Όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Όνειρα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176

    Όνειρα

    Επηρεαζεστε από όνειρα; Αν δείτε κάτι το οποίο προμηνύεται κακό, σας επηρεάζει; Εγώ τρομάζω κ με ακολουθεί πολλές μέρες στο μυαλό μου. Πχ αν δω κάποιον που δεν ζει, με στοιχειώνει ότι κάτι θα πάθω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εξαρταται απο το ονειρο , ωρισμενα ονειρα οντως προμηνυουν κατι κακο , πολυ λιγα ομως , πχ. εβλεπα οτι πηδαγα την ηλικιωμενη και αχωνευτη θεια μου ( ειχε πεθανει ) , ηξερα οτι κατι κακο θα συμβει , δεν επηρρεστηκα ομως , μετα απο λιγες μερες επαθα ενα σοβαροτατο αυτοανοσο, που μεστειλε στο νοσοκομειο για ενα μηνα , και παρ ολιγον στον αλλο κοσμο ................παλαιοτερα ειχα 5 ονειροκριτες τους οποιους εχω πεταξει πλεον .....αλλες φορες εβλεπα νουμερα σχετικα με το συναλλαγμα με το οποιο ασχολιομουν, οπως την τιμη του $ , και βγαιναν τα νουμερα ...............αυτο δεν ηταν κακο ομως , εβγαζα και χρηματα ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εξαρταται απο το ονειρο , ωρισμενα ονειρα οντως προμηνυουν κατι κακο , πολυ λιγα ομως , πχ. εβλεπα οτι πηδαγα την ηλικιωμενη και αχωνευτη θεια μου ( ειχε πεθανει ) , ηξερα οτι κατι κακο θα συμβει , δεν επηρρεστηκα ομως , μετα απο λιγες μερες επαθα ενα σοβαροτατο αυτοανοσο, που μεστειλε στο νοσοκομειο για ενα μηνα , και παρ ολιγον στον αλλο κοσμο ................παλαιοτερα ειχα 5 ονειροκριτες τους οποιους εχω πεταξει πλεον .....αλλες φορες εβλεπα νουμερα σχετικα με το συναλλαγμα με το οποιο ασχολιομουν, οπως την τιμη του $ , και βγαιναν τα νουμερα ...............αυτο δεν ηταν κακο ομως , εβγαζα και χρηματα ....
    Ναι κάποια βγαίνουν... Γι αυτό επηρεαζόμαστε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω παρατηρησει οτι αυτα που βγαινουν ειναι τα ονειρα που δεν σε επηρρεαζουν συναισθηματικα κατα την διαρκεια του υπνου , αυτα που σου χαλανε την ποιοτητα του υπνου μπορει να οφειλονται σε κακη διαθεση , κακη χωνεψη , τετοια πραματα .......παντως αν θελεις να βλεπεις τι σημαινει το ονειρο που ειδες , εχει ονειροκριτες το γκουγκλ .....συγγνωμη που σου λεω παλι το γκουγκλ, ενημερωτικα το λεω !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω ως ορθολογιστρια, πιστευω ξεκαθαρα πως τα ονειρα προερχονται απο το ασυνειδητο μας και δεν προμηνυουν τιποτα απολυτως. Απλα εμεις.τα ερμηνευουμε ετσι.
    Για παραδειγμα βλεπεις 10 εφιαλτες και δεν συμβαινει τιποτα μετα. Το ξεχνας. Βλεπεις εναν εφιαλτη και μετα γινεται οντως κατι κακο. Εκει θυμασαι το ονειρο και το μυαλο σου τα συνδεει.
    Παρολα αυτα δινω μεγαλη σημασια στα ονειρα μου γιατι μπορει να μου αποκαλυψουν σκεψεις, συναισθηματα, επιθυμιες που δεν ειχα καταλαβει στο συνειδητο. Μεχρι και πραγματα που εχω χασει τα χω βρει στον υπνο μου
    Τα ονειρα αν μαθεις να τα χρησιμοποιεις, μπορει να σε βοηθησουν να παρεις μια αποφαση ή να εμπνευστεις μια ιδεα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχω παρατηρησει οτι αυτα που βγαινουν ειναι τα ονειρα που δεν σε επηρρεαζουν συναισθηματικα κατα την διαρκεια του υπνου , αυτα που σου χαλανε την ποιοτητα του υπνου μπορει να οφειλονται σε κακη διαθεση , κακη χωνεψη , τετοια πραματα .......παντως αν θελεις να βλεπεις τι σημαινει το ονειρο που ειδες , εχει ονειροκριτες το γκουγκλ .....συγγνωμη που σου λεω παλι το γκουγκλ, ενημερωτικα το λεω !
    Το ξέρω! Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ πολύ και το Google, δυστυχώς!
    Απλά ήθελα να δω αν κάποιος επηρεαζεται όπως κι εγώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εγω ως ορθολογιστρια, πιστευω ξεκαθαρα πως τα ονειρα προερχονται απο το ασυνειδητο μας και δεν προμηνυουν τιποτα απολυτως. Απλα εμεις.τα ερμηνευουμε ετσι.
    Για παραδειγμα βλεπεις 10 εφιαλτες και δεν συμβαινει τιποτα μετα. Το ξεχνας. Βλεπεις εναν εφιαλτη και μετα γινεται οντως κατι κακο. Εκει θυμασαι το ονειρο και το μυαλο σου τα συνδεει.
    Παρολα αυτα δινω μεγαλη σημασια στα ονειρα μου γιατι μπορει να μου αποκαλυψουν σκεψεις, συναισθηματα, επιθυμιες που δεν ειχα καταλαβει στο συνειδητο. Μεχρι και πραγματα που εχω χασει τα χω βρει στον υπνο μου
    Τα ονειρα αν μαθεις να τα χρησιμοποιεις, μπορει να σε βοηθησουν να παρεις μια αποφαση ή να εμπνευστεις μια ιδεα.
    Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Πάντα το έχω στο μυαλό μου διαφορετικά. Πχ χθες είδα την πεθαμένη γιαγιά μου, όλη μέρα φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι κακό. Δεν φεύγει το μυαλό μου από εκεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Πάντα το έχω στο μυαλό μου διαφορετικά. Πχ χθες είδα την πεθαμένη γιαγιά μου, όλη μέρα φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι κακό. Δεν φεύγει το μυαλό μου από εκεί.
    Μια απο τις πολλες πιθανες εξηγησεις:Εαν εχεις συνδεσει στο μυαλο σου οτι οταν βλεπεις πεθαμενους στον υπνο σου θα συμβει κατι κακο, οταν περνας στη ζωη σου μια δυσκολη φαση, το υποσυνειδητο σου σου δινει τετοια ονειρα ως αποτελεσμα των αρνητικων σου συναισθηματων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ο ανθρωπος βλεπει συνεχως ονειρα αλλα θυματε ΜΟΝΟΝ αυτα που κατα την διαρκεια τους ξυπνησει για καποιον λογο.
    αυτο σημαινει οτι το οποιο ονειρο ειδαμε ειναι ενα μικρο κλασμα ολων οσων εχουμε δημιουργησει στον υπνο μας.
    δηλαδη οτι θυμομαστε μαλλον δεν εχει μεγαλη σημασια αν και καποια ειναι πολυ δημιουργικα οπως σε μουσικους επιστημονες κτλ κτλ

    τωρα εαν μεσω αυτων μπορει να γινει προβλεψη νομιζω πως οχι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ναι ισχυει. Μπορεις ομως να προγραμματισεις το μυαλο σου ετσι απο το προηγουμενο βραδυ (οχι κατι φοβερο, απλα πριν πας για υπνο να σκεφθεις οτι αυριο το πρωι θα θυμαμαι τα ονειρα μου) ωστε οντως ενα τουλαχιστον απο τα ονειρα σου να το θυμασαι. Ακομη και το περιεχομενο μπορεις να ελεγξεις, καπως.
    Εγω αυτο το διαστημα που περναω την πιο δυσκολη φαση της ζωης μου, θυμαμαι ονειρα μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου. Το χω αποδωσει στο οτι εχω προγραμματισει τον εγγεφαλο μου να μη βλεπει γιατι δεν θελω να ταραχτω παραπανω απο το περιεχομενο τους ειτε απλα γιατι κανω βαθυ υπνο (ισως αυτο να ναι πιο πιθανο).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το να βλέπεις όνειρα είναι φυσιολογικό και πιστευω πως πολλές φορές είναι μηνύματα από το υποσυνείδητο πχ ένα καταπιεσμενο συναίσθημα όπως θυμός ή άγχος.
    δεν τα θυμάμαι πολύ, την ημέρα που τα είδα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Το ξέρω! Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ πολύ και το Google, δυστυχώς!
    Απλά ήθελα να δω αν κάποιος επηρεαζεται όπως κι εγώ.

    δεν εχω σμαρτ φον , δεν συμπαθω αυτην την τεχνολογια , τους η/υ γενικως , αλλα το γκουγκλ ειναι φοβερο εργαλειο , οπως και το γιου τιουμπ , μαθαινεις πολλα πραματα ......δεν επηρρεαζομαι σε σημειο να φοβηθω λογω ονειρου, αλλα επαιζα συναλλαγμα βασει καποιου νουμερου που εβλεπα καθ υπνον , αρα επηρρεαζομαι κι εγω ....

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By Light1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2020, 13:28
  2. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 18:15
  3. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 19:43
  4. Όνειρα
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 13-04-2011, 20:18
  5. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 13:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •