Ποιο το νόημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1

    Ποιο το νόημα?

    Ποιο το νόημα όλης αυτής της προσπάθειας? Όλης της προσπάθειας να πολέμάμε τον ίδιο μας τον εαυτό? Κάθε στιγμή, σε κάθε ανάσα? Δεν υπάρχουν αδύναμοι άνθρωποι? Γιατί να μην είμαι μία από αυτούς? Γιατί όλοι μου λένε ότι αξίζω κάτι και εγώ δεν το πιστεύω? Γιατί να αξίζω κάτι?
    Έχω κουραστεί να προσπαθώ, εχω κουραστεί να κρύβω από όλους τα συναισθήματά μου...Απλά, έχω κουραστεί...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και ποιά ειναι τα συναισθήματά σου? Θες να μας τα πεις?

  3. #3
    Τα συναισθήματά μου?
    Απόγνωση, απελπισία, αδυναμία...Είμαι εντελώς άδεια μέσα μου και δεν ξέρω πως να με γεμίσω...Ίσως και να μην θέλω...
    Δεν μου έχει μείνει τίποτα και κανένας...Και όσο κι αν προσπαθώ να δω τα πραγματα πιο ψύχραιμα τόσο περισσότερο νοιώθω ότι κοροιδεύω τον εαυτό μου...
    Η μόνη παρηγοριά που μου έχει μείνει είστε όλοι εσείς εδώ... Δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε... Ίσως και γι αυτό να θέλετε να μου μιλήσετε, να μου γράψετε κάτι... Αλλιώς θα είχατε φύγει και εσείς...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλησπερα!

    Ειναι φορες που σκεφτομαι παρομοια πραγματα.Ενα γιατι ρωταω συνεχως,απελπιζομαι,δεν βρισκω λυσεις και τροπους διαφυγης.Αλλωτε με πιανει μια περιεργη αισιοδοξια οτι ολα μπορουν να γινουν,νιωθω ομορφα,δυναμη και ελπιδα.Βγαινω απο το σπιτι και νιωθω πως ο ηλιος βγηκε μονο για μενα..Αφηνω τον εαυτο μου να σκεφτεται ποτε νιωθω το ενα και ποτε το αλλο.Κατεληξα στο γεγονος οτι οντως οταν νιωθεις καλα με τον εαυτο σου ολα κυλουν καπως πιο ομαλα.Ειναι πανεμορφο το συναισθημα να μην εχεις αναγκες,απο αυτες τις αναγκες που σου καινε και θες να λυτρωθεις γιατι σε παρασερνουν σε μονοπατια δυσβατα.Να νιωθεις που δεν χρειαζεσαι κατι σπουδαιο να σε κανει να νιωσεις καλα...εχεις απλα τον εαυτο σου.Ξερω,πολλες φορες δεν αρκει,δεν μπορουμε να ζησουμε μοναχοι μας..
    Οσοι εχουν φυγει απο εσενα και απο εμενα και απο αλλους απλα δεν επρεπε να ειναι εκει.Οσοι εμειναν απλα επρεπε να μεινουν.Ισως αν οντως μας γνωριζαν να μην εφευγαν ποτε αλλα και παλι ισως να μην ειμασταν αρκετοι για εκεινους.
    Η ψυχικη μας υγεια ειναι πολυ σημαντικη.Ο ψυχικος μας κοσμος θελει να νιωθει ασφαλεια και οταν δεν εχουμε τον ελεγχο το χανουμε και αυτο..
    Καποιες φορες ακομη και το πιο μικρο πραγμα μας δινει χαρα απλα γιατι το επιτρεπουμε.Μην κλεινεις τις πορτες..μην χανεις την πιστη σου.Η ζωη ειναι ομορφα φτανει να την δει με τα ματια καθαρα.Και θα την δεις...ολα γυριζουν και ολα ξανα απο την αρχη.Φτανει να μην κλεινεις την πορτα.Ξερω τα λογια μου ειναι γνωστα και ισως ανουσια..μα και εγω ενιωσα και νιωθω ετσι και αφου μπορω εγω να το δω μπορεις και εσυ και ολοι μας.
    Δυναμη..
    γεια σου!
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  5. #5
    Νιώθω ότι δεν μπορώ...Ότι δεν αντέχω...Ότι χάνω τον έλεγχο...\'Οτι θέλω να τελειώσουν τα πάντα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Προσπαθησε να δεις τα πραγματα οχι μοναχα απο τα δικα σου ματια..Δεν μπορουν να τελειωσουν ολα.Το νοημα θα το βρεις στην δυναμη σου και οχι στο τιποτα..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  7. #7
    Ποια δύναμη? Μου τα έχουν πάρει όλα...Και εγώ δεν μπορώ να τα βρω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Μονο εσυ οριζεις την δυναμη σου...ασε τους αλλους να ζουν και δες τον εαυτο σου.Μην ξεχνας πως οι αλλοι απλα σε συντροφευουν στην ζωη σου,εσυ οριζεις ομως την πορεια.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  9. #9
    Απλά έπαψα να πιστεύω ότι μπορώ να καταφέρω κάτι...Είναι 8 περίπου μήνες που βλέπω κάποια ψυχολόγο...Είναι πάρα πολύ καλή και με έκανε να καταλάβω πάρα πολλά πράγματα...Ως εκεί όμως...Όταν πρέπει να πολεμήσω εγώ για τον εαυτό μου...δεν μπορώ...δεν περιμένω την λύση από τους άλλους...αλλά δεν μπορώ να την περιμενω από εμένα πλέον...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Τι θες απο την ζωη σου;....τι θα ηθελες να κανεις; ξερεις;... τι θα σου εδινε ελπιδα; αφου δεν μπορεις να την περιμενεις απο εσενα ποιος θα σου την φερει;
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  11. #11
    Κανένας δεν θα μου την φέρει. Και αυτό που θέλω είναι να φύγω μακρια, από όλους και από όλα. Τίποτα άλλο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Η φυγη δεν ειναι παντοτε η λυση...ισως σου φρεσκαρει το μυαλο ισως και οχι.Ξυπνω και κοιμαμαι με αυτο..να φυγω μακρια απο ολα,να κανω αλλα πραγματα..καποια μερα θα γινει.Ξερω την αναγκη της φυγης..
    Πες μου..και εκει που θες να πας τι θες να βρεις; Τι θα σου εκανε να ηρεμησεις; Πες το δυνατα να το ακουσεις τι ειναι αυτο που θες.Μην πεφτεις,μην λυγιζεις
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  13. #13
    Ξέρεις πόσο περίεργο μου φαίνεται που υπάρχει έστω και ένας να μου απαντάει?
    Και εγώ προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά, ψύχραιμα. Να προσπαθώ να δώσω κουράγιο και σε μένα και στους άλλους. Ακόμα και εδώ μέσα. Όποτε νοιώθω ότι μπορώ να πω κάτι σε κάποιον το λέω. Για να το ακούσει και εκείνος και εγώ.
    Κατά βάθος όμως ξέρω ότι δεν έχει νόημα. Δεν έχει νόημα να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι μπορεί να τα καταφέρει, ότι μπορεί να απεμπλακεί από όλα όσα τον κυριευουν. Απλά δεν γίνεται.
    Δεν ξέρω που θα ήθελα να πάω αν μπορούσα να φύγω. Δεν ξέρω αν θα ήταν λύση η φυγή. Για το μόνο που είμαι σιγουρη είναι ότι δεν θα ήθελα να είμαι εδώ που είμαι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by aretiva
    Ποια δύναμη? Μου τα έχουν πάρει όλα...Και εγώ δεν μπορώ να τα βρω...
    Μπορει να σου γραφει ενας αλλα σε παρακολουθουν πολλοι και νοιαζονται να σε ακουσουν

    Ολοι εδω εχουμε την δικη μας, μικρη ή μεγαλη, γλυκια ή πικρη ιστορια.

    Θα ηθελες να αρχισεις να ξετυλιγεις λιγο το κουβαρι και να μας πεις σιγα σιγα πως εφτασες σε αυτες τις σκεψεις;
    Τι ειχες, ποιους ειχες, ----- τι εχασες, ποιους εχασες;

    Ελα σιγα σιγα, μην φοβασαι οτι θα σε αποριψουμε οπως λες, και οτι σου γραφουμε ακριβως επειδη δεν σε ξερουμε.

    Σηκω το κεφαλι και γραψε!!!
    Κουραγιο
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Ακομα και που γραφεις εδω και που θα συμβουλεψεις καποιον αυτο σημαινει πως εισαι ακομα ζωντανη..γιατι οσο κτυπα η καρδια σου εισαι!!..Δεν μπορεις να λες πως δεν υπαρχει νοημα.Γιατι δινοντας δυναμη σε καποιον που σε χρειαζεται σημαινει απο καπου την αντλεις και αυτο το καπου ειναι μεσα σου.Το οτι γραφω στο θεμα σου θελοντας να σου δωσω δυναμη αυτο δεν εχει νοημα;..Νοημα μπορεις να δωσεις και στο πιο ασημαντο φτανει να δεις,να δεις καθαρα.Γραψε οτι θες,μονο ασε να κανεις βηματα μπροστα.Μην ψαχνεις το νοημα αν θες,μην φιλοσοφεις αν θες,μην αναρωτιεσαι αν εισαι καλα και τι θα κανεις για να γινεις....ξερω ποσο κουραστηκο ειναι αυτο.Απλα ασε τον εαυτο σου να χαλαρωσει,να ηρεμησει...μην τον πνιγεις με σκεψεις.Ξερω ειναι δυσκολο μα οχι ανεφικτο γιατι το παλεψα και μπορω να σου πω με εμπιστοσυνη πως μπορεις να το κανεις!!!....Οπως και εγω οπως και ολοι.Και να ξερεις πως δεν φταιει τοσο ο τοπος που εισαι αλλα το πως εισαι εσυ μεσα σε αυτον....
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •