ΓΑΔ - Ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 127
  1. #1

    ΓΑΔ - Ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα σας, ήρθα και εγω στην παρέα σας. Μετά απο μια πιεστική περιοδο στην δουλεια, της οποιας τα γεγονότα δεν θα αναλυσω γιατι θα θελω ωρες να τα γραψω , άρχισαν πολλά σωματικα προβληματα οπως δυσπνοια, ταχυκαρδίες, ζαλάδες, φουσκώματα, μουδιασματα στα ακρα, ταση για εμετο ( αρκετες φορές εκανα εμετο), ατονία. Για να τα αντιμετωπίσω ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων, ενδοκρινολογικες, καρδιολογικες ( εβαλα και Χόλντερ),γυναικολογικες , πνευμονολογικες , γενικες εξετάσεις αίματος και ολες βγηκαν καλες και οι γιατροί μου είπαν οτι ειναι απο άγχος, αλλα δυσκολευομουν να το πιστεψω γιατι μεχρι πρότινος δεν ειχα καποιο σωματικό προβλημα λόγω άγχους, ουτε καν μπορούσα να φανταστώ οτι μπορει να προκαλεσει τετοια προβλήματα. Έπειτα απο όλες τις εξετάσεις πηγα σε ψυχιατρο ,η οποια με διέγνωσε με γενική αγχωδη διαταραχή και μου συνεστησε να ξεκινησω θεραπεία με εσιταλοπραμη και ψυχοθεραπεία, επειδη εγω όμως εν τέλει παραιτήθηκα απο την δουλειά ξεκίνησα πρωτα το φαρμακο ελπιζοντας να δρασει , να βρω δουλειά και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Το αποτέλεσμα μετα απο δυο μηνες εσιταλοπραμης τα σωματικα συμπτώματα επιδεινωθηκαν , ζαλιζομουν ολη μερα και δεν μπορουσα να φαω καθόλου, ουτε εγγυος να ημουν ολα μου μυριζαν και μου ερχοταν εμετος και μου αλλαζει την θεραπεια της εσιταλοπραμης με ζολοφτ. Τωρα ειμαι στην τέταρτη εβδομάδα με ζολοφτ και δεν νιωθω καμια διαφορά ( μου ειχε πει οτι μετα την τρίτη εβδομάδα θα δω διαφορα) . Ξυπναω και ειναι κομμενα τα ποδια και τα χερια μου, ζαλίζομαι ολη την ωρα , ταση προς εμετο , καθολου ενεργεία και ταχυκαρδίες, οποτε αν και άνεργη αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια ειναι οτι εχω απογοητευτεί, γιατι βλεπω οτι τα φαρμακα δεν με πιανουν και φοβαμαι μήπως δεν ειναι αναστρέψιμη η κατασταση , τι θα γίνει απο εδω και περα θα ζω σαν αρρωστη καθε μερα; Το χειρότερο μου ειναι η μονιμη ζάλη πως γινεται να ζαλιζομαι ολη την μερα; μονο το βράδυ υποχωρουν τα συπτωματα και βγαινω για ενα περπατημα, την υπόλοιπη μερα ειμαι ξαπλωμενη, γιατι οτι δουλεια και να κανω μετα απο λιγο μου έρχεται η γνωστη ζαλαδα. Ολα αυτα τα ξερει μονο ο φιλος μου, αν και οι δικοι μου κατι έχουν καταλαβει ,γιατι παντα ημουν δραστήριο ατομο ( δουλειά, βολτες, γυμναστηριο, ποδήλατο, ταξιδια, επιτραπέζια) και τωρα εχω γινει ενα με τον καναπε. Ευχαριστώ, όσους το διαβασαν καλή δύναμη σε ολους μας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, θα πω 2-3 πραγματα γιατι εχω περασει παρομοια κατασταση, χωρις να σημαινει οτι μπορω να ειμαι σιγουρος, οπως επισης και καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,,

    Ακολουθησα τον ιδιο περιπου δρομο, αγχος στη δουλεια, πιεση, σωματικα, εξετασεις, Ψυχιατρος, ΓΑΔ διαγνωση, σιταλοπραμη, εσιταλοπραμη,,

    Ομως εμενα η εσιταλοπραμη με επιασε σε καποιο βαθμο,,
    Ειναι αληθεια οτι μπορει να παρεις 1-2 αντικαταθλιπτικα και να μη σε πιασουν και καποιο αλλο να σε πιασει, ειναι θεμα τυχης,, Καποιο ηρεμηστικο σου εχουν δωσει, π.χ. ζαναξ; Για τα φαρμακα δεν ξερω τι αλλο να πω, σιγουρα συμβουλεψου το γιατρο σου και παντα σε συνενοηση μαζι του,,

    Πως ξεκινησαν τα ψυχσωματικα; Ειχες εντονο αγχος για καποιο χρονικο διαστημα πρωτα; Ή ξεκινησαν ταυτοχρονα; Η ΓΑΔ με ψυχοσωματικα οπως σου ειπε ο γιατρος σου ειναι διαγνωση εξ αποκλεισμου,, Δηλαδη αφου δεν βρηκες κατι παθολογικο τοτε συμπαιρενει οτι ειναι ΓΑΔ,, Σου ειχε τυχει κατι αντιστοιχο στο παρελθον;

    Γενικα η ΓΑΔ θελει ενα διαστημα για να υποχωρησουν τα συμτωματα, σε αυτο το διαστημα πρεπει να βρεις τροπους να σταματησεις την ανατροφοδοτηση του αγχους, π.χ. να πιστεψεις οτι θα καταφερεις να βγεις απο αυτο, να ηρεμησεις, να κανεις πραγματα που σε βοηθουν οπως περπατημα, γυμναστικη, διαλογισμο, οτι σε βοηθαει, βιταμινες κλπ,, ολα αυτα περα απο τη φαρμακευτικη αγωγη,,

    Στη δικη μου περιπτωση πηρε 2-3 βδομαδες να επανελθω σιγα σιγα, θελει καποιο χρονο, υπομονη και πιστη,, Δεν ξερω αν αυτα ισχυουν σε ολες τις περιπτωσεις, μπορω να πω με σιγουρια μονο για μενα και σου ευχομαι να πανε ολα καλα,,

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ναι μου εγραψε και ζαναξ αλλα προσπαθώ να μην το χρησιμοποιω , οσο για τα ψυχοσωματικα ξεκινησαν τον περασμένο Αύγουστο ως κρίσεις άγχους, οπως μου εξηγησε η ψυχιατρος οτι ηταν, δηλαδη ημουν στην δουλεια και σχεδόν καθε μερα με επιανε ταχυκαρδια με αποκορύφωμα 3 φορες να νιωσω τους παλμους μου στα αυτιά, να ιδρωσω ολόκληρη , να μαυρίσουν τα πάντα και να θελω να λιποθυμήσω, χωρις βέβαια να το δειχνω στους υπόλοιπους, απλως συνεχιζα την δουλεια μου λεω το πολυ πολυ αμα λιποθυμησω κάποιος θα με παρει ειδηση. Το λαθος μου ηταν πως επειδη ειχα κανει τον περασμένο Αύγουστο τα εμβολια το απεδωσα εκει ή στο οτι είχε ζεστή και ζαλίζομουν ή οτι απλως ημουν κουρασμενη. Βεβαια και τον χειμωνα συνεχισε το ιδιο σκηνικό σε μερη εκτος της δουλειάς, δηλαδη μπορει να εβγαινα για καφε και με επιανε τάση λιποθυμίας, την ωρα που οδηγουσα μου εχει συμβει, μεσα στο σουπερ μαρκετ, σε εστιατόριο,οταν περιμενα στην ουρα στο ταχυδρομείο, οταν πηγαμε ταξιδι τον χειμωνα στο Ελευθέριο Βενιζέλος που γινοταν χαμος απο κοσμο με επιασε την ωρα που περιμεναμε στην ουρα για να περασουμε τις βαλιτσες και σε πολλα άλλα μέρη, αλλα ποτε δεν το εδειχνα στην παρεα μου γιατι και εγω η ιδια πιστευα οτι ειχα σωματικο προβλημα. Ε αφού ειδα και αποειδα ξεκινησα τις εξετάσεις τον Φεβρουάριο που μας περασε και βγαίνοντας ολες καλες άκουσα τους γιατρους που μου ειπαν για αγχος και πηγα στην ψυχίατρο. Το προβλημα ειναι τωρα με εχει καταβαλει αρκετά και εχω απογοητευτεί γιατι παντα βασιζομουν στα χερια και στα ποδια μου, ηδη από φοιτήτρια δουλευα σε διαφορες δουλειές ( διανομη φυλλάδιων , σε καφετέριες και αλλες δουλειές του ποδαριου) και δεν ενιωθα ποτε αυτην την κούραση που νιωθω τωρα. Τουλάχιστον τον χειμωνα ήμουν λειτουργική τωρα μου φανταζει αδυνατο να εργαστω , μονο στις προτασεις που μου κανουν το στομαχι μου γινεται κομπος και θελω να λιποθυμήσω, ποιος εγω που καποτε επιανα την πετρα και την εστιβα...η ζωη μου ηρθε τα πανω κάτω. Ελπίζω η ψυχοθεραπεία να βοηθησει και να γινω οπως ήμουν παλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κάθε γραμμή που γράφεις λες και τα έχω γράψει εγώ.κοντά 6μήνες αγωγή με ζολοφτ κ τα ψυχοσωματικά δεν έχουν υποχωρήσει το μόνο που δεν έχω με την αγωγή τις τρεμούλες τις φοβίας την κόπωση και όταν πάει να με πιάσει τάση λιποθυμίας είναι για δευτερόλεπτα..έχω κουραστεί άλλοι σε αυτό το διάστημα πετάνε...κάθε μέρα που ξυπνάω λέω τι θα με πιάσει σήμερα κυριακή φεύγω διακοπές και τρέμω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα mary1993 .

    Έχω μία σταθερή άποψη για τις αγχώδεις διαταραχές: Πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις το "ψυχολογικό" κομμάτι, το κομμάτι που έχει να κάνει με τον τρόπο σκέψης σου, πιθανόν αλλαγή προτεραιοτήτων, εντοπισμός λάθος σκέψεων και τρόπου ζωής κτλ και ταυτόχρονα με πρακτικά πράγματα όπως έκθεση στους φόβους σου, καλύτερη διατροφή και ωράρια ύπνου, ξεκίνημα κάποιων δραστηριοτήτων κτλ.

    Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω: Είναι εντελώς διαφορετικό μία ασθένεια να έχει π.χ. ένα 80% οργανικά αίτια κι ένα 20% ψυχολογικά κι εντελώς διαφορετικό να έχει 80% ψυχολογικά αίτια και 20% οργανικά/βιολογικά.

    Οι αγχώδεις διαταραχές έχουν κατά βάση ψυχολογικά αίτια. Με το ψυχολογικά εννοώ ότι μπορεί να είναι θέμα μετατραυματικού στρες από κάτι, να είναι θέμα χαρακτήρα σε συνδυασμό με διάφορες καταστάσεις που σου έτυχαν, θέμα τρόπου ζωής π.χ. ελάχιστος ύπνος, κακή διατροφή, υπερβολές με τσιγάρα, καφέδες, αλκοόλ, υπερκόπωση και πολλά άλλα, ωστόσο δεν είναι τόσο θέμα DNA, ορμονικής διαταραχής του οργανισμού ή ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Πρόσεξε, δεν είμαι κατά των φαρμάκων. Αλλά σε περιπτώσεις σαν τη δική σου, δεν κάνουν και πολλά από μόνα τους. Μπορεί να σου προσφέρουν μία βοήθεια να πάρεις μία ανάσα για να καταπολεμήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του, αλλά κατά τα άλλα ακόμα κι αν σε πιάσουν, απλώς θα καλύψουν το πρόβλημα. Η ψυχοθεραπεία είναι μεγάλη βοήθεια, άργησες να την αρχίσεις αλλά συνέχισέ την, ταυτόχρονα όμως κάνε μία δική σου προσπάθεια να επιστρέψεις σε μία κανονικότητα. Το να κλείνεσαι σπίτι δεν σε βοηθάει πουθενά. Να βγαίνεις, να συναντάς κόσμο, να κάνεις πράγματα όσο κι αν φοβάσαι ή δεν αισθάνεσαι καλά. Να προσπαθήσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου ΠΑΡΑ τη διαταραχή και θα μειωθούν σιγά σιγά τα συμπτώματα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγματα από το να κρύβεσαι και να αφήνεις τους φόβους να μεγεθύνονται. Σίγουρα θα σε συμβουλεύσει και ο ειδικός για αυτά τα πράγματα, ωστόσο μην αφήνεις τον εαυτό σου να πέφτει τόσο. Προσπάθησε να είσαι δραστήρια έστω και με το ζόρι, έστω κι αν δεν έχεις διάθεση.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Κάθε γραμμή που γράφεις λες και τα έχω γράψει εγώ.κοντά 6μήνες αγωγή με ζολοφτ κ τα ψυχοσωματικά δεν έχουν υποχωρήσει το μόνο που δεν έχω με την αγωγή τις τρεμούλες τις φοβίας την κόπωση και όταν πάει να με πιάσει τάση λιποθυμίας είναι για δευτερόλεπτα..έχω κουραστεί άλλοι σε αυτό το διάστημα πετάνε...κάθε μέρα που ξυπνάω λέω τι θα με πιάσει σήμερα κυριακή φεύγω διακοπές και τρέμω.
    καλημερα medussa σου εύχομαι να περασεις τελεια στις διακοπες σου, και εγω τον χειμώνα που πηγαμε με επιασε ενα πατατρακ στο αεροδρόμιο και σε ενα εστιατοριο, αλλα σε γενικες γραμμες περασα ωραία, τοτε βέβαια δεν γνωριζα για την ΓΑΔ νομιζα πως ειχα οντως σωματικα προβληματα. Τα ατομα που θα πας γνωριζουν για το θεμα σου;

  7. #7
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλησπέρα σας, ήρθα και εγω στην παρέα σας. Μετά απο μια πιεστική περιοδο στην δουλεια, της οποιας τα γεγονότα δεν θα αναλυσω γιατι θα θελω ωρες να τα γραψω , άρχισαν πολλά σωματικα προβληματα οπως δυσπνοια, ταχυκαρδίες, ζαλάδες, φουσκώματα, μουδιασματα στα ακρα, ταση για εμετο ( αρκετες φορές εκανα εμετο), ατονία. Για να τα αντιμετωπίσω ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων, ενδοκρινολογικες, καρδιολογικες ( εβαλα και Χόλντερ),γυναικολογικες , πνευμονολογικες , γενικες εξετάσεις αίματος και ολες βγηκαν καλες και οι γιατροί μου είπαν οτι ειναι απο άγχος, αλλα δυσκολευομουν να το πιστεψω γιατι μεχρι πρότινος δεν ειχα καποιο σωματικό προβλημα λόγω άγχους, ουτε καν μπορούσα να φανταστώ οτι μπορει να προκαλεσει τετοια προβλήματα. Έπειτα απο όλες τις εξετάσεις πηγα σε ψυχιατρο ,η οποια με διέγνωσε με γενική αγχωδη διαταραχή και μου συνεστησε να ξεκινησω θεραπεία με εσιταλοπραμη και ψυχοθεραπεία, επειδη εγω όμως εν τέλει παραιτήθηκα απο την δουλειά ξεκίνησα πρωτα το φαρμακο ελπιζοντας να δρασει , να βρω δουλειά και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Το αποτέλεσμα μετα απο δυο μηνες εσιταλοπραμης τα σωματικα συμπτώματα επιδεινωθηκαν , ζαλιζομουν ολη μερα και δεν μπορουσα να φαω καθόλου, ουτε εγγυος να ημουν ολα μου μυριζαν και μου ερχοταν εμετος και μου αλλαζει την θεραπεια της εσιταλοπραμης με ζολοφτ. Τωρα ειμαι στην τέταρτη εβδομάδα με ζολοφτ και δεν νιωθω καμια διαφορά ( μου ειχε πει οτι μετα την τρίτη εβδομάδα θα δω διαφορα) . Ξυπναω και ειναι κομμενα τα ποδια και τα χερια μου, ζαλίζομαι ολη την ωρα , ταση προς εμετο , καθολου ενεργεία και ταχυκαρδίες, οποτε αν και άνεργη αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια ειναι οτι εχω απογοητευτεί, γιατι βλεπω οτι τα φαρμακα δεν με πιανουν και φοβαμαι μήπως δεν ειναι αναστρέψιμη η κατασταση , τι θα γίνει απο εδω και περα θα ζω σαν αρρωστη καθε μερα; Το χειρότερο μου ειναι η μονιμη ζάλη πως γινεται να ζαλιζομαι ολη την μερα; μονο το βράδυ υποχωρουν τα συπτωματα και βγαινω για ενα περπατημα, την υπόλοιπη μερα ειμαι ξαπλωμενη, γιατι οτι δουλεια και να κανω μετα απο λιγο μου έρχεται η γνωστη ζαλαδα. Ολα αυτα τα ξερει μονο ο φιλος μου, αν και οι δικοι μου κατι έχουν καταλαβει ,γιατι παντα ημουν δραστήριο ατομο ( δουλειά, βολτες, γυμναστηριο, ποδήλατο, ταξιδια, επιτραπέζια) και τωρα εχω γινει ενα με τον καναπε. Ευχαριστώ, όσους το διαβασαν καλή δύναμη σε ολους μας
    Η απόλυτη ταύτιση!
    Καλη σου μέρα!
    Και εμένα μετά από έντονος άγχος ξεκίνησαν όλα... Γιατροί όλων των ειδικοτήτων και κανένα παθολογικό θέμα παραμονής έκτακτες πούμε εινια από το άγχος μου.
    Προσπαθώ να το παλέψω μόνη.
    Είναι καλύτερα αλλά είναι μέρες που πέφτω....
    Είμαστε πολλοί και είμαστε δυνατοί.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα mary1993 .

    Έχω μία σταθερή άποψη για τις αγχώδεις διαταραχές: Πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις το "ψυχολογικό" κομμάτι, το κομμάτι που έχει να κάνει με τον τρόπο σκέψης σου, πιθανόν αλλαγή προτεραιοτήτων, εντοπισμός λάθος σκέψεων και τρόπου ζωής κτλ και ταυτόχρονα με πρακτικά πράγματα όπως έκθεση στους φόβους σου, καλύτερη διατροφή και ωράρια ύπνου, ξεκίνημα κάποιων δραστηριοτήτων κτλ.

    Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω: Είναι εντελώς διαφορετικό μία ασθένεια να έχει π.χ. ένα 80% οργανικά αίτια κι ένα 20% ψυχολογικά κι εντελώς διαφορετικό να έχει 80% ψυχολογικά αίτια και 20% οργανικά/βιολογικά.

    Οι αγχώδεις διαταραχές έχουν κατά βάση ψυχολογικά αίτια. Με το ψυχολογικά εννοώ ότι μπορεί να είναι θέμα μετατραυματικού στρες από κάτι, να είναι θέμα χαρακτήρα σε συνδυασμό με διάφορες καταστάσεις που σου έτυχαν, θέμα τρόπου ζωής π.χ. ελάχιστος ύπνος, κακή διατροφή, υπερβολές με τσιγάρα, καφέδες, αλκοόλ, υπερκόπωση και πολλά άλλα, ωστόσο δεν είναι τόσο θέμα DNA, ορμονικής διαταραχής του οργανισμού ή ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Πρόσεξε, δεν είμαι κατά των φαρμάκων. Αλλά σε περιπτώσεις σαν τη δική σου, δεν κάνουν και πολλά από μόνα τους. Μπορεί να σου προσφέρουν μία βοήθεια να πάρεις μία ανάσα για να καταπολεμήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του, αλλά κατά τα άλλα ακόμα κι αν σε πιάσουν, απλώς θα καλύψουν το πρόβλημα. Η ψυχοθεραπεία είναι μεγάλη βοήθεια, άργησες να την αρχίσεις αλλά συνέχισέ την, ταυτόχρονα όμως κάνε μία δική σου προσπάθεια να επιστρέψεις σε μία κανονικότητα. Το να κλείνεσαι σπίτι δεν σε βοηθάει πουθενά. Να βγαίνεις, να συναντάς κόσμο, να κάνεις πράγματα όσο κι αν φοβάσαι ή δεν αισθάνεσαι καλά. Να προσπαθήσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου ΠΑΡΑ τη διαταραχή και θα μειωθούν σιγά σιγά τα συμπτώματα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγματα από το να κρύβεσαι και να αφήνεις τους φόβους να μεγεθύνονται. Σίγουρα θα σε συμβουλεύσει και ο ειδικός για αυτά τα πράγματα, ωστόσο μην αφήνεις τον εαυτό σου να πέφτει τόσο. Προσπάθησε να είσαι δραστήρια έστω και με το ζόρι, έστω κι αν δεν έχεις διάθεση.
    Καλημερα sonia, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Εχεις δικιο για το ψυχολογικο κομματι γι αυτο και ξεκινησα ψυχοθεραπεία, σημερα θα ειναι η δεύτερη συνεδρια μου. Απλώς, ηλπιζα οτι τα φαρμακα θα μου διναν μια μικρή ώθηση, τουλάχιστον να ελλατωσουν τα σωματικά συμπτώματα για να βρω μια δουλειά και να ειμαι πιο ανετη στο οικονομικό θεμα της ψυχοθεραπείας. Όσο αφορά την έκθεση στους φοβους μου δεν ειναι κατι συγκεκριμένο αυτο μου προκαλει φόβο, δηλαδη μπορει σημερα να παω σουπερ μαρκετ και ολα καλα και την επόμενη φορα να μου κοπουν τα ποδια. Το μεγαλύτερο προβλημα μου ειναι οι πρωτες ωρες της ημερας, δηλαδή ξυπναω και με την μια με πιανει ταχυκαρδία ( πολλες φορες και οταν κοιμαμαι με πιανει και ξυπνάω μουσκεμα στον ιδρωτα στον ύπνο μου).Ακομα και τωρα που γραφω με κραταει ανακατοσουρα και ζαλαδα. Γενικα, το κομματι της διατροφής μου ειναι καλο, παντα ακολουθούσα ένα υγιεινό τρόπο ζωής, πολλα φρουτα, πολλες σαλατες , δεν είμαι φαν των γλυκων , φανατικη αντικαπνιστρια. Επίσης, το κομματι της άθλησης ηταν μερος της ζωης μου το οποιο σταδιακα το εκοψα και τι εννοώ, οταν με επιασαν οι πρώτες ταχυκαρδίες πέρσι και φοβουμενη για καρδιολογικο προβλημα οταν ας πουμε πηγαιναμε για ποδηλατο και με επιανε ταχυκαρδια απο την λογικη αθληση εγω νομιζα πως θα ερθουν και τα υπολοιπα συμπτώματα της κρισης αγχους και σταδιακα εκοψα το ποδήλατο. Το ιδιο και το περπάτημα γιατι μπορει να ανεβαινα μια ανηφόρα να λαχανιαζα , και με το που ενιωθα το αισθημα παλμων φοβόμουν μην με πιασουν και τα υπολοιπα. Τωρα που γνωριζω για την ΓΑΔ το θεωρω λάθος, αλλα τοτε επειδη ήμουν σίγουρη ότι ειχα καποιο οργανικο προβλημα ασυναίσθητα εκοβα τις δραστηριότητες που με ευχαριστουσαν. Απλως, καποια στιγμή κουράζεσαι γιατι σκέψου απο τον περασμένο Αύγουστο ( ενα χρονο ακριβως) παλευω με τα σωματικα και δεν βλεπω προοδο, δηλαδη ολο τον χειμωνα εκανα οτι δεν υπήρχε πρόβλημα και συνεζιχα κανονικα την ζωη μου , να βγουμε εξω με την παρέα μου και να με πιασουν ολα αυτα, αλλα συγχρόνως να προσπαθώ να το αφησω και να είμαι καλα , θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορα που πηγαμε σε ενα live και μας βαλανε στο κέντρο του μαγαζιου σε κάποια φαση νομιζα θα λιποθύμησω και δεν μου εβγαινε η φωνη, ολοι να τραγουδανε να περνανε ωραια και εγω δεν μπορουσα να κουνηθω, γιατί αν εκανα ενα βημα θα επεφτα κατω ( μπυρα χωρις αλκοολ είχα παραγγείλει για να μην θεωρήσετε οτι μπορει να ζαλιστηκα απο το αλκοολ). Το λαθος μου ειναι οτι το αφησα αρκετά, εδω απο τον Αύγουστο με κρατουσαν οι ταχυκαρδίες και εγω πήγα Φεβρουάριο στον καρδιολόγο και μετα στους υπόλοιπους γιατρους και στον ψυχίατρο πήγα Ιουνιο, γιατι πολυ απλα ουτε που μπορουσα να φανταστώ οτι αλλα αυτα ειναι από άγχος. Εγω δεν ειχα αγχωθει οταν διναμε πανελληνιες, ουτε καν στις εξεταστικές στο πανεπιστήμιο, ολα τα περνουσα με την πρωτη τα μαθηματα και γενικά τις εξετάσεις, παντα ειχα παραγωγικο αγχος δηλαδη. Εμ παση περίπτωση το έξυπνο πουλι απο την μυτη πιάνεται που λενε... ελπιζω να δω προοδο με την ψυχοθεραπεία

  9. #9
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Η απόλυτη ταύτιση!
    Καλη σου μέρα!
    Και εμένα μετά από έντονος άγχος ξεκίνησαν όλα... Γιατροί όλων των ειδικοτήτων και κανένα παθολογικό θέμα παραμονής έκτακτες πούμε εινια από το άγχος μου.
    Προσπαθώ να το παλέψω μόνη.
    Είναι καλύτερα αλλά είναι μέρες που πέφτω....
    Είμαστε πολλοί και είμαστε δυνατοί.
    Καλημέρα και σε σενα Ειρήνη, ελπιζω να μπορεις να το παλέψεις μονη σου αλλα συν Αθηνά και χείρα κίνει και στο λεω εγω που κλείνω ενα χρονο ψυχοσωματικα για να ξεκινησω ψυχοθεραπεία. Αν δεις οτι σε καταβάλει ζητα την βοηθεια ειδικου , μην το αφήσεις σαν και εμένα τοσο, δεν αξιζει να ταλαιπώρησε, ουτε δειχνει αδυναμία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Μαίρη μου , σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να συνέλθεις σύντομα κι εσύ και όλοι μας.. Αυτο που λες με τη μέρα το έχω κι εγώ με το που ξυπνάω.. κι όλο αυτό γιατί το σκέφτομαι και το ανατροφοδοτω.. κι αυτή η απαίσια ζαλάδα μου έχει κόψει τα πόδια.. θέλει πολλή δύναμη και πολύ κουράγιο.. ελπίζω να τα καταφέρουμε σύντομα γιατί πραγματικά η ζωή είναι μικρή.. επισης, με μια αρνητική σκέψη μόνο ότι θα πάθουμε κάτι χάνουμε την ημέρα μας και κατά συνέπεια τη ζωή μας.. ας την αντικαταστήσουμε με μια θετική σκέψη..

  11. #11
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Μαίρη μου , σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να συνέλθεις σύντομα κι εσύ και όλοι μας.. Αυτο που λες με τη μέρα το έχω κι εγώ με το που ξυπνάω.. κι όλο αυτό γιατί το σκέφτομαι και το ανατροφοδοτω.. κι αυτή η απαίσια ζαλάδα μου έχει κόψει τα πόδια.. θέλει πολλή δύναμη και πολύ κουράγιο.. ελπίζω να τα καταφέρουμε σύντομα γιατί πραγματικά η ζωή είναι μικρή.. επισης, με μια αρνητική σκέψη μόνο ότι θα πάθουμε κάτι χάνουμε την ημέρα μας και κατά συνέπεια τη ζωή μας.. ας την αντικαταστήσουμε με μια θετική σκέψη..
    Καλή σου μερα dream, αστα αν μου το ελεγε κάποιος ολο αυτο ενα χρονο πριν ουτε που θα τον πίστευα. Πως γίνεται να ειμαι ετσι χαλια το πρωι και μετα τις απογευματινές - βραδινες ωρες να υποχωρουν τα συμπτώματα; Δεν λεω οτι το απόγευμα πεταω αλλα τουλάχιστον μπορω να κανω μια δουλειά χωρις να κουραστω , να ζαλιστώ, να μου έρθει ταση για εμετο και να μου κοπουν τα πόδια. Ειδικα το βραδι εκει 10-11 βγαινω για περπάτημα και παω επειτηδες σε ανηφόρες και σε δρομους με δυσκολιες και ολα καλα ούτε ζαλαδα ουτε κούραση, ισα ισα το βράδι στο περπάτημα ειναι η μονη ωρα της ημερας που το σωμα ειναι, όπως όταν ηταν παλια προ ΓΑΔ. Προσπάθησα να το εφαρμοσω και τις πρωινές ωρες αλλα για κανενα λόγο, ξυπναω που ξυπνάω χαλιά, αμα βγω και εξω με πιανουν ολα , το εκανα μια βδομαδα στις αρχες οταν παραιτήθηκα και κοντεψα να σωριαστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Σε καταλαβαίνω.. Κι εγώ από την ώρα που ξυπνάω είμαι χάλια. Το βράδυ κατά τις 9 που νιώθω ότι τελειώνει η μέρα και θα αραξω χωρίς υποχρεώσεις ηρεμώ αρκετά.. Δε ξέρω τι μέλλει γενέσθαι πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι εμείς το δημιουργούμε.. πριν κοιμηθείς σκέφτεσαι πως θα είσαι αύριο? Κανείς εικόνες αρνητικές ότι κάτι θα πάθεις? Εγώ ναι

  13. #13
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Καλημέρα και σε σενα Ειρήνη, ελπιζω να μπορεις να το παλέψεις μονη σου αλλα συν Αθηνά και χείρα κίνει και στο λεω εγω που κλείνω ενα χρονο ψυχοσωματικα για να ξεκινησω ψυχοθεραπεία. Αν δεις οτι σε καταβάλει ζητα την βοηθεια ειδικου , μην το αφήσεις σαν και εμένα τοσο, δεν αξιζει να ταλαιπώρησε, ουτε δειχνει αδυναμία.
    Σε είμαι αντίθετη έκανα συνεδρίες σε ψυχολόγο!
    Απλά προσπαθώ!
    Εγω είναι έτσι 7 μήνες περίπου!
    Εννοείται το έχω στο μυαλό μου και έχω βρει κάτι μια καλή γιατρο να επισκεφθώ όταν το νιώσω, σε ευχαριστώ πολύ!!!!

  14. #14
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Σε είμαι αντίθετη έκανα συνεδρίες σε ψυχολόγο!
    Απλά προσπαθώ!
    Εγω είναι έτσι 7 μήνες περίπου!
    Εννοείται το έχω στο μυαλό μου και έχω βρει κάτι μια καλή γιατρο να επισκεφθώ όταν το νιώσω, σε ευχαριστώ πολύ!!!!
    Δεν*
    Συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ξέρετε πως στέλνουμε εδώ στο forum προσωπικό μνμ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Κι εγώ χωρίς αγωγή προσπαθώ. Γιατί παιδιά κακά τα ψέματα τα φάρμακα απλά κουκουλωνουν το πρόβλημα (μιλάω για εμένα). Το θέμα είναι να βρούμε τι σκατα μας τα δημιουργεί αυτά , τι πάει λάθος στη ζωή μας.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 10:11
  2. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 18:13
  3. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 13:12
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 06:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •