Έλλειψη ενδιαφέροντος για σεξ….ορμονικό;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Έλλειψη ενδιαφέροντος για σεξ….ορμονικό;;;

    Καλημέρα σε όλους! Είμαι 47 συζώ με έναν άνθρωπο 1 χρόνο κ είμαστε μαζί 4 σχεδόν.
    Το θέμα μου είναι η παντελής έλλειψη ενδιαφέροντος για σεξ. Έχω περίοδο ακόμα,εννοώ δεν βρίσκομαι σε εμμηνόπαυση αλλά σε περί-εμμηνόπαυση (το διάστημα που προηγείτο πριν μπορεί να είναι κ 1 κ 2 χρόνια…

    Συμβαίνει το εξής… Δεν νιώθω έρωτα με τον άνθρωπο μου. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό που δεν έχω διάθεση για σεξ…..η αν η έλλειψη σεξ φταίει που δεν νιώθω αυτό το πιο τρυφερό πιο ερωτικο μετά.

    Να αναφέρω επίσης ότι έχω ΓΑΔ κ κατάθλιψη κ περνώ αγωγές ,μια παίρνω μια σταματάω 4 χρόνια τώρα.

    Δεν ξέρω αν τελικά είναι κάποιο θέμα ορμονικό κ θα ήθελα μια γνώμη! Ευχαριστω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Καλημέρα σε όλους! Είμαι 47 συζώ με έναν άνθρωπο 1 χρόνο κ είμαστε μαζί 4 σχεδόν.
    Το θέμα μου είναι η παντελής έλλειψη ενδιαφέροντος για σεξ. Έχω περίοδο ακόμα,εννοώ δεν βρίσκομαι σε εμμηνόπαυση αλλά σε περί-εμμηνόπαυση (το διάστημα που προηγείτο πριν μπορεί να είναι κ 1 κ 2 χρόνια…

    Συμβαίνει το εξής… Δεν νιώθω έρωτα με τον άνθρωπο μου. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό που δεν έχω διάθεση για σεξ…..η αν η έλλειψη σεξ φταίει που δεν νιώθω αυτό το πιο τρυφερό πιο ερωτικο μετά.

    Να αναφέρω επίσης ότι έχω ΓΑΔ κ κατάθλιψη κ περνώ αγωγές ,μια παίρνω μια σταματάω 4 χρόνια τώρα.

    Δεν ξέρω αν τελικά είναι κάποιο θέμα ορμονικό κ θα ήθελα μια γνώμη! Ευχαριστω!!!
    Η κατάθλιψη και το άγχος στους περισσότερους ανθρώπους μπορεί να προκαλέσει απώλεια λίμπιντο, ακόμα και γω που είμαι νέος όταν είχα κατάθλιψη δεν ήθελα σεξ ενώ τώρα που θεραπεύτηκα είμαι καλά σε αυτό το κομμάτι, μέχρι να βρεις την αγωγή που σου ταιριάζει θα υπάρχουν τέτοια σκαμπανεβάσματα, πρέπει όμως να το συζητήσετε με τον γιατρό σας γιατί εδώ θα ακούσεις μόνο απόψεις δεν είμαστε ειδικοί

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Υπάρχουν αγωγές που επηρεάζουν τη λίμπιντο, όπως τα SSRI αντικαταθλιπτικά. Επίσης, υπάρχει περίπτωση τα συναισθήματα άγχους και κατάθλιψης να καλύπτουν τα συναισθήματα ακόμη και την ερωτική επιθυμία. Υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος μόνο με τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή γενικά; Το αν είναι ορμονικο μπορεί να διαπιστωθεί με ειδικές αιματολογικές εξετάσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    [QUOTE=Niels;1203998]Υπάρχουν αγωγές που επηρεάζουν τη λίμπιντο, όπως τα SSRI αντικαταθλιπτικά. Επίσης, υπάρχει περίπτωση τα συναισθήματα άγχους και κατάθλιψης να καλύπτουν τα συναισθήματα ακόμη και την ερωτική επιθυμία. Υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος μόνο με τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή γενικά; Το αν είναι ορμονικο μπορεί να διαπιστωθεί με ειδικές αιματολογικές εξετάσεις.[/QUO

    Σε μένα πάλι δεν επιρρεαζουν τα φάρμακα την λίμπιντο,ο γιατρός μου έγραψε το zolotrin , επειδή μου είπε ότι δεν καθυστερεί την εκσπερμάτωση και ταιριάζει για μένα που είμαι νέος σε αντίθεση με άλλα φάρμακα, αλλά επειδή ο συνδυασμός των φαρμάκων και οι αναλογίες είναι καλά για μένα μάλλον για αυτό δεν έχω παρενέργειες, Οπότε μπορεί να έχει να κάνει με το να σου κάτσει η αγωγή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Καλημέρα σε όλους! Είμαι 47 συζώ με έναν άνθρωπο 1 χρόνο κ είμαστε μαζί 4 σχεδόν.
    Το θέμα μου είναι η παντελής έλλειψη ενδιαφέροντος για σεξ. Έχω περίοδο ακόμα,εννοώ δεν βρίσκομαι σε εμμηνόπαυση αλλά σε περί-εμμηνόπαυση (το διάστημα που προηγείτο πριν μπορεί να είναι κ 1 κ 2 χρόνια…

    Συμβαίνει το εξής… Δεν νιώθω έρωτα με τον άνθρωπο μου. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό που δεν έχω διάθεση για σεξ…..η αν η έλλειψη σεξ φταίει που δεν νιώθω αυτό το πιο τρυφερό πιο ερωτικο μετά.

    Να αναφέρω επίσης ότι έχω ΓΑΔ κ κατάθλιψη κ περνώ αγωγές ,μια παίρνω μια σταματάω 4 χρόνια τώρα.

    Δεν ξέρω αν τελικά είναι κάποιο θέμα ορμονικό κ θα ήθελα μια γνώμη! Ευχαριστω!!!
    καλημερα.
    αν δεν εισαι ερωτευμενη με τον συντροφο σου, ειναι αναμενομενο να μην εχεις διαθεση για σεξ μαζι του, αλλα με αλλους, εχεις διαθεση;;

    απο την αλλη, και η καταθλιψη αλλα και καποια φαρμακα για την καταθλιψη, ριχνουν την λιμπιντο, οποτε νομιζω οτι εχεις πιο σοβαρους λογους να μηνε χεις διαθεση, απο τους ορμονικους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    [QUOTE=Pitz;1204015]
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Υπάρχουν αγωγές που επηρεάζουν τη λίμπιντο, όπως τα SSRI αντικαταθλιπτικά. Επίσης, υπάρχει περίπτωση τα συναισθήματα άγχους και κατάθλιψης να καλύπτουν τα συναισθήματα ακόμη και την ερωτική επιθυμία. Υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος μόνο με τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή γενικά; Το αν είναι ορμονικο μπορεί να διαπιστωθεί με ειδικές αιματολογικές εξετάσεις.[/QUO

    Σε μένα πάλι δεν επιρρεαζουν τα φάρμακα την λίμπιντο,ο γιατρός μου έγραψε το zolotrin , επειδή μου είπε ότι δεν καθυστερεί την εκσπερμάτωση και ταιριάζει για μένα που είμαι νέος σε αντίθεση με άλλα φάρμακα, αλλά επειδή ο συνδυασμός των φαρμάκων και οι αναλογίες είναι καλά για μένα μάλλον για αυτό δεν έχω παρενέργειες, Οπότε μπορεί να έχει να κάνει με το να σου κάτσει η αγωγή
    Δεν το γνώριζα. Πάλι καλά που δεν σε επηρεάζει. Εγώ είχα πολλές παρενέργειες με SSRI αλλά δεν το αποκλείω να ξαναπάρω γιατί κάποια προβλήματα που έχω μόνο με αυτό τα αντιμετώπισα. Ιδωμεν

  7. #7
    Ευχαριστω πολύ όλους! Τα τρικυκλικα αν τα λέω σωστά μου δημιούργησαν ανοργασμια όχι έλλειψη θέλησης. Τώρα αφού αποκλείσαμε γιαυτο το λόγο τα ζολοφτ τα λαμοτριξ κ κάποια αλλά με ξεκίνησε ο γιατρός το Wellbutrin αλλά είμαι ακόμα στην 12η μέρα όποτε είναι νωρίς για να δω.
    Δεν ξέρω αν έχω όρεξη με άλλους γιατί δεν δοκίμασα….αλλά ούτε και έχω την διάθεση να το κάνω! Σκέφτομαι να αρχίσω ψυχοθεραπεία την οποία δεν έχω σε εκτίμηση πάω 1-2 φορές κ φεύγω…. Δεν ξέρω κ κάποιον ψυχοθεραπευτή η αλήθεια είναι!
    Αλλά διαβάζω πολλούς από εσάς που σας βοήθησε! Σας ευχαριστω πολύ για την βοήθεια σας!

  8. #8
    ΥΓ….
    Δεν ξέρω αν ρωτάω σε σωστό thread αλλά μιας κ πιάσαμε κουβέντα ???? θα ήθελα να μου πείτε ποια μορφή ψυχοθεραπείας σας βοήθησε;;; Εννοώ ότι μέχρι τώρα πάω….λέω για τα παιδικά χρόνια τα οποία ήταν τραγικά κ δεν ακολουθούμε κάποιο μοτίβο. Έχετε άποψη για την συμπεριφορική;;; Διάβασα κάπου και για την Emdr. Γνωρίζει κάποιος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    ΥΓ….
    Δεν ξέρω αν ρωτάω σε σωστό thread αλλά μιας κ πιάσαμε κουβέντα ???? θα ήθελα να μου πείτε ποια μορφή ψυχοθεραπείας σας βοήθησε;;; Εννοώ ότι μέχρι τώρα πάω….λέω για τα παιδικά χρόνια τα οποία ήταν τραγικά κ δεν ακολουθούμε κάποιο μοτίβο. Έχετε άποψη για την συμπεριφορική;;; Διάβασα κάπου και για την Emdr. Γνωρίζει κάποιος;
    Προσωπικά γράφω καθημερινά σε ένα τετράδιο

    Με προβληματίζει και ότι έγινε μέσα Στην μέρα μου και τα πάω στην ψυχολογο, λέγεται αυτό συμπεριφορική ; Τέλος πάντων μια έμπειρη ψυχολόγος και με πολλές γνώσεις θα σε βοηθήσει ψάξε αξίζει να κάνεις ψυχοθεραπεία είναι το ίδιο σημαντικό με την αγωγή πήγαινε

  10. #10
    Θα πάω! Έχεις δίκιο!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Θα πάω! Έχεις δίκιο!!
    Έτσι μπράβο!������

Similar Threads

  1. Οδηγός χρήσης ενότητας: Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    By Aeon in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2020, 13:14
  2. Απώλεια ενδιαφέροντος στο γάμο.
    By kaiti85 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 14-11-2018, 22:48
  3. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 19:56
  4. Έλλειψη συναισθημάτων...
    By rayne in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 04-11-2011, 12:50
  5. αντιληψη ενδιαφεροντος για σεξ
    By korman709 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 01-11-2011, 15:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •