adovia (risperidone), akineton, trileptal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24

    adovia (risperidone), akineton, trileptal

    Υπάρχει κανείς που λαμβάνει τον παραπάνω συνδυασμό? Σε ποιές περιπτώσεις ενδείκνυται? Έχει δει κανείς βελτίωση? Οι παρενέργειες?
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    αυτο το ακινετον τι σκατα ειναι????

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Ήταν η αρχική αγωγή του αγαπημένου μου. Τελικά το risperdal έγινε adovia. Η διάγνωση είναι ψυχωτική κατάθλιψη. Θέλω να το βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ. Αν υπάρχει οποιοσδήποτε που θα μπορούσε να δώσει οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, θα το εκτιμούσα πολύ...
    Δεν συμβαίνει σε εμένα και έτσι είναι δύσκολο να μπω σε όλο αυτό, να το νιώσω. Μακάρι να μπορούσα.... Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο, αλλά θα ήθελα να ξέρω τί περνάει και να κάνω κάτι ουσιαστικό για να τον ανακουφίσω. Τον αγαπώ πολύ και θέλω να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    το akineton ειναι για τις εξοπυραμιδικες παρενεργειες..
    επισης το risperdal εχει πλεον χασει την πατεντα του μετα τη παροδο καποιου χρονικου διαστηματος
    και η Janssen εβγαλε το Invega στη θεση του που λεει οτι ειναι καλυτερο..
    εγω παιρνω Risperdal Quicklet και Akineton.. Ασε περναει δυσκολα ο δικος σου ιδιως αμα ειναι ακομα στο παλιο Risperdal
    που θα τον κουραζει. Τουλαχιστον κουραζε εμενα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Σταμάτησαν εντελώς οι έμμονες ιδέες και όλα αυτά που τον βασάνιζαν, ο ειρμός του είναι φυσιολογικός, αλλά παραπονιέται πως ξεμένει από ενέργεια. Δεν ανέχεται καθόλου τη ζέστη και μένει ξαπλωμένος ασυνήθιστα πολλές ώρες, χωρίς όμως να νυστάζει. Μήπως μία μείωση δόσης θα βοηθούσε? Φοβάται ότι θα είναι σαν \"ζόμπι\" από εδώ και στο εξής και αυτό τον \"ρίχνει\" περισσότερο. Θα δούμε και τί θα πει ο γιατρός του...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δεν ειμαι ειδικος , αλλα μηπως πρεπει να παρει νεοτερης γενιας φαρμακο και οχι το παλιο Risperdal ;
    Ετσι δε θα νοιωθει τοσο ριγμενος. Το ξερω απο εμενα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    To Risperdal Quicklet που αναφέρεις σε τί διαφέρει? Τα σημερινά νέα είναι ότι ο γιατρός του έκοψε το μισό adovia που έπαιρνε το πρωί, το οποίο σημαίνει ότι θα παίρνει μόνο ένα ολόκληρο χάπι adovia το βράδυ (και akineton και trileptal) και θα κάνει μία ένεση risperdal κάθε 15 ημέρες. Ξέρει κανείς κάτι για τις ενέσεις αυτές?
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Έχω νιώσει ήδη τη ζεστασιά σας!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ο γιατρος σου ειπε γιατι το invega δεν ειναι καλο ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    ρε παιδια υπαρχουν ενα σωρο φαρφακα να δοκιμασει πιο του καθετε καλυτερα εγω περνω geodon

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οντως υπαρχουν πολλα,απλως ειναι εξαιρετικα επιπονη διαδικασια και δεν ξερεις και ποτε πρεπει να πεις τωρα ειμαι καλα.
    Εννοω οτι μπορει να εισαι \"καλα\" αλλα με το αλλο φαρμακο λες μηπως ειμαι \"καλυτερα\"?
    Εγω παντως δυο φαρμακα εχω δοκιμασει.
    Το \"risperdal\" που με εκανε χαλια και το επαιρνα χρονια και το \"abilify\" που μου εχει φερει ισορροπιες.
    Σε καποιον αλλο μπορει να ειναι διαφορετικα.
    Α και κατι ακομα που δεν μου ειπε ποτε ο ψυχιατρος\".
    Για καντε που και που εξετασεις αιματος να βλεπετε που βρισκεστε...ρωτηστε για λεπτομερειες τον ψυχιατρο σας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •