Στομαχικές Διαταραχές-SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Στομαχικές Διαταραχές-SOS!!!

    Καλησπέρα στην ομάδα!Ακόμα μια φορά που με έχει κυριεύσει ο φόβος και ο πανικός.Νοσοφοβικος και αγχώδης από την εφηβεία,με κρίσεις πανικού και πλέον με χρόνια κατάθλιψη,έχοντας πιει ένα καράβι φάρμακα.Εδω και 1,5 χρόνο περίπου,έχω διαταραχες στην πέψη.Παλινδρομησεις,ρεψιμα τα,φούσκωμα,καμία φορά πόνους(ειτε στομάχι,είτε κοιλιά και διάρροια).Το κακό παράγινε,όταν μέσα στην καραντίνα έφτασα να ζυγίζω 137 κιλά.Το χειρότερο είναι ότι,έχασα τη γιαγιά μου από κορονοϊό πριν 10 μήνες και πριν 2 μηνες το σκύλο μου, από λάθος του κτηνιάτρου.Εκει κατέρρευσα,ήμουν πάτο και πήγα ακόμα πιο κάτω.Καποια στιγμή πριν περίπου 4 μήνες,κοίταξα τον εαυτό μου στον καθρέφτη και λέω "ποιος είναι αυτός?".Ως εδώ ήταν λέω,πήγα στο ψυγείο και πέταξα στα σκουπίδια ότι σαβούρα είχα,παγωτά,αναψυκτικά κτλ.Ξεκινησα να περπατάω,από κει που ήμουν όλη μέρα ξάπλα και έτρωγα,junk food,σοκολάτες και παρόμοια σκουπίδια.Ειχα κάνει τον περιπτερά μου πλούσιο.Ετσι λοιπόν μέσα σε 3,5 μήνες έχασα 25 κιλά,ζυγιστηκα σήμερα και είμαι 112.Συνεχισα να περπατάω,έχω φτάσει πλέον να περπατάω 15 και 20 χιλιόμετρα καθημερινά και έβαλα φερμουάρ στο στόμα.Όμως τα συμπτώματα τα έχω σε καθημερινή βάση ακόμα.Εκανα εξετάσεις αίματος,όλα νορμάλ.Εξακολουθώ όμως να φοβάμαι,μήπως τα κιλά που έχασα ήταν εξαιτίας κάποιας νόσου?Μήπως έχω κάποια κακοήθεια,σε στόμαχι,έντερο ή οισοφάγο?Λογικά δεν θα έδειχναν κάτι οι αιματολογικες?Θα ήθελα την άποψη και την γνώμη σας,μπας και μπορέσω να ηρεμήσωΟ γιατρός μου λείπει,μέχρι τέλος του μήνα διακοπές και δε θέλω να τον ενοχλήσω!

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Πάρε μια τρίμηνη αγωγή για το στομάχι. Αυτά που περιγράφεις λύνονται με μια αγωγή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Γράφεις αυτό:
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    πήγα στο ψυγείο και πέταξα στα σκουπίδια ότι σαβούρα είχα,παγωτά,αναψυκτικά κτλ.Ξεκινησα να περπατάω,από κει που ήμουν όλη μέρα ξάπλα και έτρωγα,junk food,σοκολάτες και παρόμοια σκουπίδια.Ειχα κάνει τον περιπτερά μου πλούσιο.Ετσι λοιπόν μέσα σε 3,5 μήνες έχασα 25 κιλά,ζυγιστηκα σήμερα και είμαι 112.Συνεχισα να περπατάω,έχω φτάσει πλέον να περπατάω 15 και 20 χιλιόμετρα καθημερινά και έβαλα φερμουάρ στο στόμα.
    ...και συνεχίζεις με αυτό:
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Όμως τα συμπτώματα τα έχω σε καθημερινή βάση ακόμα.Εκανα εξετάσεις αίματος,όλα νορμάλ.Εξακολουθώ όμως να φοβάμαι,μήπως τα κιλά που έχασα ήταν εξαιτίας κάποιας νόσου?Μήπως έχω κάποια κακοήθεια,σε στόμαχι,έντερο ή οισοφάγο?Λογικά δεν θα έδειχναν κάτι οι αιματολογικες?Θα ήθελα την άποψη και την γνώμη σας,μπας και μπορέσω να ηρεμήσωΟ γιατρός μου λείπει,μέχρι τέλος του μήνα διακοπές και δε θέλω να τον ενοχλήσω!
    Όπως τα ξαναβλέπεις, δεν είναι αυτονόητο από που προήλθε το χάσιμο των κιλών;
    Έκανες μεγάλες διατροφικές αλλαγές οπότε είναι λογικό να πάρει χρόνο στο στομάχι και στο έντερο να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα. Ένα προβιοτικό θα βοηθούσε πάντως το εντερικό μικροβίωμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Παίρνω Nexium 40mg,νηστικος το πρωί.Δε με έχει βοηθήσει καθόλου,και είναι ένα από τα καλύτερα φάρμαμα για το στομάχι.Μακάρι να ήταν όλα έτσι απλά,όπως το λες.Να περναγαν με μια τρίμηνη αγωγή!
    Last edited by minaspap; 23-08-2022 at 20:52.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Άλλοι γιατροί λένε ότι βοηθάνε τα προβιοτικά,άλλοι ότι μπορούν να χαλάσουν την ισορροπία στη χλωρίδα,του εντέρου.
    Είναι δίκοπο μαχαίρι και δε θέλω να ρισκάρω.Εύχομαι η απώλεια των κιλών,να είναι όντως από το καθημερινό περπάτημα.Απλα δεν περίμενα και δε μου έχει ξανασυμβεί να χάσω τόσα κιλά,σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.Ισως παίζει ρόλο,ότι ξεκίνησα αυτή την προσπάθεια καλοκαίρι.Εμενα το καλοκαίρι μου μειώνεται σημαντικά η όρεξη,θέλω να πινω όλο νερό,χυμούς.Ποσο μάλλον όταν περπατάς 3-4 ώρες τη μέρα,και χάνεις τόσα υγρά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Τα περισσότερα φάρμακα, ιδιαίτερα οι αντιβιώσεις, χαλάνε την ισορροπία στο μικροβίωμα αλλά αν σου τις γράψει ο γιατρός θα το τις πάρεις χωρίς 2η σκέψη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Πάντως όντας άτομο με ευερέθιστο έντερο κάποια στιγμή που είχα και θέματα πέψης ξεκίνησα ένα φάρμακο για το στομάχι και μου χειροτέρεψε την κατάσταση. Το σταμάτησα σε 1 εβδομάδα και ξεκίνησα προβιοτικά με πρεβιοτικά και πεπτικά ενζυμά και έφτιαξε κατα πολύ η κατάσταση.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Κοίτα. Το νεξιουμ σε μερικούς δεν κάνει δουλειά! Επειδή πριν χρόνια είχα αντιμετωπίσει κάποια θέματα με το στομάχι, παλινδρόμηση ξυπνούσα στον ύπνο μου, καούρα κτλ πήρα controloc ήταν πολύ καλό. Κράτησε όσο κράτησε η αγωγή σε συνδυασμό με διατροφή που σού δίνει ο γιατρός (γενικά πράγματα όχι πρόγραμμα) και μετά ανακάλυψα το κεφίρ τυχαία, πήγα σε εκείνη τη λύση έκοψα τα χάπια (η θεραπεία είχε τελειώσει αλλά το πρόβλημα επανήλθε μετά από ένα διάστημα γιατί πάθαινα τριγκερ από κάποια φαγητά που έτρωγα περιστασιακά)
    Δούλεψε όσο δούλεψε το κεφίρ (πάντα δούλευε) και μετά έκοψα και αυτό και τώρα πλέον εδώ και πάνω από ένα χρόνο+ δεν έχω πρόβλημα κανένα. Αν προκαλέσω ίδιες καταστάσεις θα έρθει ξανά. Αλλά δεν το κάνω. Οπότε λοιπόν, είναι θέμα να βρεις τη σωστή αγωγή για σένα και να μην ξεφεύγεις από το διατροφικό σου πλάνο. Το στομάχι έχει "μνήμη" μόλις το προκαλέσεις θα σού φέρει ξανά τα ίδια θέματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Τα προβιοτικά δεν συνταγογραφουνται δυστυχώς!Μόνο τα Ultra Levure,που είναι της πλάκας.Ενας σακχαρομύκητας στην ουσία,ενώ υπάρχουν στο εμπόριο σκευασματα με εκατατονταδες,χιλιάδες και εκατομμύρια μύκητες.Δεν μπορώ να ξέρω,πιο από όλα αυτά θα με βοηθήσει.Προσωπικα με την αντιβίωση τρώω γιαούρτι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Το Ultra Levure είναι κυριολεκτικά το τίποτα. Δε μπορώ να ξέρω σε τι οικονομική κατάσταση είσαι αλλά υπάρχουν καλές επιλογές στα 10 ευρώ που θα σου φτάσουν για 1 μήνα. Επίσης υπάρχουν σε κάποια από αυτα συσκευασίες με μικρότερη ποσότητα και πιο χαμηλό κόστος για να ξεκινήσεις σε δοκιμαστικό πλαίσιο. Φυσικά αναφέρομαι σε τιμές ιντερνετ. Σε καταστήματα λιανικής προφανώς και θα είναι πιο πάνω οι τιμές.

    Αν θέλεις να είσαι σίγουρος για το οτιδήποτε, ίσως θα ήταν καλό να επισκεφτείς ένα γαστρεντερολόγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σίγουρα από φαρμακείο με eshop,βρίσκεις καλύτερες τιμές και προσφορές.Αλλα το πιο σωστό είναι να επισκεφθώ,τον γαστρεντερολογο μου όταν γυρίσει από διακοπές.Θα ξέρει να με κατευθύνει,ποίο να επιλέξω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,594
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    ......Ξεκινησα να περπατάω,από κει που ήμουν όλη μέρα ξάπλα και έτρωγα,junk food,σοκολάτες και παρόμοια σκουπίδια.Ειχα κάνει τον περιπτερά μου πλούσιο.Ετσι λοιπόν μέσα σε 3,5 μήνες έχασα 25 κιλά,ζυγιστηκα σήμερα και είμαι 112.Συνεχισα να περπατάω,έχω φτάσει πλέον να περπατάω 15 και 20 χιλιόμετρα καθημερινά και έβαλα φερμουάρ στο στόμα.Όμως τα συμπτώματα τα έχω σε καθημερινή βάση ακόμα.Εκανα εξετάσεις αίματος,όλα νορμάλ.Εξακολουθώ όμως να φοβάμαι,μήπως τα κιλά που έχασα ήταν εξαιτίας κάποιας νόσου?Μήπως έχω κάποια κακοήθεια,σε στόμαχι,έντερο ή οισοφάγο?Λογικά δεν θα έδειχναν κάτι οι αιματολογικες?Θα ήθελα την άποψη και την γνώμη σας,μπας και μπορέσω να ηρεμήσωΟ γιατρός μου λείπει,μέχρι τέλος του μήνα διακοπές και δε θέλω να τον ενοχλήσω!


    μα αφου λες οτι αλλαξες δραστικα την διατροφη σου. δεν ισχυει;;
    γιατι αναρωτιεσαι απο τι ειναι η απωλεια κιλων;;;
    οσο για το περπατημα, και 50 χλμ τη μερα να περπατας, να ξερεις οτι τα κιλα φευγουν ΜΟΝΟ αν αλλαξεις διατροφη. δεν φευγουν με γυμναστικη τα κιλα. η γυμναστικη ειναι για αλλους λογους. για φυσικη κατασταση, για συσφιξη, για μυς, οχι για μεγαλη απωλεια παντως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσο για το περπατημα, και 50 χλμ τη μερα να περπατας, να ξερεις οτι τα κιλα φευγουν ΜΟΝΟ αν αλλαξεις διατροφη. δεν φευγουν με γυμναστικη τα κιλα. η γυμναστικη ειναι για αλλους λογους. για φυσικη κατασταση, για συσφιξη, για μυς, οχι για μεγαλη απωλεια παντως...
    σωστο remedy , με περπατημα 19 ωρων χανεις 1 κιλο , η 3 ωρες τρεξιμο ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπέρα,δεν ακολουθώ κάποια ειδική διατροφή.Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.Απλα περπατάω 4 ώρες τη μέρα και τρώω 1 φορά τη μέρα,ότι φαγητό υπάρχει σπίτι,μια κανονική μερίδα.Εκοψα το junk food,τις βλακειες από το περίπτερο,σοκολατοειδή,πατ ατάκια,παγωτά,αναψυκτικά κτλ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπέρα,δεν ακολουθώ κάποια ειδική διατροφή.Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.Απλα περπατάω 4 ώρες τη μέρα και τρώω 1 φορά τη μέρα,ότι φαγητό υπάρχει σπίτι,μια κανονική μερίδα.Εκοψα το junk food,τις βλακειες από το περίπτερο,σοκολατοειδή,πατ ατάκια,παγωτά,αναψυκτικά κτλ.
    Ποιο το νόημα να ακολουθείς "διατροφή" (λέμε τώρα) από αυτές που 100% σε κουράζουν κάποια στιγμή και σε οδηγούν στο να βάλεις ενδεχομένως τα διπλά κιλά από αυτά που έχασες; Οκ δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα αλλά το ιντερνετ πλεον είναι γεμάτο απο διατροφικές πληροφορίες που θα σε οδηγούσαν στο να δομήσεις εσύ ενα νορμάλ διατροφικό πρόγραμμα. Διατροφή όχι λιμοκτονία.
    Μ αρέσει που αναρωτιέσαι αν έχασες κιλά απο διατροφική αλλαγή ή από ασθένεια!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος και στομάχικες διαταραχές
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2023, 08:48
  2. Στομαχικές διαταραχές (γαστρίτιδα, ΓΟΠ κτλ.)
    By Renia in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 22
    Last Post: 23-05-2023, 11:37
  3. Στομαχικες διαταραχες-Οισοφαγιτιδα...
    By mirow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2021, 15:43
  4. Στομαχικές διαταραχές
    By mixalis1987 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 14-06-2021, 09:50
  5. Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και
    By Μαρίααα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 04-01-2021, 09:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •