτώματα. Στο τέλος η ιδέα μετατρέπεται σε εμμονή ότι έχουμε τέτοια θέματα υγείας ενώ κατ ακρίβειαν ήδη ξεχάσαμε την πρωταρχική αιτία που είναι η διαταραγμένη σκέψη. Τα φάρμακα ηρεμάν τη σκέψη και με τον καιρό καταλαγιάζουν αυτά τα συμπτώματα. Κάνουμε όλες τις ιατρικες εξετάσεις που βγαίνουν μια χαρά ενώ έχουμε ακόμα τα συμπτώματα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τη σκέψη σου και να τη διαχειρίζεσαι κι έτσι (ευχόμαστε) με τον καιρό να καταλαγιάσει η σκέψη και να μην ξαναπαρουσιαστούν τα συμπτώματα, διότι όσο το είμαστε υπό την επήρρεια φαρμάκων είμαστε ήρεμοι και άρα καθόλου ή ελάχιστα έχουμε τέτοια συμπτώμτα. Στο τέλος μας μένει ο κόπος και το χρήμα που δώσαμε από ειδικό σε ειδικό γιατρό σαν κι αυτούς που ανέφερες απλά για να μας πουν είσια μια χαρά. Το άγχος κατά κανόνα είναι παραφούσκωμα της πραγματικότητας στη σκέψη μας, είναι η συνεχής περιστροφή της σκέψης γύρω από ορισμένα ζητήματα με αρνητικό όμως τρόπο.
    γιάννης

  15. #45
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Αχ κορίτσι μου τώρα το συνδυασα! Η ζαλάδα, ακριβώς όπως την περιγράφεις είναι από το ζολοφτ καθαρά και θα φύγει σε καμία βδομάδα!!!! Μου το είχε περιγράψει η γιατρεσσα μου ακριβως με αυτά τα λόγια πριν το πάρω κι εγώ ως παρενέργεια!
    Πω πω μα μην το έχω θυμηθεί πιο πριν να στο πω! Καλημέρα, μην ανησυχείς
    Ελπιζω να ειναι απο το χάπι. Σημερα κλεινω την τριτη εβδομάδα χρήσης του , την πρωτη εβδομάδα επαιρνα 25 , την δεύτερη 50 και την τριτη 75. Χθες ηταν δραμα η κατάσταση, σημερα καλύτερα, τι να πω τζόκερ παιζω με το πως θα ξυπνήσω

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 09:11
  2. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 17:13
  3. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 12:12
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 05:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •