ΓΑΔ - Ψυχοσωματικά - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 127 of 127
  1. #121
    [QUOTE=dream21;1204730]
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post

    Ναι ναι το είδα δε πειράζει. Ευχαριστώ!!! Πιστεύω θα περάσει.. Περαστικά εύχομαι και όλα θα πάνε καλά
    Ευχαριστώ!! τουλαχιστον δεν ειναι ψυχοσωματικο και ειναι παθολογικο οποτε θα περάσει

  2. #122
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Ναι ναι...εμένα ξεκινάει ως ψυχική δυσφορία στην αρχή (κάτι θα είχα σκεφτεί ή θα είχα νιώσει πίεση), συνεχίζει ως ένα φούντωμα και μυρμηγκιασμα που μοιάζει με φόβο , μέχρι το κεφάλι και μετά εμετός και διάρροια. Ως εκ δια μαγείας, με 0.25 ζαναξ φεύγει και έτσι καταλαβαίνω ότι δεν ήταν γαστρεντεριτιδα. Το κόλπο με το λίγο ζαναξ πάντα πιάνει να καταλαβεις αν είναι ψυχοσωματικο ή καθαρά οργανικό..προφανώς στη δεύτερη περίπτωση, πας στον παθολόγο

  3. #123
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Στους περισσοτερους ανθρωπους μια κριση αγχους χτυπα ειτε εντερο με διαρροια,ειτε κυστη με συχνοουρια,και αυτα συνηθως συνοδευονται απο ταχυκαρδιες και κρυο ιδρωτα.Το εντερο ελεγχεται απο το παρασυμπαθητικο συστημα,κυριως το πνευμονογαστρικο νευρο,το οποιο πλεον ολοι οι ερευνητες θεωρουν το κλειδι για τις αγχωδεις διαταραχες,κρισεις πανικου κλπ και ολα τις σωματικες τους εκδηλωσεις.
    Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Βοηθούν πολυ!

  4. #124
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    [QUOTE=mary1993;1204731]
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Ευχαριστώ!! τουλαχιστον δεν ειναι ψυχοσωματικο και ειναι παθολογικο οποτε θα περάσει
    Μπράβο που πήγες και το είδες! Συγγνώμη αν σε πήρα στο λαιμό μου που σου είπα ότι είναι από το ζολοφτ..ευτυχώς τώρα που ξέρεις από τι είναι θα νιώθεις καλύτερα που θα το βάλεις και αυτό σε σειρά! περαστικούλια

  5. #125
    [QUOTE=It's a long way;1204756]
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post

    Μπράβο που πήγες και το είδες! Συγγνώμη αν σε πήρα στο λαιμό μου που σου είπα ότι είναι από το ζολοφτ..ευτυχώς τώρα που ξέρεις από τι είναι θα νιώθεις καλύτερα που θα το βάλεις και αυτό σε σειρά! περαστικούλια
    Καλημέρα σου οχι προς θεου κάθε γνωμη και εμπειρια σας βοηθα, ίσα ίσα που και η ψυχίατρος μου , μου ειπε οτι είναι πιθανή παρενέργεια. Αυτό που με κινητοποίησε να παω για έλεγχο λαβυρίνθου ειναι οτι ο ίλιγγος με επιανε οταν σηκωνομουν απο το κρεβάτι, όταν αλλαζα πλευρο και οταν εκανα δεξια αριστερά το κεφαλι, δηλαδή η κινηση του κεφαλιου τον πυροδοτούσε. Επισης , ειδα οτι με την μειωση του ζολοφτ απο εναμιση χαπι στο ενα δεν υποχώρησε ο ίλιγγος μια βδομαδα μετα. Τωρα το οτι συγκυριακά συνεπεσε με την αυξηση της δοσης του ζολοφτ τι να πω πετυχα τζακ ποτ

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Kαλημερα,

    Μαίρη είσαι καλύτερα?

  7. #127
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Kαλημερα,

    Μαίρη είσαι καλύτερα?
    Καλημέρα dream, σημερα δεν γυριζουν τα αντικείμενα, αλλα υπάρχει ζαλαδα και βαρύ κεφαλι. Βεβαια, ειμαι με το κολάρο το οποίο βοηθάει αρκετα γιατι περιοριζει την κινηση του κεφαλιου . Για 3 μερες μου ειπε ο ωτορινολαρυγγολόγος προσοχή και μου εδωσε οδηγιες( κολάρο, πως να κοιμαμαι, να μην οδηγάω κ.α) ,γιατι μπορει να υπάρχει υποτροπή και ισως χρειαστει να ξαναπαω. Ολα τα ειχαμε ο λαβύρινθος μας ελειπε, και οσο σκέφτομαι οτι στην αρχη το θεώρησα ως παρενέργεια του ζολοφτ και πηγαινα και δουλεια , μου λέω μπράβο:Ρ ετσι να επιβραβεύουμε και το εαυτό μας, δηλαδη δουλειά δεν πηγα τις μερες που γυριζαν τα παντα ,γιατι πως θα οδηγουσα κιολας που εκανα κινηση στο κεφαλι και επιανα καβο ντόρο.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 09:11
  2. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 17:13
  3. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 12:12
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 05:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •