ΓΑΔ - Ψυχοσωματικά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 127
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ξέρετε πως στέλνουμε εδώ στο forum προσωπικό μνμ?
    Μπορείς να πατήσεις πάνω στο όνομα του χρήστη, και μετά στην επιλογή "Private Message"
    ή απο τη σελίδα του προφίλ του χρήστη, στην επιλογή "Send Private Message"

    Αν συμπλήρωσες σήμερα τα 50 posts (μηνύματα στο φόρουμ) που απαιτούνται για να στείλεις προσωπικό μήνυμα,
    ίσως χρειαστεί να περιμένεις μια ημέρα για να μπορέσεις να στείλεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Δεν*
    Συγγνώμη να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ξέρετε πως στέλνουμε εδώ στο forum προσωπικό μνμ?
    Έχω την εντύπωση ότι την έχουν βγάλει αυτή την επιλογή

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Μπορείς να πατήσεις πάνω στο όνομα του χρήστη, και μετά στην επιλογή "Private Message"
    ή απο τη σελίδα του προφίλ του χρήστη, στην επιλογή "Send Private Message"

    Αν συμπλήρωσες σήμερα τα 50 posts (μηνύματα στο φόρουμ) που απαιτούνται για να στείλεις προσωπικό μήνυμα,
    ίσως χρειαστεί να περιμένεις μια ημέρα για να μπορέσεις να στείλεις.
    Εμένα από κινητό, δεν έχει τέτοια επιλογή. Καιρό ήθελα να στείλω αλλά δε μπορούσα

    Edit: Το βρήκα! Ειρήνη σου στειλα για δες.
    Αν μπαίνεις από κινητό πατάς πάνω δεξιά το εικονίδιο δίπλα στο φακό αναζήτησης όπου σε πάει στο προφίλ σου. Επιλέγεις μηνύματα και μετά +Compose.

  4. #19
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Σε καταλαβαίνω.. Κι εγώ από την ώρα που ξυπνάω είμαι χάλια. Το βράδυ κατά τις 9 που νιώθω ότι τελειώνει η μέρα και θα αραξω χωρίς υποχρεώσεις ηρεμώ αρκετά.. Δε ξέρω τι μέλλει γενέσθαι πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι εμείς το δημιουργούμε.. πριν κοιμηθείς σκέφτεσαι πως θα είσαι αύριο? Κανείς εικόνες αρνητικές ότι κάτι θα πάθεις? Εγώ ναι
    οχι δεν κανω αρνητικές εικονες για την αλλη μέρα, ίσα ίσα που το βράδι επειδη είμαι καλύτερα λεω ενταξει εδω είμαστε αύριο θα ξυπνήσω και θα είμαι καλα , αλλα ξυπνάω και παλι τα ιδια

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Καλησπέρα σε όλους!
    Γράφω κι εγώ δύο λόγια με την ελπίδα να βοηθήσω όποιον το χρειάζεται..
    Προφανώς για να γράφω τα έχω περάσει και εγώ και είναι στο μεγαλύτερο βαθμό πίσω μου. Τα φάρμακα δεν κουκουλωνουν τίποτα, είναι η πάρα πολύ σημαντική βοήθεια της επιστήμης που έχουμε όλοι σήμερα και δεν μας κάνουν εξορκισμούς. Βοηθούν πολύ στην ποιότητα της καθημερινότητας σας/μας και βοηθούν ακόμα πιο πολύ στο να μπορέσουμε να εστιάσουμε στο πρόβλημα και στη λύση του.
    Το να περιμένουμε κουκουλωμενοι στο κρεββάτι να περάσει μόνο του είναι όσο έξυπνο θα ήταν να έχει κάποιος σπάσει το πόδι του, να πονάει, να μην μπορεί να περπατήσει και παρόλα αυτά να μην πηγαίνει στο γιατρό, να μην βάζει γύψο και να περιμένει να περάσει μόνο του...είναι δυνατόν; Είναι λογικό;
    Όταν το πρωτοεπαθα, είχα βρει βοήθεια εκτός απ' το ζαναξ (σε ελάχιστη δόση, αυτή που μου είχε πει ο γιατρός εννοείται) , στη γυμναστική, στο περπάτημα, στις δουλειές, στις ταινίες..γενικά σε ο,τι είναι αυτό που βοηθάει τον καθένα να μην σκέφτεται ότι την κρίση πανικού αλλά αυτό που κάνει επειδή τον απορροφά.
    Δεύτερη συμβουλή είναι να σκεφτείτε όταν το πάθατε, γιατί το πάθατε..με κάτι πιεστηκατε (μάλλον) και πρέπει να καταλάβετε ποιός ή τι είναι αυτό. Στη φάση αυτή, καλό είναι να μην κάνετε πράγματα που σας πιέζουν και δεν θέλετε να τα κάνετε (με εξαίρεση τη δουλειά)
    Η αγωγή με φάρμακα τύπου ζολοφτ, εννοείται ότι βοηθάει, αλλά θέλει 2-3 μήνες και στο διάστημα αυτό, θέλει ψυχραιμία και αυτοβοηθεια.
    Με αγάπη σε όλους
    It's a long way????

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    οχι δεν κανω αρνητικές εικονες για την αλλη μέρα, ίσα ίσα που το βράδι επειδη είμαι καλύτερα λεω ενταξει εδω είμαστε αύριο θα ξυπνήσω και θα είμαι καλα , αλλα ξυπνάω και παλι τα ιδια
    Σήκω ένα πρωί νωρίς πριν πιάσουν οι ζέστες και βγες για περπάτημα κι ας αισθάνεσαι χάλια. Το δύσκολο είναι μέχρι να σε πείσεις να σηκωθείς, να ντυθείς και να δέσεις τα κορδόνια από τα παππούτσια σου. Μετά άμα βγεις έξω, σε 5 λεπτά θα βρεις έναν ρυθμό. Αν αισθάνεσαι ατονία ή ζαλάδα ή κάτι, μη σταματήσεις. Θέσε έναν στόχο ότι θα συνεχίσω το περπάτημα μέχρι το τάδε σημείο και μετά θα γυρίσω πίσω ή θα περπατήσω πρώτα για τουλάχιστον τάδε χιλιόμετρα/τάδε ώρα, πιο πριν δεν κόβω την βόλτα μου στη μέση. Θέσε μικρούς στόχους και βάλε πρόγραμμα, να μπεις σε έναν ρυθμό σταδιακά και κάθε μέρα θα γίνεται πιο εύκολο. Δεν θα αλλάξει από τη μία μέρα στην άλλη όλο αυτό, αλλά ότι αφήνεις σε αφήνει. Με το να κάθεσαι ξάπλα όλη μέρα δεν σε βοηθάς.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Γράφω κι εγώ δύο λόγια με την ελπίδα να βοηθήσω όποιον το χρειάζεται..
    Προφανώς για να γράφω τα έχω περάσει και εγώ και είναι στο μεγαλύτερο βαθμό πίσω μου. Τα φάρμακα δεν κουκουλωνουν τίποτα, είναι η πάρα πολύ σημαντική βοήθεια της επιστήμης που έχουμε όλοι σήμερα και δεν μας κάνουν εξορκισμούς. Βοηθούν πολύ στην ποιότητα της καθημερινότητας σας/μας και βοηθούν ακόμα πιο πολύ στο να μπορέσουμε να εστιάσουμε στο πρόβλημα και στη λύση του.
    Το να περιμένουμε κουκουλωμενοι στο κρεββάτι να περάσει μόνο του είναι όσο έξυπνο θα ήταν να έχει κάποιος σπάσει το πόδι του, να πονάει, να μην μπορεί να περπατήσει και παρόλα αυτά να μην πηγαίνει στο γιατρό, να μην βάζει γύψο και να περιμένει να περάσει μόνο του...είναι δυνατόν; Είναι λογικό;
    Όταν το πρωτοεπαθα, είχα βρει βοήθεια εκτός απ' το ζαναξ (σε ελάχιστη δόση, αυτή που μου είχε πει ο γιατρός εννοείται) , στη γυμναστική, στο περπάτημα, στις δουλειές, στις ταινίες..γενικά σε ο,τι είναι αυτό που βοηθάει τον καθένα να μην σκέφτεται ότι την κρίση πανικού αλλά αυτό που κάνει επειδή τον απορροφά.
    Δεύτερη συμβουλή είναι να σκεφτείτε όταν το πάθατε, γιατί το πάθατε..με κάτι πιεστηκατε (μάλλον) και πρέπει να καταλάβετε ποιός ή τι είναι αυτό. Στη φάση αυτή, καλό είναι να μην κάνετε πράγματα που σας πιέζουν και δεν θέλετε να τα κάνετε (με εξαίρεση τη δουλειά)
    Η αγωγή με φάρμακα τύπου ζολοφτ, εννοείται ότι βοηθάει, αλλά θέλει 2-3 μήνες και στο διάστημα αυτό, θέλει ψυχραιμία και αυτοβοηθεια.
    Με αγάπη σε όλους
    It's a long way????
    Χαίρομαι πολύ που το ξεπέρασες!!! Αναφέρθηκα στο κουκουλωμα του προβλήματος με τα χάπια με την έννοια ότι δεν κάνουν θαύματα από μόνα τους. Θέλει και προσωπική προσπάθεια όπως και εσύ ανέφερες ότι με την αγωγή έκανες και αλλαγή στη καθημερινότητα σου! Κοινώς το ίδιο λέμε!

  8. #23
    καλησπέρα σας και ευχαριστω για τις συμβουλές σας , εχει κανει κάποιος γνωσιακή συμπεριφορικη ψυχοθεραπεία; ολοκληρωσα την δεύτερη συνεδρια και απλως μου δίνει την εντύπωση πως παμε με ετοιμες συνταγες, δηλαδη οκ ειμαι εγω με αγχωδη διαταραχή κρισεις πανικου και μπαινει μετα ο Γιαννης πχ με αγχωδη διαταραχή κριση πανικου και θα πει η ψυχοθεραπευτρια ακριβως τα ιδια , δεν βλεπω να υπαρχει εξατομικευμένη δραση δηλαδη, εδω σε μια φαση της ελεγα τον πονο μου και χασμουρηθηκε διακριτικα, νταξει θα μου πειτε ανθρωπος ειναι κουρασμενη θα ηταν και λογικο, αλλα να πληρωνω πενηνταρικα και να χασμουριεται ο αλλος μου κακοφανηκε. Εμ πάση περιπτώσει θα τις συνεχισω τις συνεδρίες και ελπιζω στις επόμενες να γινει εστιαση σε εμενα , δεν ξερω και πως λειτουργεί η ψυχοθεραπεία, δηλαδή βγαινει η διάγνωση ΓΑΔ και οποιος εχει ΓΑΔ η ψυχοθεραπευτρια ακολουθεί τα ιδια βηματα ακριβως χωρις να εστιάζει στον ψυχοθεραπευομενο; εχει καποιος αναλογες εμπειριες;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω αλλάξει 3 ψυχολόγους δεν έχω μείνει κ ευχαριστημένη έκανα περίπου 4 μήνες πριν την αγωγή και επειδή αναλύαμε τα σωματικά συμπτώματα συνέχεια(γιατί αυτά με ταλαιπωρούν)μου είπε ότι χρείαζομαι αγωγή γιατί δεν πρέπει να μένουμε όλο σε αυτά έτσι πήγα σε ψυχίατρο ξεκίνησα αγωγή μετά σταμάτησα την ψυχοθεραπεία λόγω οικονομικών αλλά θα ξαναρχίσω στο διάστημα που πήγαινα δεν ένιωσα να παίρνω βοήθεια όμως δεν θα τα παρατήσω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Εγω έκανα ψυχοθεραπεία. Τώρα θα ξεκινήσω γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία. Είχα βρει από το επίσημο σάιτ, ψυχολόγους που έχουν εκπαιδευτεί πάνω στη γνωσιακή. Δε γνωρίζω πολλά μόνο όσα έχω διαβάσει μόνη μου.. Νομίζω όμως ότι λογικά είναι εξατομικευμένη πάνω στις ανάγκες του καθενα με ασκήσεις

  11. #26
    και μενα η ψυχίατρος μου συνεστησε αυτη την ψυχολογο, γιατι εχει εκπαιδευτεί στην γνωσιακη συμπεριφορική. Θα δειξει στις επόμενες συνεδρίες πως θα κυλήσει ισως ειναι ακομα νωρις για συμπερασματα, αλλα οπως λενε η αρχη ειναι το ήμισυ του παντός δεν ξεκίνησα καλα, κυριως στο χασμουρητό ξενερωσα , αφού ηθελα να της πω εκεινη την ώρα σας φαινονται βαρετα ολα αυτα ε; αλλα ειμαι και ευγενική και το προσπερασα, θέλω να δω στις επόμενες συνεδριες αν θα εστιασουμε σε εμενα ή παλι θα ανοιξει το βιβλιο των ετοιμων συνταγων

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, 2 λόγια σχετικα,
    για τη γνωσιακη συμπερ. θεραπεια, ειναι μια μεθοδος καταλληλη για ΓΑΔ, τη δουλευεις πιο πολυ εσυ, αλλα χρειαζετε και σωστη καθοδηγηση,,

    Επειδη η ψυχοθεραπεια ειναι κατι πολυ.. γενικο, καλο ειναι -οσο μπορουμε- να βαζουμε καποιους στοχους με τον ψυχολογο,,
    Να ξερουμε τι θελουμε και τι περιμενουμε απο αυτον,,

    Η αποψη μου ειναι οτι στοχος θα πρεπει να ειναι ειτε με τη βοηθεια του ψυχολογου ειτε μονοι μας να προσπαθουμε να αποκτησουμε αυτογνωσια και ετσι να μπορεσουμε να διαχειριστουμε τις σκεψεις μας και τις αντιδρασεις μας στα οποια προβληματα συναντουμε,,

    Κατι που φυσικα δεν ειναι παντα ευκολο,,

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Χαίρομαι πολύ που το ξεπέρασες!!! Αναφέρθηκα στο κουκουλωμα του προβλήματος με τα χάπια με την έννοια ότι δεν κάνουν θαύματα από μόνα τους. Θέλει και προσωπική προσπάθεια όπως και εσύ ανέφερες ότι με την αγωγή έκανες και αλλαγή στη καθημερινότητα σου! Κοινώς το ίδιο λέμε!
    Κατάλαβα πως το έγραψες..και αν πονάει το κεφάλι σου, θα πάρεις ντεπόν όποια κι αν είναι η αιτία που σε πονάει. Αυτό ήθελα να μοιραστώ ως προσωπική μου εμπειρία. Βοηθάνε όλα μαζί και ταυτόχρονα...πχ θα πάρω το ζαναξ όταν δεν είμαι καλά και οι χτύποι της καρδιάς μου ανεβαίνουν κτλ λ, ώστε να ηρεμήσω και να μπορέσω μετά να πάω για περπάτημα και στην ψυχοθεραπεία μου. Υπομονή..περνάει...ας φροντίσουμε τους εαυτούς μας

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    και μενα η ψυχίατρος μου συνεστησε αυτη την ψυχολογο, γιατι εχει εκπαιδευτεί στην γνωσιακη συμπεριφορική. Θα δειξει στις επόμενες συνεδρίες πως θα κυλήσει ισως ειναι ακομα νωρις για συμπερασματα, αλλα οπως λενε η αρχη ειναι το ήμισυ του παντός δεν ξεκίνησα καλα, κυριως στο χασμουρητό ξενερωσα , αφού ηθελα να της πω εκεινη την ώρα σας φαινονται βαρετα ολα αυτα ε; αλλα ειμαι και ευγενική και το προσπερασα, θέλω να δω στις επόμενες συνεδριες αν θα εστιασουμε σε εμενα ή παλι θα ανοιξει το βιβλιο των ετοιμων συνταγων
    Πώς νιώθεις μετά; Νιώθεις καλύτερα από ότι όταν πήγες;

  15. #30
    Quote Originally Posted by It's a long way View Post
    Πώς νιώθεις μετά; Νιώθεις καλύτερα από ότι όταν πήγες;
    ηταν η δεύτερη συνεδρία και ουσιαστικά ηταν επιμορφωτικη ως προς τι ειναι άγχος, πως πυροδοτείται η κριση πανικου κ.α δεν εστιασαμε σε μενα, αλλα μπορει ετσι να ειναι στην αρχη η ψυχοθεραπεία. Μου θυμισε οταν ήμουν φοιτητρια και μιλουσε ο καθηγητής και εμεις κρατούσαμε σημειωσεις. Οποτε σαν χθεσινη συνεδρια, περα απο τις γνωσεις για την διαταραχή δεν μπορω να πω πως αισθανθηκα κάποια διαφορα απο οταν πηγα , αλλα δεν είμαι αρνητική, θελω να πιστευω πως στις επομενες συνεδριες θα δω ουσιαστική διαφορα. Αμα συνεχίσουν να εχουν το ιδιο μοτιβο απλως επιμορφωτικό και να μην εστιαζουμε στο δικο μου προβλημα θα αλλαξω ψυχοθεραπευτη, ειναι πολυ νωρις να εχω ολοκληρωμενη αποψη γι αυτην την ψυχοθεραπευτρια

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 09:11
  2. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 17:13
  3. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 12:12
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 05:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •